میل لنگ خودرو چیست؟ انواع و مشکلات میل لنگانواع میل لنگ خودرو, مشکلات شایع میل لنگ خودرو, مشکلات شایع میل لنگ خودرو

میل لنگ خودرو وظیفه تبدیل و انتقال نیروی سیلندرها را دارد

 

میل لنگ خودرو چیست و چه نقشی دارد؟  

میل لنگ یکی از اصلی ترین قطعات موتور خودرو است که نقش انتقال قدرت موتور را دارد. این قطعه حرکت عمودی پیستون ها را به حرکت افقی و چرخشی تبدیل می کند. در ادامه این قطعه مهم خودرو را بیشتر بررسی می کنیم و نکات مهمی را راجع به آن برای شما قرار می دهیم. با ما همراه باشید.

میل لنگ خودرو چیست؟

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، میل لنگ یکی از مهم ترین قطعات خودرو است که حرکت دورانی و عمودی پیستون ها را به حرکت افقی چرخشی تبدیل می کند و به گیربکس منتقل می کند. میل لنگ در تمامی موتور های احتراق داخلی امروزی دیده می شود.

 

میل لنگ ها تقریبا از اوایل قرن دوم وجود داشته اند و در آسیاب هایی آبی و یا کارخانه های چوب بری از آن ها استفاده می شده است. بعد ها در قایق هایی که موتور بخار داشتند، از آن ها برای تبدیل نیروی موتور به نیروی چرخشی پروانه ها استفاده شد.

 

میل لنگ بر روی خود دارای برآمدگی هایی است که پیستون ها به آن متصل می شوند. تمامی برآمدگی ها و فرورفتگی ها در میل لنگ به شکل کاملا ظریف و دقیقی ایجاد می شوند و برای ایجاد آن ها از دستگاه های لیزری بدون خطا استفاده می شود.

 

اجزای میل لنگ, علائم خرابی میل لنگ, میل لنگ خودرو چیست

میل لنگ خودرو، نیروی عمودی سیلندر را به نیروی افقی و چرخشی تبدیل می کند

 

حتی یک میلیمتر خطا در ساخت میل لنگ، می تواند قدرت خودرو را کاهش دهد و در طولانی مدت باعث خرابی موتور خودرو شود.

برآمدگی هایی که پیستون ها روی آن قرار می گیرند، به وسیله یاتاقان ها پوشیده می شوند تا اصطکاک بین میله پیستون و میل لنگ به حداقل برسد و همچنین از خوردگی میل لنگ و پیستون جلوگیری شود.

 

یاتاقان ها به شکل دو ورق نیم دایره هستند که با یکدیگر یک دایره کامل را تشکیل می دهند. سطح داخلی یاتاقان ها بسیار صاف و صیقلی است و وقتی که با روغن موتور آغشته می شود، اصطکاک را به حداقل می رساند.

میل لنگ به طور کلی باید به گونه ای ساخته شود که در سرعت های بسیار بالای گردش موتور، که در برخی خودرو ها به 8.000 دور هم می رسد، کمترین میزان لرزش را داشته باشند.

 

انواع میل لنگ خودرو

 

مشکلات شایع میل لنگ خودرو, نگهداری از میل لنگ خودرو, میل لنگ خودرو چیست

میل لنگ خودرو به دو نوع تخت و ضربدری تقسیم می شود تصویر بالا میل لنگ تخت است

 

میل لنگ ها همگی یک کار یکسان انجام می دهند اما ممکن است که در شکل و ظاهر با یکدیگر تفاوت داشته باشند. نوع شکل آن ها بسته به عواملی مانند تعداد و محل قرار گیری سیلندر ها و قدرت موتور بستگی دارد.

 

به طور مثال، در موتور های خورجینی، به طور معمول بر روی یک برآمدگی میل لنگ، یک پیستون متصل می شود. اما در خودرو هایی با موتور V شکل، ممکن است که دو پیستون روبروی هم، بر روی یک برآمدگی میل لنگ سوار شوند.

 

برای ضد لرزش کردن میل لنگ، در آن از یکسری زائده ها اضافه استفاده می شوند که به وزنه های ضد وزن معروف هستند. این زائده ها تعادل میل لنگ را افزایش می دهند تا لرزش به حداقل برسد.

به طور کلی میل لنگ ها به دو دسته تقسیم می شوند، میل لنگ تخت و میل لنگ ضربدری. میل لنگ های تخت در موتور های خورجینی استفاده می شود و میل لنگ های ضربدری در موتور های V شکل.

 

مشکلات شایع میل لنگ خودرو

میل لنگ به دلیل فشار بالای کاری، از جنس بسیار بادوامی ساخته شده است و عمر بسیار بالایی دارد. اما به هر حال باز هم عمر مفیدی برای آن تعیین شده است که در پایان به دلیل فشار های زیادی که به آن وارد می شود و یا در برخی شرایط، عمر مفید آن کاهش می یابد.

