تازه های خلاقیت در کودکان

آموزش اوریگامی توت فرنگی

آموزش اوریگامی توت فرنگی

اوریگامی توت فرنگی ایده جالب اوریگامی توت فرنگی آموزش اوریگامی توت فرنگی در این مقاله از بیتوته…

بازی های مناسب کودکان، سه تا شش سالگیبازی های مناسب کودکان 3 تا 6 سال
 
برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. بازی های مناسب برای افزایش توجه کودکان 3 تا 6 ساله کدام ها هستند؟ با ما همراه باشید.

داستان من بهترین داستان است
برای کودکانی که هنوز چگونگی نظم بخشیدن به کلمات را نمی‌دانند، نوشتن کاری مشکل است. آن‌ها نوشتن را درزمانی که بزرگ‌تر شدند، راحت‌تر از زمانی که کوچک هستند، درک می‌کنند. برای نوشتن یک داستان از مراحل حقیقی استفاده کنید. در این بازی کودک یک تجربۀ مهم در مورد چگونگی طرح‌ریزی یک داستان، ویرایش و تنظیم آن کسب می‌کند.


نوع توجه: گسترده و متمرکز
لوازم: قلم و کاغذ


روش انجام بازی
در انتهای روز کودک را به گفتن داستانی که در آن روز برایش اتفاق افتاده تشویق کنید. چه چیزی در ابتدا اتفاق افتاد؟ بعد چه حادثه‌ای رخ داد؟ کدام از همه مهم‌تر بود؟ احساس تو در آن زمان چه بود؟ با پرسیدن سؤال‌های هدفمند در زمان مناسب، به کودک خود در بازگو کردن داستان کمک کنید. مثلاً اولین چیزی که بعد از بیدار شدن دیدی چه بود؟ امروز چه چیز غیرطبیعی در مسیر رفتن به مهدکودک دیدی؟


تغییر
از کودک بخواهید که داستان بسازد و اگر این کار به نظرش سخت آمد او را تشویق کنید و به او یادآور شوید بعدها از خواندن داستان‌های دوران کودکی‌اش خوشحال خواهد شد. به او پیشنهاد دهید داستان‌هایش راجع به اتفاقات روزمره باشند. او می‌تواند یک دفترچه خاطرات درست کند و یا شاید یک مادربزرگ در خارج شهر داشته باشد که از شنیدن داستان‌های او خوشحال شود.

 


آنچه یاد گرفته می‌شود
کودکان می‌آموزند که چگونه داستانی را شروع کنند، به اواسط آن برسند و سرانجام آن را به پایان برسانند. از آنجا که آن‌ها خود مرتب رویدادها را تجربه می‌کنند، متوجه فرآیندهای حقیقی می‌شوند. کودکان مهارت‌های توجه گسترده را از طریق آگاهی یافتن از جزییات واقعی، گسترش می‌دهند و سپس روی یک موضوع خاص از داستان، متمرکز می‌شوند. اگر کودک را تشویق کنیم که به احساسات خود در مورد رویدادهای مختلف داستان اشاره کند، تشخیص و تمیز انواع احساس را نیز یاد می‌گیرد.

چوگان‌ بازی:
یکی از انواع بازی های ساده که می‌تواند کودک را برای مدت طولانی سرگرم کند و همچنین مهارت توجه کردن و هماهنگی چشم و دست او را افزایش دهد بازی چوگان است.


نوع توجه: متمرکز
لوازم: توپ معمولی یا توپ بیس‌بال، ریسمان یا طناب لباس، جوراب بافتنی (اختیاری)، چوب چوگان یا روزنامۀ لوله شده


روش انجام بازی
یک توپ را از شاخۀ درخت، در ارتفاعی آویزان کنید که کودک بتواند با چوب به آن ضربه بزند. اگر یک توپ بیس‌بال سوراخ‌دار دارید، از یک‌بند لباس و یا ریسمان برای آویزان کردن آن استفاده کنید ولی اگر یک توپ معمولی است آن  را درون جوراب بافتنی بگذارید و از درخت آویزان کنید. کودک تمرکز لازم برای ضربه زدن به توپ آویزان را تمرین می‌کند.


آنچه یاد گرفته می‌شود
متمرکز شدن و ضربه زدن به اجسام آویزان، هماهنگی چشم و دست را افزایش می‌دهد. نگاه کردن به جهت توپ درزمانی که باقدرت های مختلف به آن ضربه زده می‌شود، آگاهی کودک را در مورد روند کار افزایش داده و رابطۀ علت و معلولی را نمایان می‌سازد.

 

بازی های مناسب کودکان,بازی های مناسب کودکان 3 تا 6 سال,بازی های کودکانه سایه بازی یکی از بازی های مناسب کودکان می باشد

 
بازی سایه‌ها:
این بازی می‌تواند خیلی سرگرم‌کننده باشد. در هر زمان که با فرزند دلبندتان بیرون از خانه هستید، می‌توانید این بازی را انجام دهید.


نوع توجه: متمرکز
لوازم: وسیله‌ای احتیاج ندارد.


روش انجام بازی:
روی سایۀ من نیا. گفتن چنین عبارتی به یک کودک، برایش خیلی هیجان‌انگیز است و بازی را مهیج می‌کند. هر وقت او خواست روی سایۀ شما بیاید مانعش شوید. به‌نوبت این کار را انجام دهید و اجازه بدهید که او نیز به شما همین را بگوید.


می‌توانی مثل شکلی که من درست کرده‌ام، یک سایه بسازی؟ یک وضعیت به خود بگیرید، مثلاً بازوها را صاف کنید و از او بخواهید که درست مثل شکل شما را بسازد. تا آنجا که می‌توانید در وضعیت‌های مختلفی قرار بگیرید و سایه‌های متنوعی بسازید.


تغییر
با یک چراغ‌قوه در یک اتاق تاریک، سایه درست کنید. از کودک بخواهید که فقط با نگاه کردن به سایۀ شما، از آن تقلید کند. این بازی را به‌نوبت انجام دهید. می‌توانید برای شکل‌هایی که درست کرده‌اید اسم بگذارید.


آنچه یاد گرفته می‌شود
توجه کودکان جلب شده و با رقابت، تصور کردن و تقلید افزایش می‌یابد

 

منبع: koodakonline.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------