دست زدن کودک به اندام تناسلی خود چه دلیلی دارد؟دست زدن کودکان به ناحیه تناسلی, دست زدن کودک به آلت تناسلی, دست زدن به اندام تناسلی در نوجوانان

دست زدن کودک به اندام تناسلی خود امری طبیعی است

 

علت دست زدن کودک به اندام تناسلی خود 

دست زدن کودک به اندام تناسلی خود می تواند جزو مواری باشد که بسیاری از والدین را نگران کند. اغلب والدین در مواجهه با این حالت نمی توانند رفتار درستی از خود نشان دهند و این می تواند مشکلات زیادی برای کودک در بزرگسالی به وجود آورد. ما در ادامه قصد داریم به صورت کامل به علت این موضوع و نحوه رفتار در صورت مشاهده آن را برای شما بیان کنیم. همراه ما باشید.

دست زدن کودک به اندام تناسلی خود طبیعی است

در صورتی که مشاهده کردید فرزندتان به آلت تناسلی خود دست می زند نیازی نیست نگران شوید ،این حالت طبیعی است و شما حتی نیازی نیست خجالت بکشید. در واقع کودک شما بخشی از بدن خود را که اندام تناسلی است پیدا کرده و به علت اینکه دست زدن به آن می تواند برای او خوشایند باشد ، به همین دلیل این کار را تکرار می کند.

 

آنچه که باید در رابطه با این رفتار کودک خود بدانید این است که کودک شما خودارضایی نمی کند در واقع بسیاری از کودکان به دلیل اینکه در این حالت نعوظ طبیعی را درک کرده اند و احساس راحتی بیشتری می کنند ،کودکان دوست دارند به اندام تناسلی خود دست بزنند.

 

دست زدن کودک به اندام تناسلی خودش, علت دست زدن کودک به اندام تناسلی خود, دست زدن کودک به اندام تناسلی اش

کوکان با دست زدن به آلت خود نعوظ طبیعی را درک می کنند

 

یکی دیگر از مواری که باید به ان توجه داشته باشید این است که هنگامی که کودکتان به اندام تناسلی اش دست می زند ، نمی توانید این کار را برای او منع کنید زیرا اغلب کودکانی که شروع می کنند به اندام تناسلی خود دست بزنند، 5 الی 6 ساله می باشند و در این سن امکان آموزش دادن به کودک فراهم نیست.

 

علت های دست زدن کودک به اندام تناسلی خود

ممکن است بار ها این اتفاق برای کودک شما افتاده باشد و شما در اغلب اوقات نیازی نیست این حالت را غیر طبیعی لحاظ کنید. زیرا در اغلب اوقات کودک درحال خودشناسی است. 

اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است برای شما نگران کننده به نظر برسد با این حال ما در ادامه به رایج ترین علت های دست زدن کودک به آلت تناسلی خود می پردازیم.

 

1. تداوم لذت با تکرار

هنگامی که کودک آلت تناسلی خود را می شناسد و به او دست می زند ، ممکن است در این حین متوجه لذت و خوشی شود. به همین دلیل این کار را برای بار ها مجدد تکرار می کند.

با این وجود توجه داشته باشید ، کودک درکی از لذت جنسی ندارد و این کار را برای لذت جنسی انجام نمی دهد ، او در تکرار فقط قصد دارد متوجه شود که ایا با دست زدن مجدد می توان لذت برد یا نه.

 

2. جلب توجه

یکی از عمده ترین اشتباهات میان والدین هنگامی که متوجه دست زدن کودک به اندام تناسلی خود می شوند ، این است که رفتار های غیر طبیعی از خود نشان می دهند. این رفتار می تواند پرخاشگری یا حتی خندیدن باشد. با این وجود کودک یاد میگیرد برای جلب توجه به اندام تناسلی خودش دست بزند و این کار را تکرار می کند.

 

3. لجبازی در برابر پرخاشگری 

همانطور که اشاره کردیم رفتار غیر طبیعی از عوامل دیگری است که کودک را تحریک می کند این کار را تکرار کند. در برخی مواقع هنگامی که در برابر این رفتار والیدن رفتار منفی از خود نشان می دهند و پرخاشگر می شوند ، کودک با لجبازی این کار را تکرار می کند.

هدف کودک در این مواقع لذت بردن نیست بلکه می خواهد با لجبازی آرامش شما را ازتان بگیرد.

