چگونه در هوای سرد از یخ زدگی شیشه های خودرو جلوگیری کنیم؟رفع مشکل یخ بستن شیشه ها, جلوگیری از یخ زدگی شیشه های خودرو, اسپری ضد بخار و یخ زدگی شیشه خودرو

استفاده از آب ولرم در برطرف کردن یخ زدگی شیشه های خودرو مؤثر است

 

چگونه یخ‌زدگی شیشه خودرو را از بین ببریم؟

یخ زدن شیشه های خودرو در فصول سرد سال یکی از مشکلاتی است که می تواند بسیار آزار دهنده باشد و گاهی اوقات مانع رانندگی شود. در این مقاله به موضوع یخ زدن شیشه های خودرو و راه حل هایی برای جلوگیری و برطرف کردن این مشکل خواهیم پرداخت.

یخ زدن شیشه های خودرو

 

نحوه یخ زدایی سریع شیشه جلو اتومبیل, یخ زدگی شیشه های خودرو, رفع یخ زدگی شیشه خودرو

در مواجه با یخ زدگی شیشه های خودرو سعی در خراشیدن یخ ها نداشته باشید

 

ممکن است برای شما هم بار ها اتفاق افتاده باشد که در یک صبح زمستانی برای رفتن سر کار آماده می شوید و هنگامی که به سمت ماشین می روید تا آن را روشن کنید متوجه می شوید که شیشه های آن یخ زده است و مانع دیدتان می شود. ممکن است در صورتی که عجله داشته باشید تصمیم بگیرید که با همین شیشه ها به مسیر خود ادامه دهید.

 

اما در چنین شرایطی خطرات زیادی برای تان پیش خواهد آمد. احتمالا سعی می کنید تا با یک وسیله ای مانند کاردک لایه یخی را بتراشید که در این صورت ممکن است به شیشه خودرو آسیب زده و در آن خط و خش بیندازید. اما راه های دیگری وجود دارد که می تواند بسیار مؤثر باشد که در ادامه آنها را توضیح می دهیم.

 

روش های جلوگیری و رفع یخ زدگی شیشه خودرو

برای بر طرف کردن این مشکل چند روش وجود دارد که آنها را معرفی می کنیم و در صورت امکان آنها را امتحان کنید تا اگر چنین مشکلی برایتان پیش آمد بلافاصله برطرف کنید و یا از ایجاد چنین مشکلی جلوگیری کنید.

 

استفاده از آب ولرم

این روش برای مکان هایی مناسب می باشد که دمای هوای منطقه خیلی سرد و یخبندان نباشد و آب به سرعت یخ نبندد. اما با این حال اگر مایل هستید از این روش استفاده کنید بهتر است از آب ولرم استفاده کنید. یخ های شیشه ماشین خود را با استفاده از آب ولرم آب کنید. هر چه میزان یخ روی شیشه بیشتر و ضخیم تر باشد شما نیاز به مقدار بیشتری آب ولرم دارید. دقت کنید که از آب ولرم استفاده کنید، از آب داغ استفاده نکنید، زیرا این کار باعث می شود به علت تغییر ناگهانی دما، شیشه های خودرو ترک بردارد.

 

به علاوه در روزهایی که دمای هوا بسیار پایین است و یخبندان است اگر مقداری آب جوش را بیرون بریزید به سرعت یخ بسته و تبدیل به پودر می شود اما در مورد آب ولرم چنین نیست. بنابراین با ریختن آب ولرم بر روی شیشه های یخ بسته، یخ آنها آب می شود.

 

وقتی آب ولرم را روی شیشه ها ریختید و دیدید که یخ ها از روی شیشه جدا شدند، یخ های باقی مانده را سعی کنید به وسیله یک دستمال از روی شیشه جدا کنید. چون در این حالت یخ ها به اندازه کافی نرم هستند که با دستمال به راحتی جدا شوند.

 

استفاده از ضد یخ

 

یخ زدگی شیشه های خودرو, رفع یخ زدگی شیشه خودرو, برطرف کردن یخ زدگی شیشه های خودرو

استفاده از ضد یخ در برطرف کردن یخ زدگی شیشه های خودرو مناسب است

 

یکی از روش های دیگر برای از بین بردن یخ های روی شیشه استفاده از ضد یخ می باشد. شما می توانید ضد یخ را از فروشگاه ها خریداری کنید و یا حتی خودتان آن را در خانه تهیه کنید که در این صورت باید به صورت زیر عمل کنید:

 

یک ظرف تمیز برداشته و مقداری الکل را در آن اسپری کنید. چند قطره مایع ظرف شویی به آن اضافه کنید. درب آن را ببندید و سپس آن را تکان دهید تا مخلوط شود. ضد یخ شما برای از بین بردن یخ های روی شیشه خودرو آماده است.

