چه چیزی باعث می‌شود که نوجوانان موفق شوند؟راز موفقیت در نوجوان, نوجوان موفق کیست, راز موفقیت نوجوانان

موفقیت در دوره نوجوانی

 

9 راز برای موفقیت در نوجوانی 

نوجوانی دوره ای حساس از زندگی هر فردی محسوب میشود. این دوره به دلیل گذر از کودکی و ورود به جوانی؛ پر از فراز و نشیب و چالش است. یک فرد می تواند در نوجوانی تصمیم بگیرد که در آینده چگونه زندگی کند، زیرا در یک دو راهی قرار می گیرد و می تواند موفقیت را انتخاب کند یا خود را لبه ی پرتگاه تباهی بکشاند.

نوجوانی موفق

دوره نوجوانی بین سنین ۱۳ تا ۱۸ سالگی قرار دارد. این تجربه برای همه نوجوانان رخ داده است که گاهی مانند یک کودک رفتار کرده و گاهی از آتها انتظار بزرگی داشته اند. در کنار شکل گیری هویت و شخصیت در دوران نوجوانی موضوعی که اهمیت دارد؛ موفقیت است.

 

یکی از اهدافی که یک نوجوان در این دوره حساس می تواند برای خود انتخاب کند؛ موفقیت است. به دنبال این انتخاب برای رسیدن به هدفش شروع به برنامه ریزی و تلاش می کند تا به آنچه می خواهد برسد.

 

نوجوان می تواند با رفتار و تصمیماتش آینده و سرنوشت خود را بسازد. بنابراین نوجوانی می تواند سکوی پرتاب به سمت موفقیت باشد یا زمینه ساز مشکلات در آینده، و تمام این موراد بستگی به خود فرد دارد، اگر او اطلاعات کافی درباره این دوره حساس و تکالیفی که بر عهده اش است، داشته باشد؛ می تواند به بهترین صورت این دوره را بگذراند.

 

در ادامه به مواردی می پردازیم که می توانند شما را به یک نوجوان موفق تبدیل کند:

 

هدفمند باشید:

تعیین هدف در تمام مراحل زندگی نه تنها نوجوانی از اهیمت بالایی برخوردار است، اما در این دوره به دلیل تاثیری که می تواند بر ساختن آینده داشته باشد بسیار بیشتر حائز اهمیت است. در این دوره باید به فکر شغلی که می خواهید دنبال کنید باشید و مشخص کنید که به چه چیزی علاقه دارید و برای رسیدن به آن گام های اولیه را بردارید؛ اولین قدم برای رسیدن به هدف برنامه ریزی است. سعی کنید به دنبال کسب درآمد باشید. روشهای مختلفی برای کسب درآمد برای نوجوانان وجود دارد که به صورت پاره وقت می توانید در کنار تحصیل انجام دهید و با محیط کار و اجتماع آشنا شده و خود را برای آینده آماده کنید.

 

به یاد داشته باشید شغلی که می خواهید در آن فعالیت کنید تا آخر عمرتان همراه شماست، بنابراین باید بهترین و مناسب ترین حرفه را برای خود در نظر بگیرید. برای آگاهی از شغل مناسب و موردعلاقتان می توانید در حوزه های مختلف فعالیت کنید و در نهایت نتیجه را ارزیابی کنید.

 

یکی از راه های تمرین برای هدفمندی عضو شدن در یک تیم ورزشی است، با این کار می توانید هدف گذاری و تلاش برای رسیدن به آن را تمرین کنید، همچنین می توانید اعتماد به نفس خود را تقویت کنید.

باید در نظر داشت منظور از برنامه ریزی فقط تعیین شغل آینده نیست، بلکه شما می توانید درباره تمام موارد زندگی از جمله؛ تحصیل، بورسیه، موسیقی، ورزش و... برنامه تعیین کنید. 

 

راز موفقیت در نوجوانی, موفقیت در نوجوانی, راز موفقیت در نوجوان

در مدرسه بهترین باشید

 

دوران مدرسه را بهترین وجه بگذرانید:

تحصیلات می توانند در آینده ی شما بسیار تاثیرگذار باشند. تجربه دل کندن از رختخواب و مدرسه رفتن برای همه سخت و آزار دهنده است، اما همین تلاش و پیگیری می تواند اولین قدم شما به سمت موفقیت باشد. بنابراین فقط کافی است نگاه خود را مثبت کنید. به دنبال ایجاد نگرش مثبت می توان روند تحصیلی بهتری در مدرسه داشت، زیرا باعث تلاش بیشتر، تمایل بیشتر و همچنین افزایش دقت و توجه به دروس ارائه شده می شود.

 

اگر انگیزه کافی برای بهترین و ممتاز بودن در کلاس داشته باشید می توانید؛ به قبولی در دانشگاه و رشته ی دلخواهتان بسیار کمک کنید. افرادی که در مدرسه بهترین هستند معمولا اعتماد به نفس خوبی کسب می کنند و می توانند برای داشتن موفقیت بیشتر تلاش کنند. برای این موضوع می توانید از یک مشاوره تحصیلی کمک بگیرید.

