هر آنچه که باید در مورد دیتیلینگ خودرو بدانیددیتیلینگ خارج خودرو, دیتیلینگ داخل خودرو, تمیزکاری لاستیک ها در دیتلینگ خودرو

دیتلینگ خودرو چیست

 

دیتیلینگ خودرو نظافت موشکافانه و پولیش تمامی اجزای خودرو

قطعاً خودرو شما در شرایط محیطی و آلودگی شهری آسیب‌هایی دیده است. گذشت زمان و استفاده بیشتر از خودرو باعث استهلاک بدنه و موتور خودرو شده و از کیفیت آن کاسته است. رسیدگی به خودرو، علاوه بر سرگرمی و علاقه شخصی می‌تواند باعث حفظ سرمایه و آرامش بیشتر در رانندگی شود. دیتلینگ یا آرایش خودرو، خدماتی فراتر از کارواش می‌باشد در دیتلینگ تمام جزئیات خودرو بررسی، تمیز، پولیش و صفر شویی و محافظت می‌شود. در این مطلب از بیتوته شما را با دیتیلینگ خودرو آشنا می کنیم.

دیتیلینگ خودرو چیست؟

دیتیلینگ از کلمه دیتیل به معنی جزئیات گرفته شده است و در بحث خودرو منظور از دیتیلینگ، توجه به کوچک‌ترین جزئیات خودرو است تا خودرو به بهترین شکل و حالت خود تبدیل شود. 

 

دیتیلینگ خودرو یا همان صفرشویی شامل تمیزکردن تمامی قسمت‌های خودرو اعم از داخل و خارج ماشین حتی موتور خودرو می‌باشد که با استفاده از ابزار‌های مخصوص و مواد مخصوص غیر اسیدی مانند پولیش، واکس کردن رنگ بدنه خودرو، ایجاد پوشش نانو سرامیک و یا اجرای کاور محافظ بدنه برای محافظت از رنگ خودرو بادقت و وسواس زیاد  انجام می‌گیرد.

 

اصلی‌ترین هدف از دیتیلینگ خودرو بازیابی و ترمیم رنگ خودرو، ازبین‌بردن خط‌ وخش‌های سطحی و دایره‌ای‌شکل که بر اثر گذشت زمان بر روی بدنه خودرو به وجود آمده است می‌باشد. عملیات دیتیلینگ شامل تعمیرات، صافکاری و رنگ‌کاری خودرو نیست و این دو مورد کاملاً باهم فرق دارند. برای اینکه بخواهید خودروی خود را در بهترین حالت ممکن نگه دارید فرایند دیتیلینگ را هرچند وقت یک‌بار انجام دهید. 

 

 دیتیلینگ داخل خودرو, تمیزکاری لاستیک ها در دیتلینگ خودرو

دیتلینگ خودرو فراتر از شست شوی داخلی و خارجی

 

فرق کارواش و دیتیلینگ چیست؟

در کارواش شستن به‌صورت سطحی صورت می‌گیرد و فرایند پاک‌کردن انواع گردوخاک و لکه‌های سطحی گوناگون از روی سطوح خودرو با شوینده‌ها انجام می‌گردد و برای تمیزکردن آلودگی‌ها از داخل ماشین از جاروبرقی استفاده می‌شود.

 

مدت‌زمان انجام عملیات تمیزکاری در کارواش زیاد نیست مثلاً 20 تا 30 دقیقه ولی در دیتیلینگ شستشوی عمیق با تجهیزات کامل و تخصصی، مانند کارواش‌های نانو بخار، بخارشوی‌های صنعتی و همچنین ضدعفونی‌کردن سطوح با بخار و بازسازی رنگ و پولیش و واکس با ابزار مخصوص انجام می‌شود.

 

در دیتیلینگ کردن خودرو باید یادمان باشد که مهم نیست خودرو جدید یا قدیمی، کلاسیک، مدرن یا سوپر اسپرت است مهم این است که این خودرو برای مشتری ارزش دارد و در پایان کار دیتیلینگ خودرو، قرار است خودرو جلوه متفاوتی با قبل داشته باشد.

