راهنمای تعویض موتور خودروتعویض موتور خودرو, راهنمای تعویض موتور خودرو, روش های تعویض موتور خودرو

راهنمای تعویض موتور خودرو

 

همه چیز درباره ی تعویض موتور خودرو

تعویض موتور یکی از دشوارترین کارهایی است که یک مکانیک ممکن است با آن روبرو شود. زیرا تعویض موتور برای هر سال، ساخت و مدل، رویکردهای متفاوتی را می طلبد.

در حالی که فرآیند ممکن است از وسیله نقلیه ای به وسیله نقلیه دیگر متفاوت باشد. برخی از عناصر تعویض موتور نسبتاً جهانی هستند.

 

دلایل تعویض موتور خودرو

تعویض موتور خودرو به دلایل مختلفی اتفاق می افتد. برخی از این دلایل عبارتند از:

 

• آسیب دیدگی شدید ناشی از تصادف

• ترک خوردگی بلوک موتور

• مشکلات اگزوز

• براده های فلزی در روغن

 

آیا تعویض موتور خودرو قانونی است؟

در حالت کلی برای تغییر ارکان اصلی وسیله نقلیه باید مجوز از اداره راهنمایی و رانندگی دریافت کرده و سپس مراحل قانونی آن را طی کنید. در غیر این صورت مالک خودرو جریمه خواهد شد.

 

مراحل قانونی قوانین مربوط به تعویض موتور خودرو :

در صورت بروز حادثه و یا آسیب دیدن قطعات اصلی خودرو مانند موتور آن، مالک خودرو نباید بدون مجوز اقدام به تعویض قطعات آن نمایند. مطابق با ماده 30 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مصوب سال 89، تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه از جمله موتور، اتاق و شاسی و نیز تغییر رنگ، بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است.

 

مراحل قانونی تعویض موتور خودرو به شرح زیر می باشد :

 

حضور در مراکز تعویض پلاک

در مرحله اول مالک باید با خودرو و مدارک آن به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند.

 

به غیر از مالک خودرو، نماینده قانونی او نیز با داشتن وکالتنامه قانونی و معتبر می‌تواند برای تعویض موتور خودرو یا دیگر قطعات اصلی و یا تغییر رنگ خودرو اقدام نمایند.

 

همچنین مالک باید مدارک احراز هویت مانند: شناسنامه یا کارت ملی یا گواهینامه یا گذرنامه معتبر به همراه داشته و ارائه کند.

 

فرم درخواست و ارائه مدارک لازم

مالک باید درخواست کتبی خود را برای تعویض موتور خودرو و یا ... را ارائه دهد و فرم های مربوطه را با ذکر مشخصات مالک و مشخصات خودرو تکمیل کند. همچنین مدارک مبنی بر احراز محل سکونت مالک و عدم خلافی خودرو را نیز باید به همراه داشته باشد.

 

بازدید و بررسی خودرو توسط کارشناس

در این مرحله موتور خودرو باید توسط کارشناس بازدید و بررسی شود. تمامی اطلاعات در فرم درخواست باید کامل و دقیق باشد.

 

خرید قطعه مورد نظر

مالک باید با مراجعه به نمایندگی های شرکت های خودروسازی و یا مراکز معتبر، نسبت به خرید قطعه مورد نظر اقدام کند. در صورتی که خط تولید خودرو متوقف شده یا خارجی باشد، باید موتور دست دوم یا قطعه را از طریق واردکنندگان تهیه کرد.

 

در برخی موارد موتور خودرو فاقد شماره هک است. تهیه ی موتور از مراکز معتبر خودروسازی دارای شماره ی هک می باشد، اما در مواردی که این شماره روی موتور وجود ندارد، می توان برای هک شماره موتور به مراکز مشخص شده مراجعه کرد تا موتوری با هک جدید داشته باشید.

 

بررسی مجدد و ثبت در سیستم

در نهایت پس از خرید قطعه، مالک باید فاکتور معتبر کارخانه یا برگ گمرکی را مجددا برای بررسی به مرکز تعویض پلاک بدهد. سپس با بررسی مدارک و صحت آنها، مراحل تعویض در سیستم شماره گذاری ثبت می شود.

