با بچه‌هاي شلوغ چه كنيم؟ 

با بچه های شلوغ چه کار کنیم؟

 

از آنجا که کودکان مي‌دانند در خارج خانه از تنبيه رفتار نادرست خبري نيست و معمولا ما ترجيح مي‌دهيم در جمع ،کودکمان را تنبيه نکنيم، اين جنجال را به پا مي‌کنند اما در اين مورد هم راه‌حل‌هايي وجود دارد. ما بزرگ‌ترها بايد واقع‌بين باشيم. مثلا نمي‌توان از کودکي سه ساله انتظار داشت يک ساعت تمام، صبورانه در صف يک رستوران يا فروشگاه منتظر بماند، بي‌آنکه به طريقي سرگرم باشد.

 

از آنجا که کودکان مي‌دانند در خارج خانه از تنبيه رفتار نادرست خبري نيست و معمولا ما ترجيح مي‌دهيم در جمع، کودکمان را تنبيه نکنيم، اين جنجال را به پا مي‌کنند اما در اين مورد هم راه‌حل‌هايي وجود دارد. ما بزرگ‌ترها بايد واقع‌بين باشيم. مثلا نمي‌توان از کودکي سه ساله انتظار داشت يک ساعت تمام، صبورانه در صف يک رستوران يا فروشگاه منتظر بماند، بي‌آنکه به طريقي سرگرم باشد.

 

مثلا يكي از راه‌هاي آرام كردن كودك شلوغتان اين است كه يک اسباب‌بازي دلخواهش را همراه ببريد تا سرگرم شود. قبل از رفتن نيز او را از برنامه آگاه كنيد و توقعات خود را واضح برايش بگوييد:«اگر با من بيايي، کارم يک ساعت طول مي‌کشه که اگر آروم باشي و مدام چيزهاي مختلف نخواهي، بعدش مي‌ريم پارک.»

 

ضمنا وقتي مي‌بينيد چند دقيقه است که آرام ايستاده و با لبخند يا فشردن دستش و چشمک او را تحسين كنيد. شما بايد به عنوان گام نخست از خود بپرسيد آيا واقعا در منزل کودکتان را تحت کنترل داريد يا خير؟ اگر بررسي کنيد، غالبا حتي در منزل نمي‌توانيد قوانين را خوب و پيگير اجرا کنيد که صد البته اگر از اين دسته والدين هستيد در خارج از منزل مشکلتان بيشتر مي‌شود. اما بايد قاطع بود و پيامدي را مناسب رفتار کودک، چه مثبت و چه منفي در نظر گرفت که اجراي آن واقعا در مکان عمومي ممکن باشد. مثلا در رستوران هر چه مي‌گوييد چنگالت را پرت نکن، او توجه نمي‌کند، بايد اخطار دهيد، «اگر يک دفعه ديگر اين کار را بکني بايد بروي داخل ماشين بنشيني.»

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------