چرا رولبرینگ خودرو مهم است و چه اتفاقی می افتد؟نقش رولبرینگ در خودرو, مزیت های رولبرینگ, تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ

رولبرینگ خودرو بهترین و متداول ترین جایگزین برای بلبرینگ به شمار می رود

 

رولبرینگ خودرو چیست و چه کاربردی در آن دارد؟

رولبرینگ خودرو یک قطعه مکانیکی حائز اهمیت در صنعت اتومبیل سازی است. این قطعه یکی از زیرمجموعه های بلبرینگ به شمار می رود که در خصوص جلوگیری از سایش و اصطکاک قطعات در حال چرخش کاربرد دارد. 

رولبرینگ خودرو چیست؟

در صنعت خودرو سازی، رولبرینگ خودرو از اهمیت ویژه ای برخوردار است. رولبرینگ یکی از زیرمجموعه های بلبرینگ است که نسبت به آن از سرعت و قابلیت تحمل بار کمتری برخوردار است. 

 

بلبرینگ در معنی توپ های حامل کاربرد دارد. این قطعه مکانیکی در چرخ دنده های چرخشی مورد استفاده قرار می گیرد. به عبارتی دیگر بلبرینگ در خصوص جلوگیری از سایش و اصطکاک قطعات در حال چرخش تعبیه می گردد. 

 

بدین ترتیب رولبرینگ به عنوان یک زیرمجموعه از بلبرینگ در بخش های مختلف خودرو با احتمال شکل گیری اصطکاک کاربرد دارد. رولبرینگ با غلت خوردن به ایجاد حرکت نسبی میان دو قطعه می پردازد. 

 

در بخش های مختلف سیستم فنی خودرو بر اساس نوع انرژی انتقالی، سرعت، فشار تحمیلی یکی ازانواع رولبرینگ قرار می گیرد. متداول ترین بخش های خودرو که در آن ها رولبرینگ کاربرد دارد شامل فرمان، پلوس، دینام، اکسل، چرخ، دنده هرزگرد، گیربکس می شود. 

 

ساختار تشکیل دهنده رولبرینگ خودرو

 

رولبرینگ خودرو چیست, گونه های مختلف رولبرینگ خودرو, رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ خودرو در مقایسه با بلبرینگ از قابلیت غلتش گسترده ای بهره مند است

 

رولبرینگ به عنوان یک قطعه مکانیکی کوچک متشکل از اجزای مختلفی است. رولبرینگ دارای دو رینگ داخلی و خارجی است. اجزای مختلف رولبرینگ توسط رینگ ها متصل می شوند. 

بهتر است بدانید جنس رینگ عمدتا آلیاژ های مقاوم فولاد می باشد. علاوه بر این، رینگ در اصطلاح مکانیکی با عنوان کنس نیز شناخته می شود. 

 

بخش غلتکی رولبرینگ، رول است. حرکت قطعات و رینگ های رولبرینگ از طریق چرخش رول ها میسر است. جالب است بدانید در رولبرینگ، رول های استوانه ای کاربرد دارند و عمدتا از جنس فولاد ساخته شده اند این در حالی است که در بلبرینگ، رول ها به صورت ساچمه های گرد طراحی می شوند. 

 

اطراف رول ها به وسیله کیج پوشش داده شده است. کیج یا قفسه از حرکت افقی و جانبی رول جلوگیری می کند. علاوه بر این در پیشگیری از تماس رول ها با یکدیگر نقش دارد. 

بخش قفسه رولبرینگ ساخته شده از جنس برنج، فولاد و فیبر است. 

بین کیج و رینگ، کاسه نمد قرار دارد. در برخی موارد کاسه نمد میان کیج و رینگ داخلی مورد استفاده قرار می گیرد و در مواردی میان رینگ داخلی و خارجی، در هر دو سمت کیج تعبیه می گردد. 

 

اصلی ترین وظایف کاسه نمد در رولبرینگ، جلوگیری از نشت روغن هیدرولیک داخل رول و کیج است. بهتر است بدانید کیج در آب بندی بلبرینگ نقش دارد و مانع پیشروی آب به بخش های داخلی رولبرینگ می گردد. 

توجه داشته باشید که جنس سازنده رولبریگ به فرمولاسیون ساختاری بستگی دارد. بهتر است به خاطر کاربرد طولانی مدت از رولبرینگ، از کیفیت محصول اطمینان حاصل نمایید. 

 

گونه های مختلف رولبرینگ خودرو

رولبرینگ در مقایسه با بلبرینگ از قابلیت غلتش گسترده ای بهره مند است. بلبرینگ در برابر نیرو های محوری مقاوم است و رولبرینگ در برابر نیروهای شعاعی دارای مقاومت است. 

