آموزش تمیز و براق کردن چراغ های خودرو با سه روش مختلفتمیز کردن چراغ خودرو , براق کردن چراغ خودرو

روشهای تميز كردن چراغ جلو ماشين

 

تمیز و براق کردن چراغ خودرو  

احتمالا برای شما هم پیش آمده است که پس از مدتی طولانی با تغییر رنگ و کدر شدن چراغ های ماشین روبرو شوید. چراغ ها در این حالت زیبایی خود را از دست می دهند و عدم شفافیت یا نور کافی از جمله مشکلاتی هستند که ممکن است با آن روبرو شوید اما خوشبختانه راه حل هایی با کمترین هزینه وجود دارند که به رانندگان در تمیز کردن، رفع کدری و براق کردن چراغ خودرو کمک می کنند.

علت کثیف شدن و کدری چراغ خودرو

احتمالا پیش از راه کارهای رفع این مشکل دوست دارید دلیل آن را بدانید؛ زرد یا کدر شدن چراغ های ماشین پس از چندسال استفاده به دو دلیل کلی اتفاق می افتد:

 

۱. بارش باران های اسیدی

باران های اسیدی که به علت آلودگی هوا ایجاد می شوند باعث مشکلاتی در رنگ و صدمه دیدن اجسامی مانند بدنه خودرو ها می شوند. در که صورتی چراغ های خودرو در معرض باران های اسیدی قرار بگیرد به مرور زمان رنگ آن تغییر می کند.

 

۲. ایجاد خط و خش روی طلق چراغ

برخورد اجسام ریز و درشت در طول زمان باعث صدمه دیدن طلق و ایجاد خط و خش هایی می شود که در نتیجه نور شکسته شده و به کاهش دید راننده ختم می شود. 

 

در صورت مواجه شدن با چنین مشکلی شما می توانید چراغ خودرو را تعویض کنید اما از آنجایی که طلق ها به تنهایی فروخته نمی شوند باید تمام بدنه و چراغ ها را باهم خرید کنید؛ این امر موجب بالا رفتن هزینه ها می شود مخصوصا اگر از ماشین های مدل بالا یا خارجی استفاده کنید. در صورتی که می خواهید تمیز و براق  کردن چراغ خودرو را با کم ترین هزینه انجام دهید ادامه مطالب را دنبال کنید.

 

تمیز کردن چراغ خودرو

 

 تمیز کردن چراغ خودرو , براق کردن چراغ خودرو , روش تمیز کردن چراغ ماشین

بهتر است همیشه چراغ های خودرو را تمیز و براق نگه دارید

 

چراغ های کثیف اجازه نمی دهند نور به درستی محیط را روشن کند و خطراتی ایجاد می کند. اگرچه ممکن است تمیز کردن چراغ خودرو ساده به نظر برسد اما باید به نکاتی توجه کنید:

• ممکن است شما نیز شنیده باشید که برای تمیز کردن خودرو بهتر است چراغ آن را باز کرده و سپس اقدامات لازم را انجام دهید اما پیش از چنین کاری حتما به این نکته توجه داشته باشید که چراغ در خودروهای امروزی کمی پیچیده تر شده است و باز یا بسته کردن آن نیاز به مهارت دارد. ممکن است پس از باز کردن نتوانید به درستی آن را ببندید یا قطعاتی آسیب ببینند.

 

• ابتدا مشکل چراغ خودرو را به درستی پیدا کرده و سپس با انتخاب یکی از روش های زیر به تمیز کردن انها بپردازید. کثیف شدن و کدری چراغ خودرو با توجه به شرایط می تواند متفاوت باشد و در برخی موارد با اقداماتی آسان برطرف شود.

