تازه های اصول تعمیر و نگهداری خودرو

دستگاه جک شاسی کش, آشنایی با دستگاه جک شاسی کش, مزایای دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش

آشنایی با دستگاه جک شاسی کش همه چیز درباره ی دستگاه جک شاسی کش: دستگاه جک شاسی…

جلوگیری از زنگ زدگی و پوسیدگی بدنه خودرو و نحوه ترمیم آنعلت زنگ زدگی بدنه خودرو, رفع پوسیدگی ماشین, جلوگیری از پوسیدگی بدنه خودرو

برای ترمیم پوسیدگی بدنه خودرو ابتدا سطح پوسیده را آماده کنید

 

چگونگی از بین بردن پوسیدگی و زنگ زدگی بدنه خودرو

پوسیدگی بدنه خودرو، یکی از مشکلات رایجی است که در خودروها به مرور زمان ایجاد میشود. همچنین بدنه خودرو به دلیل اینکه در معرض رطوبت هوا قرار می گیرد دچار زنگ زدگی می شود. در این بخش از مقاله با ما همراه باشید تا به رفع و یا جلوگیری از این مشکل بپردازیم.

علت زنگ زدگی بدنه خودرو چیست؟

ممکن است به دلیل وجود نمک و سایر مواد شیمیایی که در هوای سرد وارد ماشین می شود ، بدنه خودرو دچار پوسیدگی و یا زنگ زدگی شود. همچنین وجود گرد و غبار و آلودگی هم به مرور زمان بر بدنه ی خودرو تأثیر گذاشته و منجر به پوسیده شدن خودرو می گردد.

 

رفع پوسیدگی ماشین, جلوگیری از پوسیدگی بدنه خودرو, ترمیم پوسیدگی بدنه خودرو

علت پوسیدگی بدن خودرو گاهی مواد شیمیایی است که وارد خودرو می شود

 

چگونگی ترمیم پوسیدگی خودرو

1- سطح پوسیده یا زنگ زده را آماده سازی کنید

قبل از انجام رنگ آمیزی اولین اقدام، آماده سازی برای رنگ کردن است. باید سطح بدنه را برای قبول رنگ آماده سازی کنیم. برای آماده سازی خودرو دو جنبه وجود دارد. اول اینکه باید قسمتی از بدنه خودرو که دچار پوسیدگی شده است را آماده کنید و جنبه دوم اینکه باید یک شکل صاف و بدون نقص ایجاد کنید.

 

در ابتدا برای آماده سازی سطح، باید از یک سمباده زن برقی استفاده کنید. استفاده از سمباده باعث می شود تا یک سطح صاف به وجود بیاید. شما باید از چرخ سمباده برای هم سطح کردن نقاط رنگ شده و بدون رنگ استفاده کنید به گونه ای که اگر با انگشت خود این مناطق را لمس کردید هیچ تفاوتی احساس نکنید. همچنین برای از بین بردن زنگ زدگی ها از چرخ سمباده استفاده کنید. اما اگر موفق به از بین بردن تمامی زنگ زدگی ها نشدید، اشکال ندارد.

 

برای آماده سازی سطوح اطراف زنگ زدگی این چرخ نیز مناسب می باشد. اگر قصد دارید لکه ها را به طور دقیق برطرف کنید، از چرخ سنگ فلز استفاده کنید. برای کار با این چرخ سنگ بسیار مراقب باشید چرا که توانایی برداشتن مقدار زیادی از ماده را با سرعت بالا دارد و به همین منظور باید کار را آهسته انجام دهید.

 

هنگامی که با استفاده از چرخ سمباده زنگ زدگی را برطرف کردید ، باید از کاغذ سمباده دستی استفاده کنید. با این کار آخرین لکه های سرسخت زنگ زدگی برطرف خواهد شد. برای این مرحله وقت کافی بگذارید و به خوبی آن را انجام بدهید. با اتمام این کار شما می توانید کیفیت مورد نظر خود را به دست بیاورید.

 

2- رنگ آمیزی کردن

هنگامی که کار آماده سازی سطوح تمام شد، قسمت هایی از بدنه که نباید رنگ بر روی آن زده شود را نوار بزنید. سعی کنید که از نوار آبی رنگ استفاده کنید تا بعد از تمام شدن کار باقی مانده چسب روی بدنه خودرو باقی نماند.

 

همچنین نکته ای که قابل توجه است این است که به جای تلاش کردن برای پوشاندن لایه های ضخیم رنگ، از سه لایه نازک استفاده کنید و بین هر کدام 10 دقیقه صبر کنید. هنگامی که سومین لایه رنگ را زدید به مدت چند ساعت بگذارید تا رنگ خود را تثبیت کند و زیر سازی به طور کامل انجام شود.

 

پس از تثبیت و خشک شدن رنگ،برای اینکه مطمئن شوید سطح کاملا صاف است، با یک کاغذ سمباده به طور آرام بر روی قسمتی که رنگ شده بکشید.

زیر سازی، در رنگ آمیزی اصلی باید با لایه های نازک پوشیده شود. همچنین شما میتوانید به جای استفاده از سه لایه، برای کیفیت مورد نظر از چهار لایه استفاده کنید.

