گاز کولر خودرو چیست؟ انواع گازهای کولر خودرو و مزایای آنهاگاز کولر خودرو, شارژ گاز کولر خودرو, انواع گاز کولر خودرو

انواع گاز کولر خودرو

 

گاز کولر ایده آل برای خودروی شما

کولر خودرو مکانیسمی مانند کولرهای گازی منازل دارد و برای داشتن عملکرد بهتر باید با یک گاز مناسب و به مقدار کافی شارژ شود. بهترین گاز کولری که در خودرهای جدید مورد استفاده قرار می گیرد، گاز R134a است. البته مارک های دیگری نیز برای شارژ گاز کولر خودرو مورد استفاده قرار می گیرند. در این مطلب از بیتوته شما ما را همراهی کنید تا شما را با انواع گازهای کولر اتومبیل آشنا کنیم.

تهویه مطبوع هوای موجود در کابین خودرو را خنک می کند. اما این تنها وظیفه آن نیست بلکه کولر خودرو قابلیت فیلتر کردن گرد و غبار، دود و انواع آلاینده های هوا را دارد. سیستم تهویه مطبوع غالبا رطوبت اضافی هوا را می گیرد و هوای سالم، خنک و بدون آلودگی را به اتاقک ماشین  انتقال می دهد.

 

گاز کولر خودرو چیست؟

مبردها، گازهایی هستند که به عنوان نیروی محرکه در سرمایش و گرمایش هوا در سیستم های تهویه مطبوع به کار برده می شوند. بدون استفاد ه از مبرد این دستگاهها مانند پنکه عمل می کنند. 

 

اولین بار گاز مورد استفاده برای سرد کردن کابین ماشین ، گاز R12  بود اما این گاز سرعت تبخیر بالایی داشت و در نتیجه به لایه اوزن آسیب می رساند. امروزه به جای گاز r12، از r134a استفاده کردند. این گاز با یک روغن خاص درست شده است و سنگین است. به همین دلیل تبخیر نمی‌شود. همچنین  گاز r134a آتش نمی‌گیرد و منفجر هم نمی‌شود. این گاز کاملا بی‌بو است.

 

لازم به یادآوری است که فرون استفاده شده در گاز کولر خودرو، یک ماده سمی و خطرناک است. برخی از افراد زمانی که نشتی گاز کولر در فصل سرد سال رخ می دهد، آن را تعمیر نمی کنند. و بی تفاوت از کنار آن می گدرند در حالی که این گاز سمی به دستگاه تنفس سرنشینان خودرو آسیب می زند.

 

گاز کولر خودرو, شارژ گاز کولر خودرو, سیستم گاز کولر خودرو

سیستم گاز کولر خودرو

 

نقش فرون در تهویه هوا

اغلب مردم تصور می کنند که تهویه هوای داخل کابین خودرو با پمپ شدن هوای گرم به بیرون و یا پمپ شدن هوای سرد به داخل اتاق ماشین صورت می گیرد. اما این تصور اشتباهی است زیرا هوای گرم به عنوان هوای سرد به چرخه برمی گردد یعنی ابتدا کمپرسور در تهویه مطبوع گاز سرد فرون را فشرده می کند. زمانیکه گاز فشرده شد، فشار آن بالا می رود و گرم می شود.

 

سپس این گاز از طریق سیم پیچ های تعبیه شده در سیستم حرکت کرده  و باعث کاهش حرارت و تبدیل گاز به مایع می شود. مایع فرون از طریق دریچه انبساط، جریان پیدا می کند که این امر باعث سرد شدن آن و در نهایت تبخیر آن می شود. در نتیجه، گاز کم فشار فرون به دست می آید. این گاز سرد از طریق مجموعه دیگری از سیم پیچ ها هدایت می شود تا گرما را جذب کرده و دمای داخل اتاق خودرو را با رساندن آن به میزان رطوبت مناسب، پایین می آورد. 

 

نحوه کار گاز کولر خودرو

سیستم تهویه مطبوع خودرو از سه قسمت اصلی کمپرسور، کندانسور و اواپراتور تشکیل شده است. همه این بخش ها با هم کار می کنند. ماده ای به نام مبرد از میان یک سیستم بسته فشار بالا/ فشار پایین عبور کرده، از حالت گاز به مایع و دوباره به حالت گازی تبدیل می شود. 

 

کمپرسور توسط تسمه ای به موتور ماشین متصل است که در آن گاز مبرد با فشار و دمای بالا فشرده شده و سپس به کندانسور، پمپ می شود. کندانسور باعث از بین رفتن گرما می شود و با خنک کردن گاز مبرد در فشار بالا آن را به مایع تبدیل می کند. این مایع پرفشار به شیر حرارتی انتقال داده می شود در این بخش، مایع پرفشار منبسط می شود و به مایع کم فشار تبدیل می گردد.

 

در این مرحله این مایع مجددا به گاز تبدیل می شود. و فضای داخل خودرو توسط اواپراتور خنک می شود. در طی این فرایند، هوای خنک را به داخل کابین خودرو می دمد. گاز مبرد کم فشار اکنون یک بار دیگر وارد کمپرسور می شود و روند کار دوباره آغاز می شود.  

