اتومبیل هایی با سقف پانوراما: هر آنچه باید بدانیدسقف پانوراما خودرو, تفاوت بین سانروف و پانوراما, جنس سقف های پانوراما

سقف پانوراما یک آپشن برای زیبایی خودرو است

 

مزایا و معایب سقف پانوراما در خودرو 

سقف پانوراما، یکی از انواع سقف است که توسط شرکت های بزرگ خودرو سازی در سراسر جهان استفاده می شود. سقف پانوراما، یک آپشن بدنه به حساب می آید و صرفا جهت زیبایی استفاده می شود، اما شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که آیا این نوع از سقف خودرو، مزایای دیگری نیز دارد؟ در ادامه ی این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره ی سقف پانوراما به شما بدهیم.

سقف پانوراما چیست؟

 

 مزایای سقف پانوراما, جنس سقف های پانوراما, معایب سقف پانوراما

در خودروهایی با سقف پانوراما نور بیشتری وارد می شود

 

سقف پانوراما، یکی از آپشن های بسیار محبوب بدنه خودرو ها است که در برخی موارد، به صورت سفارشی ساخته می شود. خود عبارت پانوراما، یک ریشه یونانی دارد و اگر بخواهیم آن را به فارسی معنا کنیم، به عبارت منظره و نمای کلی می رسیم. واژه انگلیسی پن به معنای کمال در چیزی است و کلمه هوراما که یک کلمه یونانی است، به معنای منظره است. ترکیب این دو کلمه، کلمه پانوراما را تشکیل می دهد.

 

سقف های پانوراما، همانطور که از نامشان مشخص است، می توانند یک چشم انداز کلی از مناظر اطراف و آسمان را به سرنشینان خودرو بدهند. این سقف، شفاف است و می توانید از آن، آسمان و مناظر اطراف را مشاهده کنید. 

 

در سال 1953 میلادی، اولین سقف پانوراما ساخته شد که بر روی خودروی لینکلن قرار داشت. مدل XL500 لینکلن، یکی از پر فروش ترین نسخه های شرکت خودرو سازی فورد است که محبوبیت آن به دلیل وجود اولین سقف پانوراما جهان بر روی آن بود. 

 

پس از اینکه برای اولین بار، شرکت فورد در نسخه های لوکس خود از سقف پانوراما استفاده کرد، شرکت های دیگر نیز به فکر استفاده از آن افتادند و استفاده از این نوع سقف خودرو، امروزه نیز در شرکت های خودرو سازی مشاهده می شود. 

 

جنس سقف های پانوراما، شیشه ای است. شیشه هایی که برای ساختن سقف های پانوراما به کار می روند، ضخامت بالایی دارند، به طوری که در تصادف های شدید نیز احتمال شکستن آنها پایین است. 

سقف پانوراما، در برخی خودرو ها کاملا ثابت است، اما در برخی خودرو های دیگر متحرک است. به نوع متحرک سقف های پانوراما، مون روف یا سقف ماه نیز گفته می شود.

 

مزایای سقف پانوراما

 

سقف شیشه ای پانوراما, سقف پانوراما چیست, مزایای سقف پانوراما

جنس سقف های پانوراما شیشه است

 

سقف های پانوراما، به طور کلی برای هدف مهمی ایجاد نشده اند، و به عنوان یک آپشن برای مشاهده بهتر مناظر اطراف در ساختار خودرو ها به کار می روند.

در ادامه، به معرفی برخی از مزایای سقف های پانوراما می پردازیم.

 

ورود نور به اتاقک خودرو 

خودرو هایی که دارای سقف پانوراما هستند، نور بسیار بیشتری را جذب می کنند. هنگامی که جنس سقف خودرو از شیشه باشد، نور کافی وارد کابین سرنشینان می شود، و نیازی به استفاده از وسایل روشنایی نخواهد بود.

این مزیت، برای افرادی که در خودرو مطالعه می کنند، بسیار مهم تر است.

 

افزودن به زیبایی خودرو

همانطور که پیش تر به آن اشاره شد، هدف از ساخت سقف پانوراما، زیبایی و جذابیت بیشتر خودرو است. افرادی که زیبایی خودرو برایشان اهمیت بسیاری دارد، سقف پانوراما را نیز به عنوان یکی از آپشن های بسیار مهم در زیبایی خودرو در نظر می گیرند.

