همه چیز درباره فیلتر بنزین + انواع فیلتر بنزینزمان تعویض فیلتر بنزین, دلایل عدم خروج بنزین از فیلتر بنزین, دستگاه فیلتر بنزین

فیلتر بنزین از قطعه های کاربردی در خودروها می باشد

 

فیلتر بنزین چیست و چه کاربردی دارد؟ 

فیلتر بنزین یکی از قطعه های کاربردی در خودروها به حساب می آید که وظیفه آن پاکسازی بنزین ورودی ماشین می باشد . این قطعه با ورود بنزین های بی کیفیت معمولا کثیف می شود و با این اتفاق کارایی آن با کیفیت سابق انجام نمی گردد. با تمیز کردن فیلتر بنزین تا حدودی می توان مشکلات مربوط به این قطعه را حل کرد اما در مواقعی تنها با تعویض این قطعه به نتیجه می رسیم. برای دست یابی به اطلاعات بیشتر در زمینه فیلتر بنزین مطالب را دنبال کنید.

فیلتر بنزین چه کاری انجام می دهد؟

در همه ی خودرو ها کثیف و قدیمی شدن مخزن های سوخت و شلنگ های انتقال سوخت در محل های سوخت گیری یک پدیده طبیعی است که این رخداد ها یکی از روش های انتقال آلودگی  به باک بنزین خودرو می باشد.

 

افزون بر موارد بیان شده قدیمی شدن باک بنزین و لوله های انتقال سوخت در مسیر سوخت رسانی به موتور هم می تواند در آلوده شدن بنزین ورودی به خودرو حائز اهمیت واقع شود. با پیشرفت صنعت خودرو سازی فیلتر بنزین جهت جلوگیری از معضلات ناشی از آلودگی بنزین طراحی شده است. تمامی خودرو ها از فیلتر بنزین استفاده می کنند تا از یک بنزین و سوخت پاک و با کیفیت بهره مند شوند.

 

 فیلتر بنزین پراید, تاثیر فیلتر بنزین, دستگاه تولید فیلتر بنزین

فیلتر بنزین جهت تصفیه و افزایش کیفیت سوخت استفاده می شود

 

 سیستم پاشش سوخت انژکتوری اتومبیل ها دارای دهانه ای برای پاشش سوخت می باشد که اندازه آن به صورت تقریبی نزدیک به ۲ میلی متر است . کوچک بودن این دهانه ورود هر گونه آلودگی ای که از این اندازه بیشتر باشد را خطرناک به شمار می آورد ، زیرا  گرفتگی انژکتور ها سبب ضعیف شدن کارکرد سیستم سوخت ماشین می شود . با وجود این مسئله وظیفه اصلی فیلتر بنزین را می توان صاف کردن بنزین ورودی از هر گونه آلودگی و کثیفی دانست .

 

کثیف شدن فیلتر بنزین و نشانه های آن

زمانی که فیلتر بنزین خودروی ما دچار گرفتگی و آلودگی شود ، علائمی در کارکرد این قطعه پدید می آید که برخی از شناخته شده ترین آن ها عبارتند از :

 

- تاخیر در روشن شدن خودرو : این اتفاق تا حدود زیادی می تواند به کثیف بودن فیلتر بنزین مرتبط باشد . در بعضی مواقع همچون زمانی که در هوای سرد استارت می زنیم و بعد از اولین استارت ما خودرو روشن نمی شود امکان دارد که فیلتر بنزین آلوده شده باشد و این مشکل  ناشی از کثیفی فیلتر بنزین باشد .

 

- کم شدن میزان قدرت موتور خودرو : پدیده کاهش میزان قدرت موتور نیز می تواند به کثیف بودن فیلتر بنزین وابسته باشد . آلوده بودن فیلتر بنزین باعث می شود تا سوخت طبق عملکرد درست به انژکتور ها نرسد و زمانی که انژکتور ها  برای زیاد شدن قدرت بیشتر به سوخت بیشتر نیاز دارند تا به موتور خدمات رسانی کنند ، از دریافت این سوخت بی حاصل بمانند و در نتیجه قدرت موتور کم شود . 

