تازه های خلاقیت در کودکان

آموزش مرحله به مرحله اورگامی هویج

آموزش مرحله به مرحله اوریگامی هویج

اوریگامی هویج آموزش ساخت اوریگامی هویج آموزش هنر جذاب اوریگامی با ساخت یک هویج زیبا، موضوع این…

فواید اوریگامی برای کودکانفواید اوریگامی برای کودکان,تاثیر اوریگامی برای کودکان,هدف از اروریگامی برای کودکان

اوریگامی یکی از کاردستی‌های محبوب ژاپنی است

 

فواید کاردستی اوریگامی برای کودکان

اوریگامی یا هنر کاغذ و تا از کاردستی های محبوب ژاپنی است که میتواند به رشد خلاقیت کودکان کمک کند. از دیگر فواید اوریگامی برای کودکان میتوان به رشد مغزی، آموزش مفاهیم ریاضی، افزایش صبر و پیگیری و ... اشاره کرد.

هنر اوریگامی چیست؟

هنر اوریگامی که امروزه در سرتاسر جهان طرفداران بسیاری دارد از کاردستی های محبوب ژاپنی ها است. هدف اوریگامی خلق طرح های جالب از کاغذ با کمک تاهای هندسی و بدون استفاده از قیچی است. اوریگامی سراسر خلاقیت است که در صورتی که در فرآیندهای آموزشی استفاده شود میتواند به رشد خلاقیت کودکان کمک کند. 

 

در اوریگامی خوب دیدن، تمرکز دهن و به کارگیری دستان بسیار مهم است.  اوریگامی هنر خلق شکل های مختلف تنها به وسیله تا کردن کاغذ است که نتیجه آن خلق مجسمه های زیبا و جذاب کاغذی است. اوریگامی گاه می تواند بسیار ساده و گاهی بسیار پیچیده باشد.

 

طرح های اوریگامی فقط با یک برگ کاغذ مربع شکل ایجاد میشود و بدون استفاده از قیچی و بریدن کاغذ فقط با تا کردن کاغذ خلق می شوند. 

 

اوریگامی برای همه رده های سنی مناسب است از یک کودک تا یک بزرگسال میتوانند با این هنر به رشد و پرورش خلاقیت خود کمک کنند. 

 

کسانیکه عاشق کشمکش و هیجان هستند و یا کسانیکه دوست دارند شگفت‌زده شوند، عاشق زیبایی، انجام کارهای جدید و کارهای دستی هستند برای همه این افراد فعالیتی جالب خواهد بود.

 

بزرگترین مزیت هنر اوریگامی در دسترس بودن آن است و شما میتوانید در هر مکان و موقعیتی فقط با یک برگه کاغذ هم کودکتان را سرگرم کنید و هم به شکوفایی ذهن و خلاقیت او کمک کنید. 

 

فواید اوریگامی برای کودکان

 

تاثیر اوریگامی برای کودکان,هدف از اروریگامی برای کودکان,اوریگامی برای کودکان

از فواید اوریگامی برای کودکان میتوان به پرورش خلاقیت اشاره کرد

 

از فواید اوریگامی برای کودکان موارد متعددی را می توان بر شمرد. چرا که این هنر جنبه های مختلفی دارد که به رشد استعداد کودکان میکند و در برخی از کشورهای جهان اوریگامی در مراکز آموزشی و مدارس آموزش داده می شود. 

در ادامه این مقاله با بیتوته همراه باشید تا شما را با فواید اوریگامی برای کودکان آشنا کنیم. 

 

1. آموزش مفاهیم ریاضی

در مهدکودک و پیش دبستانی از اوریگامی میتوان برای آموزش مفاهیم پایه و همچنین تقویت ماهیچه های دست کودکان استفاده کرد. آموزش مفاهیمی مانند تقارن و شکل های دو بعدی و سه بعدی و همچنین مفاهیم ریاضی از فواید اوریگامی برای کودکان است. این مفاهیم در عین سادگی پایه بسیاری از آموزشها  از جمله ریاضیات، علوم مهندسی و تکنولوژی در سال های بعد محسوب می  شود.

 

2. اوریگامی و تاثیر آن بر رشد مغزی کودکان

از دیگر فواید اوریگامی برای کودکان میتوان به تاثیر آن بر دو نیمکره مغز اشاره کرد. در اوریگامی به دلیل استفاده از هر دو دست پالسهایی به مغز فرستاده می شود و هر دو نیمکره راست و چپ را فعال میکند. 

 

فعالیت نیمکره چپ مغز باعث افزایش مهارت های ریاضی و فکری و استدلال خطی و همچنین افزایش مهارت های دستور زبان میشود. همچنین نیمکره چپ به کنترل سمت راست بدن کمک میکند. 

 

نیمکره راست باعث افزایش مهارت های هنری، تجسم سه بعدی، خلاقیت و رویا پردازی می شود و فعالیت های سمت چپ بدن را کنترل میکند. 

