تازه های روانشناسی کودکان

سندرم توره

سندرم توره در کودکان چیست؟

سندرم توره در کودکان سندرم توره در کودکان: علل و درمان آن سندرم توره در کودکان یک اختلال عصبی است…

اگر کودک رابطه جنسی والدین را دید!! بچه چگونه بوجود میاد,پدر مادر ها چگونه بچه دار میشوند

رابطه زناشویی در حضور فرزند خواب

 

مواجه شدن فرزند با صحنه رابطه زناشویی والدین ممکن است باعث ایجاد مشکلات روانی متعددی در آنها مانند اضطراب و افسردگی، شهوانی شدن کودک، ابهامات سادومازوخیستی (آزارگری-آزارخواهی) در مورد رابطه جنسی، ترس از تنهایی، آسیب‌پذیری و... شود.

اکثر  زوج های جوان به دلیل عدم آشنایی و در پاره ای از موارد نبود آگاهی کافی درباره طرز برخورد با روابط عاطفی و زناشویی بین همسران، با مشکلاتی مواجه هستند، که متاسفانه این مشکلات در برخی از موارد تبدیل به بحران های خانوادگی می شود که آثار آن در معضلاتی مانند افزایش آمار طلاق در جامعه، تنوع طلبی جنسی و…. مشاهده می شود. زندگی جنسی شما و همسرتان وقتی بچه دار می شوید دیگر به آن سادگی قبل نخواهد بود.

 

برای آن دسته از والدینی که به تازگی صاحب فرزند شده اند و هنوز با مشکلاتی مانند کمبود خواب دست و پنجه نرم می کنند، شاید بزرگترین قاتل شور و اشتیاق شما این فکر است که تصور کنید با وجود بچه ها در خانه دیگر نمی توانید رابطه زناشویی در حضور فرزندتان داشته باشید، زیرا ممکن است بچه ها شما را ببینند یا صدایتان را بشنوند که باعث وحشت آنها و خجالت شما بشود.

 

اما با وجود این، شما هنوز هم می توانید با وجود آنها از زندگی جنسی خود در کنار همسرتان لذت ببرید.

 

سوالات کودک درباره بچه چطوری درست می شود | کودکان زیر 5 سال

اگر کودکی 3 ساله از شما بپرسد که نوزاد از کجا می آید بهتر است قبل از هر پاسخی از او بپرسید که خودش چه فکری می کند؟ همچنین می توانید کوتاه و مختصر به او بگویید که نوزاد از شکم مادر بیرون می آید. معمولاً در این سن او با این جواب ساده قانع می شود، اما کودکان بزرگتر از سه سال زود قانع نمی شوند و در مورد اینکه کودک چگونه به شکم مادر می رود هم سؤال می پرسند.

 

سوالات کودک درباره بچه چگونه بوجود می آید| کودکان 5 تا 7 سال

به کودکان در رده سنی 5 سال می توان گفت که نوزاد از یک (سلول) یا نقطه بسیار کوچک در بدن مادر به وجود می آید و رشد می کند. اگر فرزندتان درباره ی لازم بودن حضور پدر سؤالی بپرسد می توانید این چنین پاسخ دهید که این نقطه کوچک در بدن پدر نیز وجود دارد و از قرار گرفتن این دو نقطه در کنار هم نوزاد شکل می گیرد.

 

توجه داشته باشید که طرز فکر و دنیای کودکان در این دوره سنی بسیار عینی است، به همین دلیل استفاده از استعاراتی نظیر دانه یا تخم مرغ به جای سلول نه تنها درک این مسئله را برای فرزندتان آسان نمی کند؛ بلکه احتمالاً او را سردرگم می کند. در نتیجه با زبانی ساده اما مبتنی بر واقعیت صحبت کنید.

 

سوالات کودک درباره اینکه پدر مادر ها چگونه بچه دار میشوند | کودکان 7 تا 10 ساله

برای کودکان بزرگتر مثلا 7 تا 10 ساله می توانید بیشتر از این توضیح بدهید. مثلا می توانید بگویید: «اسم سلول های بابا که با سلول های مامان ترکیب می شود اسپرم و اسم سلول های مامان تخمک است. اسپرم ها در کیسه پوستی که به آن بیضه می گویند، قرار دارند. میلیون ها اسپرم در این کیسه قرار دارند، اما در بدن مامان هر ماه فقط یک تخمک به وجود می آید. اگر مامان و بابا تصمیم بگیرند که بچه داشته باشند، یکی از اسپرم ها با تخمک ترکیب می شود و بچه کوچکی تشکیل می شود که باید 9 ماه در شکم مامان بماند تا کمی بزرگتر شود و بتواند به دنیا بیاید.»