 

باید توجه داشته باشید که قطعات اصلی خودرو، شناسنامه خودرو حساب شده و تعویض و تغییر آنها باید با مجوز قانونی صورت بگیرد تا در سیستم ثبت شود و بدین صورت اصالت خودرو قابل تشخیص باشد.

 

نکاتی برای تعویض موتور خودرو, دلایل تعویض موتور خودرو, تعویض موتور خودرو به صورت قانونی

تعویض موتور خودرو

 

تعویض موتور

چند نکته اساسی که باید قبل از تعویض موتور انجام یا بررسی شود :

– پایه های موتور را بررسی کنید. اگر فرسوده، شل یا ترک خورده اند، آنها را تعویض کنید.

 

– وضعیت کلاچ یا مبدل گشتاور، گیربکس، مفاصل CV، اتصالات U و غیره را بررسی کنید و در صورت نیاز هرگونه تعمیر را انجام دهید.

 

– برخی موارد روی موتور مانند: براکت منیفولد، لوازم جانبی، شمع، فیلتر روغن، سنسورها و غیره. احتمالاً در حالی که موتور هنوز خارج از وسیله نقلیه است نصب آن روی موتور آسان تر خواهد بود.

 

– تا جایی که می توانید از قبل مونتاژ کنید، سپس بقیه موارد را به محض قرار گرفتن موتور در جای خود تمام کنید.

 

– سنسورهای اکسیژن جدید را نصب کنید. همچنین، در موتورهای با مسافت پیموده شده بسیار توصیه می شود. برای تضمین کنترل بازخورد سوخت مناسب، مصرف سوخت خوب و رعایت آلایندگی.

 

– تسمه ها و شیلنگ های جدید را نصب کنید (همچنین کشنده های اتوماتیک و قرقره های هرزگرد را بررسی کنید و در صورت نیاز تعویض کنید).

 

– یک سنسور دمای مایع خنک کننده و ترموستات جدید نصب کنید. همچنین، برای کاهش خطر گرم شدن بیش از حد و آسیب احتمالی موتور، به شدت توصیه می شود.

 

– شمع ها، وایرهای شمع، کلاهک توزیع کننده و روتور (در صورت مجهز بودن) جدید نصب کنید.

 

– کامپیوتر را برای کدهای خطا اسکن کنید، هر گونه مشکل را در صورت نیاز برطرف کنید و حافظه کد را پاک کنید.

 

– به روزرسانی های فلش (PCM) را که ممکن است از (OEM) در دسترس باشد، بررسی کنید و در صورت نیاز، رایانه را دوباره فلش کنید.

 

– بولتن های خدمات فنی مرتبط با موتور را که روی خودرو وجود دارد، بررسی کنید. هر گونه ارتقاء یا تغییر را طبق توصیه انجام دهید.

 

مرحله های قانونی برای تعویض موتور خودرو, نکات اساسی برای تعویض موتور خودرو, نکات بازرسی قبل از نصب هر گونه تعویض موتور

روش تعویض موتور خودرو

 

گزینه های موتور جایگزین عبارتند از :

• موتورهای استفاده شده

• موتورهای تعمیر شده

• موتورهای بازسازی شده

• موتور جدید آک

 

• موتورهای استفاده شده

بنابراین، موتور کارکرده موتوری است که احتمالاً از وسیله ی نقلیه ای که خراب شده بیرون کشیده شده است. یا به یکی از سیستم های مکانیکی خود آسیب وارد کرده است. که در نهایت وسیله نقلیه را به انبار اوراقی ها فرستادند. با این حال، فقط به این دلیل که در یک وسیله نقلیه خراب شده است، به این معنی نیست که خوب نباشد. موتورهای مستعمل اغلب انتخاب خوبی هستند. و آنها اغلب مقرون به صرفه تر هستند، در مقایسه با یک موتور کاملا جدید.

 

موتوری که زیاد کار نکرده است و نیازی به تعویض قطعات ندارد. بنابراین، به سادگی از وسیله نقلیه بیرون کشیده شده و آماده است تا در وسیله نقلیه دیگری قرار بگیرد. بنابراین، اگر بتوان آن را یافت، اغلب ارزان ترین روش برای جایگزینی موتور است.

