چه عواملی می تواند باعث روشن شدن چراغ ایربگ خودرو شود؟علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو , ایربگ چیست , روشن بودن چراغ ایربگ خودرو , اجزای سیستم ایربگ

ایربگ کیسه هوایی خودرو است که مانع از آسیب دیدن سرنشینان هنگام تصادف میشود

 

علت روشن شدن چراغ ایربگ خودرو و چگونگی خاموش کردن آن

ایربگ یا همان کیسه هوا یکی از سیستم های ایمنی است که در خودروهای زیادی نصب می شود. ایربگ دارای کیسه ای است که هنگام تصادف کردن باز شده و پر از هوا می شود و از رسیدن اسیب به شخص راننده و سایر سرنشینان خودرو جلوگیری می نماید.

ایربگ چیست و چگونه عمل می کند؟

ایربگ خودرو برای اولین بار در سال 1937 و توسط جنرال موتورز بر روی ماشین شورولت نصب شد. اما اولین خودروی دارای ایربگ که در بازار به مردم عادی فروخته شد در سال 1973 پا به عرصه گذاشت. از ان موقع زمان زیادی می گذرد و طبیعی است که این سیستم پیشرفت های زیادی کرده باشد. 

 

هنگامی که خودرویی تصادف کرده و یا با مانعی برخورد می کند خودرو دارای شتابی منفی شده و در واقع سرعت ان به شدت کاهش خواهد یافت. در این حالت شتاب سنج موجود در خودرو شتاب و سرعت را اندازه گیری کرده و در صورتی که کاهش سرعت و شتاب منفی به مقدار کافی باشد ایربگ تحریک شده و جریانی از المان حرارتی مدار عبور خواهد کرد. 

 

در این حالت با توجه به گرمایی که تولید می شود جرقه ای در مواد شیمیایی ایجاد شده و باعث احتراق می شود. در این صورت حجم زیادی از گازهایی که عمدتا نیتروژن و ارگون هستند و حاصل سوختن مواد شیمیایی می باشند وارد ایربگ شده و باعث پر شدن و باد شدن کیسه هوا می شود. 

 

با باد شدن کیسه هوا شخص راننده به کیسه ای پر باد برخورد کرده و از اسیب های احتمالی به در امان خواهد ماند. بعد از برخورد راننده با ایربگ، کیسه هوا (ایربگ) از طریق سوراخ های موجود روی ان به ارامی تخلیه شده و خالی می شود. نکته مهمی که در این مرحله وجود دارد این است که قبل از توقف کامل خودرو کیسه هوا باید بتواند تخلیه شود در غیر این صورت ممکن است فرد دچار خفگی شود.   

 

دلایل روشن ماندن چراغ ایربگ , چراغ ایربگ

چراغ ایربگ پس از روشن کردن خودرو باید روشن شده و به صورت خودکار خاموش شود

 

روشن شدن چراغ ایربگ خودرو و دلایل آن

شما هنگامی که خودروی تان را روشن می کنید چراغ ایربگ ان به صورت خود به خودی برای چند ثانیه روشن خواهد شد. در صورتی که ایربگ خودرو دچار مشکلی نشده باشد و همه چیز درست پیش برود این چراغ به صورت خودکار خاموش خواهد شد. اما اگر سیستم کیسه هوای خودرو تان دچار مشکل و یا اسیب شده باشد باعث روشن شدن چراغ ایربگ خودرو می شود و همچنان روشن باقی خواهد ماند. 

 

در این صورت کامپیوتر خودرو شما با تشخیص مشکل به وجود امده کدی را ذخیره خواهد کرد که به وسیله ان کد می توانید علت روشن ماند چراغ خودرو و مشکل به وجود امده را متوجه شوید. در صورتی که خودروی شما دارای ایربگ شاگرد هم بوده باشد روشن ماندن این چراغ نشان می دهد که سیستم ایربگ تشخیص داده که شخصی بر روی صندلی شاگرد نشسته است اما سیستم ایربگ او غیر فعال است. 

 

از علت های روشن شدن چراغ ایربگ خودرو می توان به دلایل زیر اشاره نمود.

1- گاهی ممکن است به دلایل سخت افزاری یونیت ایربگ خراب شده و از کار بیفتد و باعث روشن شدن چراغ ایربگ خودرو می شود.

 

2- گاهی امکان دارد که یونیت ایربگ به دلایل نرم افزاری دچار اسیب شده و باعث روشن شدن چراغ ایربگ شود.

 

3- در برخی موارد امکان دارد که بر اثر باتری به باتری کردن یونیت ایربگ دچار اسیب و خرابی شود و ایربگ نتواند به درستی عمل کند. 

 

4- گاهی ممکن است به علت خرابی پشت آمپر سیستم کیسه هوای خودرو دچار اسیب شود و باعث روشن شدن چراغ ایربگ خودرو می شود.

 

5- در برخی موارد علت روشن شدن چراغ ایربگ می تواند به خاطر باز شدن کمربند ایمنی سرنشین باشد. چون این عامل در باز شدن به موقع کیسه هوا بسیار تاثیر گذار است. 

