چگونه به راحتی پدال کلاچ را روی ماشین رگلاژ کنیم؟زمان مناسب برای رگلاژ کلاچ خودرو, شیوه رگلاژ کلاچ خودرو, تنظیم سیم کلاچ

رگلاژ کلاچ خودرو حاکی از تنظیم مناسب سیم کلاچ دارد

 

همه چیز درباره سیم کلاچ و علائم خرابی و زمان تعویض آن

رگلاژ کلاچ خودرو، بیانگر تنظیم مناسب سیم یا کابل کلاچ است. یکی از مشکلات رایجی که در خودرو های مجهز به دنده دستی شکل می گیرد، سفت شدن کلاچ است. در طی این روند عمل تعویض دنده به سختی صورت می گیرد. عواملی نظیر عدم تعویض روغن واسکازین و عدم وجود فضای کافی برای حرکت کلاچ سبب سفت شدن آن می گردند. 

یکی از اصل های اساسی در رانندگی به وسیله خودرو های مجهز به دنده دستی، تعویض به موقع دنده در دور موتور مناسب است. در راستای تعویض دنده خودرو، رگلاژ کلاچ خودرو یا نحوه رگلاژ کلاچ خودرو نقش چشمگیری ایفا می کنند. 

 

متداول ترین مشکلی که در خودرو های مجهز به دنده دستی رایج است، عدم تنظیم بودن و سفت شدن کلاچ می باشد. عوامل متعددی در سفت شدن کلاچ دخیل هستند. 

در برخی مواقع سفت شدن کلاچ از تخریب صفحه کلاچ نشأت می گیرد که نیازمند بررسی سیستم کلاچ  گیربکس است. 

 

روغن و واسکازین نقش چشمگیری در عملکرد کلاچ و تعویض دنده دارند. در صورتی که از موعد مقرر تعویض روغن گذشته باشد، عمل جا به جایی دنده به سختی همراه با صدایی ناخوشایند تکمیل می گردد. 

با این وجود بارز ترین عامل سفت شدن کلاچ، تنظیم نبود سیم کلاچ است. 

 

رگلاژ کلاچ خودرو چیست؟

 

شیوه رگلاژ کلاچ خودرو, تنظیم سیم کلاچ, رگلاژ کلاچ خودرو

نحوه تنظیم یا رگلاژ کلاچ خودرو به شدت حائز اهمیت است

 

رگلاژ کلاچ خودرو حاکی از تنظیم مناسب سیم کلاچ دارد. تنظیم بودن کلاچ خودرو، سبب تسریع روند تعویض دنده می گردد که با طول عمر صفحه کلاچ و طول عمر سیم رابطه مستقیمی دارد. 

به عبارتی دیگر در مواردی احتمال می رود کلاچ به گونه ای محکم گردد که راننده برای تعویض دنده، با مشکل مواجه شود. در این شرایط، می بایست کلاچ خودرو را نرم کرد. 

 

تجربه های مکانیکان از بررسی سیستم کلاچ و گیربکس حاکی از آن دارند که زمانی که فضای اطراف پدال کلاچ کم می شود، چنگال کلاچ از عملکرد مناسب باز می ماند. لذا پدال کلاچ محکم می شود و روند تعویض دنده به سختی صورت می گیرد. 

 

علاوه بر این، در صورتی که فضای اطراف پدال زیاد باشد، عملکرد آن کاهش پیدا می کند و پس از تعویض دنده، خودر به سمت جلو پرتاب می گردد. 

نحوه تنظیم یا رگلاژ کلاچ خودرو به شدت حائز اهمیت است. زیرا در صورت عدم تعبیه مناسب، به دیسک کلاچ فشار وارد می شود و روند تعویض دنده در حالت مخرب تری قرار می گیرد. 

 

زمان مناسب برای رگلاژ کلاچ خودرو 

• قرار گیری کلاچ در حالت لغزیدن 

• عدم آزاد شدن مناسب کلاچ 

• عدم قرار گیری کلاچ در وضعیت مناسب به صورت بالا و پایین تر بودن از حد معمول 

 

شیوه رگلاژ کلاچ خودرو 

تکنیک اول رگلاژ کلاچ خودرو

برای رگلاژ کلاچ خودرو ضرورت دارد که موتور خودرو را در حالت خاموش قرار دهید. سپس برای کسب اطمینان خاطر، ترمز دستی را بالا بکشید. زین پس برای مشاهده دقیق پدال، جایگاه صندلی راننده را تا حد امکان به سمت عقب هدایت کنید. 

