تغییرات نوجوان 13 ساله و نحوه رفتار با اوتغییرات فیزیکی نوجوان 13 ساله, رفتار با دختر 13 ساله, تغییرات ظاهری نوجوان 13 ساله

نوجوان 13 ساله، در این سن شروع به بلوغ جسمی و ذهنی می کند

 

روانشناسی نوجوان 13 ساله 

13 سالگی برای نوجوانان و خصوصا پسران، سن آغاز بلوغ است و به همین دلیل تغییرات زیادی در این سن آغاز می شود. اگر شما هم متوجه تغییراتی در فرزند 13 ساله ی خود شده اید پس به شما پیشنهاد می کنم تا این مقاله بیتوته را تا انتها دنبال کنید.

اکثر والدین از اینکه فرزندشان تغییرات اخلاقی و فیزیکی داشته متحیر می شوند و از پاسخ صحیح به نیازهایشان نیز عاجز می مانند.

با این که کودکان در سن 13 سالگی وارد دوره ی بلوغ می شوند اما بسیاری از کودکان بلوغ را قبل از این سن شروع می کنند و این قضیه بستگی به تغییرات هورمونی و ارثی دارد.

 

حتما متوجه شدید که فرزندتان در زمینه های بسیاری تغییر کرده و انگار آن آدم سابق نباشد در این دوره شما باید اطلاعات کافی در زمینه ی نحوه ی برخورد با این انسان بسیار انعطاف پذیر را داشته باشید و با رفتار ها و اخلاق های مناسب با او برخورد کنید.

 

در اینجا می خواهیم به شما خصوصیات سن سیزده سالگی را متذکر شویم تا شما بتوانید به خوبی آن را مشاهده و درک کنید.

 

تغییرات و خصوصیات نوجوان 13 ساله

تغییرات فیزیکی نوجوان 13 ساله

•افزایش سطح انرژی 

•اکثر دختران در این سن به بیشترین بلندی قدشان میرسند و در ادامه ی این دوره افزایش قدشان به آرامی ادامه می یابد.

•تغییرات صدا در پسران 

•تغییرات هورمونی و ایجاد موها در نقطه هایی از بدن 

نکته : البته ممکن است این جهش های رشدی در سن دیگری برایشان اتفاق بیوفتد.

 

تغییرات ظاهری نوجوان 13 ساله, خصوصیات نوجوان سیزده ساله, رفتار با پسر 13 ساله

نوجوان 13 ساله به یکباره با تغییرات زیادی روبرو می شود

 

تغییرات نوجوان 13 ساله در زمینه ی الگوهای اجتماعی

توجه بسیار و خاص به ظاهر خود

در این زمان فرزند شما احتیاج زیادی به نظرات دیگران در رابطه با ظاهر خود دارد. نظر هایی راجع به هیکل و قیافه و لباس پوشیدنش.

 

رفتاری ساکت و آرام

نوجوانان در این سن بیشتر از هر سن دیگری آرام می شوند و شیطنت های خود را از دست می دهند.

 

حساسیت

شاید متوجه شده باشید که در این سن فرزندتان احساسات شکننده ای دارد و ممکن است با کوچک ترین برخورد ها به احساساتش آسیب وارد شود. در نظر داشته باشید که او در این سن می تواند به احساسات دیگران هم آسیبهایی وارد کند.

 

نیاز به تنهایی

در این مورد می توان مشاهده کرد که کودک ساعت های زیادی را ممکن است در اتاق خود صرف کند و میل زیادی به تنهایی به خصوص در منزل داشته باشد.

 

رابطه ی دوستی صمیمی

این رفتار بیشتر در دختران این سنی مشاهده می شود. دختران به پسران بزرگتر علاقه مند می شوند. پسران نیز اکثر زمانشان را با گروه های دوستانشان صرف می کنند. 

همچنین نوجوان 13 ساله علاقه ی زیاد به گیم ها و بازی های ویدیویی یا کامپیوتری همچنین برنامه های تلویزیونی پیدا می کنند.

فشار های همسالانش بیشتر می شود و او ممکن است برای رسیدن به ایده آل خودش تغییراتی را در خودش ایجاد کند. تغییرات در مواردی مثل لباس پوشیدن، انتخاب موسیقی، صحبت کردن و همچنین تغییرات در معیار هایش

 

زبان و حالت گفتگو

پاسخ یک کلمه ای به سوالات شما می دهد و از زبان کوچه بازاری استفاده می کند تا بتواند دیگران از جمله همسالانش را تحت تاثیر قرار دهد.

بلند صحبت می کند و زبان تند و خشنی دارد و همچنین گاهی بی ادبی می کند.

 

دیگر تغییرات نوجوان 13 ساله از نظر اجتماعی

•علاقه ی زیاد به فعالیت های ورزشی

•نوجوانان در این سن اکثر اوقات تحت تاثیر موسیقی ها قرار می گیرند.

•فعالیت ها مدرسه برایش دشوار و نگران کننده به نظر می رسند

•کارهای احمقانه و مسخره انجام می دهد.

