می‌خواهید بدانید چه نوع مویی دارید؟شناخت انواع مو,آشنایی با انواع مو,جنس مو و انواع آن

شناخت انواع مو

 

جنس مو و انواع آن

موی انسان تحت تاثیر شرایط محیطی، آب و هوا و موادی که برای شستن موها به کار می رود، قرار دارد. جنس موها در یک شخص تا آخر عمر استوار نیست در طول سال های زندگی حالت موها تغییر می کند. به این ترتیب نمی توانید همیشه محصولات نگهداری از موهای ویژه ای را استفاده کنید. بهترین وضعیت اینست که گاهی اوقات موها را از نظر جنس و نوع، چک کنید. در ادامه انواع گوناگون مو بررسی می شود.

انواع مو از نظر جنس

موهای چرب

شرایط موهای شما به شدت به مقدار تعادل بدن شما بستگی دارد. مکانیزمی در بدن انسان به اسم واکنش منفی وجود دارد که تغییرات در شرایط داخلی بدن را مشخص می کند. چنانچه بدن تغییری در وضعیت داخلی خود را تشخیص دهد، پاسخی فیزیولوژیکی در سمت جبران آن تغییر و به وجود آوردن تعادل می دهد.

 

موی چرب یک مثال خوب برای مکانیزم واکنش منفی است، یعنی بدن برای جبران کمبود رطوبت یا همان خشکی پوست سر، چربی اضافه به وجود می آورد. این چربی به اسم سبوم شناخته می شود که ترکیبی از اسیدهای چرب و سلول های پوستی مرده است.

 

همینطور، پوست سر چرب به علت نداشتن تعادل در هورمون بدن هم به وجود می آید. نداشتن تعادل هورمونی به علل گوناگونی مانند بارداری، استفاده از داروهای هورمونی مانند داروهای نازایی و استروئیدها و تغییرات هورمونی در فرآیند رشد هر فرد می تواند اتفاق بیفتد. بررسی ها نشان می دهند که پوست سر چرب در نتیجه استفاده از ویتامین B-2 و اسیدهای چرب هم می تواند ایجاد شود. بعضی فکر می کنند که وراثت مهمترین عامل تعیین کننده پوست سر چرب است، ولی هنوز این موضوع به صورت علمی ثابت نشده است.

 

شناخت انواع مو,آشنایی با انواع مو,جنس مو و روش های تشخیص انواع مو

آشنایی با انواع مو

 

موی خشک 

موهای خشک می توانند به راحتی موخوره و شوره سر بگیرند. کسانی با موهای خشک و وز، احتمال زیاد دارای پوست خشک و پوسته پوسته هستند. تارهای موی خشک به شدت شکننده است و حتی با شانه کردن و حمام رفتن نیز، دچار ریزش مو می شوید. این موها بعضی اوقات از طول هم قطع می شوند که به علت خشکی بیش از اندازه مو است. وضعیت ظاهری موهای خشک نیز چندان تعریفی ندارد این موها درخشندگی و شفافیت خود را از دست داده اند و به طور کدر و وز کرده مشاهده می شوند.

 

هرچند ترشح چربی زیاد پوست برای موها زیان آور است اما عدم ترشح عادی غدد چربی هم می تواند به کیفیت موها صدمه جدی وارد کند. میزان شکنندگی موهای خشک به اندازه ای زیاد است که به آسانی خرد می شود. این مشکل اگر درمان نشد می تواند باعث طاسی در آقایان و کم پشت شدن شدید موها در خانم ها گردد.

 

انواع موهای خشک

موهای خشک خود به ۳ قسمت تقسیم می شود:

- معمولی

- خشک

- خشک شدید

 

براق نبودن موها یکی از علل تشخیص موی خشک بوده چون نشان دهنده کم کار بودن غدد چربی می باشد. شیوه دیگر تشخیص موهای خشک این است که موقع شانه زدن موها خرد می شوند و می ریزند. از جمله عوارض آن می توان به کدری، زبری، بدحالتی و شکننده بودن موها اشاره کرد.

 

این نوع جنس مو به سختی شانه می شود و در معرض گره خوردن و موخوره هم می باشد. لازم به ذکر است موخوره درمان قطعی ندارد و بهترین روش، پیشگیری از موخوره است یا این که می توانید هر از گاهی از انواع روش های موخوره گیری برای حل مشکلتان استفاده کنید.

 

یکی از بهترین روش های ساده و طبیعی برای درمان خشکی مو، ماساژ پوست سر است، زیرا سبب افزایش فعالیت غده‌های چربی موجود در پوست سر و ترشح چربی بیشتر به از بین رفتن خشکی، زبری و شکننده بودن موها کمک می‌کند.

 

استفاده از مواد قلیایی و یا الکل خالص از مهمترین ترین علل خشکی موی سر است. موی خشک ظاهر درخشان و خوش حالتی ندارد و در بیشتر موارد حالت وز دارد.

 

شناخت انواع مو,آشنایی با انواع مو,روش تشخیص نوع موها

جنس مو و انواع آن

 

موهای معمولی

کسانی که دارای این نوع مو هستند جزء خوش شانس ترین افراد هستند چون این نوع مو حالت نرم و انعطاف پذیری دارند و از فاصله نسبتا دور براق و درخشان به نظر می رسند.