به طور مثال، در صورتی که روغن نامرغوب باشد و یا به موقع تعویض نشود، اصطکاک میل لنگ بالا می رود و دچار فرسایش زیادی می شود.

 

همچنین اگر با دور موتور بالاتر از حد تعیین شده کارخانه ،که معمولا به رنگ قرمز نشان داده می شود، به مدت زیادی رانندگی شود ،باز هم فشار بسیار زیادی به موتور و میل لنگ وارد می شود و احتمال ایجاد مشکل بسیار بالا می رود.

در دور موتور های بالا، گاهی فشار بر روی میل لنگ تا 10 تن هم می رسد و دمای آن نیز تا 100 درجه افزایش می یابد که این اعداد بسیار بزرگ هستند.

 

برخی از مشکلات شایعی که به دلیل فشار زیاد برای میل لنگ ایجاد می شوند، شامل موارد زیر هستند:

 

• فرسایش

 

میل لنگ خودرو چیست, میل لنگ خودرو, عکس میل لنگ خودرو

اصطکاک طولانی مدت، باعث ایجاد فرسایش در میل لنگ خودرو می شود

 

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، بر روی میل لنگ فشار بسیار زیادی وارد می شود که در نتیجه آن اصطکاک زیادی ایجاد می شود. در طولانی مدت، به دلیل این اصطکاک، سطحی که با یاتاقان و پیستون در تماس است دچار فرسایش می شود و سطح صیقلی خود را از دست می دهد.

 

از دست دادن سطح صیقلی، اصطکاک را افزایش می دهد و با افزایش اصطکاک، لرزش های موتور نیز افزایش می یابد و گرمای زیادی نیز تولید می شود. همچنین سوخت خودرو نیز به شکل قابل مشاهده ای افزایش می یابد.

در انتها با توجه به تمامی عوامل بالا، کارایی خودرو نیز کاهش می یابد.

 

• بریدگی شفت خروجی

گاهی اوقات در اثر فشار زیاد و یا جنس نامرغوب میل لنگ، شفت خروجی دچار بریدگی می شود و هرز می گردد. خوشبختانه می توان این قطع را تعویض کرد تا میل لنگ دوباره به حالت عادی بازگردد.

 

• خرابی سنسور میل لنگ

سنسور میل لنگ، یک سنسور الکترومغناطیسی است که بر روی موتور نصب شده است تا عملکرد انژکتور ها و سیستم های اشتعال را بررسی و کنترل کند. اگر این سنسور دچار خرابی شود، موتور اصلا روشن نخواهد شد.

این سنسور بر اساس تشخیص موقعیت قرار گیری میل لنگ عمل می کند و با توجه به موقعیت آن، دستور های تزریق سوخت را ارسال می کند.

 

نگهداری از میل لنگ خودرو

میل لنگ نیازی به سرکشی ندارد و همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، به طور کلی قطعه بسیار مقاومی است که به صورت خیلی نادر دچار خرابی می شود. به طور معمول، در اغلب اوقات میل لنگ آسیبی نمی بیند بلکه یاتاقان ها دچار فرسایش می شوند و نیاز به تعویض دارند.

 

با این که پیش تر هم گفتیم که این قطعه بسیار مقاوم است و عمر مفید بسیار بالایی دارد، شما می توانید با رعایت نکاتی، عمر این قطعه را بیشتر هم کنید.

اولین و مهم ترین نکته، تعویض به موقع روغن و استفاده از روغن موتور مرغوب است. از آن جایی که میل لنگ دائما در حال حرکت و انتقال قدرت از موتور به گیربکس است، در معرض فرسایش بسیار زیادی قرار می گیرد. برای کاهش این فرسایش، از روغن موتور استفاده می شود و میل لنگ دائما در حال غلتیدن در روغن موتور است.

 

به همین دلیل، شما با استفاده از روغن های مرغوب و تعویض به موقع روغن، اصطکاک میل لنگ را پایین بیاورید تا عمر مفید آن افزایش یابد.

دومین موردی که باید رعایت کنید تا عمر مفید میل لنگ بالاتر رود این است که شما نباید دور موتور خودرو را بیشتر از حد تعیین شده توسط کارخانه بالا ببرید.

 

 در شرایطی که دور موتور بالاتر از حد مجاز برود، فشار بسیار زیادی به موتور وارد می شود که در نتیجه آن ممکن است که یاتاقان ها از بین بروند، پیستون کج شود و یا به طور کلی میل لنگ دچار خرابی شود.

البته شما می توانید به صورت لحظه و به طور مثال برای سبقت گرفتن دور موتور را بیشتر از حد تعیین شده ببرید، اما ماندن طولانی مدت موتور در این دور، بسیار خطرناک است.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------