لباس دخترانه,لباس پسرانه,خرید لباس بچگانهX

پيشگيري از خفگي کودکان 

هر سال، کودکان زيادي در اثر خفگي ناشي از گير کردن اشيا و مواد غذايي در گلو و انسداد راه هوايي، جان خود را از دست مي‌دهند. اين در حالي است که با کمي دقت و ايمن‌سازي محيط اطراف کودک و وسايل‌بازي‌ او مي‌توان از بروز بسياري از اين خطرات جلوگيري کرد.

 

 

خفگی در کودکان

 


کدام کودکان بيشتر در معرض خفگي هستند؟کودکان در تمام دوران کودکي در معرض خطر خفگي قرار دارند. در دوران نوزادي نمي‌توانند ترشحات حلق را به خوبي خارج کنند و يا با قطع تنفس در معرض خطر خفگي هستند. در سنين 4 تا 6 سال به دنبال بازي با اسباب‌بازي‌هاي غيرايمن و يا خوردن اشيا و تکه‌هاي بزرگ مواد غذايي، نداشتن دندان آسيا، اشکال در جويدن و نارسايي عمل بلع، خفگي اتفاق مي‌افتد. کودکاني که مبتلا به عقب‌افتادگي ذهني هستند و يا اختلالات تشنجي دارند نيز مستعد خفگي هستند. خفگي سومين علت مرگ در کودکان زير يک سال است.

 

 

بيشترين عواملي که به خفگي در کودکان منجر مي‌شود، کدام است؟


بيشترين اشيايي که سبب خفگي در کودکان مي‌شود عبارتند از سکه، سنجاق ته گرد، سنجاق قفلي، دکمه، آجيل‌، تخمه هندوانه و خربزه، نوک مداد، ته خودکار، پاک‌کن، دندان مصنوعي، دانه تسبيح، استخوان مرغ ، گوشت و ماهي، جواهرات و تيله، کليد، خميربازي و منگنه، اسباب‌بازي‌هايي که تکه‌هاي آن جدا مي‌شود، بادکنک، آدامس، هويج، تکه‌هاي بزرگ گوشت، دانه‌هاي انگور و کشمش، آب‌نبات‌هاي سخت، هات‌داگ، سوسيس، آب‌نبات‌هاي چوبي، زيتون کامل، بادام زميني ، ذرت و ميوه‌هاي خشک.

 


آجيل‌ چگونه سبب خفگي در کودکان مي‌شود؟


انواع مغزها از جمله بادام، فندق، پسته، کشمش و برگه‌ها به دليل اينکه بعد از تماس با بزاق دهان حجيم شده و مسير هوايي را مي‌بندند، سبب خفگي در کودکان مي‌شوند.چه علايمي نشان‌دهنده خفگي در کودکان است؟


در صورتي که جسم خارجي در محل حنجره قرار گيرد، انسداد کامل مجاري هوايي سبب مرگ ناگهاني مي‌شود اما اگر اين انسداد نسبي باشد، سبب سرفه خروسکي، گرفتگي صدا، خون‌ريزي از دهان و حلق و خون‌ريزي ريوي مي‌شود و برخي اوقات گرفتگي کامل صدا ايجاد مي‌شود. کبودي، خس‌خس سينه و فرو رفتن بين دنده‌اي و گاهي خرخر ايجاد مي‌شود که در صورت بروز اين علايم بلافاصله بايد اقدام به نجات جان کودک نمود.

 

 

چگونه بايد از بروز خفگي پيشگيري کرد؟


والدين بايد بدانند که کودک از بدو تولد تا 6 سالگي و حتي تا 8 سالگي در معرض خطر خفگي قرار دارد. بنابراين نبايد هيچ‌گاه او را با انواعي از اسباب‌بازي‌هايي که حتي مناسب سن او هستند تنها رها کرد.

 

 

 

والدين بايد غذاها، اسباب‌بازي‌ها و اشيايي را که ممکن است سبب انسداد مکانيکي مسير هوايي در کودکان شود، شناسايي کرده و حتي اقداماتي که باعث کاهش خطر به دنبال انسداد مکانيکي مسير هوايي مي‌شود، ياد بگيرند. کودکان نبايد هرگز با اشياي خطرناک بازي کنند. والدين بايد غذاهايي که حاوي گوشت استخوان‌دار و انواع ماهي تيغ‌دار است قبل از دادن به کودک کاملا کنترل کنند. هنگام ميوه دادن به کودک مراقب باشند که ميوه در تکه‌هاي مناسب و کوچک و مناسب سن کودک خرد شده‌ باشد.بسياري از حوادث خفگي قابل پيشگيري هستند، تنها در صورتي که عوامل خطر‌آفرين را از کودکان دور کنيم. بسياري از موارد خفگي زماني رخ مي‌دهد که خواهر و برادر بزرگ‌تر ،موادغذايي يا اسباب‌بازي و اشياي خطرناک را به بچه‌هاي کوچک‌تر مي‌دهند بنابراين حتي وقتي اين کودکان را نزد خواهر و برادر بزرگ‌ترشان مي‌گذاريد باز هم به آنها سرکشي کنيد.

 

 

 

 

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------