نشانه های کمبود ویتامین c در کودکانفواید ویتامین c برای کودکان, مضرات ویتامین c برای کودکان, ویتامین C چیست

ویتامین c برای کودکان، یکی از ویتامین های ضروری است

 

فواید و مقدار نیاز ویتامین c در کودکان

دریافت ویتامین ها و مواد معدنی برای رشد کودک بسیار مهم است. یکی از این ویتامین ها، ویتامین c است. اگرچه که به طور معمول یک کودک در رژیم غذایی روزانه اش تمامی مواد مغذی مورد نیازش را دریافت می کند اما در شرایطی خاص ممکن است که کوک نیاز به دریافت مستقیم ویتامین ها و یا مواد معدنی دیگر داشته باشد.

در ادامه تمامی چیزهایی که باید در مورد ویتامین c برای کودکان بدانید را می خوانید.

 

ویتامین C چیست؟

ویتامین C که اسم اسید اسکوربیک هم شناخته می شود، یک ماده غذایی محلول در آب است که نقشی اساسی در انواع عملکرد های حیاتی بدن کودک دارد. مهم ترین کار هایی که این ویتامین می کند، حفظ و تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش جذب آهن، تولید کلاژن و پروتئین زیاد در بدن است.

 

این ها فقط بخشی از کارایی ویتامین c برای کودکان است. همچنین این ویتامین به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز عمل می کند. آنتی اکسیدان ها به خودی مزایای بسیار زیادی برای بدن دارند. به عنوان مثال از بروز انواع سرطان جلوگیری می کنند و به طور کلی سیستم ایمنی بدن را تقویت می کنند.

 

به دلیل کارایی های زیاد ویتامین c در بدن، این ماده به عنوان یک ماده غذایی ضروری برای بدن تلقی می شود. این ماده به طور طبیعی در بدن تولید نمی شود و باید از طریق رژیم غذایی جذب بدن شود.

ویتامین c در شیر مادر، شیر خشک و همچنین بسیاری از میوه ها و سبزیجات یافت می شود.

 

نیاز به ویتامین c در کودکان

 

 شربت ویتامین c برای کودکان, ویتامین ث کودکان, مصرف ویتامین c برای کودکان

درصدی از ویتامین c کودکان از شیر مادر تأمین می شود

 

اگر چه که وجود این ویتامین در تمامی طول زندگی ضروری است، اما در نوزادان با توجه به وزن کم، مقدار بسیار کمتری ویتامین c نسبت به بزرگسالان نیاز است. این مقدار معمولا از طریق شیر مادر تامین می شود و نیازی به استفاده از ویتامین c به صورت جداگانه نیست.

به طور کلی برای نوزادان تا 6 ماهه، 40 میلی گرم در روز و برای نوزادان 6 الی 12 ماهه 50 میلی گرم ویتامین c کافی است.

 

پس برای این که ویتامین c نوزاد تامین شود، مادر باید در دوران شیردهی، ویتامین c مصرف کند تا از طریق شیردهی این ویتامین به نوزاد منتقل شود.

اگر مادر به صورت روزانه حدود 120 میلی گرم ویتامین c مصرف کند، ویتامین مورد نیاز کودک نیز تامین می شود. این مقدار حدود دو برابر بیشتر از نیاز روزانه زنان در حالتی است که شیردهی نمی کنند.

 

برخی از شیر های خشک بازار نیز غنی از ویتامین c هستند و اگر کودک از شیر خشک تغذیه می کند، از طریق این شیر خشک ها می توان ویتامین مورد نیاز کودک را تامین کرد.

 

اغلب نوزادان نیازی به مصرف مکمل های ویتامین c ندارند

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، ویتامین c مورد نیاز کودک، اغلب از طریق رژیم غذایی روزانه کودک تامین می شود و به همین دلیل نیازی به مصرف مکمل ویتامین c ندارند. اگر در این نوزادان مکمل های ویتامین c هم داده شود، ممکن است که کودک دچار مسمومیت شود.

 

عوارض جانبی مصرف بیش از اندازه ویتامین c شامل ایجاد حالت تهوع، استفراغ، اسهال و ایجاد سنگ کلیه است.

به طور کلی مصرف مولتی ویتامین ها و ویتامین c از 6 ماهه و یا بالاتر توصیه می شود و در سنین پایین تر، مکمل ها می توانند خطرناک باشند.

تشخیص این که کودک به مکمل ها نیاز دارد و یا خیر و همچنین دوز مورد نیاز آن ها، کاملا تخصصی است و باید توسط پزشک متخصص تعیین شود.