در ادامه انواع رولبرینگ های خودرو را شرح می دهیم. 

 

رولبرینگ مخروطی

رولبرینگ مخروط در چند نوع تک ردیف، دو ردیف و چهار ردیف در صنعت خودروسازی کاربرد دارد. این نوع رولبرینگ به شکل مخروطی طراحی می گردد و از قابلیت تحمل بار های محوری و شعاعی برخوردار است. 

رولبرینگ مخروطی دارای غلتک های مخروطی و شیار های داخلی و خارجی است. این نوع رولبرینگ قابلیت تحمل بار های شعاعی و محوری را دارد. 

در صنعت خودرو سازی از رولبرینگ مخروطی در جعبه دنده استفاده می شود. رولبرینگ مخروطی شامل مزیت های متعددی اعم از تحمل نیروی محوری در یک جهت و ظرفیت تحمل نیرو های شعاعی می باشد. 

 

رولبرینگ استوانه ای

 

تفاوت رولبرینگ و بلبرینگ, پرکاربرد ترین رولبرینگ خودرو, رولبرینگ خودرو

رولبرینگ دارای دو رینگ داخلی و خارجی است

 

رولبرینگ استوانه ای در سه نوع تک ردیفه، کف گرد و پرغلتک به تولید می رسد. مدل استوانه ای رولبرینگ قادر به تحمل بار یا فشار زیادی می باشد و می تواند تا دمای 150 درجه سانتی گراد عملکرد مناسبی داشته باشد. این نوع رولبرینگ حاوی ساچمه های استوانه است. 

 

جالب است بدانید رولبرینگ استوانه ای حاوی حلقه های کامل است که بر روی آن قفسه و ساچمه قرار می گیرد. در واقع مدل استوانه ای رولبرینگ شامل حلقه های درونی و بیرونی است. حلقه های بلبرینگ فاقد لبه هستند و قابل تفکیک می باشند. 

 

رولبرینگ پر غلتک شامل رول هایی چند ردیفه با قطر متوسط می شود. در حالی که رولبرینگ استوانه ای کف گرد دارای رینگ خارجی چند تکه ای و رول هایی قطور است که برای بار های شعاعی ضربه ای کاربرد دارد. 

 

همچنین رولبرینگ استوانه ای تک ردیفه نسبت به استوانه ای چند ردیفه از سرعت کمتری برخوردار است. این نوع رولبرینگ طول نسبتا بالایی دارد و از قطری متوسط و رول هایی در مقادیر کم بهره مند است. 

 

رولبرینگ بشکه ای

رولبرینگ بشکه ای به خاطر برخورداری از سطح کروی، خاصیت خودمیزانی دارد. این نوع رولبرینگ در خصوص بار های شعاعی ضربه ای مورد استفاده قرار می گیرد و دارای استحکام بالایی می باشد. 

رولبرینگ بشکه ای به صورت کف گرد طراحی می گردد و در ماشین آلات معادن و غلتک های پشت بند کاربرد گسترده ای دارد. 

 

به جرئت می توان گفت رولبرینگ بشکه ای جزء قوی ترین رولبرینگ ها در خصوص تحمل فشار های فراوان به صورت شعاعی می باشد. 

از سری ویژگی های رولبرینگ بشکه ای کف گرد می توان به سرعت دورانی بالا، خاصیت عدم تقارن، تنظیم خودکار، قابلیت تفکیک، تحمل بار های محوری و وجود زاویه در شیار غلتک در خصوص تحمل بار های محوری و شعاعی اشاره کرد. 

 

رولبرینگ سوزنی 

رولبرینگ سوزنی شامل رول های تک ردیفه و چند ردیفه متعددی است که به شکل نازک و پوسته کشیده به تولید می رسند. در حقیقت تعداد ردیف رول در رولبرینگ سوزنی متغیر است. رولبرینگ سوزنی قادر به تحمل بار های شعاعی است. در بخش انتهایی آن، میزان قطر غلتک سوزنی کاهش پیدا می کند. 

 

بلبرینگ سوزنی بخاطر برخورداری از ضخامت کم در سطح مقطع در فضاهای شعاعی کم مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع رولبرینگ در دو نوع رولبرینگ سوزنی یک ردیفه و رولبرینگ سوزنی دو ردیفه به تولید می رسد. 

