شش دلیل اصلی سفت شدن فرمان خودرو و راه حل هاسفت شدن فرمان خودرو, دلیل اصلی سفت شدن فرمان خودرو, دلایل اصلی سفت شدن فرمان خودرو

دلایل اصلی سفت شدن فرمان خودرو و راه حل ها

 

شش دلیل اصلی سفت شدن فرمان خودرو و راه حل ها

فرمان بخش مهمی از مکانیزم کنترل یک وسیله نقلیه است. بدون آن، نمی توانید بپیچید، مسیر را تغییر دهید، از چاله دوری کنید یا در محل پارک مانور دهید. مشکلی مانند چرخاندن سخت فرمان هم برای شما و هم برای سایر خودروها در جاده ها بسیار خطرناک است زیرا می تواند منجر به تصادف شود.

سیستم فرمان بخش مهمی از مکانیزم کنترل خودرو است. فرمان باعث می شود جهتی که راننده می خواهد خودرو خود را هدایت کند را کنترل کند. مشکلی مانند سفت شدن فرمان خودرو و چرخاندن سخت آن خطرناک است زیرا هنگام رانندگی در بزرگراه یا خیابانی مملو از اتومبیل یا مردم می تواند منجر به تصادف شود.

 

فقط موقعیتی را تصور کنید که باید مسیر را عوض کنید یا بپیچید اما فرمان به سختی حرکت می کند. اگر در جاده ای کوهستانی و ... رانندگی می کنید، می تواند یک وضعیت مرگبار باشد.

 

هیچ علامت اولیه ای برای مشکل چرخش فرمان وجود ندارد. معمولاً وقتی در وسط ترافیک در این موقعیت قرار می گیرید، دیگر خیلی دیر شده است. دلایل متداول سختی چرخاندن فرمان، نحوه رفع مشکلات و نحوه جلوگیری از بروز آنها را بیاموزید.

 

ممکن است چرخاندن فرمان در سرعت های پایین برای شما سخت باشد و سپس به نظر می رسد که مشکل به طور معجزه آسایی با افزایش سرعت تا حدودی برطرف می شود، فقط به این دلیل که به احتمال زیاد هنگام چرخش سرعت خود را کاهش می دهید. این بدان معنا نیست که شما باید موضوع چرخاندن سخت فرمان را نادیده بگیرید، زیرا مطمئناً به خودی خود از بین نمی رود.

 

هنگامی که این مشکل رخ می دهد، می توانید مطمئن باشید که در سیستم فرمان برقی شما مشکلی وجود دارد. این می تواند سیال، پمپ یا کمربند سرپانتین باشد. همه این موارد با هم کار می کنند تا مقاومت چرخ در زمان چرخش را کاهش دهند. هنگامی که همه یا هر یک از این موارد به درستی کار نمی کنند، به دلیل سطح مقاومت بالا، فرمان سختی را تجربه خواهید کرد.

 

نادیده گرفتن سرویس های برنامه ریزی شده همراه با ساییدگی و پارگی طبیعی برخی از قطعات، شایع ترین دلایل سفت شدن فرمان است . بنابراین، بهترین شرط شما این است که از تعمیر و نگهداری روتین پیروی کنید، در غیر این صورت هنگامی که در وسط یک جاده شلوغ یا در بزرگراه با فرمان چسبنده مواجه شدید ، هیچ کاری نمی توانید انجام دهید.

 

چرخاندن فرمان سخت - دلایل آن چیست؟

تعمیر و نگهداری نامنظم و سرویس دیرهنگام همراه با فرسودگی برخی از قطعات از دلایل سفت شدن فرمان خودرو است. مهم است که در مورد آنها بدانید زیرا به شما کمک می کند علائم را زودتر تشخیص دهید و قبل از بدتر شدن آنها ماشین را به سرویس ببرید.

 

1. فشار تایر

با کمال تعجب، فشار هوای بد می تواند دلیلی برای چرخش سخت فرمان باشد. فشار نامناسب لاستیک ها، به خصوص لاستیک های کم باد شده، می تواند این مشکل را ایجاد کند. تمام لاستیک های وسیله نقلیه شما باید طبق PSI توصیه شده سازنده باد شده باشند.

 

همچنین، تراز جلویی چیز مهم دیگری است. سایش ناهموار لاستیک‌های جلو باعث می‌شود خودروی شما در حین رانندگی یا پیچیدن به یک طرف کشیده شود. آج ناهموار لاستیک منجر به ناهماهنگی چرخ ها می شود، که می تواند دلیلی برای فرمان سخت و سفت در زمان پیچیدن در جاده باشد.

