جوراب لاستیک خودرو/ آیا آنها بهتر از زنجیر چرخ هستند؟مزیت های جوراب لاستیک خودرو, زنجیر چرخ پارچه ای, معایب جوراب لاستیک خودرو

جوراب لاستیک خودرو پارچه ای است که دور تایر خودرو قرار می گیرد تا مانع ورود آب شود

 

جوراب لاستیک خودرو یا زنجیرچرخ پارچه ای چه مزایای دارد و چگونه نصب می شود؟

جوراب لاستیک خودرو نوعی پارچه ی کشسان و مجذوب است که با تعبیه در حول محور لاستیک خودرو و با جذب آب مانع ورود آلودگی در لابه لای چرخ ها می گردد. کارکرد جوراب لاستیک وجه شباهت هایی با زنجیر چرخ دارد. هدف از طراحی جوراب لاستیک افزایش میزان سطح تماس چرخ خودرو بر روی زمین است تا مانع لغزش اتومبیل در جاده ی پوشیده از یخ و برف گردد. 

جوراب لاستیک اتومبیل چیست؟

جوراب لاستیک خودرو مشمول پارچه هایی است که با حالت کشسانی در حول محور تایر خودرو قرار می گیرد. این پارچه نوعی پرده ای را میان سطح جاده و چرخ خودرو به وجود می آورد تا مانع ورود آلودگی و مواد مازاد به خصوص برف در داخل چرخ شود. 

 

جوراب لاستیک اتومبیل به وسیله ی یک دانش آموخته ی دانشگاه مازندران واقع در ایران به نام حسن باقر نیا جلودار طراحی شده است. حسن باقر نیا جلودار معتقد است که الیاف های طبیعی اعم از مو پتانسیل جذب مقدار بسیار زیادی آب را دارند. لذا در راستای تولید جوراب چرخ خودرو به منظور کاهش جذب رطوبت و با هدف ارتقای قدرت جذب جوراب، از موی طبیعی استفاده می شود. 

 

جوراب لاستیک خودرو در انواع مختلفی تعبیه شده است. در گونه ای از جوراب چرخ خودرو یک جزء اضافی به عنوان پوشش دهنده ی لاستیک قرار داده شده است که در برابر ورود آلودگی و تجمع برف در لابه لای چرخ ها مقاومت می کند. 

 

عنصر سازنده ی جوراب لاستیک از سبک پلی الفین است که دارای قابلیت جذب، کشسانی و شست و شو می باشد. 

در اکثر مواقع جوراب لاستیک خودرو به صورت جفتی در بازار به فروش می رسد. علاوه بر این، بر اساس نوع خودرو های متغیر، جوراب چرخ های متفاوتی نیز ساخته شده است.  نصب جوراب چرخ های خودرو نیز نسبت به سایر زنجیر چرخ ها آسان تر است. 

 

زنجیر چرخ پارچه ای نانو, جوراب لاستیک ماشین, جوراب لاستیک خودرو

جوراب لاستیک خودرو، به صورت جفتی در بازار به فروش می رسد

 

کارایی جوراب لاستیک خودرو 

جوراب لاستیک خودرو در فصول زمستان به ویژه در روز های برفی کارایی دارد. در واقع لایه ی پارچه ای جوراب لاستیک سبب افزایش میزان سطح تماس میان چرخ و زمین می گردد. 

عملکرد جوراب چرخ های خودرو وجه شباهت و مغایرت هایی با زنجیر چرخ های قدیمی دارد.

 

در واقع جوراب تایر با وجود مزیت هایی که دارد در مواردی که خودرو عاری از چهار چرخ و تایر های زمستانی است کارایی مثبتی نشان نمی دهد. بدین ترتیب زنجیر چرخ گزینه ی مناسبی در خصوص این قبیل خودرو ها است. 

لازم به ذکر است برخی جوراب تایر هایی در بازار وجود دارند که دارای استاندارد های زنجیر چرخ هستند. 

 

بدین ترتیب جوراب چرخ خودرو جایگزین زنجیر چرخ های کلاسیک و کابل تایر به شمار می رود. این جوراب های پارچه ای در رده ی زنجیر چرخ ها قرار ندارند اما با عنوان زنجیر چرخ پارچه ای به فروش می رسند. 