 

اوریگامی برای کودکان,آموزش اوریگامی برای کودکان,ساخت اوریگامی

اوریگامی به کودکان شما صبر و شکیبایی آموزش می دهد

 

3. افزایش صبر و پیگیری کودک

تاکردن های پی در پی کاغذ طبق الگو برای ساخت اوریگامی باعث افزایش صبر و پیگیری کودکان می شود. کودکان با ساخت اوریگامی یاد میگیرند که باید برای رسیدن به نتیجه نهایی صبور باشند و در عین حال پیگیر باشند و همچنین یاد میگیرند که چطور با شکست و اشتباهات خود مواجه شوند. 

 

4. تقویت تجسم سه بعدی از دیگر فواید اوریگامی برای کودکان

تقویت درک فضایی و تجسم سه بعدی یکی دیگر از فواید اوریگامی برای کودکان است و آنها میتوانند با مفاهیم طراحی سازه های مختلف آشنا شوند. 

 

5. تقویت تجسم هنری

شباهت ساخته های کاغذی  اوریگامی به واقعیت، موجب پرورش ذائقه بصری کودک می شود که مبنای هنر های زیبا و گرافیک است.

 

آموزش اوریگامی برای کودکان,ساخت اوریگامی,اوریگامی حیوانات

تقویت دقت و مهارت از فواید اوریگامی برای کودکان است

 

6. ایجاد ارتباط عاطفی با هنر اوریگامی

از آنجایی که اوریگامی برای همه رده های سنی مناسب است، والدین می توانند در کنار فرزندان خود به ساخت اوریگامی مشغول شوند و همین فعالیت خانوادگی باعث ایجاد ارتباط عاطفی عمیق بین اعضای خانواده ها می شود.  

 

7. پرورش خلاقیت کودک

ساخت اوریگامی مانند بازی با لگو برای کودکان است و پرورش خلاقیت کودکان از دیگر فواید اوریگامی برای کودکان است. 

در اوریگامی مانند بازی با لگو کودکان یک تکه کاغذ را به دفعات و مطابق با الگو تا میکنند و مجسمه های کاغذی می سازند. 

 

8. تقویت دقت و مهارت کودکان

تقویت دقت و مهارت کودکان با پیروی کردن از دستور العمل ها از فواید اوریگامی برای کودکان است. برای ساخت مجسمه های کاغذی با روش اوریگامی، یک برگ کاغذ باید به صورت مرحله به مرحله و بدون امکان گذر کردن از یک مرحله یا حذف مرحله قبلی تا شود و لازم است از دستور العمل کار به دقت پیروی شود. این مهارتی است که لازمه بسیاری از مراحل زندگی برای کودکان و بزرگسالان است.

 

تاثیر اوریگامی برای کودکان,هدف از اروریگامی برای کودکان,اوریگامی برای کودکان

اوریگامی می تواند به صورت یک فعالیت در تنهایی یا درجمع انجام شود

 

9. تقویت تمرکز و کمک به مهار استرس

تاکردنهای مکرر کاغذ اوریگامی و تمرکز بر ساخت یک شکل مشخص باعث رها شدن از استرس های روزانه می شود. 

 

گاهی اوقات انسانها در دنیای خیالات و تصورات خود زندگی میکنند و کار با اوریگامی باعث ایجاد دنیای خیال اانگیز و آرام برای کودکان می شود. انسانها به چنین آرامشی برای مقابله برخی با استرسهای دنیای واقعی نیاز دارند.

 

10. تقویت مهارتهای اجتماعی

یکی دیگر از فواید اوریگامی برای کودکان تقویت مهارتهای اجتماعی است. چون اوریگامی میتواند یک فعالیت گروهی باشد و درجمع خانواده و دوستان انجام شود موجب تقویت مهارتهای اجتماعی کودکان می شود. 

 

11. اوریگامی جایگزین مناسب برای بسیاری از اسباب بازی های فکری

اوریگامی سرگرمی جالب و مفرحی است که میتواند جایگزین بسیاری از اسباب بازی های گران قیمت شود و معمولا کودکان کار با اوریگامی را به برخی دیگر از اسباب بازی ها ترجیح میدهند. 

 

کاغذ اوریگامی,فواید اوریگامی برای کودکان,آموزش اوریگامی برای کودکان

اوریگامی جایگزین مناسب برای بازی های کامپیوتری است

 

12. اوریگامی جایگزین مناسب برای بازی های کامپیوتری

بررسی ها نشان داده است که علاقه به ساخت اوریگامی باعث ترجیح دادن به انجام بازی های کامپیوتری و تماشای تلویزیون می شود و این مورد یکی از مثبت ترین فواید اوریگامی برای کودکان است. 

 

13. فعالیتی مثبت بدون نیاز به وسایل و امکانات خاص

اوریگامی یک تفرح خوب است که به حداقل امکانات  و فضا نیاز دارد  و نتیجه کار به سرعت در قالب یک مجسمه کاغذی به دست می آید که برای کودکان بسیار لذت بخش و جذاب است.

 

14. علاقه به طبیعت و موجودات زنده 

از فواید اوریگامی برای کودکان ایجاد علاقه به طبیعت و موجودات زنده است. هنگامی که ما یک خرگوش یا هر حیوان دیگر را با کاغذهای اوریگامی خلق میکنیم به اهمیت زندگی و حیاط آنها پی میبریم و همچنین از طریق اوریگامی میتوانید کودکان را دنیای حیوانات آشنا کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------