 

2. قفسه فرمان بد

قفسه فرمان از طریق یک سری شفت و اتصالات U به چرخ متصل می شود. این قطعات و خود قفسه صرفاً به دلیل رانندگی روزمره آسیب می بینند و فرسوده می شوند. اگر درست بعد از استارت زدن ماشین، چرخ سفت شده را پیدا کردید، قطعاً مشکل از قفسه فرمان است. هنگامی که به رانندگی ادامه می دهید، چرخ به تدریج حرکت می کند. این اتفاق می افتد زیرا رک با کارکردن موتور داغ تر می شود و به روان کننده اجازه می دهد تا در آن ته نشین شود.

 

3. تسمه سرپانتین آسیب دیده

یکی دیگر از دلایل رایج سختی چرخاندن فرمان، ترک خوردگی یا شکستگی تسمه سرپانتین است. تسمه به مرور زمان فرسوده می شود زیرا در هنگام رانندگی همیشه کار می کند. هنگامی که تسمه شروع به فرسایش و شل شدن می کند، چرخ شروع به نشان دادن علامت سفتی می کند. تاخیر در تعمیر یا تعویض باعث می شود که تسمه پاره شود و فرمان کاپوت شود.

 

علت سفت شدن فرمان خودرو, راه حل هایی برای حل سفت شدن فرمان خودرو,دلایل اصلی برای سفت شدن فرمان خودرو

مشکل داشتن تسمه سرپانتین یکی از دلایل سفت شدن فرمان است

 

4. نشت روغن هیدرولیک

سطح ناکافی روغن هیدرولیک در سیستم فرمان یکی دیگر از دلایل اصلی است. زمانی اتفاق می افتد که ناحیه شلنگ تحت فشار نشتی داشته باشد یا شل شود. مایع از آن شکاف نشت می کند و منجر به کاهش فشار در سیستم و خشک شدن پمپ می شود. در نتیجه، چرخ به اندازه کافی مایع برای عملکرد آزاد دریافت نمی کند.

 

5. خرابی پمپ

در کنار سیال، پمپ نیز نقش عمده ای در ایجاد فشار مناسب در سیستم فرمان برقی دارد. اگر پمپ به هر دلیلی آسیب ببیند یا از کار بیفتد، چرخاندن فرمان مشکل خواهد بود. پمپ معیوب، چرخ را به طور کامل متوقف نمی کند. شما همچنان می توانید آن را حرکت دهید، اما به تلاش بسیار بیشتری نیاز دارد، که می تواند در صورت نیاز به پیچیدن شدید در جاده خطرناک باشد.

 

6. روغن هیدرولیک غلیظ و نامرغوب

مانند سایر انواع مایعات در یک وسیله نقلیه، روغن فرمان برقی نیز به مرور زمان خاک و زباله را جمع آوری می کند. اگر در مدت زمان مشخص شده آن را تغییر ندهید، آنقدر ضخیم می شود که آزادانه جریان پیدا نمی کند و تمام قسمت های سیستم را روغن کاری می کند. به خصوص باعث می شود که فرمان در سرعت های پایین به سختی بچرخد. تنها راه حل این است که روغن هیدرولیک قدیمی را از سیستم خارج کنید و آن را با مایع جدید و تازه پر کنید.

 

دلایلی برای سفت شدن فرمان ماشین,راه هایی برای برطرف کردن مشکلات سفتی فرمان,دلیل سفتی چرخاندن فرمان چیست

روغن هیدرولیک غلیظ و نامرغوب باعث سفت شدن فرمان خودرو می شود

 

چرخش فرمان در سرعت های پایین سخت است

مشکل چرخش سخت فرمان زمانی که با سرعت کم رانندگی می کنید بیشتر به چشم می آید زیرا اکثر افراد هنگام چرخش سرعت خودرو را پایین می آورند. هنگامی که این مشکل رخ می دهد، می توانید مطمئن باشید که در سیستم فرمان برقی شما مشکلی وجود دارد.

 

این می تواند به دلیل سیال، پمپ یا کمربند سرپانتین باشد. همه این موارد با هم کار می کنند تا مقاومت چرخ در زمان چرخش را کاهش دهند. هنگامی که همه یا هر یک از این موارد به درستی کار نکنند، به دلیل سطح بالای مقاومت، فرمان سفت را تجربه خواهید کرد.

