روش های خانگی برای درمان آبریزش بینی کودکانآبریزش بینی,آبریزش بینی کودکان,علت آبریزش بینی والدین باید درباره درمان آبریزش کودکان صبور باشند
 
آبریزش بینی در بین کودکان مشکلی رایج است. این مسئله زمانی اتفاق می افتد که حفره بینی با مایع مخاط پر می شود. رنگ مخاط سفید یا زرد یا سبز می باشد.آبریزش نشانه سرماخوردگی است. در کودکان، آبریزش می تواند نشانه گریه کردن و در معرض هوای سرد بودن باشد. آبریزش بینی کودکان باعث تب، سرفه، گلودرد، عطسه، معده درد، به هم خوردن زمان خواب و به هم خوردن اشتها می شود. والدین باید درباره درمان آبریزش کودکان صبور باشند. دارو این مشکل را حل نمی کند و در یک روز نیز آبریزش از بین نمی رود.

چه چیزی باعث آبریزش کودک می شود؟
1-  آلرژی:
آبریزش بینی در حالت آلرژی معمولا با عطسه و / یا قرمزی یا خارش چشم همراه است.


2- گرفتگی بینی نوزاد تازه متولد شده:
اگر نوزاد شما آبریزش بینی بدون علائم دارد، احتمالا به خاطر وجود مخاط در سیستم او است که بدن او انباشته شده است (گرفتگی بینی نوزاد: 4 علت،5 علامت، 4 درمان).


3- قرار گرفتن در معرض هوای سرد:
اگر کودک شما آبریزش بدون نشانه های دیگر دارد، می تواند به علت قرار گرفتن در معرض هوای سرد و یا خوردن غذای تند باشد.

نکته: بعد از تمیز کردن بینی کودک، دست های او را بشویید و دستمال های کثیف را بیرون بریزید تا از گسترش میکروب ها جلوگیری شود.


4-  سرماخوردگی:
کودک مبتلا به آبریزش ناشی از سرماخوردگی علائمی مانند تب خفیف، سرفه، گلودرد، آبریزش چشم و عطسه دارد (درمان سرفه شدید کودکان).


5-  آنفلوآنزا:
آنفلوآنزا شدیدتر از سرماخوردگی است و آبریزش ناشی از آنفولانزا همراه با علائمی چون لرز (درمان خانگی تب کودکان)، درد عضلانی، گلودرد، سرگیجه و از دست دادن اشتها می باشد.


6-  گیر کردن یک جسم خارجی در بینی:
اگر چیزی در بینی کودک گیر کرده باشد، آبریزش بینی همراه با ترشحات خونی و / یا درد مشاهده می کنید. شایع ترین علت آبریزش بینی در کودکان سرماخوردگی است (شربت سرماخوردگی کودکان ) و داروهای بدون نسخه زیادی وجود دارد که مخاط تولید شده توسط آبریزش بینی را خشک می کنند.

 

 آبریزش بینی باعث تب، سرفه و .... می شود


 درمان آبریزش کودکان:
1- محلول آب نمک:
آب نمک یکی از بهترین روش های درمان آبریزش بینی است. آب نمک باعث شل شدن مخاط و خروج راحت تر آن می شود. همچنین مجرای تنفسی نیز تمیز می شود و کودک راحت تر نفس می کشد.

- محلول آب نمک را با استفاده از یک چهارم قاشق چایخوری نمک به همراه یک لیوان آب در حال جوش تهیه کنید و بگذارید در دمای اتاق سرد شود.
- چند قطره از محلول را داخل بینی بریزید و سر کودک را بالا نگه دارید.
- با گرفتن یکی از حفره های بینی، مخاط حفره دیگر را خالی کنید.
- این کار را برای حفره دوم نیز انجام دهید.
- این کار را روزی سه بار انجام دهید.


2- بخور:
استنشاق بخار باعث خروج راحت تر مخاط بینی می شود. این کار به کودک کمک می کند بهتر بخوابد بنابراین زودتر بهبود می یابد.

- برای کودکان خیلی کوچک، حمام را با بخار پر کنید و دوش آب گرم را باز کنید. کودک را داخل حمام ببرید و ده تا پانزده دقیقه همراه او در حمام بنشینید. این کار را روزی دو تا سه بار انجام دهید.
- برای کودکان بزرگتر، از بخور استفاده کنید. با کودک کنار یک ظرف آب داغ بنشینید و سرتان را روی ظرف نگه دارید. به مدت پنج تا ده دقیقه هوای گرم را استنشاق کنید سپس بینی کودک را خالی کنید. این کار را روزی چند بار انجام دهید.


