اگر کودکتان مرتب دچار زکام می شود!!!علائم : احتقان يا گرفتگي بيني - آبريزش از بيني با ترشح شفاف - سرفه مخصوصاً بهنگام شب - مشكل شدن تغذيه كودكان - بلع مخاط و استفراغ

نزله يا زكام، فزوني مخاط‌ها در داخل بيني و گلو است و مي‌تواند در نتيجه سرماخوردگي ايجاد شود و يا دنباله يك بيماري عفوني مانند سرخك و آنفلوآنزا باشد. مخاط يا آب بيني و گلو بخودي خود روشن و روان است اگرچه ممكن است قبل از بين رفتن بيماري به غلظت و زردي بگرايد.

يكي از مشخص‌ترين انواع زكام حاد در مبتلايان به تب يونجه ايجاد ميشود. در اين بيماري واكنش آبريزش از بيني با خارش و اشك ريزش از چشمها و عطسه همراه است.

زکام

زكام مزمن ممكن است بر اثر سينوزيت بوجود آيد. مخاط موجود در سينوسهاي عفوني از پشت گلو پائين مي‌آيد و كودك را مخصوصاً بهنگام دراز كشيدن و يا خوابيدن دچار سرفه مي‌كند. در اين صورت، تنفس مشكل ميشود و اگر مقادير زيادي مخاط قورت داده شود احساس نامطلوب ناشي از آن توليد استفراغ مي‌كند. گاهي اوقات، زكام با عفونت گوش مياني، بزرگ شدن لوزه سوم و يا پوليپ بيني همراه است.


آيا خطرناك است؟

زكامي كه بر اثر بيماريهاي جزئي ايجاد ميشود خطرناك نيست. اما زكام مزمن نيازمند درمان است.

ابتدا چه كار بايد بكنيد؟

1- كودك خود را تشويق كنيد مرتباً فين كند. زكام احتمالاً درماني بيشتر از اين ندارد.

2- اگر كودك شما بسختي نفس مي‌كشد منتول به سينه وي بماليد و يا به لباسهاي خواب او بپاشيد و اگر متوجه حرف شما ميشود از او بخواهيد بخار ناشي از بلورهاي منتول را كه در آب داغ حل شده‌اند با نفس بالا بكشد. حوله‌اي روي سر بچه بكشيد و كاسه‌اي زير آن قرار دهيد بطوريكه حوله هر دو را دقيقاً بپوشاند تا اثر مطلوبي از استنشاق منتول عايد شود.

3- اگر كودك شما شبها سرفه مي‌كند بالشي را زير سر وي قرار دهيد تا ترشحات بيني داخل گلو نشود.

زکام

4- بدون تجويز پزشك هرگز از قطره‌هاي بيني استفاده نكنيد.

آيا مشورت با دكتر لازم است؟

اگر زكام، غذا دادن به كودكتان را مشكل كرده است، هر چه زودتر با دكتر مشورت كنيد و يا اگر فكر مي‌كنيد زكام بر اثر يك واكنش آلرژيك از قبيل تب يونجه است و يا اينكه بدون هيچ دليل مشخصي ادامه دارد مراجعه به دكتر لازم است.


دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟

دكتر براي كودك شما قطره‌هاي بيني تجويز مي‌كند تا گرفتگي را قبل از غذا خوردن برطرف كند.

اگر دكتر فكر مي‌كند كه زكام بر اثر آلرژي يا حساسيت ايجاد شده، احتمالاً يك سري آزمايشات را براي يافتن علل احتمالي توصيه مي‌كند.

اگر زكام ناشي از سينوزيت مزمن و يا, مياني باشد آنتي بيوتيك تجويز خواهد شد. اگر ناشي از بزرگي لوزه سوم و يا بعلت پوليپ بيني باشد عمل جراحي ضرورت دارد.


شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟

هرگز سعي نكنيد بيني كودك خود را با سواپ (چيزي شبيه گوش پاك كن) تميز كنيد. اينكار موجب ميشود مخاط و آبهاي داخل آن به طرف عقب رانده شوند.

هرگز بدون توصيه دكتر سعي نكنيد از داروهاي ضد گرفتگي بيني يا احتقان استفاده كنيد زيرا اين داروها محوطه دماغ را كاملاً خشك مي‌كنند و بدن براي جبران آن، مخاط بيشتري توليد مي‌كند.

طرز صحيح گرفتن بيني را به كودك خود ياد بدهيد تا اينكار را هر تعداد كه لازم است انجام دهد.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------