 

گاز کولر خودرو, شارژ گاز کولر خودرو, اضافه کردن گاز به کولر خودرو

اضافه کردن گاز به کولر خودرو

 

انواع گاز کولر خودرو

نوع گازی که در کولر خودرو مورد استفاده قرار می گیرد به مدل ماشین شما بستگی دارد. معمولا دو نوع گاز  R12 و R134a در ماشین ها استفاده می شود. ماشین های قدیمی که قبل از سال 1994 ساخته شده اند از گاز R12 استفاده می کنند. اما ماشین های جدید همه از گاز R134a  استفاده می کنند زیرا این نوع گاز ضرر کمتری به محیط زیست می رساند. فراموش نکنید که نباید گازهای متفاوت را با هم مخلوط کنید.

 

معرفی بهترین گاز کولر خودرو

گازهایی که برای کولر خودروها در بازار موجودند ساخت آمریکا و چین هستند. ولی فرمول شیمیایی آنها تفاوتی با هم ندارند و همه R134a می باشند. بهترین، امن ترین و استانداردترین گاز کولر خودرو ZeroR R134a است. این گاز با ذخیره شدن زنگ نمی زند. گاز  ZeroR اثربخشی لازم را دارد و ساخت کشور آمریکا است. این ماده خنک کننده کارش را بدرستی انجام می دهد و فضای کابین خودرو را خنک می کند. برخی از بهترین گازهای کولر خودرو عبارتند از:

 

گاز R134a اینترداینامیکس: این گاز یک مجموعه جامع است و با استفاده از این برند هم می توانید سیستم خنک کننده خودرو را شارژ کنید و هم می توانید از مشکلات آینده جلوگیری نمایید. گاز اینترداینامیکس علاوه بر اینکه می تواند در مدت زمان 10 دقیقه هوای خودرو را خنک می کند، باعث عملکرد بهتر کولر هم می شود.

 

گاز Johnsen’s 6313 R-134a Refrigerant: گاز جانسون عملکرد خوبی در زمینه خنک کردن ماشین دارد این گاز که محصول کشور آمریکا است در حدود 9 پوند وزن دارد. همچنین هیچ ماده اضافی در گاز مدل 12PK-6312  وجود ندارد.

 

گاز Interdynamics MAC-134 EZ Chill Refrigerant Refill: این گاز برای نشتی های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. زمانی که هوای خنک کولر خودرو کم می شود می توانید با استفاده از یک دستگاه فشار سنج ، محلول نشت و شلنگ شارژ مشکل کولر را به آسانی حل کنید. در صورتی که نشتی کوچک باشد می توانید مشکل را با استفاده از گاز Interdynamics EZ Chill، بدون نیاز به ابزارهای دیگر حل کنید زیرا در داخل این گاز افزودنی هایی وجود دارد که باعث رفع نشتی های کوچک در شلنگ و واشر می شود.

 

گاز کروموس فرون R134a: بهترین گزینه برای انتخاب گاز کولر خودر،  کروموس فرون  یا DuPont Suva Freon می باشد.این محصول که ساخت کشور آمریکا است با گاز خالص R134a درست شده است. اگر کولر خودروی خود را با این گاز شارز نمایید دیگر نگران نشتی آب یا نفوذ روغن نباشید. مواد استفاده شده در ساخت این گاز از استانداردهای AHRI-700 و SAE J2276 پیروی می‌کند و هیچ ماده اضافه‌ای هم در ترکیب گاز وجود ندارد. همچنین استفاده از این گاز بسیار آسان است.

 

کپسول گاز R134a برند SEASON : برند سیزون ساخت کشور چین است و در حجم های کپسول 950 گرمی گاز R134a ، کپسول 3.4 کیلوگرمی و کپسول 13.6 کیلوگرمی در بازار موجود است.

 

کپسول 1 کیلویی گاز R134a برند Bitop : این کپسول یک کیلویی گاز مبرد محصول کشور چین است و یکی از بهترین گزینه برای انتخاب می باشد زیرا استفاده از این کپسول بسیار راحت بوده و دارای قیمتی بسیار مناسبی است.

 

کپسول گاز R134a برند TECHSUN : برند تکسان دارای کیفیت بسیار عالی و قیمت مناسبی  بوده و ساخت کشور چین است این محصول در حجم های 820 گرمی ، 340 گرمی و کپسول 13.6 کیلوگرمی گاز r134a در بازار موجود است. 

 

گاز کولر خودرو, شارژ گاز کولر خودرو, انواع گاز کولر خودرو

انواع گاز کولر خودرو

 

نکاتی جهت خرید گاز کولر خودرو

1. گاز را با توجه به آب و هوای محل زندگیتان خریداری کنید. زیرا کسانی که در آب و هوای گرم زندگی می کنند نسبت به افرادی که در مکان های سردسیری زندگی می کنند، گاز کولر بیشتری احتیاج دارند.

 

2. گاز کولر را نسبت به نوع و مدل خودرو انتخاب کنید. مثلا ماشین های هیبریدی به گاز خاص احتیاج دارند.

 

3. برخی از برندها ابزارهای مناسب برای شارز گاز کولر خودرو را همراه با کپسول عرضه می کنند. اگر نمی دانید چگونه از این ابزارهای استفاده کنید از یک مکانیک کمک بگیرید.

 

4. در هنگام شارژ گاز کولر خودرو حتما از ابزارهای ایمنی مانند دستکش استفاده کنید.

 

5. حتما قبل و بعد از شارژ گاز کولر از ابزارهای اندازه گیری فشار استفاده نمایید.

 

گاز کولر خودرو, شارژ گاز کولر خودرو, تعویض گاز کولر خودرو

در هنگام تعویض گاز کولر خودرو حتما از دستکش استفاده کنید

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

   X سکه بیت

   Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023