 

تجهیزات دیتیلینگ 

تجهیزات و دستگاه‌های مورداستفاده در دیتلینگ خودرو عبارت‌اند از:

- دستگاه‌های کارواش نانو بخار 

- حوله‌های میکروفایبر

- دستگاه‌های خشک‌کننده خودرو

- فرش و مبل شویهای حرفه‌ای مخصوص صفر شویی 

- بخارشوی‌های صنعتی 

بخش‌های مختلف دیتلینگ خودرو

دیتیلینگ خودرو شامل دو بخش بیرونی و داخلی خودرو است. در ادامه مقاله به بررسی فعالیت‌های این دو بخش می‌پردازیم:

 

فرق کارواش و دیتیلینگ, تجهیزات دیتیلینگ, دیتیلینگ کردن خودرو

وسایل کاربردی در دیتلینگ خودرو

 

دیتیلینگ خارج خودرو

• تمیزکردن:

در این بخش قسمت بیرونی خودرو کاملاً شسته می‌شود و رسوب‌زدایی بدنه و رفع آلودگی از روی بدنه انجام می‌گردد. شست‌وشو در این بخش  به 3 مرحله  شست‌وشوی اولیه، شست شوی کامل و شست شوی اصلی بدنه که با دو دستمال مجزا و نهایتاً خشک‌کردن خودرو تفکیک می‌شود.

 

ازبین‌بردن ذرات اکسید روی بدنه و رنگ خودرو با شامپو معمولی امکان‌پذیر نیست رسوب‌زدایی با شامپو مخصوص باعث ایجاد رنگ بنفشی می‌شود که نشان‌دهنده واکنش شیمیایی برای ازبین‌بردن اکسیدهای فلزی روی رینگ و بدنه است.

 

در شستشوی اولیه از شامپو فوم ساده بدون واکس قوی استفاده می‌شود. در این مرحله تنها با فشار آب، کثیفی اولیه از روی بدنه شسته می‌شود و دستکش و ابر مخصوص لازم نیست. در مرحله بعدی از شامپوی اصلی استفاده می‌شود به همراه دستکش‌های مخصوص، آخرین قسمتی که باید شستشو شود بخش‌های استیل و کروم و شیشه‌های خودرو است و در مرحله آخر خشک‌کردن بدنه با استفاده از دستمال‌های میکروفایبر جاذب آب صورت می‌گیرد.

 

چرخ‌ها و زیر گلگیر خودرو که از آن به‌عنوان آلوده‌ترین نقاط یاد می‌شود باید شستشو شود. همچنین برای ازبین‌بردن دوده‌های لنت که بر روی چرخ‌ها نشسته  و در زیر گلگیر، کالیبر ترمز و اطراف پیچ‌ومهره‌ها هم باید با ابزار و مواد مخصوص شسته شود. انجام‌دادن شستشوی چرخ‌ها و گلگیرها و بدنه خودرو بسته به وضعیت خودرو می‌تواند 2 الی 4 ساعت به طول انجامد.

 

در قسمت تمیزکردن از مواد شوینده، سوفکتانت‌ها، چربی‌زداهای بدون اسید (برای تجزیه کثیفی و خاک)، خمیر کلی بار، واکس‌ها، مواد سیلیکونی و غیر سیلیکونی برای قسمت‌های پلاستیکی و لاستیکی استفاده می‌شود.

 

در این مرحله داخل موتور خودرو هم شستشو داده می‌شود. از آن جایی که قسمت موتور ماشین به علت روغنی بودن و قطعات حساس و همچنین کهنه بودن برخی از اتصالات حساس است بنابراین  شست شوی موتور نیاز به مواد مخصوص، برس دیتیلینگ و دستگاه‌های بخارشوی خاص دارد. در این بخش از فشار آب و واترجت استفاده نمی‌شود. 

 

دیتیلینگ داخل خودرو, تمیزکاری لاستیک ها در دیتلینگ خودرو

تمیزکاری لاستیک ها در دیتلینگ خودرو

 

• پولیش‌کاری:

مرحله قبل از پولیش‌کاری مرحله زدن خمیر روان است که در این مرحله از خمیر روان‌کننده‌ای استفاده می‌شود که تمام کثیفی‌هایی که در شستشوی معمولی برده نشده از بین برده و ماشین را آماده پولیش‌کاری کنند. انجام‌ندادن خمیر کلی  باعث می‌شود که پولیش‌کاری نتیجه دلخواه را نداشته باشد. در مرحله پولیش‌کاری به جز برطرف‌کردن خط‌وخش‌ها، تمام آفتاب‌سوختگی‌ها، رنگ‌پریدگی‌ها، ترک‌خوردگی‌ها راهم برطرف می‌کنند.