 

فیلتر بنزین, فیلتر بنزین پراید, تاثیر فیلتر بنزین

فیلتر بنزین سالم و استفاده شده

 

- لرزش موتور و گرفتگی انژکتور ها : هنگام رخدادن این اتفاق ذره های موجود در سوخت و بنزین از فیلتر عبور می کنند و به انژکتور ها می رسند. همان طور که در مطالب قبلی شرح داده شد به دلیل کم بودن قطر محل پاشش سوخت انژکتور ها هم کم می باشد و رد شدن سوخت امکان دارد سبب گرفتگی و اختلال در این مسیر شود و به اختلال در عملکرد موتور ختم شود. 

 

- شنیده شدن صدای غیر طبیعی از پمپ بنزین :  از آن جایی که پمپ بنزین وظیفه جا به جایی پر فشار بنزین از باک به موتور را انجام می دهد ، هنگامی که مسیر این جا به جایی در بخش فیلتر بنزین گرفته شده باشد ، پمپ شدن بنزین قدرت خود را از دست می دهد و  پیوسته با این اتفاق صدای عادی آن نیز تغییر می کند . برای گوش دادن صدای پمپ بنزین ، باید قبل از روشن کردن ماشین سوئیچ را در جایگاه خود باز کنیم تا به مدت چند ثانیه صدای عمل کردن پمپ بنزین بالا بیاید .

 

محل قرار گیری فیلتر بنزین 

جایگاه فیلتر بنزین در بخشی میان مخزن سوخت و موتور می باشد . به صورت معمول فیلتر بنزین داخل باک قرار دارد که باک نیز در اوایل خط سوخت واقع می شود تا سوخت را به خودرو برساند ، و یا بخشی در بین خط سوخت در کف خودرو می باشد . در نمونه ای از اتومبیل ها همچون اتومبیل های آلمانی فیلتر بنزین یا صافی بنزین در بخش زیر صندلی عقب راننده و در کنار پمپ بنزین ماشین دیده می شود . برای آگاه شدن از جایگاه دقیق فیلتر بنزین ماشین ‌می توانیم به دفترچه راهنما ی خودرو رجوع کنیم  و یا از تعمیرکار های مجاز کمک بگیریم .

 

زمان تعویض فیلتر بنزین, دلایل عدم خروج بنزین از فیلتر بنزین, دستگاه فیلتر بنزین

محل قرارگیری فیلتر بنزین در خودرو

 

روش تمیز کردن قطعه فیلتر بنزین خودرو

هر زمانی که یکی از علائم زیر در خودرو به وجود آید لازم است فیلتر بنزین خودرو را تمیز و عوض کنیم. 

- خودرو پس از چند بار استارت زدن، روشن می شود .

-موتور خودرو برای اینکه از دور پایین به بالا برسد، نسبت به قبل، به زمان بیشتری نیاز دارد.

- قدرت موتور به ویژه هنگام استفاده از کولر یا حرکت در سر بالایی ها نسبت به کارکرد پیشین با افت مواجه خواهد شد.

- گرفتگی انژکتور ها باعث لرزش موتور می شود.

مواردی که بیان شد نشانه ای از وجود آلودگی یا خرابی در قطعه صافی بنزین است . نکته حائز اهمیت در مورد فیلتر بنزین این می باشد که عوض کردن به موقع فیلتر بنزین تاثیر بسزایی در کیفیت کارکرد و مقدار عمر سیستم موتور خواهد داشت.

 

انواع فیلتر بنزین, فیلتر بنزین, فیلتر بنزین

روش تمیز کردن فیلتر بنزین

 

آسان ترین روش برای تمیز کردن فیلتر بنزین ، بیرون آوردن و وارد کردن هوا با فشار در آن می باشد ، این حرکت ذره های کوچک و بزرگ را تا مقدار زیادی از فیلتر بیرون می کند . بعد از انجام دادن یک بار این حرکت بهتر است که برای بار دوم نیز مقداری هوا به داخل فیلتر دمیده شود. اگر هوا از داخل فیلتر عبور کند ، نشانه ی این می باشد که فیلتر تمیز و باز شده است ، و زمانی که نتیجه مخالف این باشد لازم است که فیلتر بنزین تعویض گردد.

 

 در ایران کیفیت بنزین از نوع کیفیت بالا نمی باشد و در حد متوسط است ، به همین دلیل ذره های مختلفی در بنزین تولید شده در کشور وجود دارد که درصد نا خالص بودن آن را بیشتر می کند پس پیوسته با این نکته خودرو های کشور ما  به فیلتر بنزین یا صافی با کیفیتی نیاز دارند و در انتخاب این قطعه باید دقت کنیم.