 

چه زمانی باید از مکمل ها استفاده کرد؟

 

 مکمل ویتامین c برای کودکان, ویتامین c برای کودکان, قرص جوشان ویتامین c برای کودکان

مکمل ویتامین c برای کودکان اغلب مورد نیاز نیست

 

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، در اغلب اوقات کودک نیازی به مصرف ویتامین c و یا ویتامین های دیگر به صورت جداگانه ندارد و آن ها را به طور طبیعی از رژیم غذایی اش دریافت می کند.

اما به هر حال اگر علائم کمبود ویتامین c که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم را در کودک خود مشاهده کردید، ممکن است که کودک نیاز به مصرف جداگانه مکمل ها داشته باشد.

کمبود ویتامین c یک بیماری پزشکی جدی است که می تواند عوارض خطرناکی داشته باشد.

 

علائم کمبود ویتامین c در کودکان

علائم کمبود این ویتامین شامل موارد زیر است:

•خون ریزی لثه

•کبودی لثه و یا دیگر ناحیه های پوست

•خستگی مزمن و بی دلیل

•از دست دادن اشتها

•تحریک پذیری و حالت تهوع

 

هیچ گاه به صورت خودسر به کودکان ویتامین c ندهید. همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، مصرف اضافه ویتامین c می تواند موجب ایجاد مسمومیت غذایی شود. پس قبل از مصرف هر گونه مولتی ویتامین و یا مواد معدنی دیگری، حتما در مورد آن با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

پزشک ابتدا به تشخیص علت می پردازد و در نهایت و در صورت نیاز برای کودک ویتامین مورد نیاز و دوز مورد نیاز را تجویز می کند.

 

ویتامین c در غذاهای طبیعی

 

 ویتامین C چیست, نیاز به ویتامین c در نوزادان, مکمل ویتامین c برای کودکان

سعی کنید ویتامین c برای کودکان از طریق مواد غذایی آن ها تأمین شود

 

بهتر است که برای تامین ویتامین c مورد نیاز کودک از مواد غذایی طبیعی استفاده کنید و تا جایی که امکان دارد از قرص های موجود در بازار استفاده نکنید. شما می توانید از حدود شش ماهگی کودک، شروع به خوراندن غذاها کنید.

در این زمان می توانید با تعیین یک رژیم غذایی مناسب، تمامی ویتامین ها از جمله ویتامین c و مواد مغذی مورد نیاز کودک را تامین کنید.

 

در ادامه چند نمونه ماده غذایی طبیعی را برای شما قرار داده ایم که سرشار از ویتامین c هستند:

•فلفل دلمه ای قرمز ، 4/1 فنجان (23 گرم): 58٪ نیاز روزانه ویتامین C در نوزادان

•توت فرنگی ،4/1فنجان (41 گرم): 48٪ نیاز روزانه ویتامین C در نوزادان

•کیوی ،4/1 فنجان (44 گرم): 82٪ نیاز روزانه ویتامین C در نوزادان

•نارنگی ، 4/1فنجان (49 گرم): 26٪ نیاز روزانه ویتامین C در نوزادان

•کلم بروکلی پخته شده ، 4/1 فنجان (24 گرم): 31٪ نیاز روزانه ویتامین C در نوزادان

 

به یاد داشته باشید که بدن هر نوزاد نسبت به نوزاد دیگر متفاوت است و به همین دلیل ممکن است که به مقدار بیشتر و یا کمتر از این ویتامین نیاز داشته باشد. همچنین در شروع غذا دهی، ممکن است که کودک طعم های جدید را دوست نداشته باشد و از آن ها تغذیه نکند.

 

اگر باز هم در سنین 6 ماهگی و یا بیشتر کودک تمایلی به مصرف مواد غذایی دارای ویتامین c نداشت، شما به عنوان مادر می توانید با مصرف ویتامین c، ویتامین مورد نیاز کودک خود را نیز از طریق شیردهی تامین کنید.

 

جمع بندی مطالب و سخن پایانی

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، مواد معدنی و ویتامین ها نقش بسیار مهمی در رشد کودک دارند. به همین دلیل است که پدر و مادر باید نسبت به دریافت ویتامین های مورد نیاز کودک حساس باشند.

 

ویتامین c یکی از ویتامین های ضروری بدن است که در داخل بدن تولید نمی شود و باید از طریق مواد غذایی دریافت شود. این ویتامین کارایی زیادی در بدن مانند تقویت سیستم ایمنی بدن، تولید کلاژن و پروتئین بدن و... دارد.

اغلب نوزادان و کودکان نیازی به مصرف ویتامین c و دیگر ویتامین ها به صورت جداگانه ندارند، زیرا ویتامین مورد نیاز آن ها از طریق رژیم غذایی روزانه تامین می شود.

 

در صورتی که حس می کنید که کودک شما نیاز به مصرف قرص های ویتامین c به صورت جداگانه دارد، هیچ گاه به صورت خودسرانه اقدام به خوراندن ویتامین c به کودک نکنید و قبل از این کار حتما با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------