تازه های اصول تعمیر و نگهداری خودرو

دستگاه جک شاسی کش, آشنایی با دستگاه جک شاسی کش, مزایای دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش همه چیز درباره ی دستگاه جک شاسی کش: دستگاه جک شاسی…

چه چیزی باعث لاستیک سایی خودرو می شود و چگونه عمر لاستیک را افزایش دهیم؟علت لاستیک سایی خودرو, برطرف کردن لاستیک سایی, سائیدگی لاستیک خودرو

لاستیک سایی خودرو امری غیر قابل پیش گیری تلقی می شود 

 

بررسی دلایل لاستیک سایی خودرو + پیشگیری

لاستیک سایی خودرو دارای علائم مشخصی است و به دلایل مختلفی رخ می دهد. لاستیک سایی خودرو غیر قابل پیش گیری است و به طور طبیعی و به مرور لاستیک دچار ساییدگی می شود اما برخی از عوامل وجود دارد که ناشی از نقص فنی خودرو است و باعث این امر می شود.

لاستیک سایی خودرو چیست؟

لاستیک سایی خودرو به طور طبیعی و بر اثر حرکت چرخ ها بر روی جاده و ایجاد اصطکاک رخ می دهد و باعث می شود تا قسمتی از آج لاستیک از بین رفته و تایر به شکل صاف دیده شود. 

هنگام رانندگی کردن بر روی جاده، بین لاستیک و جاده اصکاک ایجاد می شود و گرما تولید می شود. گرمای تولید شده به ساییده شدن لاستیک ها کمک می کند. هر چه سرعت رانندگی بیشتر باشد و سطح جاده ناهموار تر باشد لاستیک سایی خودرو بیشتر می شود. 

 

ساییده شدن لاستیک ها باعث ایجاد مشکلات زیادی برای خودرو و سرنشینان می شود. در صورت از بین رفتن کامل آج لاستیک ها ممکن است خودرو در جاده های لغزنده سر بخورد و یا در پیچ ها از مسیر منحرف شود. در برخی موارد نیز این حالت بر روی فرمان پذیری خودرو تاثیر می گذارد و در حین رانندگی احساس می کنید که ماشین به یک طرف کشیده می شود.

 

علت های لاستیک سایی خودرو

اگر چه لاستیک به طور طبیعی و خود به خود بر اثر حرکت بر روی مسیر جاده دچار سائیدگی می شود اما به جز این موارد دیگری نیز در ایجاد این حالت بسیار موثر هستند که شامل موارد زیر است:

 

نقص سیستم فرمان و ساییدگی لاستیک

 

عوامل لاستیک سایی تایر, لاستیک سایی پس از چند کیلومتر, رفع لاستیک سایی

یکی از علت های لاستیک سایی خودرو، نقص در سیستم فرمان است

 

سیستم فرمان از مهم ترین قسمت های خودرو است که به وسیله آن ماشین هدایت می شود. در صورت وجود نقص در این قسمت ممکن است در هنگام رانندگی ماشین به یک سمت کشیده شود. این امر باعث می شود که لاستیک های همان طرف دچار سائیدگی شوند.

 

بنابراین در صورت وجود هر گونه مشکل در سیستم فرمان باید فورا اقدام به برطرف کردن آن کنید. ابتدا بهتر است باد لاستیک ها را بررسی کنید. اگر یکی از چرخ ها کم باد باشد ماشین به همان سمت کشیده می شود. اگر مشکلی در باد لاستیک ها نبود پس ممکن است علت کشیده شدن ماشین به یک سمت وجود نقص در سیستم فرمان باشد. برای بر طرف کردن این مشکل باید به یک مکانیک مراجعه کنید.

 

بالانس نبودن چرخ ها و ساییدگی لاستیک

 

عوامل لاستیک سایی تایر, لاستیک سایی پس از چند کیلومتر, رفع لاستیک سایی

بالانس نبودن چرخ های خودرو، یکی از علت های لاستیک سایی به شمار می رود 

 

بالانس بودن چرخ ها به معنی توزیع وزن به طور مساوی در هر چرخ و همچنین یکسان بودن وزن هر چرخ با بقیه چرخ ها می باشد. در صورتی که وزن یکی از چرخ ها نسبت به چرخ دیگر کمی سنگین تر باشد هنگام حرکت با سرعت بالا این عدم توازن باعث ایجاد لرزش شده و این لرزش به جلوبندی و پلوس های خودرو آسیب می رساند و متعاقب آن، لاستیک های خودرو نیز دچار سائیدگی می شود. 

 

بالانس نبودن چرخ ها با لرزش خودرو قابل تشخیص است. اگر متوجه لرزش خودرو شدید باید به مکانیکی مراجعه کرده و بالانس بودن چرخ ها را بررسی کنید. برای بالانس کردن چرخ ها می توان با استفاده از وزنه های کوچک که قابل نصب بر روی رینگ هستند وزن آنها را متوازن کرد.

