استرس بار چیست و چه مزایایی دارد؟استرس بار, استرس بار چیست, مزایای استرس بار

استرس بار چیست و چه مزایایی دارد ؟

 

استرس بار چیست و چه کاربردی دارد؟

استرس بار (Stress Bar) یا استرات بار در واقع یک میله عرضی از ناحیه بالای اتاقک کمک ها بوده که می تواند بخش قابل توجهی از این مشکل را حل نماید و دلیل ان نیز واضح است.

استرس بار چیست؟

استرس بار میله ای است که روی دو سر کمک نصب می شود و وظیفه استرس بارتقسیم فشاری می باشد که در زمان پیچیدن اتومبیل بر روی یکی از کمک ها وارد می شود و در واقع استرس بار این فشار را بین دو سر کمک تقسیم می کند و در زمان پیچیدن اتومبیل مانع بر هم خوردن زاویه چرخ ها می شود.

 

استرس بار نسبت به کارایی که دارد هزینه پایینی دارد. در همه ی اتومبیل ها استرس بار وجود دارد و قابل نصب برای همه است.

 

تعریف استرس بار

در تعریفی ساده، استرس بار وسیله ای است که با آن ثبات و پایداری یک خودرو در هنگام حرکت های ناگهانی و سریع در پیچ های تند و یا هنگام مانورهای خطرناک از سوی راننده، تا حد زیادی حفظ می شود. این میله پهن و قطور اغلب در زیر کاپوت خودرو نصب شده و همان‌طور که گفتیم دو سر سامانه تعلیق چپ و راست یک خودرو را به هم وصل می‌کند.

 

اما در خودروهایی که از سامانه مستقل تعلیق بهره می‌برند، این وسیله در محلی زیر بازوهای فنربندی نصب می‌شود. بسیاری از خودروهای مدرن اسپرت به ویژه ساخته‌های لامبورگینی، پورشه، فراری، مازراتی و ... به طور استاندارد به استرس بار مجهز هستند. این وسیله در بازار لوازم یدکی هم به صورت یک آپشن به فروش می‌رسد.

 

کارکردهای استرس بار در خودرو

استرس بار عمدتاً چند نقش اساسی را در هدایت و رانش یک خودرو ایفا می کند. مثلاً هنگامی که با خودروی خود با سرعتی بالا در یک پیچ تند تردد می کنید، استرس بار با خلق نیرویی مخالف با نیروی گرانشی زمین در سر آن پیچ، از بلند شدن چرخ های کناری خودروی تان ممانعت و در نتیجه از واژگونی و یا چپه شدن آن جلوگیری می کند.

 

در عین حال، این وسیله با کمک به سامانه تعلیق خودرو موجب می شود که تا جای ممکن، تماس تایرهای خودرو با سطح زمین تأمین شود. زیرا لحظاتی پیش می آید که نیروی دان فورس یا رو به پایین فنرهای یک خودرو برای حفظ تماس تایرهای آن با سطح جاده کافی نباشد و همین جاست که استرس بار همچون رشته تارهای یک عنکبوت باعث چسبندگی تایرها به سطح زمین می شود.

 

استفاده از استرس بار مزیت دیگری هم دارد و آن این است که بدون نیاز به سفت کردن فنرهای خودرو می توان از تعادل و پایداری بیشتری در سر پیچ های تند جاده ای برخوردار شد بی آن که در این بین راننده مجبور شود که سواری اغلب ناراحت یک خودرو با فنربندی سفت را تحمل نماید.

 

معایب استرس بار, آشنایی با استرس بار, همه چیز درباره ی استرس بار

مزایای استرس بار در خودرو

 

استرس بار چه کار می کند؟

استرس بار هندلینگ و عملکرد وسیله نقلیه شما را بهبود می بخشد. نصب یک میله استراج باعث می شود خودروی شما با ثبات تر و قابل پیش بینی تر باشد. وقتی خودرویی هندلینگ بدی داشته باشد، در سرعت های بالاتر آشکار می شود.

 

بنابراین، هنگامی که مدهای عملکردی مانند توربوشارژر، هدرها یا ورودی را نصب می کنید - می خواهید هندلینگ را نیز بهبود ببخشید. سیستم تعلیق استوک به گونه ای طراحی شده است که با قدرت استوک کار کند و هر گونه افزایش قدرت ممکن است باعث کاهش هندلینگ در سرعت های بالاتر و در هنگام شتاب شود.

 

از آنجایی که میله های استرس بار استحکام وسیله نقلیه شما را افزایش می دهند، هنگامی که در حال پیچیدن تند یا برخورد به دست اندازی در جاده هستید، شاسی خم نمی شود. این مزایای خود را دارد، به خصوص اگر در حال ساخت یک ماشین مسابقه هستید.

 

استرات بار (استرس بار) چگونه نصب می شود؟

اگر دست به آچار باشید نصب آن زمان زیادی را از شما نمی گیرد، در صورت وجود بازوی تنظیم شونده، ابتدا پیچ های برجک اتاقک کمک فنر را باز کنید، دو کفی استرات بار را باز کنید و در آنجا بگذارید و پیچ ها را ببندید، حالا بازو را تنظیم کنید و با پیچ و مهره اش به دو سر کفی استرات بار ببندید. 

 

تغییر زاویه استرس بار :

اگر این تغییر زاویه تا حد معمولی نامحسوس باشد ولی حتماً بر روی فرمان گیری خودرو و عملکرد آن اثر بدی خواهد گذاشت و ممکن است خودرو دچار گیجی شود و وقتی که چرخ های جلو از طریق فرمان دریافت مناسبی نداشته باشند ممکن است خطرات جبران ناپذیری را به وجود آورند.