 

اگر می توانید رنگ را به طور کامل تطبیق دهید ، برای یکپارچه شدن مناطق از اعمال لایه های رنگ بیشتری استفاده کنید. اما اگر نمی توانید رنگ را به طور کامل تطبیق بدهید ، اعمال چند لایه رنگ کافی است، به طوری که مناطق تعمیر شده جلوه بدی نداشته باشند. بین هر مرحله اعمال رنگ، سعی کنید حداقل دو ساعت فرصت بدهید تا رنگ خشک شود.

 

3- شست و شوی ماشین

هنگامی که آخرین مرحله اعمال رنگ انجام شد و به مدت چند ساعت و در طول شب فرصت لازم را برای تثبیت و خشک شدن را پیدا کرد، تمامی بدنه خودرو را بشویید و برای ترکیب کردن نواحی تعمیر شده با دیگر سطوح بدنه، از واکس استفاده کنید.

 

ترمیم پوسیدگی بدنه خودرو, رفع پوسیدگی بدنه خودرو, بدنه خودرو

شستن خودرو یکی از راههای جلوگیری از پوسیدگی خودرو است

 

چگونه از زنگ زدگی و پوسیدگی بدنه خودرو جلوگیری کنیم؟

1- شستن خودرو

برای جلوگیری از خوردگی فلز و یا فرسایش رنگ خودرو، سعی کنید هر دو هفته یکبار خودروی خود را به کارواش ببرید. همچنین پلاگین تخلیه ماشین را بررسی کنید و مطمئن شوید که با برگ و گرد و غبار مسدود نشده باشد، چرا که با مسدود شدن آب، منجر به جمع شدن آب می گردد و باعث می شود بدنه ماشین منجر به زنگ زدگی شود.

 

همچنین برای اینکه بدنه خودروی شما در برابر آب و گرد و غبار و نور خورشید در امان بماند، بهتر است از واکس استفاده کنید، چرا که واکس یک لایه محافظ بر روی بدنه ماشین ایجاد می کند.

 

2- استفاده از محصولات مخصوص برای جلوگیری از زنگ زدگی

شستن وسایل نقلیه به تنهایی برای جلوگیری از فرسایش و پوسیدگی کافی نیست و باید اقداماتی دیگر برای پیشگیری از آن انجام داد. پس از هر بار شست و شوی خودرو، حتما از اسپری ضد زنگ استفاده کنید.

 

همچنین سعی کنید هر چند وقت یک بار بدنه خودروی خود را بررسی کنید و به دنبال حباب هایی که در رنگ ماشین به وجود آمده است باشید، چرا که این حباب ها نشانه هایی برای شروع زنگ زدگی و پوسیدگی در زیر رنگ می باشد و شما با دیدن این حباب ها هر چه زود تر می توانید برای رفع آن اقدام کنید.

 

برای رفع آن شما باید قسمتی که حباب ایجاد شده را تمیز کنید و اجازه بدهید تا خشک شود. پس از خشک شدن با استفاده از اسپری ضد رنگ روی آن، از بیشتر شدن پوسیدگی و زنگ زدگی جلوگیری کنید.

 

در مورد پوسیدگی بدنه خودرو, تعمیر پوسیدگی بدنه خودرو, جلوگیری از پوسیدگی ماشین

رفع زنگ زدگی و پوسیدگی بدنه خودرو

 

3- تمیز کردن بدنه خودرو

برای جلوگیری از اکسیداسیون و زنگ زدگی، حتما در صورت خیس شدن قسمت های داخلی خودرو، آن را تمیز کنید. اگر خودروی شما به هنگام بارش باران و یا برف خیس شده است، بعد از پارک کردن، باید آن را خشک کنید.

همچنین برای جلوگیری از ورود آب به ماشین، از واکس و یا لاک مناسب استفاده کنید. این دو مواد باعث می شود تا لایه ای محافظ برای پیشگیری از ورود آب به خودرو ایجاد کند.

 

4- رفع زنگ زدگی های بدنه خودرو

اگر زنگ زدگی های بدنه خودرو را رفع نکنید، گسترش پیدا می کند. پس حتما در صورت مشاهده هر گونه پوسیدگی و یا زنگ زدگی در قسمت های مختلف بدنه خودرو، حتما آن را رفع کنید.

 

شما می توانید برای رفع آن از یک کاغذ سمباده استفاده کنید. البته باید از سمباده مناسب استفاده کنید تا موجب ایجاد خراش بر روی بدنه خودرو نشود. بعد از سمباده زدن از بتونه استفاده کنید و اجازه دهید خشک شود. سپس از رنگ استفاده کنید و آن را بپوشانید.

 

در صورتی که این زنگ زدگی خیلی کم باشد، خودتان میتوانید آن را برطرف کنید. اگر زنگ زدگی فلز را خورده و آسیب عمقی ست، باید نزدیک مکانیک حرفه ای بروید.

 

بنابراین با استفاده از روش هایی که گفته شد، شما میتوانید در صورت مشاهده هر گونه پوسیدگی و زنگ زدگی اقدام به برطرف کردن آن کنید و یا برای اینکه از بدنه خودروی خود در برابر پوسیده شدن و زنگ زدگی محافظت کنید، می توانید از روش های موجود برای جلوگیری از آن استفاده کنید.

 

گردآوری:بخش مجله خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2022