3- روغن اوکالیپتوس:
اوکالیپتوس باعث کاهش آبریزش بینی و علائم بیماری می شود. این روغن کودک را از شر مخاط رها می کند.
- چهار تا پنج قطره روغن اوکالیپتوس در آب گرم بریزید و به کودک اجازه دهید ده دقیقه در آن بازی کنید. این کار را روزی دو بار تکرار کنید.


- ده قطره روغن اوکالیپتوس در نصف پیمانه روغن زیتون بریزید. سینه کودک را با این مخلوط ماساژ دهید (به خصوص پیش از خواب).


4- ریحان:
روش درمان دیگر ریحان می باشد. این ماده خواص ضدباکتریایی، ضد قارچ و ضد ویروس دارد که از آبریزش بینی جلوگیری می کند. این ماده همچنین باعث قوی تر شدن سیستم دفاعی کودک می شود.

- برای کودکان جوان تر برگ ریحان با مقدار کمی شکر زرد مخلوط کنید تا دو بار در روز بخورند.
- برای کودکان بزرگتر، برگ تازه ریحان را به کودک بدهید پیش از صبحانه و پیش از خواب بجود.
- یک قاشق غذاخوری آب برگ ریحان تازه را بگیرید. آّب ریحان را با مقدار مساوی آب زنجبیل، آب لیمو و عسل مخلوط کنید. این مخلوط را روزی دو تا سه بار به کودک بدهید.


5- عسل:
عسل یکی دیگر از درمان هایی است که برای کودک بالای دو سال استفاده می شود. برای کودکان کوچکتر عسل نباید استفاده شود زیرا باکتری تولید می کند که موجب مسمومیت غذایی حاد می شود. خواص ضدباکتری، آرامش دهنده و ضد ویروسی عسل به کاهش علائم آبریزش بینی کمک می کند. همچنین به سرفه و گلو درد نیز کمک می کند (علت و درمان عفونت چشم کودکان).

- یک تا دو قاشق چایخوری عسل خام را در یک لیوان آب گرم بریزید.محلول را روزی دوبار به کودک بدهید.


- یک قاشق غذاخوری عسل را با نصف قاشق چایخوری آب لیموی تازه در یک لیوان آب گرم بریزید. وقتی محلول گرم است آن را به کودک بدهید. روزی دوبار این کار را انجام دهید.


6- بابونه:
برای کودکانی که حداقل یک ساله هستند، بابونه باعث از بین رفتن آبریزش بینی می شود. این گیاه سیستم ایمنی را نیز تقویت می کند. همچنین با استفاده از خواص آنتی هیستامین، عطسه را نیز کاهش می دهد.

- یک قاشق چایخوری بابونه خشک را در دو لیوان آب در حال جوش بریزید.
- محلول را به مدت پنج دقیقه بپوشانید.
- سپس عسل به آن بیفزایید.
- این چای را روزی دوبار به کودک بدهید.


7- سوپ گرم مرغ:
برای کودکان بالای یک سال، سوپ مرغ باعث کاهش آبریزش بینی می شود. سوپ مرغ باعث بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن می شود و از عفونت مجاری تنفسی جلوگیری می کند.بعلاوه سوپ مرغ مغذی و سبک است. سوپ مرغ خانگی با استفاده از مرغ، سبزیجاتی مانند هویج، اسفناج درست کنید. می توانید روزی دو تا سه بار سوپ به کودک بدهید.


8- حمام با اسفنج:
اگر دمای بدن کودک پایین است و آبریزش بینی دارد، او را با آب سرد، با استفاده از اسفنج بشویید تا دمای بدنش به حالت نرمال برسد. حمام با اسفنج به کودک کمک می کند آرام شود و بهتر بخوابد بنابراین سریع تر بهبود می یابد.

- برای کودکان کوچکتر از یک سال، روزی دو تا سه بار این کار را انجام دهید. یک حوله را در آب با دمای اتاق خیس کنید، آب اضافی را بگیرید و حوله را بر روی پاها و دستهای کودک بکشید.
- برای کودکان بزرگتر، روزی دوبار حمام آب سرد مناسب است.

نکته: از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا باعث افزایش دمای داخلی بدن می شود.


