ترفندهایی برای راحت روزه گرفتن، روزه اولی ها



روزه اولی ها,تغذیه روزه اولی ها,روزه گرفتن کودکان روش هایی برای راحتتر روزه گرفتن روزه اولی ها
 
با این ترفند ها و توصیه هایی که برای تغذیه و خواب روزه اولی ها مشاهده میکنید، آن ها میتوانند امسال به راحتی روزه بگیرند.

توصیه های تغذیه ای روزه اولی ها
بسیاری از نوجوانان امسال برای اولین بار روزه داری ماه مبارک رمضان را تجربه می کنند. امساک از خوردن و آشامیدن در روزهای طولانی و گرم تابستان ممکن است دشوار به نظر برسد اما شوق برخورداری از لطف بی منتهای الهی در این ماه سراسر برکت انگیزه همه افراد از جمله نوجوانان را برای روزه داری صد چندان می کند.

روزه اولی ها مخصوصا دخترک های نه سالۀ ما، امسال باید روزه بگیرند و والدین عزیز، باید ترفندهایی برای شادابی و انرژی گرفتن بچه ها به کار ببرند تا ماه رمضان امسال، هم نشاط و معنویت بچه ها حفظ شود و هم سلامت شان به خطر نیفتد.


چه کنیم که روزهای بلند، بچه ها راحت روزه بگیرند و کمتر اذیت شوند؟
آرنولد بازی ممنوع!
در صورتی که بچه ها تمایل به انجام فعالیت ورزشی دارند، بهتر است آن را به بعد از ساعات افطار موکول کنند. در کل، ورزش هایی که باعث تعریق بدن می شوند، مناسب این ایام نیست. چون روزه اولی ها هنوز بدنشان را به روزه عادت نداده اند و فعالیت زیاد، به قوای جسمانی شان آسیب می زند.

سحرهای فول انرژی
قبول کنید که بیدار شدن برای سحری برای بعضی ها کمی سخت است و برای روزه اولی های بی تجربه سخت تر. اما اگر بچه ها قبلش خوب خوابیده باشند با رغبت در هنگام سحر بیدار می شوند. در ضمن سحری نباید با عجله خورده شود. کمی زودتر بیدار شدن و مصرف میوه یا کمی سالاد می تواند باعث تحریک اشتهای آنها شود.

شب بیداری و روز خوابی:
مدارس تعطیل شده اند و خیال والدین راحت است که بچه ها لازم نیست صبح زود بیدار شوند. برخی از پدر و مادرها ترفندی که برای بچه ها می ریزند این است که کاری کنند بچه ها شب نخوابند و وقتی سحری خوردند، بخوابند تا دم غروب. این ترفند برای بچه هایی که در روز انرژی بالایی دارند و در روزهای عادی هم تند تند ضعف می کنند، کاراست. وقتی در روز خواب باشند انرژی شان ذخیره می شود و برای شب تا سحر هم برنامۀ بازی و کتاب خوانی و تماشای کارتون می شود ریخت.

 

روزه اولی ها,تغذیه روزه اولی ها,روزه گرفتن کودکان روزه گرفتن کودکان
 

فوری نگران نشوید
کاهش وزن روزه اولی ها در این ماه طبیعی است؛ اما اگر سعی کنید ویتامین ها و مواد لازم را به درستی به آنها برسانید، چندان با مشکل کمبود وزن رو به رو نخواهند شد یادتان باشد شما هم یک روز در شرایط آنها بودید و به لطف خدا مشکلی برایتان پیش نیامد. به بچه ها قوت قلب بدهید و انرژی مثبت داشته باشید. دائم از ضعف و کم سن و سالیِ بچه ها ننالید. نگویید بچه است و نمی تواند. اما در عین حال مراقب سلامت فرزندتان هم باشید. قندش زیاد از حد افت نکند. ضعف زیاد، باعث اذیت شدن معده و سایر دستگاه های بدنش نشود. کنترل سلامتی و تنظیم خوراک بچه ها آنها را کمک می کند تا روزه بگیرند و این سی روز را به سلامتی بگذرانند.

به پارچ آب نچسبید!
اگر می خواهید خود و فرزندتان در طول روز احساس تشنگی کمتری کنید، غذاهای سرخ شده را از وعدۀ سحری حذف کنید؛ همچنین زیاد دور غذاهای گوشتی نروید برای هضم آن، بدن مقدار زیادی آب مصرف می کند. از حبوبات مختلف استفاده کنید که پروتئین مورد نیاز بدن روزه اولی فراهم شود.


کاهو آب زیادی در خودش دارد و می توانید از شب تا صبح یک دیس بگذارید کنار برای بچه ها. اگر به شکل سالادی ازکاهو استفاده می کنید، یادتان باشد سس ممنوع است! چون بچه ها تشنه تر می شوند.


یک نکتۀ دیگر اینکه مصرف آب زیاد در هنگام سحر نه تنها از تشنگی در طول روز کم نمی کند، بلکه می تواند با رقیق کردن آنزیم های گوارشی، باعث بروز مشکلات گوارشی شود.

علفی جات را دریابید:
اگرچه شاید بچه ها هنوز آشتی چندانی با چیزهای سنتی ندارند اما توصیه می کنیم در افطار برای رفع تشنگی، نوشیدن انواع دمنوش ها مانند گل گاوزبان، چای سبز یا چای کمرنگ را از دست ندهند. کاسنی و شاه تره هم برای خنکی بدن در ایامِ گرم سال مناسب است. شربت آب و عسل هم برای تقویت بدن خوب است. در کل، هر چیزی که باعث نشاط و شادابی بیشتر بدن می شود و طبع سرد ندارد را امتحان کنید. شاید موثر واقع شد.

لبنیات را خیلی تحویل نگیرید
درست است که بچه ها در سن رشد هستند و استخوان های آن ها به کلسیم نیاز دارد. اما طبعِ اغلب لبنیات سرد است و باعث کرختی، ضعف و افت فشار می شود. در مورد کشک هم کمی احتیاط کنید چون باعث تشنگی خواهد شد! لذا لبنیات در ماه مبارک را مدیریت شده مصرف کنید.

خوراک مغز!
مصرف انواع خشکبار می تواند نقش زیادی در تامین انرژی بچه ها به خصوص آن هایی که ضعیف تر هستند، داشته باشد. می توانید مغزهای مختلف مثل پسته، بادام، فندق و نخودچی را همراه کمی شکر آسیاب کرده و در هنگام سحر یا افطار به فرزندان خود بدهید و یا با مخلوط آن ها با شیر، یک حریرۀ مغذی و سرشار از پروتئین برای آن ها تهیه نمایید. «سویقِ کامل» معجون معجزه آسایی است که از عطاری های معتبر می توانید تهیه کنید. این پودر خوشمزه را قبل از سحر، ناشتا به بچ ها بخورانید. یک قاشق کفایت می کند تا انرژی کل روز را تامین کند.

اشتیاق رسیدن به لحظه افطار را در فرزندتان زنده کنید:
نکته آخر اینکه بیشتر از همیشه با فرزندتان در ماه رمضان خوش رفتاری کنید. دوستانش را برای افطار به منزل دعوت کنید و فرصت میزبانی به فرزندتان بدهید. گاهی او را برای افطاری به پارک یا مکان های تفریحی ببرید. برایش افطاری های خوشمزه و مقوی درست کنید. غذاهایی که او خیلی دوست دارد. بگذارید برای لحظه افطار ثانیه شماری کند و سختی روزه گرفتن برایش لذت بخش شود.

 

منبع: fardanews.com

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------