تازه های بهداشت مادر کودکان

آرامش داشتن مادر کودک

راههای آرامش داشتن مادر کودکان

راههای آرامش داشتن مادر کودکان راهکارهای رسیدن به آرامش برای مادران در این مقاله از بیتوته به بررسی…

کشیدن قلیان و سیگار در دوران شیردهیکشیدن سیگار در دوران شیردهی,کشیدن قلیان در دوران شیردهی

سیگار کشیدن در دوران شیردهی

 

مادران سيگاري، علارغم این که با کشیدن سیگار به بدن خود اسیب مي زنند ولی مضطرب سلامتی نوزاد خود هستند. احیانا مي دانيد که نیکوتین سیگار از طريق خون وارد شیر شما مي شود و به بدن کودک هم منتقل مي شود. این مسئله میتواند اثرات منفی روی کودک داشته باشد.

سیگار کشیدن در زمان شیردهی:
روزهای اولین تولد نوزاد براي مادران میتواند روزهای تنش زایی باشد و سیگار کشیدن یکی از راه هایی است که زنان استرس و تنش های روحی خود را با آن تسکین می‌دهند. نیکوتین (Nicotine) موجود در سیگار یک ماده روان گردان است که همچنين یکی از اعتیادآورترین مواد به حساب می آید و اما ترک آن هم سخت است. بدین ترتیب بسياري از زنان تازه مادر شده که قبلا سیگار می کشیدند می پرسند که آیا میتوان در زمان شیردهی سیگار کشید؟

پژوهش ها ميگويند که درصورتی که درست پیش از شیردادن به نوزاد، سیگار بکشید نیکوتین موجود در سیگار از طريق شیر به بدن نوزادتان منتقل میشود . نیمه عمر و دوام نیکوتین در حدود یک ساعت و نیم است و این بدان معنی است که نیکوتین تا دست کم ۳ ساعت پس از سیگار کشیدن هم چنان در شیر شما باقی خواهد ماند و چه بسا پس از این ۳ ساعت امکان دارد قدری نیکوتین در بدن شما باقی بماند.

سیگار کشیدن در زمان شیردهی چه تاثیری روی نوزاد خواهد گذاشت؟
بزرگ ترین خطرات نیکوتین که میتواند سلامتی نوزاد را تهدید کند حاوی موارد زیر است:
- افزایش خطر بروز حساسیت های تنفسی در نوزاد
- افزایش خطر پیدایش سندروم مرگ غیرمنتظره نوزاد( SIDS) یا« مرگ در خواب»
- تولید پائین شیر در بدن مادر
- رشد ضعيف و ناکافی نوزاد

 

کشیدن سیگار در دوران شیردهی,کشیدن قلیان در دوران شیردهی

تاثیرات سیگار کشیدن در زمان شیردهی

 
خطرات کشیدن قلیان براي مادران شیرده:
استفاده قلیان میتواند مستقیم بر اندام های حیاتی بدن مثل ریه ها و قلب تأثير منفی بگذارد.
- بعضی سرطان ها مثل سرطان مری، سرطان ریه
- بیماري های مزمن
- پائین بودن وزن نوزاد موقع تولد
- افزایش حملات آسم
- انسداد ریوی
- ذات الریه

علایم مسمومیت نوزاد با سیگار و قلیان:
علایم مربوط به مسمومیت نیکوتینی در نوزادان حاوی استفراغ پس از خوردن شیر مادر، خاکستری رنگ شدن رنگ چهره نوزاد، مدفوع آبکی، افزایش در ضربان قلب و بی قراری در نوزاد است. نوزاد امکان دارد دائم بخود بپیچد و دست و پا بزند و درست مانند این به نظر مي‌ايد که می خواهد روی آب راه برود و همچنين بسیار خسته به نظر برسد ولی با این وجود به سختي قادر است چشمان خود را ببندد و بخوابد.

این علایم بسیار نادر هستند و اکثر در بین نوزادانی مشاهده میشوند که به دفعات زیاد در معرض نیکوتین یا دود سیگار قرار داشته اند. هر چند این علایم در صورتی که شما سیگار کشیدن را متوقف کنید و هم نوزاد را از استشمام دود سیگار خود دور نگه دارید میتوانند برعکس عمل کنند و در نتيجه نوزادتان ممکن است هم زمان با محو تدریجی این علایم بیقراری کند.

ترک سیگار در زمان شیردهی:
زمان شیردهی یکی از اسان ترین و بهترین زمان ها براي ترک سیگار کشیدن است برای این که وجود بعضی مواد معین در سیستم بدنی شما مانند پرولاکتین (prolactin) و مواد شبه نیکوتین داخل خون( endogenous opioids) علایم بازگشت پذیری به این اعتیاد را کاهش خواهند داد.

آیا مادران سيگاري باید به نوزاد خود شیردهی پستانی داشته باشند یا خیر؟
شما چه سيگاري باشید و چه سيگاري نباشید، در هر صورت، شیردهی پستانی بهتر از شیر خشک است، شیر مادر دارای موادی است که بدن کودک را در برابر بیماریها مصون می کند و چه بسا بعضی اثرات مضر سیگار را روی بچه خنثی می کند

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------