علت گرم کردن خودرو; نکاتی برای مراقبت از خودرو در زمستانگرم کردن خودرو در زمستان, نحوه گرم کردن خودرو در زمستان, مدت زمان گرم شدن موتور

گرم کردن خودروی پارک شده در فصل سرما یکی از دغدغه های رانندگان است

 

نحوه گرم کردن خودرو در زمستان و نکاتی برای رانندگی در این فصل 

یکی از مشکلاتی که در فصل سرما و زمستان برای خودرو ها پیش می آید چگونه گرم کردن خودرویی است که در سرما پارک شده. ما در این مقاله سعی داریم نکاتی را به شما یاد آور شویم تا با چند راهکار ساده اتومبیل خود را گرم کنید.

چرا باید خودرو را گرم کنیم؟

خودرو هایی که سیستم آنها کاربراتوری بود و به سیستم کامپیوتری مجهز نبودند، قابلیت تشخیص  مناسب دما در آن ها وجود نداشت و کاربراتور به شرایط محیطی وابسته بود. به همین دلیل خودرو هایی که سیتم کاربرات داشتند به ساسات مجهز شدن تا در هوای سرد راننده ساسات را بکشد و بتواند بخش از هوای وارد شده به موتور را کنترل کند.

 

خودروهای امروزی به سنسورهایی مجهز شده اند که می توانند دمای خودرو را کنترل کنند در واقع ساسات به طور خودکار در خودرو های امروزی عمل می کند.

بنابراین خودروهایی که از موتورهای کاربراتوری برخوردار هستند باید گرم شوند و این کار ضروری است اما خودروهای امروزی کاملا سیستم متفاوتی دارند و گرم کردن آنها حتی می تواند نتیجه عکس داشته باشد و عمر موتور خودرو را کم کند.

 

در واقع خودرو هایی که موتور کاربراتوری دارند در روز های سرد بهتر است پنج دقیقه قبل از حرکت گرم شوند و بعد شروع به حرکت کنند. بدون گرم کردن موتور این خودرو ها سلامت موتور خودرو در معرض خطر قرار می گیرند. در روز های سرد زمستانی نباید خودرو را بدون گرم کردن حرکت داد.

 

اگر خودرو سرد باشد جا به جایی روغن در آن صورت نمی گیرد و خودرو نمی تواند به درستی کار خود را انجام دهد. و همچنین بنزین به درستی تبخیر نمی شود و قطره ها بنزین به سیلندر می چسبد.

یکی دیگر از دلایل گرم کردن موتور خودرو اشتغال پایدار است، موتور سرد اشتغال را ضعیف می کند و گرم کردن خودرو باعث درست کار کردن اجزای مختلف خودرو می شود.

 

گرم کردن موتور خودرو, نحوه صحیح گرم کردن موتور خودرو, گرم کردن خودرو

اولین مرحله برای گرم کردن خودرو استارت زدن است

 

گرم کردن خودرو در زمستان

دمای پایین هوا برای روشن کردن خودرو در روز های سرد زمستانی تغییراتی را ایجاد می کند. این تغییرات عبارتند از:

در این حالت قطعات و بدنه خودرو سرد است، دمای روغن های روانکاری پایین می آید، کاهش دمای روغن های روانکاری باعث غلظت یا ویسکوزیته در گیربکس می شود و همچنین خام سوزس سوخت و ساییده شدن قطعات موتور هم افزایش پیدا می کند.

 

همه این موارد باعث می شود که خودرو هنگام استارت زدن آمادگی حرکت کردن را نداشته باشد. بیشتر افراد برای حل این مشکل، خودرو را روشن می کنند و آن را به حال خود رها می کنند. اما این حرکت صحیح نیست.

 

به عنوان اولین راه حل برای گرم کردن خودرو در زمستان باید استارت بزنید، ماشین را روشن کنید و به آرامی شروع به حرکت کنید. بعد از این که چند دقیقه ای حرکت کردید می توانید سرعت خود را بیشتر کنید. این کار باعث می شود که دما در قسمت های مختلف موتور به طور هماهنگ پخش شود.

