تنظیم باد لاستیک به همراه جدول تنظیم باد لاستیکدرجه تنظیم باد لاستیک دیجیتال, دستگاه تنظیم باد لاستیک, تنظیم نبودن باد لاستیک ها

تنظیم نبودن باد لاستیک ها باعث کاهش عمر مفید آن ها می شود

 

راهنمای تنظیم باد لاستیک خودرو

تنظیم باد لاستیک کار ساده ای است اما می توانید تأثیر زیادی در خودرو بگذارد. وقتی تنظیم باد به درستی انجام شود، سوخت مصرفی خودرو کمتر می شود،  فرماندهی خودرو بهتر می شود، به زیر و بند خودرو فشار کمتری وارد می شود و از خوردگی لاستیک جلوگیری می شود و در نتیجه عمر مفید لاستیک افزایش می یابد.

تنظیم باد لاستیک در چه مواقعی لازم است؟

 

تنظیم نبودن باد لاستیک ها, میزان باد مورد نیاز ماشین های ایرانی, علت کم شدن باد لاستیک

بهتر است که با هر بار بنزین زدن باد لاستیک ها را نیز چک کنید

 

به طور کلی و در رانندگی شهری بهتر است که حداقل ماهی یک بار باد لاستیک ها را چک کنید و در صورت نیاز آن ها را تنظیم نمایید. برای تنظیم باد لاستیک ها، نباید فردی در خودرو سوار باشد و همچنین باید خودرو در سطحی صاف قرار گیرد.

وقتی که خودرو حدود دو ساعت بی حرکت باشد، تنظیم باد با دقت بیشتری انجام می شود. اگر خودرو قبل از تنظیم باد حرکت کرده باشد، هوای درون آن گرم می شود و در نتیجه فشار حدود 3 الی 5 PSI بیشتر از آنچه که هست نشان داده می شود.

 

پس اگر قبل از تنظیم باد لاستیک ها خودرو در حال حرکت بوده است، بهتر است که حدود 2 الی 5 PSI بیشتر از حد معمول لاستیک ها را باد کنید.

همچنین بهتر است که قبل از رفتن به سفر های طولانی نیز یک بار باد لاستیک ها را چک کنید تا به مشکلی بر نخورید.

همچنین اگر هوا 10 درجه و یا بیشتر از آن تغییر دما داد، بهتر است که دوباره باد لاستیک ها را چک کنید.

 

چرا باد لاستیک ها کم می شود؟

 

جدول تنظیم باد لاستیک, تنظیم باد لاستیک, تنظیم باد لاستیک به همراه جدول مقدار تنظیم باد

تغییر دما مهم ترین عامل تغییر باد لاستیک ها است

 

کم شدن باد داخل لاستیک ها به عوامل بسیار زیادی مربوط است. یکی از ساده ترین آن ها تغییر دمای محیط است. گاز در محیط گرم پر تحرک می شود و در نتیجه حجم کلی آن تغییر می کند و در محیط های سرد نیز کم تحرک تر می شود و در نتیجه حجم کلی آن کاهش می یابد.

 

همچنین گاهی اوقات سوپاپ های لاستیک ها دچار خرابی می شوند و به میزان خیلی کمی از آن ها باد خارج می شود. بنابر این اگر باد لاستیک شما دائماً کاهش می یابد سوپاپ های لاستیک را چک کنید.

همچنین ممکن است که در فشار های بسیار بالا، طایر کمی باد خالی کند. مثلا در مسافت های طولانی با گرم شدن تایر ها، فشار داخل آن زیاد می شود و به همین خاطر مقداری از آن کم می شود.

 

باد لاستیک باید چه مقدار باشد؟

 

تنظیم باد لاستیک, دستگاه تنظیم باد لاستیک دستی, تنظیم باد لاستیک فصل

به طور میانگین میزان باد لاستیک های خودروی سواری بین 30 الی 35 PSI است

 

باد لاستیک با توجه به این که خودروی شما چیست و یا در چه جاده ای از آن استفاده می کنید، متفاوت است. همچنین لاستیک های تیوپی و لاستیک های تیوپلس نیز کمی با هم متفاوت هستند.

در بین خودروهای گاز سوز و معمولی نیز کمی تفاوت وجود دارد و دلیل آن وزن اضافه کپسول در صندوق عقب این خودروها است.

 

معمولاً میزان باد استاندارد خودروی شما در پشت در صندوق و یا پشت کاپوت نوشته شده است. مقادیری که در آن جا ارائه شده است مقادیر استاندارد است و بهتر است که شما نیز مطابق با آن اعداد باد لاستیک خود را تنظیم نمایید.

اگر به آپاراتی برای تنظیم باد لاستیک مراجعه می کنید، خودشان باد مناسب برای خودروی شما را می دانند و باد را متناسب با خودروی شما تنظیم خواهند کرد.

 

به طور میانگین، باد مناسب برای خودروی های سواری چهار در، حدود 30 الی 35 PSI است ولی ممکن است بسته به شرایط بیشتر و یا کمتر نیز بشود. 

همچنین توجه به این نکته نیز مهم است که باد لاستیک های جلویی و عقبی با یکدیگر یکسان نیست و به همین دلیل باید در هنگام تنظیم باد لاستیک به تمامی موارد توجه داشته باشید.

 

میزان باد مورد نیاز ماشین های ایرانی

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، میزان باد مورد نیاز هر خودرو با دیگری متفاوت است. در ادامه میزان باد مورد نیاز برخی از خودرو های داخلی را آورده ایم.

 در نظر داشته باشید که این اعداد در صورت قرار داشتن رینگ و لاستیک استاندارد کارخانه است و در صورتی که از رینگ اسپرت استفاده می کنید، این مقادیر تغییر خواهد کرد.

 

لاستیک های جلو لاستیک های عقب

 پژو پارس  29 30.5 
 انواع پراید  29 29 
 کوییک 31  31 
 تیبا  33 33 در خودرو گازسوز 36 
 آریو  32 32 
 سمند  29 31 و در گاز سوز 33 
دنا  29  29 
دنا توربو   32 31 
رانا  33  33 
 ال 90 29   32

 

تمامی مقادیر بر اساس PSI می باشد و برای گاز اکسیژن در نظر گرفته شده است. در صورتی که از گاز های دیگر مانند نیتروژن استفاده می کنید باز هم این مقادیر تغییر می کند.

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، این مقادیر برای رینگ و لاستیک کارخانه ای است و در صورت تغییر رینگ و لاستیک و یا افزایش و یا کاهش تعداد سواران ممکن است که این مقادیر تغییر کنند.

 

جمع بندی مطالب و سخن پایانی

 

میزان باد مورد نیاز ماشین های ایرانی, علت کم شدن باد لاستیک, جدول تنظیم باد لاستیک

تنظیم بودن باد لاستیک ها تأثیر به سزایی در افزایش عمر آن ها دارد

 

تایرها در خودرو مانند پا در انسان هستند و به همین دلیل مراقبت از آن ها بسیار مهم است. یکی از ساده ترین کار هایی که می توانید برای مراقبت از تایر ها انجام دهید این است که حداقل هر یک ماه یک بار باد آن ها را چک کنید و در صورت نیاز باد آن ها را تنظیم کنید.

 

تنظیم نبودن باد تایر ها نه تنها باعث کاهش عمر مفید تایر ها می شود، بلکه باعث کاهش فرمان دهی، افزایش میزان سوخت، آسیب به زیر و بند خودرو و افزایش فشار وارده به موتور خودرو می شود. پس بهتر است که هر ماه حداقل یکبار باد تایر ها را چک کنید.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------