 

نحوه ی عملکرد جوراب لاستیک خودرو

جوراب تایر های خودرو حاوی نوعی بافت پارچه ای هستند که در خصوص شکل گیری کشش مورد استفاده قرار می گیرند. در شرایط عادی جوراب تایر عاری از حالت کشسانی است و در مواقعی که با نفوذ آب موجود بر روی برف یا یخ مواجه می شود، لایه های نازک جوراب لاستیک زمینه ی کشش بافت ها را به وجود می آورند. 

 

لایه ی نازک لاستیک در طی برخورد با سطح جاده به موجب برخورداری از قابلیت کشسانی به سطوح زمین می چسبد. کشش جوراب لاستیک بر روی سطوح جاده ایجاد می شود. این در حالی است که کشش زنجیر چرخ در طی فشرده سازی سطوح شکل می گیرد. 

در هر پیچش جوراب لاستیک انواع مختلفی از فیبر های کوچک، بزرگ و تلفیقی قرار دارد که سبب تشکیل اصطکاک لاستیک می گردد. 

 

در واقع پارچه ی جوراب لاستیک به صورت جانبی لایه ای نازک از آب را جذب می کند سپس نوعی سایش خشک را به وجود می آورد. در طی چرخش تایر، خارجی ترین لایه ی پارچه جوراب به سطح برف یا یخ برخورد می کند.

 

لازم به ذکر است که تایر های مخصوص زمستان به صورت مستقیم عملکردی مشابه عملکرد جوراب لاستیک خودرو دارند. با این تفاوت که جوراب تایر سطح گسترده تری از زمین را پوشش می دهد. 

 

طریقه ی نصب جوراب لاستیک خودرو 

به طور کلی هر نوع زنجیر چرخ پارچه ای دارای دستور العمل هایی منحصر به فرد است. در ادامه رایج ترین روش تعبیه ی زنجیر چرخ پارچه ای بر روی لاستیک خودرو را بیان می کنیم. 

به منظور نصب جوراب لاستیک خودرو ابتدا اتومبیل را پارک کنید و ترمز دستی را بالا بکشید. سپس جوراب لاستیک را از بالا بر روی چرخ قرار دهید و به سمت پایین حرکت کنید. به راحتی لبه های کشسان پارچه را روی چرخ خودرو بکشید. همچنین می توانید باند لاستیک را از بیرون چرخ به داخل هدایت کنید. 

 

در خصوص حفظ موقعیت زنجیر چرخ پارچه ای، بند زنجیر را محکم ببندید. سپس وسیله ی نقلیه را به سمت جلو یا عقب هدایت نمایید تا مابقی چرخ به وسیله ی زنجیر پارچه ای به صورت کامل پوشش داده شود. 

توجه داشته باشید که با حرکت خودرو زنجیر پارچه ای یا جوراب لاستیک خودرو به صورت کامل نصب می گردد. 

علاوه بر این، پس از خارج سازی جوراب چرخ، در اسرع وقت گرد و غبار موجود بر روی آن را با شست و شو رفع کنید. 

 

جوراب تایر, طریقه ی نصب جوراب لاستیک خودرو, زنجیر چرخ پارچه ای

از مزایای جوراب لاستیک خودرو، قابل شست و شو بودن آن است

 

مزیت های جوراب لاستیک خودرو 

یکی از مزیت های چشمگیر و حائز اهمیت در خصوص زنجیر چرخ پارچه ای عدم به وجود آمدن ارتعاش است. در واقع این نوع زنجیر چرخ اختلالی در سیستم ایمنی الکترونیکی و ترمز گیری ABS و ESP ایجاد نمی کند. 

• قابلیت نصب آسان

• حمل و نقل آسان به موجب سبکی و وزن کم

• جذب مقادیر بالایی از آب

• اصطکاک بالا

• قدرت کشش و چسبندگی بالا بر روی سطوح برفی و یخی

• قابل نصب در انواع خودرو حتی با ارتفاع بسیار کم

• قابل شست و شو

• قابل استفاده ی مجدد

• جلوگیری از ایجاد لرزش و سر و صدا

• سازگاری با خودرو های سبک و سنگین

• قابل بازیافت

• عدم تحمیل فشار و تداخل آسیب به کمک فنر، سیستم تعلیق و جلو بندی خودرو 

• عدم تحمیل فشار به تایر اتومبیل و سطوح جاده

• عدم تحمیل آسیب به رینگ های آلومینیومی چرخ خودرو 

 

معایب جوراب لاستیک خودرو, زنجیر چرخ پارچه ای نانو, جوراب لاستیک ماشین

جوراب لاستیک خودرو مانع حرکت خودرو در شتاب های بالا می شود

 

معایب و محدودیت های جوراب لاستیک خودرو 

در خصوص تولید و خریداری زنجیر چرخ های خودرو برندهای معتبر  قانونی در حال ارائه ی خدمات هستند. این در حالی است که در بازار جوراب لاستیک خودرو تعداد برند های قانونی بسیار محدود است. 

