خطر عفونت گوش در کودکان 

خطر عفونت گوش در کودکان

 

عفونت گوش، معمولا پس از اينكه كودك سرما مي‌خورد يا دچار آلرژي مي‌شود پديد مي‌آيد. اين بيماري در فضاي گوش مياني به دو صورت حاد و ترشحي بروز مي‌كند. در نوع حاد، علايم به صورت درد، تب و تورم پرده گوش و قرمزي همراه با آن ديده مي‌شود اما نوع ترشحي‌ زماني رخ مي‌دهد كه گوش مياني به قدر كافي تخليه شده و مايع، پشت پرده گوش تجمع مي‌كند.

 

در اين حالت، نوزاد يا كودك احساس درد ندارد و هر دو گونه بيماري، گاهي بدون درمان دارويي سير بهبودي خواهند داشت.

 

بسياري از والدين از ابتلاي فرزندان خود به عفونت گوش، اظهار نگراني مي‌كنند و از متخصصان، خواستار راهنمايي براي كاهش ابتلا هستند. موارد زير مي‌توانند بسياري از موارد ابتلا را كاهش دهند:

 

به مهد كودك نبريد مگر...

نوزادتان را به مهدكودك‌ها نبريد، مگر اينکه مجبور باشيد. در آن صورت نيز حتما بايد او را در محلي كه كمتر از پنج كودك در يك كلاس نگهداري مي‌‌شود‌ بگذاريد. چون در مراكزي كه بيش از پنج كودك در هر كلاس وجود دارد، ميزان بروز پنج تا شش برابر بيشتر از نگهداري در خانه است.

 

درازكش به نوزاد شير ندهيد

تغذيه با شير مادر‌ همانند يك تقويت‌كننده ايمن، باعث مقاومت بيشتر نوزاد در برابر بروز عفونت‌هاي گوش است؛ چون نحوه نوشيدن شير مادر، در كاهش ورود شير به شيپور استاش و التهاب آن ناحيه بسيار موثر است. لازم است بدانيد، به هيچ‌وجه هنگام درازكش به نوزاد خود از طريق شيشه، شير ندهيد. چون در اين حالت شير به داخل شيپور استاش وارد و منجر به التهاب گوش مياني مي‌شود.

 

به هيچ عنوان در معرض دود سيگار قرار ندهيد

تحت هيچ شرايطي نوزادتان را در معرض دود سيگار قرار ندهيد. حداكثر بروز گوش درد در اطفال بين شش تا ‌هجده ماه است چون بعد از اين سن، آناتومي و نحوه استقرار شيپور استاش همانند بزرگسالان مي‌شود و سيستم ايمني بهبود مي‌يابد. ولي مشكلات كودكان مي‌تواند تا سه سالگي ادامه يابد.

 

استفاده از واكسن‌‌هاي فصلي

استفاده از آنتي‌بيوتيك در موارد مقاوم به درمان يا بسيار حاد كه با علايم مركزي همراه است، با دستور پزشك معالج توصيه مي‌شود و در حال حاضر استفاده از واكسن‌‌هاي فصلي براي جلوگيري از ابتلا به آنفلوآنزا و كاهش التهاب گوش توصيه مي‌شود.

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------