 

برای کودکان بزرگتر می توان در مورد رابطه جنسی به زبان ساده تری توضیحاتی بدهید. توجه داشته باشید که اگر شما به فرزندتان درست پاسخ ندهید یا او را دست به سر کنید،  او از جستجو برای به دست آوردن جواب خود دست نخواهد کشید. برای توضیح رابطه جنسی یا به طور کل رابطه جنسی می توانید از مفاهیم زیر استفاده کنید:

 

- رابطه جنسی، رابطه ای مربوط به بزرگسالان است که بچه ها از آن طریق به وجود می آیند.

 

- رابطه جنسی به معنای این است که پدر و مادر نقاط خصوصی بدنشان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

 

کودکان در سنین مدرسه قدرت شناختی بالاتری پیدا می کنند. در نتیجه در این زمان شما راحت تر می توانید در مورد عمل جنسی و نحوه بارداری به صورت علمی با آنها صحبت کنید. به همین خاطر توضیح در مورد رابطه جنسی بهتر است که  در دوران مدرسه صورت بگیرد. برای کودکان 8 تا 12 سال به صورت واضح تری می توانید در مورد عمل لقاح، نحوه آمیزش و نقش اسپرم و تخمک در دوران بارداری توضیح دهید.

 

سوال خیلی از بچه ها این است که بچه چه جوری درست میشه؟

 

سخنان ائمه درباره ی رابطه ی زناشویی

پیامبر اکرم (ص) می فرمایند:

به خدا قسم اگر مردی با همسر خود آمیزش کند و کودک بیداری، آن دو را ببیند، سخنان آنان یا صدای نفس شان را بشنود، آن کودک در بزرگسالی هرگز رستگار نخواهد شد، چه دختر باشد و چه پسر، خیلی زود به زناکاری آلوده می شود. رابطه ی زناشویی والدین، در اتاقی که فرزندی یا کودکی حضور دارد، چه کوچک باشد، و چه بزرگ، چه خوابیده باشد و چه بیدار و به هر علتی که باشد، دانسته و ندانسته، غیر موجه و ناپسند است.

 

امام صادق (ع) می فرمایند:

در اتاقی که کودکی در آن است هرگز نبایستی با همسر، هم بستر شد، چرا که این عمل زمینه ی زناکاری را ( در آینده ) برای فرزند فراهم خواهد کرد ( او را تحریک می کند).

 

 

زمانی که بچه های بزرگتر در خانه هستند

زمانی که فرزندتان همزمان با شما به رختخواب می رود، پیدا کردن زمان خلوت سخت تر خواهد شد. اینکه آنها را زودتر به اتاق شان بفرستید موثر نخواهد بود چون بیشتر وقت ها برای اینکه آب بخورند یا دستشویی بروند نیمه شب از خواب بیدار می شوند.

 

در این سن باید احترام به در بسته را به آنها آموزش بدهید. به آنها یاد بدهید که اگر دری بسته بود هر دری برای وارد شدن به آن باید ابتدا در بزنند و اگر به آنها اجازه داده شد داخل شوند. اگر راحت نیستید که با در بسته داخل اتاق بخوابید، فقط زمانی که لازم است آن را ببندید و بعد در را باز کنید.

 

فرزندم ما را در حال رابطه دید

 

رابطه جنسی با وجود کودک

در مورد مشکل زوجین جوانی که صاحب فرزند می باشند و اکثرا در منازل مسکونی کوچک زندگی می کنند و با حضور فرزند در منزل رابطه جنسی آنها نسبت به سال های ابتدای ازدواج از کیفیت و کمیت لازم برخوردار نیست، توجه شما را به چند نکته مهم در این باره جلب می کنیم :

 

زمانی که کودکتان خواب است و یا در خانه نیست، اقدام به برقراری رابطه جنسی نمایید.

 

در هفته لازم است حداقل چند ساعت زوج باهمدیگر خلوتی بدون حضور بچه ها داشته باشند و به این منظور می توانند از کمک نزدیکان و آشنایان معتمدشان استفاده کرده و بچه ها را از خانه بیرون بفرستند، داشتن این ساعات تنهایی به زوج نه تنها در بهبود رابطه جنسی بلکه در تحکیم رابطه عاطفی شان کمک شایانی می کند.