 

همچنین در ماشین هایی که فیلتر بنزین آن ها قیمت زیادی ندارند باید هر ساله این قطعه مورد بررسی قرار گیرد و در صورت نیاز عوض شود . اما در ماشین هایی که قیمت فیلتر بنزین آن ها زیاد می باشد و حتی هم قیمت با پمپ بنزین در آن ها است مانند بنز های مختلف  و یا BMW بهتر است تا از طریق ای سی یو ماشین به وسیله یک افراد متخصص تست های لازم انجام شود و در صورت نیاز صافی بنزین عوض شود تا قطعه های دیگر آسیب نبیند .

 

مواردی که ممکن است سبب خراب شدن فیلتر بنزین شود

اگر منطقه ای که اکثر تردد های ما در آن جا انجام می شود باد خیز باشد ، بنزین کثیف تر می شود . همچنین هوای آلوده ی استان و شهر هایی چون تهران هم می  توانند یکی از مواردی باشند که سبب شوند قطعه هایی مانند : فیلتر هوا و فیلتر بنزین خودرو زودتر از زمان مشخص خود خراب باشد. عوامل دیگری که باعث خراب شدن قطعه فیلتر بنزین ماشین می شوند عبارتند از :

- نوع بنزین ورودی و میزان خالص بودن آن .

- زمان عویض کردن فیلتر بنزین پیشین خودرو .

- استفاده از فیلتر های نا مرغوب و تقلبی.

 معمولا در دفترچه راهنمای تمامی خودرو ها نمونه های خاصی برای انواع فیلتر ها و روغن های مورد استفاده در آن  خودرو معرفی می شوند که بهتر است از آن ها بهره گیری کنیم .

 

تاثیر فیلتر بنزین, دستگاه تولید فیلتر بنزین, تولید فیلتر بنزین

با توجه به خودرو از فیلترهای بنزین مختلفی استفاده می شود

 

انواع فیلتر بنزین از نظر جنس

خیلی از رانندگان این نظر را دارند که استفاده کردن از فیلتر فلزی انتخاب بهتری می باشد ، که دلیل اصلی آن‌ ها فلزی بودن بدنه ‌ی این فیلتر ها است. اما این دلیل ، یک نظر کاملا اشتباه است ، زیرا که فیلتر پلاستیکی یا همان پلیمری با فیلتر فلزی در عملکرد هیچ تفاوتی ندارند. و تنها تفاوت در محل قرارگیری فیلتر ها می باشد که سبب می‌ شود تا بعضی ها فیلتر فلزی و برخی پلاستیکی تولید و مصرف کنند.

 

- فیلتر بنزین فلزی : استفاده از فیلتر سوخت فلزی در ماشین هایی بیشتر به کار رفته می شود که محل قرار گیری این قطعه در زیر بدنه ‌ی اتومبیل باشد. به دلیل محل قرار گیری فیلتر فلزی و احتمال برخورد با مانع ها و عارضه های موجود در جاده‌ ، احتمال جرقه زدن در بدنه ‌ی این نوع فیلتر را افزایش می دهد . در فصل های سرد سال این نوع فیلتر‌ ها مقداری رطوبت به خود می گیرند و به دلیل زنگ ‌زدگی از عملکرد آن ‌ها به صورت چشمگیری کم می‌ شود. در منطقه های سرد سیر نیز رطوبت فصل های سرد سبب یخ‌ زدگی در فیلتر سوخت های فلزی می ‌شود. در فصل های گرم منطقه های گرمسیر نیز گرم شدن فیلتر های فلزی بیشتر از فیلتر های پلاستیکی انجام می شود.

 

دستگاه فیلتر بنزین, مشکلات فیلتر بنزین, انواع فیلتر بنزین

برخی از مدل های فیلتر بنزین

 

- فیلتر بزنین پلاستیکی یا پلیمری : به صورت معمول در ماشین هایی که مکان قرار گیری فیلتر بنزین آن ‌ها در  کاپوت است از فیلتر بنزین پلیمری استفاده می‌ شود. این فلیتر ها از نظر قیمت نسبت به فیلتر های فلزی ازران ‌تر می باشند . فیلتر های بنزین پلاستیکی مجهز به آهنربا می باشند که در قرارگیری آن ها موثر است.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

 
مطالب پیشنهادی,وبگردی

تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------