 

نقش رولبرینگ در خودرو

 

 رولبرینگ خودرو, رولبرینگ خودرو چیست, گونه های مختلف رولبرینگ خودرو

نقش رولبرینگ در خودرو 

 

رولبرینگ در مکانیزم خودرو سه وظیفه اصلی اعم از تسریع روند انتقال نیروی چرخشی و  جلوگیری از استهلاک، سایش قطعات، اصطکاک میان سطوح را بر عهده دارد. 

ساختار ویژه ی رولبرینگ سبب می شود تا قابلیت چرخش قطعات روی هم فراهم گردد و از شکل گیری اصطکاک جلوگیری به عمل آید. این امر به صورت غیر مستقیم از قرارگیری قطعات تحت تأثیر گرما و اتلاف انرژی نقش دارد.  

 

بهتر است بدانید رولبرینگ بهترین و متداول ترین جایگزین برای بلبرینگ به شمار می رود. 

یکی از کاربرد های رولبرینگ خودرو به تحمل بار های سنگین اختصاص می یابد. روبرینگ با ایجاد سطح تماس بالا، قادر است بار را به صورت یکنواخت توزیع نماید. بدین ترتیب قطعات خودرو ضمن تحمل نیرو های فراوان از شکستگی مصون می مانند. 

 

همچنین رولبرینگ در سرعت های پایین جایگزین مناسبی برای بلبرینگ است. در سرعت های پایین، اصطکاک شکل می گیرد. این قطعه قادر است زمینه را برای سایش بالا و تولید دما فزاینده مهیا کند. 

 

مزیت های رولبرینگ 

• مورد استفاده در خصوص تنظیم جابجایی محوری 

• کاهش اصطکاک

• شرایط نگهداری آسان 

• قابلیت تحمل بار های شعاعی در مقادیر بالا 

• ارتعاش کم 

 

وجه تمایز رولبرینگ و بلبرینگ 

اصلی ترین وجه تمایز رولبرینگ و بلبرینگ به قدرت تحمل بار اختصاص دارد. به طور کلی رولبرینگ به گونه ای طراحی می شود که قادر است بار های سنگین شعاعی را تحمل کند.

بلبرینگ متشکل از دو بخش  ball و bearing می باشد. بلبرینگ نوعی یاتاقان است که مخصوص تحمل بار شعاعی و محوری به تولید می رسد. 

 

رولبرینگ در مقایسه با بلبرینگ از قابلیت تحمل فشار زیادی برخوردار می باشد. این قطعه به موجب تماس ساچمه به صورت خطی، می تواند فشار را به صورت خطی تحمل نماید. 

بدین ترتیب هنگامی که فشار به دو شکل شعاعی و محوری وجود داشته باشد، بلبرینگ کاربرد دارد و زمانی که تحمیل بار به صورت شعاعی است از رولبرینگ استفاده می شود. 

 

جمع بندی مطالب 

همان طور که بیان کردیم یکی از قطعات پرکاربرد در صنعت خودرو سازی، بلبرینگ و رولبرینگ است. رولبرینگ در مکانیزم خودرو با لغزیدن، امکان حرکت نسبی قطعات را فراهم می کند. این قطعه مکانیکی وظیفه ی تسریع روند انتقال نیروی چرخشی و  جلوگیری از استهلاک، سایش قطعات، اصطکاک میان سطوح را بر عهده دارد.

 

مهم ترین وجه تمایز رولبرینگ و بلبرینگ به قدرت تحمل بار اختصاص دارد. رولبرینگ در خصوص تحمل بار های شعاعی کاربرد دارد. در حالی که بلبرینگ در خصوص تحمل فشار به دو صورت شعاعی و محوری مورد استفاده قرار می گیرد. 

رولبرینگ خودرو در گونه های مختلفی اعم از مخروطی، استوانه ای، سوزنی و بشکه ای به تولید می رسد. 

 

پرکاربرد ترین رولبرینگ خودرو، استوانه ای است. مدل استوانه ای رولبرینگ در سه نوع کف گرد، پرغلتک و تک ردیفه کاربرد دارد. این نوع رولبرینگ حاوی ساچمه های استوانه است. 

جالب است بدانید رولبرینگ استوانه ای حاوی حلقه های کامل است که بر روی آن قفسه و ساچمه قرار می گیرد. 

 

یکی دیگر از گونه های رولبرینگ پرکاربرد، مدل بشکه ای است. مهم ترین ویژگی های رولبرینگ بشکه ای کف شامل سرعت دورانی بالا، خاصیت عدم تقارن، تنظیم خودکار، قابلیت تفکیک، تحمل بار های محوری و وجود زاویه در شیار غلتک در خصوص تحمل بار های محوری و شعاعی می شود. 

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------