 

راه حل هایی برای چرخاندن سخت فرمان

در اینجا چند راه حل برای کنترل سخت فرمان وجود دارد:

1. فشار باد لاستیک های ماشین خود را بررسی کنید

اگر متوجه شدید که فرمان شما در سرعت های پایین به سختی می چرخد، اولین چیزی که باید بررسی کنید فشار باد تمام لاستیک های شما خواهد بود. همه لاستیک های خودرو باید با هوای مساوی پر شوند و در PSI توصیه شده خودروساز (پوند بر اینچ مربع) قرار گیرند تا از هوای نامناسب در لاستیک ها که منجر به سفت شدن فرمان می شود، جلوگیری شود.

 

2. وضعیت فرمان برقی و سطح مایع را بررسی کنید

چرخش فرمان سخت در سرعت های پایین ممکن است به دلیل برخی مشکلات مربوط به سطح و وضعیت مایع فرمان برقی اتفاق بیفتد. بنابراین، اگر این مورد رخ دهد، باید هم وضعیت فرمان برقی و هم سطح مایع را بررسی کنید. (توجه: به راحتی می توانید مایع فرمان را در یک مخزن استوانه ای که نزدیک به تسمه فرمان است و به وضوح برچسب گذاری شده است پیدا کنید. سیلندر ممکن است یک سیلندر پلاستیکی یا فلزی باشد).

 

مایع ناکافی دلیل سختی و سفت شدن فرمان است. بنابراین، شما باید مایع را در سطح دقیق و کامل نگه دارید و رنگ آن باید قرمز تیره باشد. اگر مشاهده کردید که رنگ مایع خیلی تیره و قدیمی است، وقت آن است که مایع را عوض کنید.

 

3. تسمه هیدرولیک و کمربند مارپیچ فرمان را بررسی کنید

هنگامی که فرمان شما به سختی می چرخد، بازرسی قرقره روی واحد فرمان کاری است که باید انجام دهید. توجه داشته باشید که برای اطمینان از ایمنی، فقط زمانی که موتور ماشین خود خاموش است، قرقره را چک کنید. به طور معمول، تنش مناسب از یک اینچ بازی یا سه چهارم تجاوز نمی کند. برای بررسی کشش، فقط انگشت شست خود را روی کمربند فشار دهید. مطمئن شوید که وضعیت تسمه قرقره به اندازه کافی خوب و بدون ترک یا لبه های فرسوده است.

 

علاوه بر این، موتور خودرو را در حالت روشن بررسی کنید تا مطمئن شوید که تسمه قرقره به خوبی کار می کند. اگر مشاهده کنید که تسمه در حال لیز خوردن است، می توانید با فرمان سفت و نامنظم روبرو شوید.

 

دلایل اصلی برای سفت شدن فرمان خودرو,راه حل هایی برای سفت شدن فرمان خودرو,سفت شدن فرمان اتومبیل

تسمه هیدرولیک و کمربند مارپیچ فرمان را بررسی کنید

 

4. واحد فرمان برق را بررسی کنید

کار بعدی این است که واحد فرمان برق را بررسی کنید. زیرا نشتی از اتصال شیلنگ های فشار، باعث کاهش فشار شما می شود و در نتیجه منجر به سختی فرمان می شود. از این رو، یک بررسی بصری برای نشت مایع در اینجا، کاری است که باید انجام دهید.

 

5. قسمت های انتهایی جلو را بررسی کنید

قسمت های انتهای جلو مانند انتهای میله های اتصال و مفاصل توپ را از نظر سایش و روانکاری بررسی کنید. سایش بیش از حد روی مفاصل توپ یا انتهای میله های کراوات بسیار خطرناک است و می تواند باعث چرخش فرمان نیز شود. این قطعات را بررسی کنید تا مطمئن شوید که خودروی شما تراز جلویی مناسبی دارد.

 

یک علامت هشدار می تواند فرسودگی نامنظم لاستیک جلو باشد و ماشین شما هنگام رانندگی به یک سمت کشیده می شود. می توانید با فرمان سفت مواجه شوید، به ویژه زمانی که می چرخید اگر تمام چرخ های ماشین شما دقیقاً در یک راستا قرار نگیرند.

 

علاوه بر این، تعمیر و نگهداری منظم و سرویس های برنامه ریزی شده بهترین راه برای دور نگه داشتن خودروی شما از این مشکل است. شما باید سطح مایع را در فواصل منظم بررسی کنید. همچنین، هر بار که خودرو را برای بررسی برنامه به تعمیرگاه می فرستید، مطمئن شوید که سیستم فرمان برقی را عیب یابی کنید.

 

گردآوری : بحش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------