8 رفتار در دوران کودکی که نشان دهنده کمک خواستن استرفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتارهای صحیح با کودکان

 

رفتارهای صحیح با کودکانی که کارهای اشتباه انجام میدهد

کودکان مانند بزرگسالان، فراز و نشیب های خاص خود را دارند. آنها می توانند بسیار حساس باشند و به دلیل مسائل یادگیری یا محیط خانوادگی آنها احساس اضطراب کنند. علاوه بر این، عدم توجه می تواند پرخاشگری و بیش فعالی در کودکان را برانگیزد. در ابتدا شناخت این رفتارها مهم است و باید سعی در رفع این رفتارها داشته باشیم. ما در این مقاله اطلاعاتی درباره شایع ترین رفتارهای نادرست در کودکان را جمع آوری کرده ایم که می تواند به شما در درک بهتر آن رفتارها کمک کند.

1- کودک شما پرخاشگری میکند و شما را گاز میگیرد:

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتار با پرخاشگری کودکان

 

پرخاشگری در کودکان نوپا را می توان با پیشرفت مغز آنها مرتبط دانست. ساده بگوییم، اگر کودکتان پرخاشگری کرده و شما را گاز میگیرد به این دلیل است که مغز کودک شما در مرحله ساختار یافتن و به دست آوردن مهارت استدلال و تفکر منطقی است.

 

گاز گرفتن و پرخاشگری بازتاب منفی از شیوه و سبک تربیت شما نیست. آنها ممکن است یک اسباب بازی را به سر شما پرتاب کنند ، در حالی که شما سعی می کنید آنها را ببوسید. کودکان نوپا ظرفیت کافی مغزی برای کنترل خود ندارند.

 

بهترین روش برای واکنش به پرخاشگری کودکان:

از عصبانی شدن، فریاد زدن و یا خجالت دادن کودک اجتناب کنید. حواس کودک را از این کار پرت کنید و بعد کارهای مناسبی که کودک انجام داده را الگو قرار دهید و از کودک بخواهید که آنها را انجام دهد.

 

2. کودکتان نوسانات خلقی دارد:

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتار با نوسانات خلقی کودک

 

گاهی کودکان با یک چیز کوچک اشک و فریاد سر میدهد با اینکه در نظر شما اتفاق خاصی رخ نداده مثلا به جای لیوان آبی شما به او لیوان صورتی داده اید. دلیل اینکه کودک گاها مضطرب و ناآرام میشود  و نوسانت خلقی نشان میدهد این است که به مرور احساسات کودک رشد کرده و پیچیده میشود اما بعضی وقت ها کودکان توانایی هماهنگی با این تغییرات را ندارند و هر اتفاقی برای آنها بسیار ناامیدکننده است و برای آنها مانند پایان جهان احساس می شود.

 

بهترین روش برای واکنش با نوسانات خلقی کودکان:

خونسرد باشید و به آنها اجازه دهید تا ناامیدی خود را ابراز کنند، اما در عین حال به آنها نشان دهید که اشکالی ندارد و در واقع با آنها هم دردی کنید. به آنها روشهای مثبتی نشان دهید تا احساسات خود را رها کنید.

 

۳-کودک شما از انجام یک سری از کارها امتناع می کند.

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتار با کودکان

 

اگر کودک شما کفش خود را پرتاب می کند، از لباس پوشیدن خودداری می کند، یا کوله پشتی خود را نمی بندد و یا بر روی صندلی کودک در داخل خودرو نمی نشیند ممکن است به معنای این باشد که خسته است و میخواهد راحت و مدتی استراحت کند.

 

بهترین روش برای واکنش با لجبازی کودکان:

نیازی نیست که کودکان را با خود به همه جا ببرید و یا در کلاس های مختلف شرکت کند این کارها میتواند باعث عکس العمل های غیرمنتظره از سمت کودک شود.

