آشنایی با چراغ های مه شکن و زمان استفاده از آنهاتعویض چراغ مه شکن, انواع رنگ های چراغ مه شکن, مزایای چراغ مه شکن

از چراغ مه شکن با هدف انتشار پرتوهای میله ای استفاده می شود

 

آشنایی با چراغ مه شکن خودرو

چراغ مه شکن امروزه به خاطر مزایای زیادی که دارد مورد استقبال تولید کنندگان و خریداران قرار گرفته است و یکی از چراغ های اصلی ماشین محسوب میشود. البته بسیاری از تولید کنندگان نیز از این چراغ ها برای بهتر کردن ظاهر خودرو استفاده می کنند تا نسبت به دیگر خودرو ها متمایز باشند.

چراغ مه شکن چیست؟

به طور کلی از چراغ مه شکن با هدف انتشار پرتوهای میله ای استفاده می شود به این صورت که زاویه ی زیادی را نسبت به زمین ایجاد میکند و باعث می شود تا در فاصله ی چند متری دید بهتری به وجود بیاید و افزایش دید کلی را شاهد باشیم زیرا در زمان مه غلیظ مشاهده روبه رو بسیار دشوار می شود.

 

در صورتی که در چراغ های معمولی زاویه از سطح زمین کمتر است و برای همین سطح وسیع تری روشن می شود و شما می توانید از این چراغ ها در مواقع عادی استفاده کنید. حال متوجه شدید که فرق اساسی چراغ های معمولی با چراغ های مه شکن در زاویه ی تابش آن ها است.

برای اولین بار در سال 1930 شرکت بوش آلمان این چراغ ها را به بازار عرضه کرد.

 

انواع رنگ های چراغ مه شکن

 

 علت استفاده از چراغ مه شکن, چراغ مه شکن چیست, چراغ مه شکن

بیشتر تولید کنندگان از نور زرد در چراغ های مه شکن استفاده می کنند

 

شما می توانید برحسب سلیقه ی خود از بین رنگ های زرد و سفید و آبی یکی را انتخاب کنید و این کاملا مربوط به سلیقه ی شخصی شماست و بر خلاف باور عموم هیچ محدودیتی در انتخاب رنگ نیست. همان طور که گفته شد اصلی ترین عامل تأثیر گذار در چراغ های مه شکن زاویه ی تابش نور آن نسبت به زمین است.

 

با تمام نکاتی که گفته شد توصیه می شود تا از رنگ زرد آن استفاده کنید به دلیل این که نسبت به اشعه ی آبی و بنفش چراغ زرد از سفید کم تر است و مانع انعکاس و بازتاب بیش از حد نور در هنگام برخورد با قطرات باران و مه می شود و برای رانندگان خستگی کمتری ایجاد می کند و این ویژگی، مزیت بزرگی محسوب می شود. به همین خاطر بیشتر تولید کنندگان از نور زرد در چراغ های مه شکن استفاده می کنند اگر چه شما می توانید با تعویض آن رنگ دلخواد خود را قرار دهید.

 

چه زمانی باید از چراغ مه شکن استفاده شود؟

ابتدا باید اشاره کرد که چراغ های مه شکن فقط برای زمان های ویژه و شرایط خاص تعبیه شده اند و استفاده از آن ها در شرایط عادی عملا بی فایده است و هیچ تأثیری ندارد و باید از چراغ های معمولی یعنی نور بالا و نور پایین استفاده شود.

 

همان طور که از اسم آن متوجه می شوید این چراغ ها برای روزهایی مورد استفاده قرار می گیرد که رطوبت هوا بالا باشد و مه ایجاد شده باشد یا گرد و غبار وجود داشته باشد و با استفاده از چراغ های معمولی احتمال بازتاب نور زیاد باشد این اتفاق هم به دلیل برخورد پرتو های نور با ذرات معلق آب یا گرد و خاک است که باعث شکسته شدن و بازتاب نور به سمت خود راننده می شود.

 

همچنین باید توجه داشته باشید که شرط استفاده از چراغ های مه شکن سرعت پایین و استاندارد است زیرا همان طور که گفته شد این چراغ ها فقط سطح محدودی را قابل رویت می کنند و از برخورد وسیله با اطراف یا خروج آن از لاین خود جلوگیری می کند.

 

چراغ های مه شکن عقبی

 

تعویض چراغ مه شکن, انواع رنگ های چراغ مه شکن, مزایای چراغ مه شکن

زاویه ی قرار گیری چراغ مه شکن از مزایای آن است

 

تعدادی از ماشین ها فقط دارای چراغ های مه شکن جلویی هستند و بعضی دیگر در قسمت عقبی هم دارای چراغ مه شکن هستند اما به طور کلی چراغ های مه شکن عقبی در قانون اجباری شده اند و باید در تمام خودرو ها کار گذاشته شوند اما در مورد چراغ های مه شکن جلویی اینطور نیست و فقط در برخی از ماشین ها به دلیل متمایز بودن از دیگر ماشین ها تعبیه شده اند.

 

این نوع از چراغ ها هم مانند سایرین از برخورد وسیله های نقلیه ی پشتی به وسیله ی شما جلوگیری می کند و با روشن کردن بخشی از پشت ماشین شما، رانندگان دیگر را مطلع می کند که در چند متری آن ها ماشین دیگری وجود دارد. باید بدانید که این چراغ ها نیز برای شرایط مه آلود و برفی ساخته شده اند  و استفاده از چراغ های معمولی در این شرایط باعث میشود که رانندگان پشتی دیر تر از وجود شما آگاه شوند و منجر به تصادفات شود.

 

رنگ این چراغ ها اکثرا به رنگ چراغ های ترمز و قرمز است { گاها به رنگ های سبز هم دیده می شود} و برای همین باید با فاصله استاندارد از آن نصب شود تا در هنگام استفاده برای رانندگان پشتی مشکلی ایجاد نکند و آن ها متوجه توقف ماشین شوند. 

 

چراغ های مه شکن عقبی, علت استفاده از چراغ مه شکن, چراغ مه شکن چیست

وجود چراغ های مه شکن عقبی در قانون اجباری شده اند

 

برخی از خودرو ها به طور فابریکی و از همان ابتدا دارای هردو چراغ های مه شکن هستند گرچه امکان دارد این چراغ ها ضعیف باشند و خریدار می تواند با توجه به نیاز خود و با توجه به آب و هوای محل زندگی خود مه شکن های قوی تری را خریداری و نصب کند که معمولا این گونه چراغ ها از لحاظ قدرت پخش نور بهتر عمل می کنند و همچنین ظاهر بهتر و اسپرتی تری را به ماشین می دهند. 

 

نکته ی دیگر این است که در برخی ماشین های مجهز به کنترل اتوماتیک شما می توانید زاویه ها و قدرت پخش نور را به صورت دستی تنظیم کنید البته این کار احتیاج به دانش دارد تا بتوان به بهترین صورت از آن استفاده کرد.  

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------