 

روش های ساده و ارزان تمیز کردن چراغ خودرو

در صورتی که تنها با مشکل کثیفی یا مقداری کمی از کدری و خط و خش در چراغ خودرو مواجه هستید می توانید با استفاده از این راه کارها چراغ خودرو را تمیز کنید:

 

• استفاده از پارچه و آب برای تمیز کردن چراغ خودرو

ساده ترین راه کار برای وقت هایی که تنها با کثیفی یا گلی شدن چراغ ها روبرو هستید! حتما هنگام رانندگی و مسافرت به چراغ های خودرو توجه کنید و در صورت وجود الودگی با یک دستمال خیس یا پارچه کهنه آنها را تمیز کنید.

 

• استفاده از خمیر دندان و مسواک برای تمیز کردن چراغ خودرو

 

 تميز كردن چراغ ماشين با خمير دندان , تمیزکردن کدری چراغ خودرو , خش گیری چراغ خودرو

استفاده از خمیر دندان و مسواک برای تمیز کردن چراغ خودرو

 

استفاده از این دو وسیله جهت تمیزکاری در مواقع بسیاری علاوه بر شستن دندان ها نیز توصیه می شود. این روش ارزان است و تقریبا در همه جا می توان از آن استفاده کرد و با تاثیرگذاری مناسب جز بهترین راه کارها برای براق کردن چراغ خودرو به شمار می رود.

برای تمیز کردن چراغ ماشین با خمیردندان ابتدا یک مسواک، خمیر دندان، اسپری یا بطری آب، دستمال نرم و مواد شوینده تهیه کنید.

 

در مرحله دوم بهتر است یک بار چراغ ها را با آب و مواد شوینده بشویید تا قسمت هایی که بیشتر زرد یا کدر شده اند مشخص شوند. پس از خشک شدن چراغ ها این بخش ها را مشخص کنید. برای جلوگیری از صدمه دیدن رنگ نیز می توانید از چسب زدن به اطراف بدنه چراغ خودرو استفاده کنید.

 

تميز كردن چراغ جلو ماشين , رفع کدری چراغ ماشین , تميز كردن چراغ ماشين

جلوگیری از آسیب دیدن سایر قسمت ها با چسب زدن دور چراغ

 

در مرحله سوم پارچه ی مرطوب را به مقدار کافی خمیر دندان آغشته کرده و با حرکتی دایره ای حدودا پنج دقیقه چراغ را تمیز کنید و در صورتی که حس کردید به خمیر دندان یا آب بیشتری نیاز دارید حتما آنها را اضافه کنید.

در مرحله آخر نیز پس از آب کشی و خشک شدن چراغ ها می توانید نتیجه را بررسی کنید و در صورت باقی ماندن برخی از بخش ها دوباره از این روش یا سایر راه ها برای رفع آن اقدام کنید.

 

 استفاده از سمباده و پولیش زنی برای تمیز کردن چراغ خودرو

این روش ممکن است کمی هزینه بالاتری نسبت به دیگر راه کارهای ارائه شده داشته باشد اما تاثیرات آن نیز بهتر بوده و برای رانندگانی که با کدری و کثیفی زیادی در چراغ خودرو روبرو هستند توصیه می شود. همچنین در روش سمباده زنی باید دقت بیشتری داشته باشید تا موجب صدمه دیدن خودرو نشوید.

 

روش تمیز کردن چراغ ماشین,تمیز کردن چراغ ماشین , چطور چراغ خودرو را شفاف کنیم

روش سمباده زنی؛ موثرترین روش در براق کردن چراغ های خودرو

 

اگرچه سازندگان سعی می کنند طلق چراغ هارا به بهترین نحو و مقاوم ترین شکل بسازند اما با این حال این ساختار محکم نیز با گذر زمان آسیب می بیند و زرد یا کدر می شود. برای رفع آن:

 

۱. ابتدا وسایل مورد نیاز را تهیه کنید؛ برای سنباده زنی چراغ خودرو به دو نوع سخت و نرم از این محصول نیاز دارید. عدد ثبت شده روی سمباده نشان دهنده نرمی و زبری آن است که هرچه این عدد بیشتر باشد سنباده نرم تر است.