 

نقص در فنر بندی خودرو و ساییدگی لاستیک

فنر ها و سیستم تعلیق خودرو از انتقال ارتعاشات و نوسانات شدید ایجاد شده در چرخ ها به بدنه خودرو جلوگیری می کند. این سیستم از قسمت های مختلفی تشکیل شده است و همه قسمت ها باید به درستی و به طور هماهنگ کار کنند. در صورت ایجاد نقص در این سیستم و از بین رفتن عملکرد آن، به قسمت های دیگر خودرو آسیب جدی وارد می شود. یکی از این مشکلات که در نتیجه ی نقص در فنر بندی ایجاد می شود سائیدگی لاستیک ها می باشد.

 

نقص در جلوبندی و ساییدگی لاستیک

جلوبندی خودرو ارتباط مستقیمی با چرخ ها دارد و ایجاد هر گونه نقص و مشکلی در این قسمت مستقیما بر روی عملکرد چرخ ها تاثیر می گذارد و در نهایت باعث سائیدگی تایرها می شود. بنابراین توصیه می شود هر بار از قسمت جلوبندی خودرو صدای غیر عادی مانند تق تق شنیده شد باید فورا به مکانیک مراجعه کنید و از ایجاد مشکلات بعدی جلوگیری کنید. به عنوان مثال وجود مشکل در این بخش باعث می شود تا چرخ جلو در برخی از خودروها کج شود.

 

انواع سائیدگی لاستیک

سائیدگی لاستیک انواع مختلفی دارد:

• گاهی اوقات این حالت مربوط به سائیده شدن لاستیک از کناره هاست و زمانی پیش می آید که تایرها تماس بیشتری با سطح جاده دارند و به همین علت زودتر سائیده می شوند.

 

• سائیدگی لاستیک از وسط زمانی ایجاد می شود که لاستیک پر باد بوده و بخش مرکزی آن در تماس بیشتری با زمین باشد.

 

• سائیدگی در لبه بیرونی زمانی ایجاد می شود که چرخ ها دارای زاویه کمبر مثبت باشند.

 

• سائیدگی در لبه درونی زمانی ایجاد می شود که چرخ ها دارای زاویه کمبر منفی باشند.

 

• همچنین حمل بارهای سنگین و یا مشکلات مربوط به سیستم فنربندی باعث ایجاد چنین سایشی می شود.

 

• پله پله شدن لاستیک در اثر سیستم فنر بندی و نیز بالانس نبودن چرخ ها ایجاد می شود.

 

• پله پله شدن تایر عقب خودرو به علت وجود ایراد در کمک های عقب می باشد.

 

راه های جلوگیری از لاستیک سایی

برای جلوگیری از این مشکل راه هایی وجود دارد که در این قسمت به معرفی آنها می پردازیم.

 

بررسی مرتب تایرها

برای جلوگیری از سایش در چرخ ها توصیه می شود تایرها را به طور منظم بررسی کنید تا میزان کاهش آج را به مرور مشاهده کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید تا از مشکلات جدی تری پیشگیری کنید.

 

چک کردن میزان باد لاستیک ها

توصیه می شود هر چند ماه یک بار میزان باد لاستیک ها را بررسی کنید. همچنین در آغاز هر فصل باید میزان باد لاستیک ها را تغییر دهید. زیرا در هر فصلی به علت تغییرات دمایی لاستیک ها دچار انقباض و یا انبساط می شوند و در صورت میزان نبودن ممکن است مشکلاتی پیش بیاید.

 

مطالعه دفترچه راهنما

تقریبا تمامی کارخانه های تولید لاستیک دفترچه راهنمایی را به همراه محصولات خود به مشتری ارائه می کنند تا مشتریان بتوانند در زمان های مختلف از میزان باد کردن لاستیک ها آگاه شوند. مثلا اگر لاستیک بیش از حد باد شود ممکن است بیشتر در معرض خطر ترکیدن قرار بگیرد و منجر به حادثه و هزینه های زیادی شود.

 

از رانندگی با سرعت زیاد بپرهیزید

 

سائیدگی لاستیک خودرو, علت ساییدگی لاستیک عقب, ساییدگی لاستیک

برای پیشگیری از لاستیک سایی خودرو، از رانندگی با سرعت بالا پرهیز کنید

 

رانندگی با سرعت زیاد سبب می شود تا هنگام ترمز گرفتن اصطکاک زیادی میان لاستیک و زمین ایجاد شود و برای توقف کامل زمان زیادی صرف شود. در این صورت عمر لاستیک ها کمتر می شود. در نتیجه توصیه می شود همیشه با سرعت مناسب رانندگی کنید تا بتوانید اتومبیل را به خوبی کنترل کرده و از اصطکاک زیاد میان چرخ ها و زمین جلوگیری کنید.

 

جابجایی چرخ های جلو و عقب

لاستیک های جلویی برای ترمز به وسیله دیسک و لنت و لاستیک های عقبی برای ترمز دستی استفاده می شوند. از این رو لاستیک های جلویی ممکن است زودتر دچار سائیدگی شوند. بنابراین توصیه می شود برای جبران این امر هر دو سال یک بار چرخ های عقب را با چرخ های جلو جا به جا کنید تا عمر لاستیک ها افزایش یابد.

 

گردآوری: بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022