 

والدین لازم است با رفتارهای عاشقانه و بوسیدن و در آغوش گرفتن غیر تحریک کننده  اما صمیمانه یکدیگر از همان ابتدا پیام های مثبت درباره ارتباط عاطفی و جنسی مناسب با جنس مخالف به فرزندان خود بدهند. به هیچ وجه آموزش به کودکان نباید بر مبنای اینکه رابطه جنسی پدیده ای کثیف و شرم آور و گناه آلود است باشد. 

 

والدینی که در حضور کودکان پوشش مناسب ندارند و یا اقدام به صحبت ها و یا رفتارهای جنسی تحریک آمیز می کنند منجر به پرورش بچه های به اصطلاح "شهوانی" می شوند و این بچه ها دچار آسیب هایی نظیر بیداری جنسی زودهنگام در آینده خواهند شد.

 

همانطور که در بالا گفته شد در اتاق خواب شما بایستی در طی شب و خصوصا حین رابطه جنسی قفل باشد که احتمال ورود سرزده واتفاقی کودک گرفته شود و اضطراب حاصل از آن  روی فرایند رابطه تان تاثیر منفی ایجاد نکند.

 

زمانی که اتاق خواب کودک از والدین جدا شد لازم است مساله حریم شخصی و احترام به درهای بسته را به کودک یاد داد که قبل از ورود به هر اتاقی که درب آن بسته است درزده و برای ورود منتظر اجازه بماند.

 

اگر منزل شما فقط و فقط یک اتاق خواب دارد، این اتاق خواب باید برای زن و شوهر باشد و جای خواب بچه ها بایستی وسط هال یا پذیرایی باشد، بهیچ وجه اتاق خواب خود را بعد از تولد فرزندان بهم نزنید و اتاق خواب را در اختیار کودک قرار ندهید.

 

حواستان به سروصدای داخل اتاق خواب باشد، صدای تخت، صدای صحبت های زن و شوهر و... همه می تواند برای فرزندان کنجکاو سوال ایجاد کند، می توانید با پخش موزیک ملایم این مشکلات را کمتر کنید. اینکار نه تنها به ریلکس کردن شما و بالا بردن میل جنسی تان کمک می کند، بلکه سر و صدای شما را هم مخفی خواهد کرد.

 

دیدن صحنه ی رابطه جنسی کودکان را دچار ترس می کند

 

اگر فرزندان تصادفا شاهد رابطه زناشویی والدین شان شوند، چه برخوردی باید با آنها کرد؟

دیدن صحنه رابطه جنسی پدر و مادر می تواند برای بچه به منزله یک تهدید و احساس خطر و ناامنی باشد و ضمن اینکه این خاطرات در ذهن کودک می ماند، منجر به بروز اختلالات اضطرابی در ایشان می گردد. از این رو توصیه می شود در حضور فرزند حتی در دوران نوزادی، والدین نباید اقدام به برقراری رابطه جنسی کنند و بهتر است اتاق خواب والدین از کودک از سنین 18-12 ماهگی جدا شود.

 

هنگامی که فرزندتان به دلیل عدم توجه شما شاهد رابطه زناشویی بود، ضمن حفظ خونسردی، مسئولیت آن را برعهده بگیرید و هرگز فرزندتان را سرزنش نکنید تا او در خود احساس گناه کند. آرام از فرزندتان بخواهید به اتاق خود برود و بعد شما نزد او بروید. بهتر است مادر ضمن رعایت پوشش مناسب نزد او برود و با زبان ساده به او بگوید پدر و مادرها یکدیگر را دوست دارند و گاه این علاقه را با بغل کردن به هم نشان می دهند.

 

لازم نیست توضیحات اضافی بدهید، حتی اگر کودک تمایل داشت وارد جزییات شود. کودکتان را مطمئن کنید همه چیز روبراه است واحساس خوبی دارید که در کنار پدرش هستید. زیرا گاهی اوقات کودکان مشاهده ی این رفتارها را نوعی خشونت تعبیر می کنند.

 

وقتی فرزندان بزرگتر هستند و این شرایط کاملا اتفاقی ایجاد شد، در کنار مدیریت موقعیت، لازم نیست که توضیحی برای او داده شود اما اگر این شرایط تکرار شود، لازم است با نوجوان در اولین فرصت مناسب، درباره حریم خصوصی والدین و لزوم رعایت برخی ملاحظات (مثل در زدن یا اجازه گرفتن پیش از ورود به این حریم) صحبت شود.

 

گردآوری: بخش کودکان بیتوته

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------