مواد غذایی فوق العاده برای رشد قدی و استخوانی کودکانرشد قد کودکان,روش های رشد قد کودکان,غذاهای مفید برای رشد قد کودکان

مواد غذایی مفید برای رشد قد کودکان

 

به عنوان پدر و مادر همه ما میخواهیم که قد کودکانمان کوتاه نماند و همچنين استخوان هایشان رشد خوبی داشته باشند و سالم بمانند و همیشه این سؤال برایشان پیش مي‌ايد که چه مواد غذایی می تواند این خواسته آن ها را برآورده کند در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا با مواد غذایی که به رشد استخوان ها و بلند شدن قد کودکتان کمک می کند اشنا شوید.

بیش تر افردی که قد بلندي ندارند دلشان می خواهد که فرزندان بلند قدی داشته باشند. به همین علت کودکان باید در سن رشد از مواد مقوی و مفیدی بهره ببرند. اما امکان دارد با استفاده مواد غذایی موثر چه بسا پس از سنین رشد هم چند سانتی متر به قد افراد اضافه شود. ولی بهتر است از همان سنین بچگی به فکر قد و قامت کودکان بود.

مواد غذایی مطلوب براي رشد بچه ها
1. شیر
شیر بخش مهمی از رژیم غذایی روزانه بچه ها است برای این که بی نیاز از ویتامین D و مواد معدنی باارزش بالاخص فسفر و کلسیم است. این براي رشد و تقویت دندان ها، ناخن ها و استخوان ها در کودکان بسیار موثر است.

 

همچنين تعداد زيادي مواد مقوی در شیر موجود است که براي رشد کودکان ضروری هستند و حاوی پروتئین، ویتامین A، B، نیاسین، ید و روی میشوند . براي اطمینان از رشد و سلامت آن ها دست کم دو لیتر شیر براي هر روز بنوشند. این ماده همچنين یک عنصر خوب است که میتواند براي بسياري از اشخاص موثر باشد بالاخص در درمان مشکلات زيبايي من جمله روش برطرف خشکی پوست بسیار مناسبند.

2- پنیر:
پنیر مواد غذایی مقوی است که کودکان در حال رشد باید بطور مرتب بخورند. پنیر دارای اندازه خوبی از کلسیم، پروتئین، ویتامین B12 و فسفر است. همچنين، پنیر یک جایگزین خوب براي گوشت به دلیل منبع خوب پروتئین است که به راحتی قابل هضم است. شما میتوانید ساندویچ پنیر همراه با سوپ های سالم براي بچه ها درست کنید.

3- میوه یا آبمیوه
میوه ها یا آبمیوه ها براي رشد و بلند قد شدن ما بسیار موثر هستند. این مواد غذایی مملو از ویتامین C و مواد معدنی مایحتاج بدن هستند که علاوه بر افزایش قد شما پوستتان را هم زیباتر می کنند.

4- تخم مرغ
تخم مرغ در رژیم غذایی اشخاص بهترین ماده غذایی براي پيش‌گيري و درمان عوارض کمبود روی است و تا حدودی میتواند مشکل کوتاهی قد بچه ها را با این ماده مرتفع کرد. عنصر روی در رشد و بلوغ، سلامت و طراوت پوست، مو و ناخن تأثير چشمگیر دارد و به همین علت کمبود آن میتواند مشکل ساز شود.

 

متخصصان تغذیه معتقد هستند با توجه به اینکه مشکلات کوتاه قدی ناشی از کمبود روی در بچه های عصر حاضر یکی از نگرانی های مسئولان بهداشتی جوامع به حساب می آید بر اساس سفارش سازمان بهداشت جهانی باید تخم مرغ که بی نیاز از ماده معدنی روی است در برنامه غذایی مهد کودک ها و مدرسه ها گنجانده شود. بد نیست بدانید تمام ذخیره روی موجود در تخم مرغ در زرده آن وجود دارد و این ماده حیاتی موجود در زرده تخم مرغ با پختن از بین نمی رود و ساختمان آن حفظ ميشود.

5- اسفناج
اسفناج یکی ديگر از موادغذایی است که براي رشد قد بچه ها بسیار موثر است؛ برای این که اسفناج مقدار بالایی از ویتامین ها و مواد مغذی ضروری را دارد. اضافه کردن اسفناج به رژیم غذایی میتواند روند رشد قد بچه ها را تسریع کند.