•به جمع آوری زیور آلات، لوازم آرایشی و آلبوم های موسیقی علاقمند می شود.

•نسبت به هیکل و اندامش حساس است. در این زمان آینه می تواند بهترین دوست او یا بدترین دشمن او تبدیل شود شما باید مراقب خطرات این رفتار ها باشید.

 

رفتار با دختر 13 ساله

پس همان طور که تا به حال خواندید، می دانید که 13 سالگی در یک نوجوان سن بسیار مهمی است و نحوه برخورد شما با او در این دوره بسیار مهم است.

در ادامه نحوه درست برخورد با دختر 13 ساله را برای شما قرار داده ایم:

 

1. سعی کنید شنونده ی خوبی باشید

در زمانی که دخترتان آماده صبحت با شما است شما نباید این زمان را به بعد موکول کنید و باید همان موقع تمام حواستان را در اختیار او بگذارید.

 

خصوصیات نوجوان سیزده ساله, رفتار با پسر 13 ساله, تغییرات نوجوان 13 ساله

در این سن سوالات بسیاری برای نوجوان پیش میاید از این رو باید به آن ها گوش دهید

 

2. دنبال فرصت برای گفتگو و صحبت با او باشید

در هر زمان که دیدید فرصت مناسبی برای برقراری ارتباط با دختران است بحث را شروع کنید. موقع آشپزی کردن یا مرتب کردن خانه می تواند فرصت مناسبی برای شما باشد.

 

3. به دنبال پیدا کردن روش های جدید برای برقراری ارتباط با او باشید

سعی کنید به جای پرسیدن سوالات حوصله سر بر یا سوال هایی که دخترتان ممکن است تصور کند در حال بازجویی از او هستید از سوالات کلی شروع کنید یا می توانید بجای گفتن "چه خبر؟" یا "روزت چطور بود" در اول خبری از روز خودتان به او بدهید تا او هم در مورد کارهایی که در آن روز انجام داده با شما گفتگو و مشورت کند.

همچنین می توانید او را به چالش بکشید به طوری که اگر اتفاق بد یا ناراحت کننده ای برای او رخ داده است برایتان تعریف کند.

 

4. مانند یک دوست با او ارتباط برقرار کنید

فراموش نکنید که بهترین و مفید ترین راه ارتباط با دختران این است که با او طوری رفتار کنید که دوستش با او رفتار می کند. به راز ها و مشکلاتش گوش دهید و بدون اینکه او را قضاوت یا دعوا کنید به او مشاوره دهید و مشکلاتش را حل کنید.

 

5.  الگوی خوبی برای او باشید

اگر شما مدام از قیافه و هیکل خود گله و شکایت کنید دخترتان نیز از شما الگو برداری می کند و این طرز تفکر شما به او هم سرایت می کند و دغدغه هایش بیشتر می شود. شما باید طرز فکر سالمی را به او آموزش دهید و به او یاد دهید که داشتن جسم و عقل سالم و قوی بسیار مهم تر وزن او است.

 

6. مدت استفاده از وسایل الکترونیکی را برایش محدود کنید

دختران در سن 13 سالگی نباید بیشتر از روزی 2 ساعت از وسایل الکترونیکی استفاده کنند.

در این سن دختران ترجیح می دهند بیشتر وقتشان را همراه دوستانشان سپری کنند و با آنان در اجتماع حضور یابند شما باید در این سن آنها را حمایت کنید تا شکسته و نا امید نشود.

 

رفتار با پسر 13 ساله

1. برای گفتگو با او زمان بگذارید

در این زمینه دختران و پسران با هم شباهت های زیادی دارند یعنی پسران هم مانند دختران علاقه ای به گفتگو به صورت اختصاصی ندارند پس بهتر است در حین انجام کاری سر صحبت را با او باز کنید.

 

2. سوالات کوتاه جواب مثل بله یا خیر نپرسید

در این مورد شما باید در انتخاب جمله های خود دقت کنید و به جای جمله هایی که پسرتان می تواند جوابش را با بله یا خیر بدهد از جمله هایی استفاده کنید که او را اسیر گفتگو کند.

 

3. سعی کنید شنونده ی خوبی باشید

در زمانی که پسرتان آماده صبحت با شما است شما نباید این زمان را به بعد موکول کنید و باید همان موقع تمام حواستان را در اختیار او بگذارید.

 

رفتار با پسر 13 ساله, تغییرات نوجوان 13 ساله, روانشناسی نوجوان 13 ساله

حرف زدن بهترین راه برای رفع مشکلات برای نوجوان 13 ساله است

 

پسران هم مانند دختران در این سن علاقه دارند که اکثر وقتاش را با گروه دوستانشان صرف کنند. شما نمی توانید او را محدود کنید که از دوستانش فاصله بگیرد اما فرزندان در این دوره نسبت به همسالانشان بسیار آسیب و پذیر هستند و و به نظر های آنها توجه ی بسیار ویژه ای می کنند.

شما باید به جای محدود کردن آن ها روش های صحیح برخورد با شرایط سخت را به آنها آموزش دهید تا دچار سرشکستگی و نا امیدی نشوند .

 

گردآوری : بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------