در ادامه نحوه رگلاژ کاچ خودرو به صورت دستی را بیان می کنیم. 

 

گام اول

نخستین گام برای رگلاژ کلاچ خودرو، پیدا کردن سیم کلاچ در نقطه اتصال است. سیم کلاچ به وسیله یک پیچ در بخش بالایی پدال گیربکس تعبیه شده است. 

توجه داشته باشید در صورت بروز مشکل در پیدا کردن سیم، در دفترچه راهنمای خودرو، محل سیم را بیابید. 

 

کابل کلاچ، یک سیم بلند است که در انتهای آن دو عدد مهره تعبیه شده است. مهره های موجود در کابل به شما این قبایلت را می دهد تا میزان فضای اطراف پدال را تنظیم نمایید. با تنظیم میزان فضای اطراف پدال، زمینه برای کنترل نرمی و سفتی پدال مهیا می گردد. 

 

روش رگلاژ کلاچ تندر, رگلاژ کلاچ پراید, آموزش تصویری رگلاژ کلاچ

برای رگلاژ کلاچ خودرو ضرورت دارد که موتور خودرو را در حالت خاموش قرار دهید

 

گام دوم 

در گام دوم می بایست به منظور قرارگیری پدال کلاچ در جهت عقربه های ساعت، مهره کلاچ را بچرخانید. با چرخاندن پیچ زمینه برای تنظیم سطح قرار گیری کلاچ فراهم می شود.

برای این منظور، ابتدا مهره ی کوچک را خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا شل گردد. سپس مهره ی بزرگ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا با سفت کردن، فضا برای بالا آمدن پدال کلاچ باز شود. زین پس، مهره ی کوچک تر را سفت نمایید. 

 

اندازه مهره های کلاچ در هر خودرو، متغیر است. لذا ضرورت دارد تا از یک آچار مناسب بهره مند شوید. 

احتمال می رود در طی چرخاندن مهره کلاچ، پدال در سطح بالا تر از حد میانه قرار می گیرد. این امر در بازه زمانی طولانی، سبب تداخل آسیب به صفحه دیسک و کاهش بازدهی آن می گردد. علاوه بر این، چرخاندن مهره در جهت خلاف عقربه های ساعت زمینه را برای قرار گیری پدال در موقعیت پایین تر از حد میانه فراهم می کند. 

 

بهتر است بدانید رعایت حد تعادل در تنظیم مهره های پدال اهمیت دارد. زیرا احتمال می رود شل بستن یا حتی محکم بستن پیچ، خطر آفرین باشد. 

دسترسی به نقطه ای که برای موقعیت قرار گیری دیسک و صفحه کلاچ مناسب باشد ، نیازمند تجربه و تخصص یک تعمیر کار حرفه ای است. 

 

شایان توجه است در مواردی با تنظیم کلاچ و تعویض روغن واسکازین، در عمل تعویض دنده اختلال وجود دارد. در این شرایط، احتمال اتمام دیسک و صفحه کلاچ به وفور وجود دارد. 

دو عامل تنظیم بودن کلاچ و نوع رانندگی مالک خودرو با طول عمر صفحه کلاچ رابطه مستقیمی دارند. 

 

آموزش تصویری رگلاژ کلاچ, تنظیم مناسب سیم کلاچ, زمان مناسب برای رگلاژ کلاچ خودرو

زمان مناسب برای رگلاژ کلاچ خودرو قرار گیری کلاچ در حالت لغزیدن است

 

تکنیک دوم؛ رگلاژ کلاچ خودرو به صورت خودکار

به طور کلی کلاچ خودرو موظف است برای حرکت آزادانه فضای اطراف را تنظیم سازد. با این وجود احتمال می رود برای آزاد سازی فضای اطراف کلاچ، نیاز به یک تسهیل گر خارجی باشد. 

 

برای تنظیم کابل کلاچ در خودروهای هیدرولیکی، ابتدا اتومبیل را در حالت خاموش قرار دهید و ترمز دستی را فعال کنید. زین پس، پای مخصوص کلاچ یا به عبارتی پای چپ را در بخش زیرین پدال قرار دهید و آن را به سمت بالا متمایل کنید. 

 

پس از فشار دادن کلاچ به سمت بالا، پا را بر روی پدال قرار دهید و برای تعویض دنده اقدام کنید. برای ایجاب فضای خالی به صورت خودکار توسط کلاچ، چند مرتبه عمل تعویض دنده را تکرار کنید. 

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------