 

پولیش برای لایه‌برداری و بهبود انعکاس رنگ استفاده می‌شود. قبل از پولیش‌کاری پوشاندن نقاط حساس ماشین مانند قطعاتی که از جنس استیل و کروم میباشد  با نوار مخصوص  دیتیلینگ و بادقت بالا الزامی است؛ زیرا در صورت نپوشاندن کار، پرداخت دشوار می‌شود.

 

استفاده از نور مناسب و بدون طیف رنگی و به‌صورت خطی در دیتیلینگ خودرو کمک بسیاری برای شناسایی قسمت‌های آسیب‌دیده می‌کند. پولیش‌کاری در 4 مرحله صورت می‌گیرد که تمام خط‌وخش‌های روی بدنه، شیشه و چراغ خودرو ها را شامل می‌شود. وسایل موردنیاز پولیش عبارت‌اند از: پد پولیش، مواد پولیش، مواد پولیش چراغ‌های خودرو و...  

 

 تمیزکاری لاستیک ها در دیتلینگ خودرو, مزایای دیتیلینگ کردن خودرو

پولیش کاری در دیتلینگ خودرو

 

• اجرای پوشش محافظ : 

بعد از پولیش خودرو، ماشین آماده دریافت پوشش محافظ می‌شود که به انتخاب مشتری می‌تواند شامل  واکس، سرامیک واکس، سیلنتو و یا سرامیک باشد. در صورت اجرای پوشش سرامیک خودرو به مدت 24 ساعت باید ایزوله شود.

 

سرامیک قدرت محافظتی بسیار بالا و ماندگاری بالایی دارد و همچنین دارای خاصیت ضد آب و آلایندگی نیز است و احتیاج به شارژ ماهانه ندارد و از دیگر خواص سرامیک ضد خش بودن آن است. به جز پوشش بدنه، به پوشش تایر و رینگ خودرو هم می‌توان اشاره کرد و همین‌طور پوشش محافظ پلاستیک جهت قسمت‌های پلاستیک موتور و سایر قسمت‌های پلاستیکی ماشین.

 

تمیزکردن داخل خودرو:

وقتی مدت‌زمان زیادی از خودرو استفاده شود باتوجه‌به آلودگی‌های محیطی به‌مرور داخل کابین خودرو شروع به جذب کثیفی‌ها می‌کند که با نظافت داخلی که در کارواش‌ انجام می‌شود این آلودگی برطرف نمی‌شود چرا که این کثیفی‌ها به سطح داخلی نفوذ کرده و با نظافت سطحی قابل برطرف‌شدن نیست.

 

سطوح داخلی نظیر قسمت‌های چوبی و پلاستیکی به‌مرورزمان دچار کدری و خط‌وخش می‌شوند و سطوح چرمی دچار ساییدگی و رنگ‌رفتگی می‌گردند همه این موارد در پروسه دیتیلینگ باتوجه‌به نیاز و درخواست مشتریان قابل‌ترمیم و برطرف‌شدن هستند. این مرحله که شامل تمیزکردن تمام سطوح پلاستیکی، نمد و کفی صندوق‌ عقب، صندلی‌ها، سطوح چرمی خودرو، سقف خودرو، دریچه‌های کولر، داشبورد، درها و دستگیره‌ها می‌باشد.

 

تمیزکردن صندلی‌های پارچه‌ای با دستگاه وکیوم که به‌صورت هم‌زمان با پاشش مواد تمیزکننده و مکش  انجام می‌شود و تمیزکردن نمدی سقف و رودری‌ها با دستگاه تورنادو گان که مواد را با فشار باد داخل بافت اسپری می‌کند  صورت می‌گیرد. قسمت‌های چرمی با دستگاه بخار تمیز می‌شوند. آخرین مرحله دیتیلینگ خوشبو کردن داخل خودرو می‌باشد.

 

دیتیلینگ خودرو, دیتلینگ خودرو چیست, هزینه دیتیلینگ خودرو

تمیزکاری داخل کابین در دیتلینگ خودرو

 

مزایای دیتیلینگ کردن خودرو

• بهبود و ترمیم کلی رنگ بدنه 

• از بین بردن جرم‌های روی صندلی و سایر قسمت‌های داخلی خودرو

• عمر طولانی‌تر قطعات داخلی و خارجی خودرو

• صرفه‌جویی در وقت و هزینه برای نظافت خودرو

• ازبین‌بردن خراش‌های کوچک و چرخشی روی خودرو

• افزایش جذابیت خودرو با براق کردن بدنه خودرو

• جلوگیری از آفتاب سوختگی خودرو با پوشش نانو سرامیک

 

 گردآوری: بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023