 

رشد قد کودکان,روش های رشد قد کودکان,غذاهای مفید برای رشد قد کودکان

غذاهای مفید برای قد بلند شدن کودکان


6- دانه های خوراکی
دانه هایی مانند برنج قهوه ای، گندم کامل منبع انرژی هستند که مملو از فیبر، ویتامین ها، آهن، منیزیم و سلنیوم هستند. دانه ها غنی از کالری هستند که در طول سال های رشد فرزندتان نقش مهمی دارند.

7- ماهی
یکی از برترین مواد غذایی براي افزایش قد، ماهی است. ماهی سالمون و تون، دو مدل از ماهی هایی هستند که بسیار غنی از ویتامین د و پروتئین هستند. استفاده ماهی تون میتواند رشد قد کودکتان را افزایش دهد.

8- آووکادو
تنها میوه ای است که دارای اسیدهای چرب تک غیراشباعی( MUFA) میباشد که مشهور به چربی خوب است و کاهش دهنده LDL خون و بیماري های قلبی است. این میوه منبع بسیار خوب فیبرهای محلول است که باعث تنظیم قندخون میشوند و منبع بی نیاز ویتامین E میباشد که سلول های بدن را در در برابر رادیکال های ازاد مراقبت ميکند . تلاش کنید این میوه را تکه تکه کرده و همراه لیمو و ماست مثل سالاد به کودک خود بدهید.

9- سویا
سویا یکی از غذاهای مقوی است. این ماده غذایی مملو از پروتئین، فیبر، ویتامین و کربوهیدرات است. به همین علت سویا یک منبع کامل براي سلامت بدن است. سویا حاوی پروتئین است و به بهبود سلامت استخوان کمک ميکند .

10- آب:
خوردن آب میتواند تأثير خوبی بر روی بدن داشته باشد و رشد آن را تحریک کند. استفاده مقدار کافی از آب در بیش تر موارد نادیده گرفته ميشود . با اینحال، آب قادر است هضم را بهبود ببخشد، سموم را از بدن دفع کند و سوخت وساز را بهتر نماید. روزانه باید ۸ لیوان آب بنوشید تا سالم بمانید. شیوه ديگر استفاده از سبزیجات و میوه های آبکی مانند خیار و هندوانه است.

11- مرغ:
برای افزایش قد کودکانتان حتماً مرغ را در رژیم غذایی کودکتان بگنجانید، گوشت مرغ پروتئین زيادي دارد، غذاهای دارای پروتئین در تندرستی و افزایش قد موثرند. پروتئین ها منبع خوبی برای آمینواسیدها هستند که براي تولید هورمون رشد الزامی است. بسياري از مردم آمینواسیدها را براي افزایش قد استفاده ميکنند . غذاهای دارای پروتئین بالا حاوی گوشت کم چربی، مرغ( به ویژه ماهی سالمون و تون هستند که در کیان گوشت مرغ بین بچه ها محبوبیت بیشتری دارد

12- گوشت گاو:
گوشت گاو یکی ديگر از مواد غذایی حیوانی است که دارای یکی از بالاترین مقدار پروتئین است. کودک شما میتواند گاهی اوقات گوشت گاو استفاده کند. استفاده بی اندازه گوشت گاو میتواند به مشکلات کلسترول منجر شود.

13- شلغم:
شلغم نه تنها دارای مواد مقوی زيادي است، بلکه یکی از غذاهایی است که عمیقاً براي افزایش قد سفارش ميشود ، شلغم است. شلغم یک منبع بی نیاز از ویتامین ها، مواد معدنی، چربی، فیبر و پروتئین است. تمامی این مواد مقوی، هورمون رشد در بدن را تحریک کرده و براي رشد قد بچه ها موثر هستند.

14- هویج:
از استفاده هویج بی خبر نشوید، ویتامین A براي رشد ضروری است و براي عملکرد مطلوب چشم، اندام های تناسلی و سیستم ایمنی بدن مورد نیاز است کمبود این ویتامین امکان دارد باعث بیماریهای شب نابینایی، نارسایی رشد استخوان، ترشحات چشم و غشاء مخاطی، پوسیدگی دندانها و پوست خشن شود.