 

گیربکس و سیستم انتقال نیرو هم کم کم گرم می شوند و همه بخش های خودرو در هماهنگی با هم شروع به فعالیت می کنند. در جا کار کردن خودرو ایده خوبی برای گرم کردن خودرو نیست چرا که هم باعث کاهش عمر موتور خودرو می شود، هم سوخت را بیهوده هدر می دهد و هم باعث آلودگی هوا می شود.

 

 گرم کردن خودرو در هوای سرد ضروری است, گرم کردن خودرو در صبح, دلایل گرم کردن موتور خودرو

درجا کار کردن خودرو ایده ی خوبی برای گرم کردن خودرو نیست!

 

نکاتی برای مراقبت از خودرو در زمستان

غیر از نکاتی که برای گرم کردن خودرو در زمستان ذکر شد، لازم است برای مراقبت از خودرو در زمستان هم کار هایی انجام شود تا از بروز مشکلاتی مانند روشن نشدن خودرو یا خرابی بخش ها و قطعاتی از خودرو جلوگیری شود.

 

از ضد یخ استفاده کنید

وجود ضد یخ در خودرو ضروری است. در پی سرد شدن هوا از وجود ضد یخ در خودروی خود مطلع شوید. اگر ضد یخ در سیستم خنک کننده موتور کم باشد یا اصلا نباشد، آب داخل بلوکه سیلندر یخ می زند. افزایش حجم آب و فشاری که به مجاری سیلندر وارد می شود باعث شکستکی دیواره این قطعه می شود. پس ضروری است که میزان ضد یخ را بررسی کنید تا باعث نشود خسارتی بابت تعویض واشر سر سیلندر روی دست تان بماند. محتوای رادیاتور را چک کنید و از وجود ضد یخ مطمئن شوید.

 

هوای باتری را داشته باشید

در زمستان دمای هوا پایین می آید و پارک کردن ماشین در هوای سرد، قدرت و عملکرد باتری را کاهش می دهد. و بعد در صورتی که بخواهید بعد از چند ساعت خاموشی خودرو را روشن کنید با مشکل مواجه می شوید.

 

برای اینکه وضعیت باطری را در شرایط مطلوبی نگه دارید بهتر است قبل از این که هوا سرد شود از سلامت باتری خودرو خود مطلع شوید. چطور این کار را انجام دهید؟

برای این کار لازم است به یک مکانیک کار بلد مراجعه کنید و ببینید سلامت باتری شما در چه حالتی قرار دارد. اگر نیاز به  تعویض یا تعمیر داشت قبل از این که فصل سرما از راه برسد دست به کار شوید.

اگر باتری خودروی شما ضعیف باشد به شما اجازه نمی دهد که راحت در هوای سرد استارت بزنید و برای شما دردسر ساز میشود.

 

مایعات خودرو را چک کنید

در هوای سرد مایعاتی که در بخش های مختلف خودرو وجود دارند فشرده می شوند. بهترین کار این است که همه آنها را بررسی کنید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

مایعات مختلف در خودرو عبارتند از:

• ضد یخ

• روغن ترمز

• روغن گیربکس

• مایه شیشه شوی

• روغن هیدرولیک

همه این موارد را بررسی کنید و به یاد داشته باشید که اگر در فصل زمستان از خودروی خود مراقبت کنید عمر خودرو شما بیشتر می شود.

 

کنترل روغن موتور

یکی دیگر از نکاتی که برای گرم کردن خودرو و مراقبت از آن در فصول سرد سال اهمیت دارد چک کردن وضعیت روغن موتور است.

بهتر است با تغییر هر فصل روغن موتور خودرو شما هم تعویض شود، چرا که روغن های غلیط تر مناسب برای فصول گرم سال و تابستان است و روغن های رقیق تر مناسب برای فصل های سرد سال و زمستان است.

