چگونه آب رادیاتور خودرو را تعویض کنیم؟تعویض اب رادیاتور ماشین, تعویض آب رادیاتور پراید, تعویض آب رادیاتور

آب رادیاتور تلفیقی از مایع خنک کننده و آب مقطر می باشد

 

چگونه آب رادیاتور خودرو را عوض کنیم؟

در مکانیزم خودرو وظیفه خنک کردن موتور بر عهده رادیاتور می باشد. آب رادیاتور تلفیقی از آب مقطر و مایع خنک کننده است. مایع خنک کننده موجود در رادیاتور به مرور زمان با افت کیفیت مواجه می شود. برای عملکرد مناسب سیستم خنک کننده ضرورت دارد در راستای تعویض آب رادیاتور خودرو اقدام نمایید. ما در این مقاله نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو را بیان می کنیم. 

رادیاتور خودرو 

به طور کلی رادیاتور خودرو نقش چشمگیری در عملکرد اتومبیل دارد. رادیاتور یک سیستم خنک کننده به شمار می رود که با جریان پذیری مایع خنک کننده سبب کاهش دما موتور می گردد.

 

موتور خودرو در طول عملکرد به صورت پیوسته عمل احتراق را انجام می دهد. احتراق با افزایش دما همراه است. بی شک ضرورت دارد برای جلوگیری از تداخل اسیب به قطعات مختلف خودرو و جلوگیری از انفجار اتومبیل، دمای موتور خودرو کاهش پیدا کند. 

 

در اطراف موتور خودرو، لوله های رادیاتور قرار دارند. رادیاتور مایع خنک کننده را به وسیله واتر پمپ به جریان می اندازد. با جریان پذیری مایع در اطراف سیلندر ها، حرارت موجود در موتور توسط آب رایداتور جذب می گردد.

 

عملکرد نامناسب رادیاتور خودرو سبب داغ شدن پیستون و چسبیدن سیلندر می گردد. این امر پس از چند کیلومتر رانندگی سبب انفجار اتومبیل می شود. 

سیستم خنک کننده در اتومبیل های مختلف در دو نوع متمایز مشهود است. اکثر خودرو های محصول سال قبل از 2000 میلادی به سیستم خنک کننده قدیمی مجهز هستند. این در حالی است که در خودرو های مدرن سیستم خنک کننده پیچیده ای تعبیه شده است. 

 

اهمیت تعویض آب رادیاتور خودرو 

آب رایداتور تلفیقی از مایع خنک کننده و آب مقطر می باشد. مسلما به مرور زمان کیفیت جذب و دفع حرارت به وسیله آب رادیاتور دستخوش تغییر می شود. با از بین رفتن خاصیت انتقال حرارت، میزان حرارت موتور کاهش چشمگیری پیدا نمی کند. 

در واقع اگر آب رادیاتور تعویض نگردد، پس از یک مدت زمان کوتاه موتور خودرو با افزایش بیش از حد دما مواجه می شود و خسارت هایی را به مالک تحمیل می سازد. 

 

مناسب ترین زمان برای تعویض آب رادیاتور خودرو 

 

نحوه تخلیه آب رادیاتور ماشین, عوض کردن آب رادیاتور, آب رادیاتور خودرو

در گام دوم c باید خودرو را در یک مکان صاف و خشک قرار دهید

 

مناسب ترین زمان برای تعویض مایع خنک کننده بر اساس مدل خودرو متغیر است. بهتر است بدانید شرکت سازنده خودرو بر اساس مکانیزم آن زمان مناسب تعویض آب رادیاتور را در دفترچه راهنما قید کرده است. با این حال به طور معمول بهترین زمان در خصوص عوض کردن آب رادیاتور هر 20000 کیلومتر می باشد.

 

شما می توانید برای آگاهی از وضعیت عملکرد محلول خنک کننده، درب رادیاتور را باز نمایید و به بررسی رنگ مایع خنک کننده بپردازید. رنگ شفاف محلول بیانگر بازدهی مناسب و  رنگ نارنجی محلول خنک کننده نشان از فرا رسیدن زمان تعویض دارد. 

 

نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو 

در اکثر خودروها مراحل تعویض آب رادیاتور به یک منوال است. احتمال می رود بر اساس مدل خودرو محل قرارگیری دریچه ها و شیر تخلیه متغیر باشد. 