 

رشد قد کودکان,روش های رشد قد کودکان,غذاهای مفید برای رشد قد کودکان

راه های بلند شدن قد کودکان

 
ویتامین های مؤثر بر جلوگيري از کوتاهی قد:
1 - کلسیم
کلسیم براي رشد و افزایش تراکم استخوان ها ضروری است زیرا ماده معدنی اصلی استخوانی میباشد . در زمان بچگی و نوجوانی استخوان ها در حال رشد هستند، چه بسا بعد از متوقف شدن رشد، هنوز استخوان سازی ادامه دارد ولی سبب رشد طولی استخوان و افزایش قد نمی شود.

2- ویتامین های گروه B+
از بین ویتامین های گروه B ویتامین B1 و B2 در رشد قد و جلوگيري از کوتاهی قد نسبت به سایر موثرتر هستند.

3- ویتامین D
ماکزیمم تاثیرگذاری آن بر سلامت استخوان و بافت های همبند مؤثر بر افزایش قد و جلوگيري از کوتاهی قد در استفاده هم زمان با کلسیم است. ویتامین D با افزایش جذب کلسیم و نشست آن در استخوان سبب تحریک رشد اسکلت استخوانی و بلندتر شدن قد می گردد.

4- ویتامین K
این ویتامین به بدن کمک ميکند که یک پروتئین استخوان کاملاً کاربردی به اسم استئوکلسین را بسازد. استئوکلسین با کمک این ویتامین و با اتصال مناسب املاح کلسیم و فسفر در استخوان باعث تقویت و استحکام بافت اسکلتی شده و با افزایش تراکم توده استخوان رشد استخوان ها را باعث ميشود.

5- منیزیم
استفاده آن سبب افزایش تراکم استخوانی می گردد. منیزیم محرک تومور تیروئید براي ترشح هورمون کلسیتونین است، این هورمون ميزان کلسیم در خون و فعالیت سلول های استخوان ها را تنظیم می کند.

6- روی
عنصر روی با تأثير بر ترشح بعضی هورمون ها از غدد جنسی و تأثير مثبت بر تومور تیروئید و ترشح کلسیتونین و همچنين با تأثير بر افزایش تولید ویتامین D و در نتيجه جذب کلسیم در رشد استخوانی و افزایش قد مؤثر است.

7- ویتامین C
یکی از ویتامین های اساسی براي رشد و هم افزایش قد و رشد اسکلتی ویتامین C است. این ویتامین سبب افزایش ساخت بافت همبند و تاندون ها و دیگر اجزای بافت اسکلتی شده و استحکام بیش تر آن را باعث ميشود .

8- فسفر
ساختار اصلی استخوان ها از کلسیم و فسفر است و قسمت اعظم استخوان ها را فسفات( از مشتقات فسفر است) تشکیل ميدهد.

شیوه هایی براي افزایش ترشح هورمون رشد در کودکان:
در کنار خوردن مواد غذایی باید یک سری موارد ديگر را هم براي بچه ها در نظر داشته باشید که نتيجه مناسب( رشد قد کودکان) برسید که عبارتند از:

- خواب کافی و مرتب باعث افزایش اندازه هورمون رشد و عملکرد آن در زمان روز ميشود .

- بجاي این که 3 وعده غذایی و در هر وعده مقدار زيادي غذا استفاده کنید و تلاش کنید وعده های غذایی خود را به 6 وعده غذایی برسانید تا در هر وعده اندازه کمتری غذا استفاده کنید.

- استفاده غذاهای دارای پروتئین و کربوهیدرات 2 ساعت پیش از فعالیت ورزشی و فورا پس از آن سبب افزایش قابل توجه هورمون رشد ميشود.

- انجام ورزش های مطلوب در زمان های مشخص و به اندازه لازم که موجبات خستگی شدید و گرسنگی غیرقابل کنترل نشود اثر مثبتی روی ترشح هورمون رشد دارد. بيش ترین اندازه هورمون رشد در 2 ساعت خواب اولیه ترشح ميشود بنابراین 2 ساعت پیش از خواب با عدم مصرف غذاهای سنگین و مملو از چربی خواب زودهنگام شبانه را از خودتان دور نکنید. نرمش های بدنسازی روزانه، تأثير مستقیمی روی ترشح هورمون رشد دارند.

- در افزایش قد، انجام فعالیت های ورزشی است. هر چه تحرک ما بیش تر باشد گردش املاح استخوانی بیش تر خواهد بود و این مسئله به رشد قدی کمک خواهد کرد. ورزشهایی مانند بازی بسکتبال، بازی والیبال، شنا، بدمینتون و تنیس براي کمک به افزایش قد بسیار موثر اند.

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------