 

این نوع مو کمتر دچار مشکلاتی مثل شوره یا موخوره می شود و از این نظر مزیت خوبی به حساب می آید.

 

موهای معمولی از نظر چرب یا خشکی مانند موارد بالا نیستند و حالت پذیری مناسب و همینطور زیباتر از دیگر انواع موها به نظر می رسند.

 

موهای معمولی احتیاج به مراقبت های خاصی ندارد و فقط باید به صورت عمومی از آن ها به خوبی مراقبت نموده و رفتار ملایمی با آن ها داشته باشیم. توصیه می شود که موقع شستشوی سر تعادل را رعایت کنید و از شستشوی بیش از اندازه زیاد و یا کم پرهیز کنید.

 

برای شستشو دادن موهای معمولی احتیاج به استفاده از شامپو های مخصوص نیست و فقط از شامپو های معمولی برای شستشو دادن آن ها استفاده کنید.

 

شناخت انواع مو,آشنایی با انواع مو,شناسایی نوع مو

جنس مو و روش های تشخیص انواع مو

 

موهای مختلط

چنانچه اثرات چربی بر روی دستمال، با مالیدن آن روی بعضی از بخش های پوست سر باقی ماند، این نشان می دهد که دارای موهایی مختلط هستید. در این شرایط، معمولا موهای پشت گوش ها و بالای شقیقه ها مقدار چربی بیشتری دارند.

 

از سوی دیگر، چنانچه سرتان پوسته پوسته می شود، احتمالاً پوست سرتان خشک است و باید از شامپوهای مرطوب کننده و محصولات مراقبت از موهای خشک استفاده کنید. استفاده از شامپو بدون سولفات و پارابن یکی از بهترین انتخاب ها برای پوست سر خشک است.

 

چنانچه پوست سرتان هم چرب و هم پوسته پوسته بود، چاره چیست؟ این گونه شرایط اغلب به علت جمع شدن چربی های اضافه پوست سر در ریشه موها و نیز به علت شستشوی نادرست و غیرمنظم موها اتفاق می افتد. در این وضعیت پیشنهاد می کنیم که هم از محصولات کنترل کننده چربی و هم از تسکین دهنده های پوست سر به صورت همزمان استفاده کنید. استفاده همزمان این محصولات، به جز پیشگیری از جمع شدن چربی های اضافه در ریشه مو، تولید روغن اضافه به وسیله پوست سر را کنترل نموده و نیز باعث تسکین آن می شود.

 

شناخت انواع مو,آشنایی با انواع مو,انواع مو از نظر جنس

روش تشخیص نوع موها

 

روش تشخیص نوع موها

برای شناخت نوع موهای خود، به حمام رفته و به خوبی موهای خود را بشویید. موهای خود را در یک حوله بپیچید و با فشار آهسته دست روی حوله، موها را خشک کنید. موها و کف سر را اصلا ماساژ ندهید.

 

بعد از 48 ساعت قسمتی از موهای فرق سر را کنار زده و با نوک انگشت بر روی پوست سر بکشید. سپس انگشت را دقیقا بررسی کنید.

 

چنانچه نوک انگشت به طور کامل چرب و براق شده باشد، در این صورت پوست سر شما چرب است.

 

در وضعیت دوم انگشت نه فقط چرب و براق نمی شود، بلکه زبری در زیر انگشت احساس می شود که در این صورت مو خشک محسوب می شود.

 

در حالت دیگر در پوست انگشتان چیزی حس نمی کنید. در این حالت موها نرمال و طبیعی هستند.

 

شناخت انواع مو,آشنایی با انواع مو,جنس مو و روش های تشخیص انواع مو

شناسایی نوع مو

 

روش دوم شناسایی نوع مو

این روش به این گونه است که بعد از رفتن به حمام و گذشتن زمان لازم، قسمتی از موهای فرق سر را کنار زده و قطعه ای کاغذ خشک کن را به اندازه 2 در 2 سانتی‌متر بریده و در روی پوست سر گذاشته و با نوک انگشت به آن فشار وارد می کنیم.

 

بعد از یک دقیقه کاغذ را برداشته و آن را دقیقا بررسی می کنیم. چنانچه در هر دو طرف کاغذ، لک چربی دیده شود در این صورت می گوییم پوست سر چرب است.

 

در حالت دیگر امکان دارد هیچ نوع اثری از چربی بر روی کاغذ نیفتد. در این حالت پوست سر خشک است.

 

در حالت آخر تنها یک طرف کاغذ اثری از چربی را نشان می دهد، در این صورت می توانیم نتیجه بگیریم که این مو نرمال و طبیعی است، یعنی نه چرب است نه خشک.

 

البته در کنار انجام این آزمایشات، خواص دیگری که برای مو گفته شد از جمله نرمی و حالت پذیری مو، زبری و خشنی مو، درخشندگی مو، سستی و کدر بودن مو و عوامل دیگر، برای تعیین نوع مو به شما کمک خواهد کرد.

 

گردآوری: بخش آرایش و زیبایی بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X پزشکی ، بهداشتی ، درمانی,خدمات زیبایی ، کاشت مو ، پوست ، لیزر و و..

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023