ترک عادتهای ناخوشایند در کودکانناخن جویدن در کودکان,رفتارهای کودکان

بیشتر بچه­ ها عاداتی مخصوص به خودشان را دارند برخی از آن­ها انگشتانشان را می مکند یا دستشان را تا آرنج در بینی فرو می کنند و بعضی از اوقات نیز ناخن­هایشان را می جوند و با موهای خود ور می روند و... از عادت های ناخوشایند در کودکان است و والدین نگران این رفتار ناخوشایند فرزند خود هستند.

 کودکان با رفتارها و به عبارتی با عادت­های ناخوشایند سبب نگرانی والدین می شوند، در واقع خانوده ها باید بدانند چنین عادت­هایی شیوه مقابله با استرس و اضطراب است. گوشزد كردن مداوم به كودك برای ترك عادتی كه دارد در واقع نتیجه عكس می‌بخشد.

در ابتدا والدین مناسب است بفهمند كه چرا كودكشان این عادت را انجام می دهد و بسته به آن چاره ای بیندیشید.

والدین در نظر داشته باشند بیشتر عادت­های كودكانه به خودی خود از بین می روند. اما اگر عادت كودك شما با انجام هر روزه اش ایجاد مزاحمت و نگرانی می كند. ایجاد خجالت و شرمساری می كند یا حتی سبب ایجاد ضرر و زیانی برای شما یا خودش می شود باید در این زمینه كاری انجام دهید و او را در ترك این عادت یاری كنید.

تمجید و تحسین كردن كودك در ترك عادات بسیار موثر خواهد بود. پاداش و تحسین در صورت ترك اختلال مزبور نقش بسزایی در ترک عادت دارد. از سرزنش و تنبیه كودك بپرهیزید. والدین می توانند از روش های رفتاردرمانی (دادن ستاره یا برچسب های عروسکی به کودک) استفاده کنند. برای او هدایای دوست داشتی یا خوراکی مورد علاقه او را بخرند و برای ترک عادت ناخوشایند او جایزه بدهند.

با آرامش بیشتری با کودک خود صحبت كنید. عادات فرزندتان را برایش تشریح كنید و دلایل منطقی را كه برای او قابل فهم و درک باشد ارائه کنید. دقت كنید كه لحن گفتار شما در حرف شنوی كودك بسیار موثر خواهد بود. عصبانیت و واكنش غیر صحیح از جانب شما ممكن است او را در انجام عادتش حریص­تر كند.

سعی كنید فرزندتان را در طول اوقات فراغت و استراحتش به انجام كار دیگری تشویق نمایید. یك مشغولیت فرعی برای كودك ایجاد كنید مثل خمیر بازی، توپ بازی، پازل، كاردستی، نقاشی خانه سازی سبب درگیری ذهن کودک می شود.

سعی کنید نگرش و دیدی مثبت، سازنده و شفاف نسبت به حل مشکل کودک داشته باشید و با صبر و حوصله عادت ناخوشایند را ترک دهید چرا که باید زمان سپری شود تا او عادت ناخوشایند خود را ترک کند.

منبع:3-m.ir

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------