سقف های پانوراما، نه تنها به زیبایی ظاهری خودرو می افزایند، بلکه باعث می شوند که نمای داخلی نیز زیبا تر و منحصر به فرد تر به نظر بیاید. 

 

کاربردی بودن برای عکاسان

بسیاری از عکاس ها، از ایده سقف های پانوراما در خودرو ها خوششان می آید. سقف پانوراما، تا حدی می تواند این امکان را به عکاسان بدهد که بتوانند از داخل خودرو، از مناظر بیرون عکس بگیرند و نیازی به پیاده شدن نداشته باشند.

 

ارائه نمای زیبایی از آسمان

افرادی که در شب سفر می کنند، می توانند با وجود سقف پانوراما، تمام ستاره های آسمان را از درون کابین خود مشاهده کنند. نگاه کردن به آسمان در هر هنگام، می تواند روحیه انسان را تازه کند. 

 

هنگامی که سرنشینان در کابین خودرو های عادی نشسته اند، احساس می کنند که در یک محیط بسته قرار گرفته اند و با محیط بیرون ارتباط ندارند، اما سقف پانوراما، احساس آزادی بیشتری به سرنشینان می دهد و آنها با مشاهده کردن آسمان، تفاوت زیادی بین بیرون خودرو و درون کابین آن احساس نخواهند کرد.

 

منحصر به فردی

سقف پانوراما، با وجود اینکه طرفداران بسیاری دارد، اما باز هم در بیشتر خودرو ها مشاهده نمی شود. به طور کلی، شرکت های خودرو سازی، کمتر از سقف پانوراما در طراحی های خود استفاده می کنند. 

داشتن یک خودرو با سقف پانوراما، بسیار منحصر به فرد است و به قول معروف، از کلاس بالاتری برخوردار است.

 

معایب سقف پانوراما

سقف پانوراما، بر خلاف اینکه ظاهر زیبایی به خودرو می دهد، اما معایبی نیز دارد که باعث می شود بعضی از شرکت ها نخواهند از آن استفاده کنند.

 

افزایش دما در داخل کابین

یکی از معایب سقف های پانوراما، افزایش بیش از حد دما درون کابین خودرو است. استفاده از خودرو هایی که سقف پانوراما دارند، در مناطق بسیار گرم و شرجی توصیه نمی شود. 

تابیدن نور خورشید به داخل کابین، باعث می شود که دمای هوای داخل کابین، افزایش پیدا کند و حتی در مواردی، غیر قابل تحمل شود.

 

شکستگی از معایب سقف های پانوراما

 

 سقف پانوراما چیست, مزایای سقف پانوراما, جنس سقف های پانوراما

در شیشه های شکسته ی سقف پانوراما آب نفوذ می کند

 

با اینکه سقف های پانوراما، از شیشه هایی با ضخامت بالا تولید شده اند و احتمال شکستگی در آنها پایین است، اما باز هم ممکن است در اثر عوامل مختلفی مانند دما، فرسایش و... دچار شکستگی شوند. در برخی اوقات، شکستگی ها به حدی شدید است که برای رانندگان نگران کننده است.

یک نکته قابل توجه در مورد شکستگی سقف های پانوراما، این است که در صورت شکستن آنها، ممکن است که در روز های بارانی، یا هنگام شستن خودرو، آب به درون کابین نفوذ کند.

 

قیمت بالای از معایب سقف های پانوراما

یکی از معایب دیگر سقف های پانوراما، قیمت بسیار بالای آنها است. سقف های پانوراما، بسیار گران هستند و به همین دلیل، بسیاری از شرکت ها برای کاهش قیمت خودروی خود، از این سقف استفاده نمی کنند. 

شاید برای برخی از افراد، آپشن سقف پانوراما به صرفه باشد، اما مطمئن باشید که برای بسیاری دیگر، یک آپشن بدنه بسیار گران است و صرفه اقتصادی ندارد.

 

کاهش فضای کابین از معایب سقف های پانوراما

یکی از معایب استفاده از سقف های پانوراما در ساخت خودرو ها، این است که فضای بسیار زیادی از فضای کابین کاسته خواهد شد و حتی ممکن است که برخی از افراد قد بلند، نتوانند در کابین این دسته از خودرو ها احساس راحتی داشته باشند.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------