 

4- اگر کودکتان شیطنت های زیادی میکند: 

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

نحوه رفتار با شیطنت های کودک در خانه 

 

وقتی کودک شما نمی خواهد آرام بگیرد، سعی می کند دعوا کند یا تمام مدت در اطراف شما میدوید، و از در و دیوار آویزان میشود به این دلیل است که میخواهند فعالیت بدنی انجام دهند و انرژی خود را تخلیه کنند و یا با بچه های دیگر ارتباط برقرار کنند.

 

بهترین روش برای واکنش با شیطنت های کودکان:

برنامه کودکان خود را بررسی کنید. شاید آنها وقت آزاد زیادی داشته باشند و نمی دانند انرژی خود را کجا تخلیه کنند. سعی کنید بعضی از زمان های بازی کودکانتان را با بچه های دیگر هماهنگ کنید.

 

5- کودکتان اسباب بازی ها را بیرون می اندازد و می شکند.

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتار با خرابکاری های کودکان

 

کودک شما ممکن است اسباب بازی های خود را بشکند، با آنها تهاجمی بازی کند و یا حتی یک ماشین یا عروسک جدید را نادیده بگیرد. این می تواند نشان دهنده این باشد که آنها از ماندن در خانه خسته شده اند و میخواهند فعالیت دیگری انجام دهند.

 

بهترین روش برای واکنش رفتارهای تهاجمی کودکان:

سعی کنید فعالیتهای مختلفی را به کودکتان پیشنهاد کنید، اما به آنها برای انجام آن فعالیت فشار نیاورید. به عنوان مثال ، شما حتی می توانید خودتان ان فعالیت را انجام دهید اگر بچه شما واقعاً می خواهد در آن شرکت کند ، به شما ملحق می شوند.

 

6- کودک شما به همه چیز نه می گوید:

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتار با کودکی که به همه چیز نه می گوید 

 

کودکان می توانند از خوردن غذای خود امتناع ورزند، دندانهای خود را مسواک نمی زند یا لباس خواب خود را نمی پوشد و آنها در هیچ زمینه ای همکاری نمیکنند. این نوع رفتارها ممکن است نشانه این باشد که فرزند شما می خواهد در واقع  کنترل امور را دست خودش بگیرید.

 

بهترین روش برای واکنش به امتناع کردن کودکان:

در این شرایط درخواست تان را به صورت دو یا چند گزینه ای مطرح کنید به عنوان مثال می توانید به جای اینکه بگویید غذا بخور، بگویید داخل آشپزخانه غذا میخوری یا داخل اتاق؟

 

7- کودک به شما دروغ می گوید: 

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

نحوه رفتار صحیحی با دروغگویی کودک

 

کودکان می توانند برخی چیزها را دروغ یا مبالغه کنند ، اما اگر این اتفاق بیش از حد رخ دهد، نباید آن را نادیده بگیرید. این ممکن است به این دلیل باشد که از چیزی می ترسند احتمالا از واکنش شما وحشت دارند

 

بهترین روش برای واکنش دروغ گفتن کودکان:

اول: به روی کودک در مورد دروغ گفتن شان نیاورید.

دوم: سعی کنید دلیل دروغ گفتن کودک را پیدا کنید.

سوم: بیشتر از رفتارهای مثبت آنها قدردانی کنید.

 

8- کودکتان دیگران را میزند:

رفتار با کودکان,رفتارهای صحیح با کودکان

رفتار صحیح با کتک کاری کودکان

 

اگر کودکتان، دیگران را می زند، در صورتی که زیر 5 سال باشد به این دلیل است که هنوز مهارتهای ارتباطی را یاد نگرفته است و اگر بالای 5 سال باشد به دلیل عصابنیت و ترس است. همچنین، شیوه رفتار والدین می تواند بر این واکنش ها تأثیر بگذارد.

 

بهترین روش برای واکنش به کتک زدن کودکان:

- رفتار مناسب را به کودک آموزش دهید

- الگوی خوبی باشید

- محتوای فیلم، بازی، داستان و ...  کودکانتان را بررسی کنید. در قصه ها و نمایش های شما و اطرافیان نباید از خشم و كتك كاری استفاده شود.

- به کودک کمک کنید احساسات خود را بیان کند

- به نیازهای عطفی او توجه کنید

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------