علت اسهال نوزاد بعد از واکسن چیست؟اسهال نوزاد بعد از واکسن, علت اسهال نوزاد بعد از واکسن, علت اسهال نوزاد بعد از واکسن چیست

اسهال نوزاد بعد از واکسن

 

 علت اسهال شدن نوزاد بعد از واکسن و درمان آن

اسهال شدن نوزاد پس از واکسن از جمله عوارضی است که در همه نوزادان حتما رخ نمی دهد ولی والدین را نگران می‌کند. هرچند اسهال نوزاد به اندازه تب پس از واکسن شدید نیست ولی یک درصد از نوزادان درگیر می‌ شوند. واکسن زدن از هنگام تولد آغاز شده تا واکسن هجده ماهگی ادامه دارد و دارای عوارضی از جمله تب، اسهال، سفت شدن جای واکسن و دردهای بعد از واکسن است.

واکسن روتاویروس می تواند از بیماری روتاویروس پیشگیری کند. روتاویروس بیشتر در نوزادان و کودکان خردسال سبب اسهال می شود. اسهال می تواند شدید باشد و باعث کم آبی بدن شود. استفراغ و تب هم در نوزادان مبتلا به روتاویروس متداول است.

 

واکسن روتاویروس

واکسن روتاویروس با ریختن قطره در دهان کودک تزریق می گردد. نوزادان باید 2 یا 3 دوز واکسن روتاویروس، بسته به مارک واکسن مورد استفاده، تزریق کنند.

 

نخستین دوز باید پیش از 15 هفتگی تجویز شود. آخرین دوز باید تا 8 ماهگی تجویز گردد. تقریباً همه نوزادانی که واکسن روتاویروس می زنند از اسهال شدید روتاویروس ایمن می شوند.

 

اسهال نوزاد بعد از واکسن, علت اسهال نوزاد بعد از واکسن,دلیل اسهال نوزاد بعد از واکسن

علت اسهال نوزاد بعد از واکسن

 

اسهال پس از واکسن تا کی ادامه دارد؟

اسهال شدن نوزاد پس از واکسن حداکثر 2 تا 3 روز بعد رفع می‌شود. در صورت آشکار شدن نشانه‌های کم آبی یا طولانی شدن اسهال باید به فکر دیگر علل اسهال نوزاد بود. بعد هرچه‎‌ زودتر به پزشک مراجعه کنید.

 

اسهال نوزاد بعد از واکسن, علت اسهال نوزاد بعد از واکسن,علت اسهال شدن نوزاد بعد از واکسن و درمان آن

علت اسهال نوزاد بعد از واکسن چیست

 

مراحل کم‌آبی بدن کودک به علت اسهال

مرحله خفیف

نشانه های اسهال نوزاد پس از واکسن در این دسته جای می‌گیرند. نوزاد قدری تشنه و ناآرام است. حال عمومی خوبی دارد. لب‌ها و مخاط خشک نیستند. نوزادان نیز خوب شیر می‌خورند و بی‌حال نیستند.

 

مرحله متوسط

کم شدن اشک، کاهش خفیف ادرار، فرورفتگی خفیف ملاج نوزاد رخ می دهد، نوزاد بی‌قرار است و لب‌ها قدری خشک هستند. 

 

اسهال نوزاد بعد از واکسن, علت اسهال نوزاد بعد از واکسن, اسهال شدن نوزاد پس از واکسن

دلیل اسهال نوزاد بعد از واکسن

 

مرحله شدید

نوزاد بی‌حال و خواب‌آلود است. لب‌ها و مخاط ها به طور کامل خشک می شوند. چنانچه پوست قفسه سینه کودک را میان دو انگشت (مثل نیشگون) بگیرید، پوست در همان وضعیت باقی می‌ماند و با تاخیر بیش از 3 ثانیه به صورت اول بر می‌گردد. در این مرحله نوزاد قادر به خوردن مایعات نیست و باید به سرعت تحت درمان با سرم قرار بگیرد .در غیر این صورت خطر مرگ نوزاد را تهدید می‌کند.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------