 

گام اول تعویض آب رادیاتور خودرو 

یکی از مراحل تعویض آب رادیاتور خودرو، مراجعه به دفترچه راهنما در خصوص آگاهی از توصیه های کمپانی سازنده خودرو و کسب اطلاع از مایع خنک کننده مناسب است. از آنجایی که هر اتومبیل از یک میزان و نوع مشخصی مایع خنک کننده بهره می گیرد، بررسی دفترچه راهنما خودرو ضرورت دارد. 

 

علاوه بر این در کتابچه راهنما خودرو بخش های متشکل از مایع خنک کننده ذکر شده است. به طور مثال احتمال دارد در یک خودرو پنج بخش از آب رادیاتور را مایع خنک کننده تشکیل دهد. بهتر است بدانید شما ملزم هستید مایع خنک کننده را با آب مقطر مخلوط نمایید. نسبت آب و مایع بر اساس شرایط آب و هوایی و نوع اتومبیل مشخص می گردد. در اکثر مناطق آب و هوایی مخلوط 50 درصد از آب و 50 درصد از مایع پاسخگو می باشد. 

 

در پروسه تعویض آب رادیاتور نیازمند رعایت دستور العمل های ایمنی و لوازم ایمنی اعم از دستکش و عینک مخصوص هستید.

زمانی که آب رادیاتور تخلیه می شود، خودرو کارایی خود را در خصوص حرکت از دست می دهد. لذا قبل از تخلیه آب رادیاتور برای تهیه لوازم مورد نیاز اعم از مایع خنک کننده و لوازم ایمنی اقدام کنید. 

 

گام دوم تعویض آب رادیاتور خودرو 

 

آب رادیاتور خودرو, نحوه تعویض آب رادیاتور خودرو, تعویض آب رادیاتور

مناسب ترین زمان برای تعویض مایع خنک کننده براساس مدل خودرو متغیر است

 

در گام دوم می بایست خودرو را در یک مکان با سطح صاف و خشک قرار دهید. توجه داشته باشید که رادیاتور خودرو به گونه ای طراحی شده است که به وسیله فن، آب بازگشتی از موتور را خنک می سازد و مجددا به سمت موتور هدایت می کند. لذا آب در جریان رادیاتور دمای بسیار بالایی دارد. 

 

در این مرحله ضرورت دارد تا صبر کنید خودرو به صورت کامل خنک گردد. مدت زمان مورد نیاز برای خنک شدن بر اساس میزان کارکرد متغیر است. 

بنابراین برای کسب اطمینان از خنک شدن رادیاتور، قبل از آغاز پروسه تعویض آب با احتیاط بدنه رادیاتور و دریچه ها را لمس نمایید. 

 

گام سوم تعویض آب رادیاتور خودرو 

 

نحوه تخلیه آب رادیاتور ماشین, عوض کردن آب رادیاتور, آب رادیاتور خودرو

گام چهارم تعویض آب رادیاتور به شست و شوی مخزن آن اختصاص دارد.

 

پس از خنک شدن رادیاتور، کاپوت خودرو را باز نمایید. در مراحل تعویض آب رادیاتور با بخش های الکتریکی سرو کار ندارید. لذا بهتر است اتصال باتری را قطع نمایید. برای این منظور می بایست پایانه منفی باتری را شل کنید و کابل متصل به پایانه را جدا نمایید. 

خودرو را به وسیله ی پایه های جک در حد قرار گیری یک سطل بالا بیاورید. زین پس یک سطل یا یک ظرف بزرگ را زیر رادیاتور قرار دهید. 

 

رادیاتور در بخش جلویی محفظه موتور تعبیه شده است. بر روی بدنه رادیاتور یک الی دو فن وجود دارد و در بخش های جانبی آن بدنه آلومینیومی به همراه مخزن های فلزی یا پلاستیکی مشهود است. 

درب مخزن رادیاتور را باز نمایید. احتمال می رود بر اساس نوع مدل خودرو، یک پیچ به شکل T وجود داشته باشد. برای تخلیه آب ضرورت دارد تا پیچ را شل نمایید. 

 

توجه داشته باشید که برای جمع آوری مایع رادیاتور ضرورت دارد ظرف یا سطل به اندازه مناسب بزرگ باشد. علاوه بر این، احتمال می رود با وجود خنک شدن خودرو، مایع خنک کننده بیش تر از حد معمولی حرارت و بخار داشته باشد. 

