تازه های خلاقیت در کودکان

آموزش مرحله به مرحله اورگامی هویج

آموزش مرحله به مرحله اوریگامی هویج

اوریگامی هویج آموزش ساخت اوریگامی هویج آموزش هنر جذاب اوریگامی با ساخت یک هویج زیبا، موضوع این…

آموزش مفهوم وزن به کودکانآموزش مفهوم وزن به کودکان,آشنایی با مفهوم وزن,نحوه آموزش کودک درباره مفهوم وزن

آموزش مفهوم وزن به کودکان

 

شیوه آموزش کودک درباره مفهوم وزن

تعیین وزن یک وسیله از شکل ظاهری آن تا مقداری از تعیین طول آن وسیله سخت تر است. سنجش وزن یک وسیله با دست از حقیقت خیلی دور است. مثلاً نیم کیلو پر هم وزن نیم کیلو سُرب به نظر نمی‌رسد. در این مطلب شیوه آموزش مفهوم وزن به کودکان را برای شما آورده ایم. با ما همراه باشید.

آموزش مفهوم وزن به کودکان

برای کمک به کودکان در آغاز آموزش مقایسه‌ی وزن ها، یک ترازوی ساده وسیله‌ی موثری به حساب می آید. این وسیله را می‌توان یا از فروشندگان وسایل کمک آموزشی خریداری کرد یا با استفاده از یک قطعه چوب، قدری نخ و دو قوطی حلبی درست کرد. چنانچه معلّم خود چنین ترازویی می‌سازد باید توجه کند دو طرف آن، وقتی که دو قوطی خالی است، به طور کامل در وضعیت تعادل باشد.

 

آموزش مفهوم وزن به کودکان,آشنایی با مفهوم وزن,آموزش مفهوم وزن به کودکان

آشنایی با مفهوم وزن

 

دو شی را در دو کفه‌ی ترازو می‌گذاریم و از کودک می‌خواهیم ببیند کدام کفه بالا و کدام پایین‌تر است تا از این راه نسبت به سبک یا سنگین بودن اشیاء قیاس عینی داشته باشد.

 

مرحله‌ی بعد مقایسه و اندازه گیری اجسام به وسیله‌ی معیارهای قراردادی است. این قبیل معیارها را می‌توان از هر جنسی انتخاب کرد – واشر فلزی بزرگ، وزنه‌ی ماهیگیری یا سنگ برای این کار مناسب است. پس از مدتی از وزنه‌های فلزی استاندارد استفاده می‌شود تا کودکان با وزنه‌های صدگرمی، دویست و پنجاه گرمی و نیم کیلویی آشنا شوند.

 

آن ها، پس از آشنایی با مقیاسات وزن، به این موضوع پی می‌برند که ارتباط میان واحدها ارتباطی پیچیده است. این نسبت ها را تنها باید به شکل قراردادی آموزش داد. به این منظور استفاده از یک میزان، که وزن انسان را می‌سنجد موثر است. کودکان با خواندن شماره‌ای که عقربه روی صفحه نشان می‌دهد وزن شیئ را تعیین می‌کنند. این کار آن ها را با اندازه گیری غیر مستقیم آشنا می‌سازد چون با خواندن صفحه‌ی میزان دقت آنها به این موضوع جلب می‌شود که سنگینی باعث حرکت و انتقال عقربه از صفر می‌شود.

 

آموزش مفهوم وزن به کودکان,آشنایی با مفهوم وزن,آموزش مفهوم وزن به کودکان

آموزش مفاهیم وزن به کودکان

 

آموزش مفهوم وزن به کمک شناوری در آب

یکی دیگر از شیوه های خیلی جذابی که می‌توانید مفهوم وزن را به کمک آن به کودکتان یاد دهید و تفاوت میان اشیای سبک و سنگین را برای او توضیح دهید؛ شناور کردن اجسام روی آب است.

 

حتما می‌دانید که اشیای سبک روی آب شناور می مانند و اجسام سنگین در اب فرو می روند.

 

تنها می‌توانید تعدادی جسم هم حجم با وزن‌های متفاوت را پیدا کنید و با شناور کردن آن اجسام در آب، به کودکتان نشان دهید که با این که امکان دارد ظاهر دو توپ یکسان به نظر برسد؛ ولی یکی از آن‌ها سنگین است و در آب فرو می‌رود و دیگری سبک است و روی آب باقی می‌ماند.

 

بنابراین چنانچه این بار دید که جسمی روی آب شناور مانده بداند که آن جسم، وزن سبکی دارد و جسم دیگری که به انتهای آب رفته، جسم سنگین ماست!

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------