 

برای از بین بردن یخ های روی شیشه ها، ضد یخ را روی شیشه ها اسپری کنید. مدتی صبر کنید تا ضد یخ به یخ ها جذب شود. اگر از مقدار بیشتری ضد یخ استفاده کنید یخ ها زودتر آب می شوند. سپس با استفاده از یک کاردک نرم و یا دستمال آن را تمیز کنید. با استفاده از یک دستمال یا کاردک یا دستکش، یخ های باقی مانده را پاک کنید. 

 

استفاده از ضد یخ مؤثر تر از آب ولرم برای از بین بردن یخ های روی شیشه ها می باشد. با این کار می بینید که یخ ها خیلی سریع تر از روش قبلی از روی شیشه جدا می شوند. ضد یخ های تجاری نقطه انجماد پایین تری دارند و شما می توانید آنها را در ماشین خود نگه دارید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید.

 

شما همچنین می توانید با استفاده از ضد یخ از یخ بستن شیشه ها جلوگیری کنید. برای این کار باید مقداری از محلول ضد یخ را روی شیشه اسپری کنید تا از یخ زدگی در طول شب جلوگیری کنید.  

 

استفاده از یک کاردک پلاستیکی یا کارت اعتباری

 

نحوه یخ زدایی پنجره های خودرو, نحوه یخ زدایی سریع شیشه جلو اتومبیل, یخ زدگی شیشه های خودرو

برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه های خودرو،آن ها را با لایه ی محافظ سرما بپوشانید

 

در صورتی که نه آب ولرم در اختیار دارید و نه ضد یخ می توانید از این روش استفاده کنید. برای این کار شما به یک کارت اعتباری نیاز دارید. ابتدا ماشین خود را روشن کنید و درجه هیتر یا یخ آب کن را بالا ببرید. مدتی صبر کنید و بگذارید در حین پاک کردن یخ ها با کارت اعتباری، درجه هیتر همان طور بالا باشد. با این کار یخ ها به مرور آب شدن و کار شما راحت تر خواهد شد.

 

بهترین نوع کارت اعتباری برای این کار، کارت های قوی و سخت و پلاستیکی می باشند. از کارت های چند لایه استفاده نکنید چون این گونه کارت ها به اندازه کافی محکم نیستند و به راحتی خم می شوند و نمی توانند به خوبی یخ ها را از روی سطح شیشه پاک کنند. بهتر است در صورت امکان از کارتی استفاده کنید که یک برایتان اهمیت ندارد مانند کارت های تاریخ گذشته.

 

یخ ها را بتراشید و برای این کار لبه کارت را در زاویه مخالف شیشه بگیرید و محکم نگه دارید. کارت را تا جایی که ممکن است صاف نگه دارید تا خم  نشود زیرا در غیر این صورت از بین خواهد رفت. این کارت چون نسبت به کاردک ها کمی ضعیف تر هستند شما زمان بیشتری برای تراشیدن یخ ها نیاز خواهید داشت. می توانید برای جلوگیری از شکستن کارت از سه کارت باهم استفاده کنید.

تراشه های یخ حاصل از یخ های تراشیده شده را با استفاده از یک دستمال یا یک مایع تمیز کننده از روی سطح شیشه پاک کنید.

 

استفاده از بسته های برنج گرم

روش مؤثر دیگر برای از بین بردن یخ های روی سطح شیشه استفاده از کیسه های برنج گرم شده و یا گرم کننده های دست می باشد. برای این کار باید برنج را داخل یک کیسه بریزید و به مدت 30 ثانیه تا یک دقیقه در مایکروویو بگذارید. کیسه برنج گرم شده را داخل شیشه ماشین بمالید. به این ترتیب شیشه گرم شده و یخ آب می شود.

 

شما می توانید به جای کیسه برنج از گرم کننده های دست نیز به همین شکل استفاده کنید و دوباره این کیسه ها را با آب گرم شارژ کنید.

این روش نسبت به روش های قبلی مؤثر تر بوده و دارای مزیت بیشتری می باشد زیرا در این روش شیشه گرم شده و وقتی استارت می زنید و شروع به حرکت می کنید، شیشه دوباره یخ نخواهد بست.

 

در مورد استفاده از وارمر ها نیز باید احتیاط کنید. زیرا همان طور که استفاده از آب جوش ممکن است باعث ترک برداشتن شیشه ها شود، استفاده از این کیسه ها نیز به مدت طولانی می تواند به شیشه فشار آورده و به آن آسیب برساند. هنگام استفاده از وارمر ها به محض اینکه دیدید یخ شروع به آب کردن کرد می توانید آنها را برداشته و با استفاده از دستمال یا برف پاک کن باقی یخ ها را تمیز کنید.