 

در فعالیت های گروهی مشارکت کنید:

نوجوانی زمان خوبی برای یادگیری کارهای گروهی است. مشارکت در کارهای گروهی می تواند اعتماد به نفس شما را افزایش دهد، که این موضوع خود عاملی مهم برای موفقیت است. اگر جامعه را مانند یک زنجیر تصور کنیم، در صورت مشارکت به عنوان یک حلقه از این زنجیر می توانیم به پیشرفت و قدرت برسیم.

 

برای شروع این مشارکت می توانید از امور داوطلبانه در انجمن ها استفاده کنید، این انجمن ها علاوه بر بهبود وضعیت جامعه می توانند روحیه ی شادی را برای شما بسازند. شما می توانید فعالیت دلخواهتان را در این انجمن ها بیابید و برای آنها داوطلب شوید. از طرفی دیگر شرکت در این گرو ها می تواند به عنوان رزومه کاری برای شما در نظر گرفته شود و در آینده شغلیتان تاثیر مثبت بگذارد.

 

به اعمال نادرست نه بگویید:

با ورود به نوجوانی احساس استقلال و خودکفایی افزایش می یابد. به یاد داشته باشید انجام هر عمل ناهنجاری؛ به معنای نشان دادن استقلال و خودکفایی نیست. انجام یکسری کارها می توانند آینده شما را تحت الشعاع قرار دهد. بنابراین تحت تاثیر هم سن و سالان خود کاری را که همه و البته خودتان غلط بودن آن را می دانید، انجام ندهید. در صورتی که توانستید در دوران نوجوانی به این موارد نه بگویید به موفقیت بزرگی دست یافته اید.

 

راز موفقیت در نوجوان, نوجوان موفق کیست, راز موفقیت نوجوانان

داشتن دوستانی خوب یکی از رازهای موفقیت در نوجوانی است

 

در انتخاب دوست دقت کنید:

دوست خوب می تواند حامی شما در موفقیت باشد و در آینده شما را تا حد زیادی تاثیرگذار باشد. با کسانی دوست باشید که بتوانند به شما روحیه بدهند و شما را شادتر کنند. در صورتی که دوستتان حامی نیست یا باعث ناراحتی شما می شود، دور او را خط بکشید. در صورتی که شما با سیگار یا مواد مخدر از طرف دوستتان احساس شادی می کنید خود را اصلاح کنید، خود را از این کار دور کنید و سپس آن فرد را از زندگی خود حذف کنید. یافتن دوست خوب فقط مربوط به نوجوانی نیست بلکه شامل تمام عمر میشود.

 

آرامش داشتن را تمرین کنید:

در مواقعی که احساس عصبانیت می کنید، سعی کنید با انجام تکنیک ها آرام سازی فشارهای روحی را کاهش دهید. نوجوانان به علت تغییرات هورمونی و مشکلاتی که ممکن است داشته باشند اندکی پرخاشگر و عصبانی می شوند، در این مواقع سعی کنید رفتارتان را کنترل کنید زیرا ممکن است با یک کار کوچک تمام عمر احساس پشیمانی کنید.

 

به یاد داشته باشید این دوره کوتاه و گذرا است و هیچ چیز تا همیشه باقی نمی ماند. از وقت گذراندن با نوجوانانی که دنبال دردسر هستند اجتناب کنید، شما ممکن است ناخواسته با کارهای آنها همراه شوید و آینده خود را دستخوش تغییر کنید.

 

چگونه نوجوانی موفق باشیم, رازهای موفقیت در نوجوانی, موفقیت در دوره نوجوانی

احترام به والدین از رازهای موفقیت در نوجوانی است

 

سپاسگزار افراد حمایتگر زندگی خود باشید:

والدین و معلمان شما، عامل شکل دهنده آینده هستند. هیچ کسی نمی تواند به اندازه آنها در این دوران از شما حمایت کند. بنابراین احترام آنها را حفظ کنید و خوش برخورد باشید. برای نظراتشان ارزش قائل شوید و رفتاری نداشته باشید که سبب رنجششان شود. اگر گاهی از آنها ناراحت می شوید این موضوع را به یادآورید، برای آنها چیزی با ارزش تر از موفقیت شما نیست. این تمرین در جهت احترام و درک کردن می تواند در روابط آینده شما تاثیر بگذارد. 

 

موفقیت در نوجوانان, انتخاب هدف در نوجوانی, چگونه نوجوانی موفق باشیم

یکی از رازهای موفقیت در نوجوانی ورزش است

 

شاد و پر انرژی باشید:

کارهایی که باعث افزایش انرژی شما می شوند را انجام دهید. یکی از پیشنهاداتی که برای نوجوانان مطرح می شود ورزش کردن است. ورزش می تواند انگیزه را افزایش دهد، استرس و خشم را کاهش دهد. با این کار می توانید از نظر روانی و جسمانی قوی و سالم بمانید.

 

به سرگرمی مخصوص خود بپردازید:

کاری که می تواند به شما امید و انگیزه ببخشند را انجام دهید. موسیقی، نقاشی، سفالگری، وقت گذراندن با دوستان خوب و یا هر سرگرمی دیگری که علاقه دارید را در برنامه خود قرار دهید. با این کار می توانید احساسات و شخصیت خودتان ارتقاء دهید. همچنین از کشف چیزهای جدید نترسید، ممکن است در این کشفیات متوجه کاری شوید که به آن علاقه دارید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------