استفاده از سنباده سخت با عدد ۴۰۰ و سنباده نرم با عدد ۲۰۰۰ برای تمیزکاری و براق کردن چراغ خودرو مناسب است. 

علاوه بر این پارچه، آب و همچنین پولیش برای برق انداختن چراغ ماشین نیاز است.

 

۲. پس از تهیه وسایل مورد نیاز مانند روش های قبلی باید سطح چراغ ها را به خوبی از هر نوع آلودگی تمیز کنید. این کار علاوه بر دید بهتر نسبت به مشکلات چراغ باعث می شود روند سنباده زدن نیز بدون مشکل پیش برود.

 

۳. برای رفع کدری چراغ ماشین ابتدا از سنباده سخت یا زبر استفاده کنید. حتما قبل از سنباده زدن سطح چراغ و سنباده را با آب مرطوب و خیس کنید چرا که حتی نرم ترین سنباده ها نیز در حالت خشک باعث ایجاد خط و خش در طلق چراغ می شوند.

استفاده از سنباده سخت باعث ایجاد شیارهای ظریف و متعددی در سطح صاف چراغ می شود؛ بدین ترتیب باید این کار را تا جایی ادامه دهید که سطح آن به صورت کامل و یکدست مات یا کدر شود. البته توجه کنید که سنباده زدن را باید به آرامی انجام دهید و فشار زیادی به چراغ وارد نکنید.

 

۴. پس از اینکه به سطح مورد نظر رسیدید با استفاده از سنباده نرم، طلق چراغ را سنباده بزنید. دقت کنید که چراغ یا سنباده به هیچوجه خشک نباشند و این مرحله را تا جایی ادامه دهید که شفافیت چراغ مقداری بیشتر از قبل شود. 

 

 تمیزکردن کدری چراغ خودرو , خش گیری چراغ خودرو , تمیز کردن چراغ خودرو

پولیش زدن چراغ خودرو

 

۵. در آخرین مرحله برای براق کردن چراغ خودرو می توانید با استفاده از پولیش خودرو یا مواد شیمایی دیگر برای شفافیت طلق اقدام کنید. استفاده از پولیش رایج تر است و بدین منظور اینگونه عمل کنید:

 

در قدم اول مقداری از پولیش را روی چراغ بمالید و با کمک پنبه به صورت دایره ای رو سطح چراغ پخش کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که همه شیارهای ظریف ایجاد شده در مراحل قبل به پولیش آغشته شوند.

 

احتمالا با گذشت زمان کمی با احساس کم شدن پولیش رو سطح مواجه شوید، در چنین مواقعی پولیش اضافه کنید و به تغییرات چراغ توجه کنید. مرحله پولیش زدن ممکن است تا یک ساعت طول بکشد اما تغییرات قابل مشاهده هستند و در صورت رضایت از نتیجه می توانید این مرحله را در مدت کمتری به پایان برسانید.

 

افرادی نیز از سایر مواد شیمایی یا خمیر دندان و... به جای پولیش استفاده می کنند اما نکته مهم نتیجه نهایی است.

 

تميز كردن چراغ جلو ماشين , رفع کدری چراغ ماشین , تميز كردن چراغ ماشين

تفاوت قبل و بعد براق کردن چراغ خودرو

 

جمع بندی

تمیز کردن و براق کردن چراغ خودرو اهمیت بسیار بالایی دارد و از آن نکاتی است که هر راننده ای حتما باید به آن توجه کند. شما می توانید روش های مختلف ذکر شده در این مقاله را امتحان کنید و با ارزیابی مشکل با کمترین و ارزان ترین هزینه طلق چراغ را برق بیاندازید. این روش ها در بسیاری از مواقع کارساز هستند اما اگر مشکلتان جدی تر بود یا نتیجه حاصل شده رضایت شما را جلب نکرد می توانید با خرید از فروشگاه های معتبر و مراجعه به فردی با مهارت جهت تعویض چراغ خودرو اقدام کنید.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------