به موجب سمی بودن مایع خنک کننده، تحت هر شرایطی از جریان پذیری آب رادیاتور بر روی زمین جلوگیری نمایید. 

 

گام چهارم تعویض آب رادیاتور خودرو 

گام چهارم تعویض آب رادیاتور به شست و شوی مخزن آن اختصاص دارد. برای شست و شوی رادیاتور یک قیف را بر روی دهانه دریچه رادیاتور تعبیه کنید. زین پس محلول رادیاتور شور را به همراه آب مقطر در داخل مخزن تا دو سانتی متر بریزید. محلول شست و شو تمام خوردگی و رسوب گذاری ها را از لوله های رادیاتور پاک سازی می کند. 

 

برای جریان پذیری محلول به تمام بخش های رادیاتور درپوش آن را ببندید و حدود ده دقیقه، موتور و بخاری خودرو را روش نمایید. در طی این روند آب به وسیله سیستم خنک کننده در جریان می افتد و درون رادیاتور را تمیز می کند. در طول عملکرد موتور، به دمای آب توجه داشته باشید. 

پس از خاموش کردن خودرو برای مدتی صبر کنید تا موتور و رادیاتور اتومبیل به صورت کامل خنک گردد. زین پس مجددا عمل تخلیه آب رادیاتور را تکرار کنید. 

 

گام پنجم تعویض آب رادیاتور خودرو 

پس از اتمام روند تخلیه آب رادیاتور، احتمال وجود رسوبات در داخل لوله ها وجود دارد. لذا می بایست شیلنگ موجود در بخش پایینی رادیاتور را به وسیله یک انبر دست شل کنید و پس از پر کردن رادیاتور با آب لوله کشی، شیلنگ را جدا کنید. در طی این روند آب و رسوبات رادیاتور تخلیه می گردند. 

 

گام ششم تعویض آب رادیاتور خودرو 

 

تعویض اب رادیاتور ماشین, تعویض آب رادیاتور پراید, تعویض آب رادیاتور

پیچ هواگیری در مسیر انتقال آب رادیاتور به موتور تعبیه شده است

 

در گام ششم نوبت پر کردن رادیاتور با آب جدید فرا می رسد. برای پر کردن رادیاتور ابتدا شیر تخلیه را به صورت کامل ببندید. سپس به آرامی درون مخزن رادیاتور از طریق درپوش بالارا با محلول ترکیبی آب مقطر و مایع خنک کننده پر کنید. 

یکی از نشانه های پر شدن مخزن رادیاتور، رسیدن میزان مایع خنک کننده به خط ماکزیمم یا حداکثر می باشد. 

 

پس از پر شدن مخزن، درپوش را ببندید. سپس موتور و بخاری خودرو را به مدت ده دقیقه روشن نمایید. 

بهتر است بدانید که مایع خنک کننده به مرور زمان از مخزن به لوله های سیستم خنک کننده انتقال پیدا می کند. لذا در صورتی که با عجله و شتاب خواستار پر کردن مخزن شوید، احتمال سرریز شدن آن وجود دارد. 

 

زمانی که در داخل رادیاتور هوا وجود داشته باشد، بخشی از لوله های انتقال آب و شیلنگ ها به وسیله هوا اشغال می گردد. بدین ترتیب میزان جریان پذیری مایع خنک کننده در اطراف موتور کاهش پیدا می کند. این امر از سرد شدن مناسب موتور جلوگیری می کند و به قطعات مختلف آسیب وارد می سازد. 

 

پیچ هواگیری در مسیر انتقال آب رادیاتور به موتور تعبیه شده است. بهتر است برای هواگیری زمانی که خودرو در حالت خاموش قرار دارد، اقدام نمایید. به منظور تخلیه هوا اضافی پیچ های هواگیری را باز نمایید.

توجه داشته باشید که وجود هوا در سیستم خنک کننده روند جذب گرما موتور را با اختلال رو به رو می کند. 

 

تجهیزات مورد نیاز در خصوص تعویض آب رادیاتور خودرو 

• مایع ضد یخ

• آچار قابل تنظیم 

• عینک ایمنی

• سوکت

• آب مقطر 

• پیچ گوشتی 4 در 1

• انبر دست مخصوص 

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

  تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

  سایر مطالب مجله خودرو

   ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

   ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------