 

6- از دیگر از علل روشن شدن چراغ کیسه هوا می توان به شل شدن سوکت کیسه ایربگ اشاره نمود.

 

روشن بودن چراغ ایربگ خودرو , اجزای سیستم ایربگ , حل مشکل روشن شدن چراغ ایربگ

روشن شدن چراغ ایربگ زنگ خطری است که شما را از وجود اختلال در دستگاه آگاه میکند

 

اقدامات لازم در صورت روشن شدن چراغ ایربگ چیست؟

اگر دیدید که چراغ ایربگ خودروی شما بعد از روشن شدن دیگر خاموش نمی شود ابتدا مطمئن شوید که کمربند ایمنی خود را بسته اید. اگر بعد از بستن کمربند ایمنی باز هم چراغ ایربگ خودرو تان خاموش نشد سوییچ نزده و حرکت نکنید. در این صورت با اسکن کردن کامپیوتر خودرو می توانید کد ذخیره شده مربوط به مشکل را شناسایی کرده و از آن برای فهمیدن مشکل ایربگ تان استفاده کنید. 

 

اگر با این حال نتوانستید مشکل را حل نمایید بهتر از تا قبل از نشان دادن خودرو تان به یک متخصص و برطرف نمودن مشکل، ماشین تان را در صورت امکان حرکت ندهید. چراکه اگر ایربگ نتواند به درستی کار کند ممکن است برای شما خطر ساز شود. 

 

معمولا بیشتر سیستم های ایربگ یک دکمه برای ریست کردن دارند که می توان در صورت بروز مشکل از ان استفاده نمود. در بیشتر موارد مشکلاتی که برای ایربگ به وجود می اید بسیار ساده است به طوری که خودتان و یا به صورت تلفنی با یک متخصص می توانید مشکل ایجاد شده را حل نمایید. 

 

اما توجه کنید که اگر در این حوزه تخصص ندارید اصلا به سیستم ایربگ دست نزنید و ماشین تان را پیش یک متخصص ببرید چرا که در صورت انجام اقدامی نبلدانه می توانید سیستم ایربگ را به کلی از بین ببرید.  

 

اجزای سیستم ایربگ چه چیزهایی هستند؟

سیستم ایربگ خودرو یک سیستم بسیار مفید است که از اجزای زیادی به وجود امده است. ما در ادامه قصد داریم تا شما را با چند جزء مهم و اصلی این سیستم اشنا کنیم. 

 

1- سنسور تصادف

سنسور های تصادف جزء اجزای مهم و اصلی ایربگ به حساب می ایند که وظیفه ان ها دستور دادن به ایربگ ها برای باد شدن در شرایط بحرانی است. به طور کلی خودروها دارای سنسورهای بسیار زیادی در نقاط مختلف شان هستند اما سنسور تصادف جزو مهم ترین ان ها به حساب می اید که در صورت خراب بودن می تواند مشکل ساز شده و باعث شود تا ایربگ ها به درستی فعال نشوند. 

 

2- مخزن ایربگ

این مخزن یک سیستم کامپیوتری بوده که می تواند اطلاعات را از سیستم تصادف دریافت کرده و باعث باد شدن ایربگ در هنگام تصادف شود. اگر این سیستم در معرض رطوبت یا اب قرار بگیرد از کار می افتد و باعث می شود تا چراغ ایربگ شما برای همیشه روشن بماند. 

 

3- شتاب سنج

سیستم های این وسیله از طریق برق کار می کنند و ان ها وظیفه دارند تا سیگنال ها را از سنسورهای تصادف دریافت کنند. اکثرا عنوان می شود که یکی از شایع ترین علت های روشن بودن چراغ ایربگ خودرو وجود اشکال در همین جزء ایربگ است.

 

4- باتری بکاپ

درون ایربگ خودرو قطعه ای به نام باتری بکاپ وجود دارد که با استفاده از باتری ماشین کار می کند. اگر این قطعه نیز دچار مشکل شود می تواند به روشن شدن چراغ ایربگ تان بینجامد. 

 

حل مشکل روشن شدن چراغ ایربگ , روشن شدن چراغ ایربگ خودرو , روشن ماندن چراغ ایربگ

روشن شدن چراغ ایربگ می تواند بر اثر خرابی یا اختلال در باتری بکاپ باشد

 

سخن پایانی

همان طور که می دانید سیستم ایربگ یکی از سیستم های بسیار مهم و ضروری برای هر خودرو به شمار می اید که خوشبختانه اکثر خودرو های امروزی دارای این سیستم می باشند. در صورتی که برای این سیستم مشکلی به وجود آمد و یا چراغ آن روشن شد بهتر است تا در اولین فرصت ممکن مشکل آن را برطرف نموده و سلامت خود و سایر اعضای خانواده تان را تضمین نمایید. 

اگر شما نمی توانید مشکل ایربگ خودروتان را حل نمایید توصیه می شود که حتما به یک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

 

گردآوری : بخش مجله خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------