9- افزایش مقدار آب نوشیدنی:
به کودک آب و مایعات زیاد بدهید تا بدن کم آب نشود. کم آب نشدن بدن به خروج مخاط کمک می کند. همچنین به راحت تر سرفه کردن نیز کمک می کند.درمان سرفه در نوزاد نیز به روش خانگی امکانپذیر است.

- اگر نوزاد هنوز شیر می خورد، شیر دادن را ادامه دهید. همچنین می توانید از شیر خشک نیز استفاده کنید.
- برای کودکان بزرگتر، مقدار آب، آب میوه و نوشیدنی ها را افزایش دهید.


10- بخور سرد:
باید یک دستگاه بخور سرد در اتاق خواب کودک قرار دهید تا هوای اتاق را مرطوب نگه دارد. این به شل شدن مخاط و خروج راحت تر آن کمک می کند. همچنین تنفس راحت تر می شود. یک دستگاه بخور سرد در اتاق کودک در هنگام خواب قرار دهید. این کار به راحت تر خوابیدن کودک کمک می کند. هیچ گاه در حالت خاموش آب در دستگاه بخور سرد نباشد. همچنین مخزن آن را تمیز کنید تا از نگهداری باکتری ها جلوگیری شود.

 

 استفاده از دستگاه بخور سرد به شل شدن مخاط و خروج راحت تر آن کمک می کند

 
11-  ماساژ روغن خردل:
کمی روغن خردل را با aijwain ، سیر و heeng گرم کنید. اجازه دهید را به درجه حرارت ولرم برسد، سپس پشت و سینه کودک را دو بار در روز با این روغن ماساژ دهید.


12-  زنجبیل و عسل:
ترکیب زنجبیل و عسل از قدیم برای سرماخوردگی و سرفه استفاده می شد. بنابراین این یکی دیگر از درمان های خانگی موثر است. کمی زنجبیل رنده کنید و آب آن را فشار دهید. زنجیل را با عسل مخلوط کنید و سه بار در روز به فرزندتان بدهید و تفاوت را ببینید.


13-  سر کودک را در خواب بالاتر بگذارید
این کار باعث می شود مخاط از کانال بینی بازگشت نکند و از تراکم مخاط جلوگیری می کند. زیر سر کودک حوله یا بالشت قرار دهید.


14-  حمام گرم
بخار تولید شده توسط حمام گرم به رقیق شدن مخاط و خروج آن ها کمک می کند.


15-  اسپری سالین و مکنده
این روش به خصوص برای کودکانی که به اندازه کافی بزرگ نیستند و نمی توانند بینی خود را خالی کنند مناسب می باشد. اسپری سالین می تواند مخاط را رقیق کند و می توانید با یک مکنده بینی آن ها را بیرون بکشید. اسپری سالین برای کودکان بسیار کوچک نیز ایمن است. اسپری سالین یک روش ملایم و موثر برای رقیق شدن مخاط در بینی کودک است.

 

نحوه استفاده:
- فرزند خود را در موقعیتی قرار دهید که سر او پایین تر از پاهای او باشد.

- به آرامی یک قطره محلول را در هر سوراخ بینی بریزید.

- بعد از یک یا 2 دقیقه، از یک مکنده برای خروج مخاط استفاده کنید. انتهای حبابی مکنده را فشار دهید، انتهای دیگر را وارد بینی کنید و به آرامی حباب را رها کنید.

- این کار را برای سوراخ دیگر بینی تکرار کنید.


16- فین کردن!
ساده ترین راه برای کودکان بزرگتر فین کردن مرتب برای خروج مخاط از بینی می باشد. به کودک یادآوری کنید دستهایش را بعد از این کار شستشو دهد و هر بار که بینی خود را پاک می کند، دستمال کثیف را بیرون بیندازد.


نکات اضافی
- به کودک یادآوری کنید هر چند ساعت بینی را خالی کند.
- با استفاده از یک دستمال نرم بینی کودک را پاک کنید.
- مقدار روغن زیتون بر روی بینی کودک قرار دهید تا از قرمز شدن آن جلوگیری شود.
- کودک را در معرض عوامل حساسیت زا قرار ندهید.
- هنگامی که کودک خواب است سر او را بالاتر قرار دهید.
- غذاهای چرب و غذاهایی که سخت هضم می شوند به کودک ندهید.
- اتاق کودک را گرم نگه دارید و لباس نازک تنش کنید.
- کودک را در گهواره تکان دهید تا احساس آرامش کند.

 

منبع: ooma.org

 برای داشتن بچه های سالم تر بخوانید

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------