زنجیر چرخ پارچه ای نسبت به زنجیر چرخ های فلزی بیشتر مستعد ساییدگی و پارگی است. 

 

از سری محدودیت های زنجیر چرخ پارچه ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• قیمت زیاد

• احتمال آسیب دیدگی در مکان های خشک

• احتمال پارگی در هنگام آسیب دیدگی

• محدودیت در بهره گیری در مسیر های طولانی

 

نکات حائز اهمیت در خصوص استفاده از جوراب لاستیک خودرو 

1. امنیت رانندگی

بر اساس نوع خودرو، برند و سایز جوراب لاستیک میزان سرعت رانندگی به همراه جوراب تایر نیز متغیر است. در واقع جوراب لاستیک مانع حرکت خودرو در شتاب های بالا می گردد. 

شرکت سازنده ی جوراب لاستیک خودرو سرعت مجاز حرکت اتومبیل به وسیله ی جوراب لاستیک را قید کرده است. با این وجود توصیه می شود به منظور کاهش و جلوگیری از آسیب دیدگی جوراب لاستیک با حداقل سرعت و شتاب بین 30 الی 50 کیلومتر به رانندگی بپردازید. 

 

2. جنس زنجیر چرخ پارچه ای

کارایی مناسب زنجیر چرخ پارچه ای به موجب خاصیت جذب آب، به جنس سازنده ی جوراب باز می گردد.

کیفیت زنجیر چرخ به عوامل مختلفی اعم از نحوه ی نگهداری از جوراب لاستیک بستگی دارد. لذا در راستای خرید زنجیر چرخ به جنس، نوع بافت جوراب و اندازه ی لاستیک خودرو دقت نمایید.

 

3. نصب جوراب لاستیک در چرخ 

در خودرو هایی که قدرت موتور خودرو بر روی دیفرانسیل جلو اعمال می گردد، ملزم است تا زنجیر چرخ پارچه ای بر روی چرخ های جلو نصب شود. در غیر این صورت، یعنی در خودرو هایی که قدرت موتور بر چرخ های عقبی فشار وارد می کند، توصیه می شود تا زنجیر چرخ پارچه ای بر روی چرخ های عقب تعبیه شود. 

 

علاوه بر این، برای خودرو های دو دیفرانسیل چهار زنجیر چرخ پارچه ای وجود دارد که راننده ملزم است در خصوص کارایی زنجیر چرخ، آن ها را در چهار چرخ اتومبیل نصب کند. 

برای آگاهی از دیفرانسیل خودرو جایگاه قرارگیری موتور اتومبیل را مورد وارسی قرار دهید. 

 

از سری نکات ضروری در راستای بهره گیری از جوراب لاستیک خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• با احتیاط رانندگی کنید

• اندازه ی لاستیک خودرو را همواره مد نظر داشته باشید

• از نحوه ی نصب مناسب زنجیر چرخ پارچه ای اطمینان حاصل نمایید

• از ترمز گیری های ناگهانی به شدت پرهیز کنید

 

کارایی جوراب لاستیک خودرو, جوراب تایر, طریقه ی نصب جوراب لاستیک خودرو

جوراب لاستیک خودرو جایگزینی مناسب برای زنجیر چرخ است

 

سخن پایانی

همانطور که بیان کردیم جوراب لاستیک خودرو شامل پارچه های هستند که اطراف تایر خودرو را پوشش می دهند. این جوراب که جایگزینی برای زنجیر چرخ خودرو به شمار می رود با عنوان زنجیر چرخ پارچه ای شناخته شده است. 

 

در طی ساخت زنجیر چرخ های پارچه ای به منظور افزایش جذب آب، تعدادی پلی استر به کار برده می شود که زمینه ی رانندگی خودرو با سرعت 30 الی 50 کیلومتر در ساعت را در سطوح یخی و برفی فراهم می کند. 

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------