 

در حقیقت استرات بار یا استرس بار یک میله تعبیه شده در بالای اتاقک کمک ها می باشد که قادر است مشکلات بسیار زیادی را حل کند و دلیل آن هم همانطور که گفته شد بسیار واضح است.

 

هنگامی که خودرو شروع به پیچیدن می کند به شاسی و اسکلت آن تنش های زیادی وارد می شود و اگر آنها را بتوان محدود کرد سختی شاسی افزایش می یابد و در نتیجه خوش دست بودن فرمان هم ایجاد می شود. یکی از بیشترین تنش هایی که ممکن است به خودرو وارد شود به طور کلی در بالای اتاق کمک فنرها اتفاق می افتد و اگر بتوان آنها را محدود کرد یک روش بسیار خوب برای افزایش هندلینگ خواهد بود.

 

نحوه ی نصب استرس بار,مزایا و معایب استرس بار,ساخت استرس بار

نحوه ی کار کردن استرس بار

 

مزایا و معایب استرس بار :

نصب استرس بار مزایای زیادی دارد، بنابراین در ادامه فهرستی از این مزایا را برای شما قرار داده ایم.

 

• استرس بار پایداری اتومبیل را در سرعت های بالا حفظ می کند.

 

• اتومبیلی که استرس بار نداشته باشد به علت داشتن رینگ و لاستیک بزرگ به مرور زمان ضربه وارده به چرخ اتاقک کمکها را از بالا به هم نزدیک می کند و اتومبیل در سرعت بالا گیج می شود. 

 

• ضربه وارده به یک چرخ را در کل سیستم تعلیق تقسیم می کند و در نتیجه فشار ضربه کاهش و طول عمر قطعات جلوبندی افزایش می یابد.

 

• بستن استرس بار حالت کمبود یک ضلع مربع را تکمیل می کند.

 

• استرس بار در پیچ ها تعادل ماشین را حفظ می کند و اتومبیل را بعد از پیچ زودتر از یک ماشین بدون استرس بار به حالت تعادل می رساند و در نتیجه اتومبیل با زمان کمتری طول پیچ را طی می کند.

 

• به علت نیروی گریز از مرکز اتومبیل در پیچ ها به بیرون پیچ پرتاب می شود اما اتومبیلی که استرس بار داشته باشد در پیچ ها تعادل بهتری دارد و کمتر از مسیر پیچ خارج می شود.

 

معایب استرس بار :

یکی از عیب هایی که استرس بار دارند این است که عملکرد مثبت فنرهای چپ و راست را کاهش می دهند به خاطر این که این دو فنر به هم وصل هستند. همان طور که قبلاً هم گفته شد سیستم تعلیق وظیفه نگهداری لاستیک را بر عهده دارد و به هر کدام از چرخ ها اجازه نمی دهد که به طور جداگانه بتوانند خودشان را با وضعیت جاده هماهنگ کنند، ولی در یکسری از شرایط امکان دارد که چرخ سمت راست بالا برود و یا چرخ سمت چپ پایین. وقتی که چرخ ها به هم متصل شوند اگر همچین شرایطی پیش آید که یکی از آنها نمی تواند تماس کافی با زمین برقرار کند.

 

به همین خاطر اگر استرس بار سفت شود ممکن است در پیچ های که انحراف زیاد است سبب جداسازی یکی از چرخ ها رفته زمین شود به این دلیل که میله تعادل چرخ های خارجی را به سمت پایین می آورند تا بتوانند تماس را با سطح زمین برقرار کنند و از طرف دیگر یک چرخ دیگر به سمت بالا می رود.

 

ولی اگر میله تعادل نرم باشد نیرویی که به سمت بالا به چرخه وارد می شود از نیروی فنر بیشتر است و سبب می‌شود که چرخ از سطح زمین جدا نشود این شرایط ممکن است در بسیاری از خودروها اتفاق می افتد که اصلاً یک موضوع مهندسی شده نیست بلکه به خاطر امکانات ضعیف یک خودرو به وجود می آید.

 

مطمئناً در مورد استرس بار، مزایا بیش از معایب وجود دارد. برای کسانی که دوست دارند وسایل نقلیه خود را برای عملکرد و هندلینگ تغییر دهند. یک میله استرس بار تقریباً یک ضرورت است. همراه با فنرهای پایین آورنده یا کویل اورها، میله استراج تأثیر چشمگیری بر هندلینگ خودرو دارد.

 

ساخت استرس بار :

این که یک میله ی استارت کاری را که قرار است انجام دهد یا نه، به ساختار آن نیز بستگی دارد. اگر بیشتر از شاسی شما خم شود، کاربرد چندانی نخواهد داشت.

 

برخی از میله‌های پایه ارزان‌تر دارای براکت‌هایی هستند که ابتدا روی برج‌های پایه شما پیچ می‌شوند، سپس میله به این براکت ها (که تمایل به شکستن دارند) نصب می شود. این طرحی است که باید از آن اجتناب کنید زیرا میله بند شما به اندازه ضعیف ترین نقطه آن قوی است.

 

وقتی صحبت از انتخاب مواد می شود، فولاد بهترین گزینه شماست. اگر می خواهید برای کاهش وزن از میله ای آلومینیومی استفاده کنید، مطمئن شوید که آنقدر حجیم و محکم است که بدون خم شدن عمل کند.

 

حتما متوجه شده اید که چگونه فولاد همیشه فلز منتخب برای ساخت رول قفس و قاب بوده است. این به دلیل خوبی انجام می شود. ترکیبی از مقرون به صرفه بودن، استحکام کششی بالا و استحکام، فولاد را به ماده ای مطلوب برای ساخت قطعاتی تبدیل می کند که تحت فشار زیادی قرار می گیرند.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------