 

• موتورهای تعمیر شده

یک موتور تعمیر یا بازسازی شده ، مانند یک موتور استفاده شده؛ از یک وسیله نقلیه بیرون کشیده شده است. اما برخی از قطعات آن تعویض شده است. یا احتمال دارد؛ جدا شده، تمیز شده و دوباره کنار هم قرار گرفته است. هر قسمتی که نیاز به به روز رسانی داشته باشد و واشرهای سراسر آن جدید شود.

 

هنگامی که به درستی انجام شود، یک موتور تعمیر شده می تواند صدها هزار مایل دوام بیاورد.

 

• موتورهای بازسازی شده

بنابراین، بهترین گزینه برای جایگزینی موتور در ماشین، کامیون یا SUV شما شامل یک موتور بازسازی شده است. این بدان معناست که یک موتور به حالت کارخانه بازگردانده شده است.

 

ماشینکاری بلوک، میل لنگ و سرها به همراه سایر قطعات برای بازیابی مشخصات آنها. به طوری که موتور به گونه ای کار می کند که گویی کاملا نو است. معمولاً با گارانتی تمدید شده فروخته می شود، اما احتمالاً بیشتر از یک موتور استفاده شده یا بازسازی شده دوام خواهد آورد. اما آنها هزینه ی بیشتری خواهند داشت.

 

• موتور جدید آک.

یک موتور جدید از تمام قطعات جدید از جمله: بلوک موتور، میل لنگ، سر سیلندر، میله های اتصال، میل بادامک، پیستون ها و سوپاپ ها؛ تشکیل شده است.

 

به همین دلیل، قیمت یک موتور جدید بسیار بیشتر از یک موتور دست دوم است.

 

بنابراین، همانطور که می بینید گزینه های زیادی برای شما وجود دارد و هر کدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند. بنابراین تحقیق کنید و انتخاب درستی داشته باشید.

 

روش های تعویض موتور خودرو, نکاتی برای تعویض موتور خودرو, دلایل تعویض موتور خودرو

نکته هایی برای تعویض موتور خودرو

 

نکات بازرسی قبل از نصب، برای هر گونه تعویض موتور:

– کل موتور را به طور کامل بررسی کنید. اگر مشکلی وجود دارد، قبل از اینکه آن را در خودرو نصب کنید، متوجه آن شوید.

 

– بلوک بلند را با بلوک قدیمی خود مطابقت دهید. مطمئن شوید که آنها دقیقاً یکسان هستند.

 

– بعد از اینکه موتور قدیمی را بیرون آوردید، آن را در کنار موتور استفاده شده قرار دهید و شناسایی کنید که کدام اجزا باید تعویض شوند.

 

– اگر در بازرسی خود اجزای آسیب دیده (پوشش زمان بندی، ظرف روغن و غیره) را پیدا کردید. به سادگی قطعات را با موتور قدیمی خود تعویض کنید.

 

– موتور نجات جایگزین با قطعات آسیب دیده نصب نکنید. این ممکن است باعث از کار افتادن پیش از موعد موتور استفاده شده شود.

 

– تمام اجزای زمان بندی موتور را بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر مایل ها بیش از مشخصات کارخانه برای تسمه یا زنجیر تایم است، اجزای زمان بندی را جایگزین کنید.

 

– بهترین روش این است که همیشه تسمه تایم را تعویض کنید. زمانی که موتور در حال حاضر خارج از وسیله نقلیه است، انجام این کار معمولاً ارزان است.

 

– تمام واشرها را از نظر پیچ و مهره روی لوازم جانبی بررسی کنید و واشرهایی را که شکننده به نظر می رسند یا نشتی دارند، تعویض کنید. در نهایت، هر پیچ و مهره ی لوازم جانبی مورد نیاز را تعویض کنید، موتور قدیمی خود را کنار بگذارید.

 

نتیجه

بنابراین، اگر موتور شما به پایان عمر مفید خود نزدیک می شود؛ ممکن است تعجب کنید که آیا آن را بازسازی کنید یا جایگزین کنید. در نتیجه، گارانتی موجود می تواند در انتخاب نوع موتور شما نقش داشته باشد.

 

به یاد داشته باشید، شما باید برای موتور خود بیش از خود موتور هزینه کنید. علاوه بر این، حتی اگر خودتان مهارت های لازم برای تعویض موتور را داشته باشید. باز هم باید برای خرید آن هزینه کنید.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------