 

شیشه ها یخ نزنند

حواستان به شیشه ها و به خصوص شیشه ی جلو باشد زیرا اگر شیشه های اتومبیل یخ بزنند دیدتان در رانندگی کاهش می یابد و ممکن است حادثه ناگواری رخ دهد. تیغه های برف پاک کن را هم بررسی کنید و مطمئن شوید که به درستی کار می کنند. اگر به درستی حرکت نکنند شیشه کثیف می مانند و اگر گرفتار برف و باران شدید دید شما به شدت کاهش می یابد.

 

وضعیت باد تایرها را بررسی کنید

دما روی کم یا زیاد شدن میزان باد تایر های خودرو تأثیر می گذارد. با کاهش دمای هوا تغییراتی در وضعیت چرخ ها خواهید دید. تایر ها نباید در فصل سرد سال کم باد باشند زیرا کنترل خودرو در این صورت سخت می شود. به طور کلی در شرایطی که جاده ها و خیبان ها لغزنده باشند عملکرد ترمز کاهش می یابد. حال اگر باد تایر ها هم کم باشد، اوضاع سخت تر می شود. از طرفی دیگر کم بودن باد چرخ ها مصرف سوخت را بالا می برد، پس در هر حالتی آنها را بررسی کنید.

 

لاستیک ها و زنجیر چرخ ها را بررسی کنید

عاج لاستیک ها در زمستان به کنترل بهتر خودرو کمک می کنند. پس حتما آنها را بررسی کنید. اگر اصطکاک باعث خردگی و صاف شدن آنها شده به فکر تعویض آن ها باشید. اما فقط بحث عاج نیست بلکه هر گونه ترک خوردگی در لاستیک ها نیز می تواند در فصل سرما شما را با مشکل مواجه کند.

 

چراغ ها باید به درستی کار کنند

چراغ های خودرو هم باید درست کار کنند. اگر چراغ ها به درستی کار نکنند و شما در جاده ای یخ زده قرار داشته باشد و نتوانید خودرو را کنترل کنید، ممکن است رانندگان دیگر هم متوجه شما نشوند و حادثه رخ دهد.

بنابراین همیشه حواستان به چراغ های خودرو خود باشد تا از چنین حادثه هایی جلوگیری شود.

 

زنجیر چرخ و وسایل زمستانی به همراه داشته باشید

با سرد شدن هوا آسمان هر بار ما را یک طور غافل گیر می کند پس اگر در هوای سرد تصمیم گرفتید سفر کنید بهتر است وسایلی مانند زنجیر چرخ، لاستیک زاپاس، جعبه کمک های اولیه، خوراکی هایی مانند آب و .... را به همراه داشته باشید.

 

گرم کردن خودرو در زمستان, نحوه گرم کردن خودرو در زمستان, مدت زمان گرم شدن موتور

برای گرم کردن موتور خودرو در فصول سرد سال وضعیت روغن موتور را چک کنید

 

نکاتی برای رانندگی در فصل های سرد

رانندگی در فصل زمستان و پاییز نیاز به ترفند هایی دارد که اگر این ترفند ها را بدانید، ترسی از رانندگی در برف و باران را ندارید.

• قبل از شروع رانندگی به بخاری و سیستم تهویه هوا هم نگاهی داشته باشید و قبل از این که از صحت و سلامت آنها مطمئن نشده اید دل به جاده نزنید.

 

• ممکن است برف شما را متوقف کند در این صورت پیاده شوید و با دست برف های کنار تایر را کنار بزنید. اگر قسمتی از آن یخ زده است می توانید زیر تایر ها گونی پهن کنید و با دنده سنگین از مسیر لغزنده با دقت عبور کنید.

 

• روی مسیر های لغزنده به آرامی حرکت کنید و سرعت را یک باره تغییر ندهید. به ویژه زمانی که سرعت دارید نباید وضعیت را به دنده سنگین تغییر دهید. همچنین بهتر است در مسیر های لغزنده از دنده های سنگین استفاده کنید.

 

گردآوری : بخش مجله خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------