 

استفاده از یک پوشش مناسب برای شیشه ها

 

یخ زدگی شیشه های خودرو, رفع یخ زدگی شیشه خودرو, برطرف کردن یخ زدگی شیشه های خودرو

استفاده از پولیش شیشه در جلوگیری از یخ زدگی شیشه ها مؤثر است

 

یکی از روش های جلوگیری از یخ زدن شیشه های ماشین استفاده از یک پوشش مناسب می باشد. بهتر است قبل از فرا رسیدن فصل یخبندان آماده باشید و یک پوشش برای خودروی خود تهیه کنید. به خصوص اگر خودرو را خارج از پارکینگ و در فضای باز نگه می دارید باید روی آن را با یک پوشش مناسب بپوشانید.

 

شبنم های عصر گاهی در هنگام عصر بر روی شیشه ماشین شما می نشینند و با کاهش دما یخ می بندند. بنابر این سعی کنید قبل از این که شیشه ماشین شما شبنم ببندد و با کاهش دما یخ بزند، آن را با یک پوشش مناسب بپوشانید. با این کار از شبنم بستن خودرو جلوگیری می کنید و دیگر شیشه ها یخ نخواهند بست. زیرا یخ زمانی ایجاد می شود که بر روی یک سطح آب یا ذرات آب وجود داشته باشد.

 

در صورتی که پوشش مخصوص و مناسب برای پوشاندن سطح شیشه ندارید می توانید از یک تکه مقوا یا پارچه ضخیم استفاده کنید و با کمک یک تکه سنگ آن را بر روی شیشه ثابت کنید تا در طول شب از نشستن شبنم بر روی آن شیشه جلوگیری شود.

 

با این کار شما هنگام صبح دیگر شاهد حجم زیادی از یخ روی خودرو نخواهید بود و مجبور به صرف وقت زیاد برای زدودن یخ از روی آن نمی باشید و فقط کافی است که پوشش را از روی شیشه جدا کنید. اگر چه ممکن است بر روی قسمت هایی مانند حاشیه ها که به درستی پوشیده نشده اند شاهد یخ بستن باشید اما این مقدار ناچیز بوده و زیاد نگران کننده نیست.

 

استفاده از پولیش شیشه

پولیش شیشه یک محلول ویژه ای است که می تواند مقاومت شیشه خودرو را در برابر یخ زدگی و سایر عناصر طبیعی بالا ببرد. این محلول در واقع نوعی واکس رقیق شده است که علاوه بر تمیز کردن شیشه از یخ بستن آن و یا ایجاد مشکلات دیگر جلوگیری می کند.

این محلول بر روی سطح شیشه یک لایه چرب و هیدورفیبیکی یا آب گریز ایجاد می کند که این امر باعث می شود تا ذرات آب یا شبنم به دلیل تفاوت دمای درون و بیرون خودرو، روی شیشه نماند و سطح آن به سرعت خشک شود. با استفاده از پولیش مداوم می توانید از یخ زدگی مداوم شیشه های خودرو ناشی از نم و رطوبت و شبنم خودداری کنید.

 

استفاده از نانوسرامیک

استفاده از نانوسرامیک نیز برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه های خودرو مناسب می باشد و نسبت به پولیش تأثیر بیشتری دارد. در برخی از مناطق سردسیر، یخ زدگی صرفا به علت به وجود آمدن نم و رطوبت نیست و خود بافت شیشه ها به دلیل دمای سرد فضای اطراف دچار یخ زدگی می شوند و در این صورت ممکن است استفاده از پولیش برای جلوگیری از یخ زدن شیشه ها بی اثر باشد. در این صورت بهتر است از محلول های نانوسرامیک برای افزایش مقاومت شیشه در برابر سرما و یخ زدگی استفاده شود.

 

برای رفع مشکل یخ بستن شیشه ها چه کارهایی نباید کرد؟

• توجه داشته باشید که هنگام استفاده از این روش ها برای رفع مشکل یخ بستن شیشه و یا جلوگیری از یخ زدگی باید نکاتی را رعایت کنید زیرا در غیر این صورت باعث بدتر شدن شرایط خواهید شد:

• برای پوشاندن شیشه ماشین خود حتما باید از یک پوشش مناسب استفاده کنید و هرگز از روزنامه استفاده نکنید زیرا بسیار نازک بوده و به شیشه خواهد چسبید.

• همان طور که قبلا هم اشاره شد، از آب جوش برای آب کردن یخ ها استفاده نکنید زیرا باعث ترک برداشتن شیشه ها خواهد شد.

• برای تراشیدن یخ ها از یک کاردک نرم استفاده کنید و به جای آن از لیسه فلزی استفاده نکنید زیرا باعث خراشیدگی شیشه خواهد شد.

 

• علاوه بر یخ زدگی گاهی شیشه ها بخار می کنند، در واقع هنگامی که هوای گرم با یک سطح سرد تماس پیدا می کند، نتیجه ی آن تراکم بخار یا همان مه گرفتگی می شود. در مقاله جلوگیری از بخارگرفتگی شیشه ماشین نحوه ی از بین بردن آن را آورده ایم که می تواند به شما کمک کند.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

سایر مطالب مجله خودرو

    ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

    ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------