 

 راه حل  دست زدن کودک به اندام تناسلی, دست گذاری کودک به آلت تناسلی, اندام تناسلی کودک

 پرخاشگری و عدم رفتار مناسب دست زدن کودک به الت خود را تشدید می کند

 

4. ناراحتی یا وجود مشکل 

یکی دیگر از عواملی که باعث می شود کودک به آلت ناسلی خود دست بزند ، احساس ناراحتی یا وجود مشکل است. این حالت نباید برای شما طبیعی باشد. در صورتی که کودکتان احساس درد می کند و یا میکروب هایی در این قسمت از بدن کودک تجمع یافته و التهابی برای کودک رخ داده است ، در این حین باید به سرعت وارد عمل شوید و در صورت بیماری یا علائم آن به پزشک مراجعه کنید.

 

سوء استفاده جنسی یکی از عوامل دست زدن کودک به آلت تناسلی خود

 

دست زدن کودک به اندام تناسلی خود, دست زدن کودک به اندام تناسلی خودش, علت دست زدن کودک به اندام تناسلی خود

سوء استفاده جنسی یکی از عوامل دست زدن کودک به اندام تناسلی خوداست

 

در کودکان بزرگ تر یکی از عواملی که باعث می شود آن ها دست زدن به اندام تناسلی خود را تا مدت ها دامه دهند ، سوء استفاده جنسی از ان ها است.

در صورتی که کودک شما مورد ازار جنسی قرار گرفته باشد ، این نشانه ها را می توان در او دید : 

• خود ارضایی با وسایل 

• درخواست برقراری ارتباط جنسی از دیگران 

• انجام بازی های جنسی 

• استفاده از زبان در حین بوسیدن افراد

• تمایل وارد کردن اشیاء در مقعد یا واژن خود

• گذاشتن دهان روی سینه یا ناحیه تناسلی 

 

درصورتی که چنین اتفاقی برای کودک شما رخ داد در اولین فرصت نزد روانشناس یا مشاوره کودک بروید.

همچنین ممکن است کودک یا نوجوان در اثر مشاهده پورنوگرافی تحریک به انجام این کار ها شود.

 

درصورتی که متوجه دست زدن کودک به اندام تناسلی خود شدیم ، چه رفتاری نشان دهیم؟

بسیاری از والدین در این حالت سعی می کند با پرخاشگری، کودک را از انجام این حرکت منع کنند ، در حالی که کمی قبل تری رفتار لجبازی کودکان را توضیح دادیم. 

از طرفی برخی از پدر مادر ها قصد دارند تا مسائل جنسی را به فرند خود آموزش دهند که گفتیم به دلیل اینکه فرزند سن مناسبی برای آموزش این مسائل ندارد این موارد نیز نمی تواند راه حل مناسبی باشد.

 

با این وجود راه حل چیست؟

در این حین بهترین کار این است که به فرزند خود بگوید قسمت هایی که به آن ها دست می زند خصوصی است و نباید این کار را هنگامی که دیگران در مقابل او قرار دارند انجام دهد.

اشتباه نکنید ما قصد آموزش دادن به کودک را نداریم ، فقط می خواهیم به کودک بفهمانیم این کار را جلو دیگران انجام ندهد.

 

علاوه بر مواری که ذکر کردیم یکی از عواقب پرخاشگری به کودک ، هنگامی که به اندام تناسلی خود دست می زند ، این است که کودک احساس گناه می کند. از طرفی به دلیل اینکه کودک احساس خوبی به این کار دارد و احساس گناه می کند ، می تواند به مشکلات زیادی در بزرگسالی منجر شود.

 

به کودک خود آگاهی دهید که چه کسانی می توانند به اندام تناسلی ان ها دست بزند!

همانطور که باید کودک را از دست زدن در خلوت و تنهایی آگاه کرد بهتر است این را نیز اضافه کنید که والدین برای عوض کردن پوشک ، پزشک ، پرستار و... می توانند به اندام تناسلی آن ها دست بزنند. 

در صورتی که نمی دانید چگونه کودک خود را از این موارد آگاه کنید می توانید از یک مشاور کودک بخواهید به شما کمک کند.

 

جمع بندی مطالب 

دست زدن کودک به اندام تناسلی خود که برخی از والدین را نگران کرده است طبیعی است و کودک سعی دارد خود را بیشتر درک کند. برای اینکه این مورد را بیشتر درک کنید می توانید ان ها را هنگامی که در اینه به خود نگاه می کنند ببینید.

توجه داشته باشد در صورت عدم رفتار مناسب با کودک این حرکت می تواند بر اساس عواملی مانند لجبازی تشدید شود.

و در اخر در صورتی که به هر دلیل موفق به آگاهی فرزند خود نشدید می توانید از یک روانشناس یا مشاور کودک کمک بخواهید.

 

گردآوری : بخش کودکان بیتوته

 آنچه والدین باید بدانند

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------