گیر کردن خودرو در گل یا باتلاق/ راههای پیشگیری و نحوه آزاد کردن خودروچگونه ماشین را از گل در بیاوریم, گیر کردن خودرو در باتلاق, نحوه صحیح خارج کردن خودرو از گل

به منظور جلوگیری از گیر کردن خودرو در باتلاق یا گل، سرعت خود را در رانندگی حفظ کنید

 

چگونه خودرویی که در گل و لای گیر کرده است را بیرون بکشیم؟

گیر کردن خودرو در گل یا باتلاقی پیشامد و رخداد ناگواری است که با نفوذ پذیری چرخ های اتومبیل داخل گل و لای صورت می گیرد. یکی از روش های کارآمد در خصوص جلوگیری از نفوذ پذیری بیشتر خودرو داخل گل و لای، پرهیز از فشردن پدال گاز است.

رانندگی در گل یا باتلاق

باتلاق به محدوده ای از زمین گفته می شود که دارای رطوبت فراوانی است و به وسیله ی گیاهان رونده اشباع شده است. در واقع باتلاق به وسیله ی تجمع آب در یک مکان و عدم نفوذ پذیری آب به لایه های زیر زمینی به وجود می آید که از پتانسیل رشد گونه های مختلف گیاهان خزنده برخوردار است. 

 

عده ای گمان می کنند باتلاق به وسیله ی آب پوشیده می شود در حالی که چند نوع مختلف از باتلاق اعم از آب شیرین، آب شور، نمکی، جنگلی، حرا، ریگ روان و خزه ی خشک وجود دارد. 

 

در مناطق کویری زمین های باتلاقی به وفور قابل مشاهده هستند. این مناطق عاری از پوشش های گیاهی هستند. لذا سطح زمین همواره در معرض فرسایش باد و آب قرار دارد. در مناطق کویری در ماه های سرد سال بارش های ناگهانی و شدیدی صورت می گیرد که بخشی از رطوبت و آب موجود از ریزش جوی تبخیر می گردد. 

 

در طی تبخیر شدن آب نوعی لایه ی نمکی به ضخامت 1 الی 3 سانتی متر بر روی سطح زمین به وجود می آید که مانع از تبخیر شدن آب های باقی مانده در خاک می گردد. بدین جهت لایه های زیرین زمین کویری مرطوب باقی می ماند.

لازم به ذکر است که رطوبت عامل به وجود آمدن باتلاق به شمار می رود. 

 

گیر کردن ماشین, ماشین در گل, رانندگی در گل

برای پیشگیری از گیر کردن خودرو در گل یا باتلاق، باد لاستیک ها را کم کنید

 

تکنیک های رانندگی در راستای کاهش احتمال گیر کردن خودرو در گل یا باتلاق

یکی از نکات رانندگی مهم در مناطق کویری و شنی که دارای باتلاق های متعددی هستند، حفظ سرعت در حال حرکت خودرو است.

زمین های مناطق کویری به موجب فرسایش مداوم آب و باد همواره در معرض پوکی و نفوذ پذیری قرار دارند. بدین جهت در مقابل تحمل قدرت و انرژی وارده از سوی چرخ های خودرو ناکام می مانند و سبب گیر کردن چرخ های خودرو در گل می شوند.  

 

حرکت در مسیر های شیب دار و گل آلود بسیار دشوار است. در واقع در این قبیل مکان ها احتمال گیر کردن خودرو در گل و لای و ریسک عدم کنترل پذیری چرخ اتومبیل بالا است. 

یکی از تکنیک های اساسی رانندگی در مسیر گل و لای شیب دار، حرکت با سرعت یکنواخت است. ترمز کردن در سربالایی باتلاقی رفتار پر خطری به شمار می رود که با لیز خوردن چرخ های خودرو، سبب چپ شدن اتومبیل می گردد.

 

لذا در طول حرکت در مسیر های باتلاقی با احتیاط رانندگی کنید. در صورتی که خودرو در قسمتی از مسیر سربالایی گیر کرد، دنده را بر روی چرخ های عقب تنظیم کنید سپس به آرامی فرصت پایین آمدن خودرو را فراهم کنید. 

 

در مسیر های سرازیری نیز دنده را در حالت سنگین قرار دهید. ترمز گیری در مناطق سرازیری سبب لیز خوردن و عدم دسترسی به چرخ های خودرو می گردد که با لغزش و پیچش های ناگهانی همراه است. 

بنابراین مناسب ترین عملکرد رانندگی در مناطق باتلاقی و گلی حرکت با سرعت مطمئن است.

 

گیر کردن ماشین, ماشین در گل, رانندگی در گل

داشتن تایر عاج دار احتمال گیر کردن خودرو در گل یا باتلاق را کاهش می دهد

 

کاهش فشار باد لاستیک 

یکی از اقداماتی که سبب ارتقای صحت رانندگی در مناطق باتلاقی می گردد، کاهش فشار باد لاستیک های خودرو می باشد. در واقع زمانی که فشار باد لاستیک ها کم باشد، سطح تماس لاستیک با سطح زمین بیشتر می شود.

لذا فشار کمتری بر مساحت زمین وارد می گردد که به طرز چشمگیری در راستای کاهش فرورفتگی لاستیک در مناطق باتلاقی و شنی نقش دارد. 

 

شما می توانید به منظور کاهش فشار باد لاستیک، خودرو را در یک سطح صاف قرار دهید و یک آجر را با فاصله ی یک سانتی متری در دیواره ی جانبی لاستیک عقبی تعبیه کنید. 

پس از قرار دادن آجر، در راستای کاهش فشار باد لاستیک اقدام نمایید تا جایی که دیواره ی لاستیک با آجر در تماس باشد. سپس با اندازه گیری فشار باد لاستیک این روند را بر روی دیگر چرخ های اتومبیل نیز اعمال نمایید. 

 

بهتر است فشار باد لاستیک در مناطق گل و لایی بین 20 الی 25 قرار داشته باشد.

همچنین توجه داشته باشید که حرکت خودرو با فشار باد لاستیک کم، در مناطق کویری و به خصوص باتلاقی کارایی مثبت دارد. حرکت خودرو با باد کم بر روی زمین آسفالتی، خاکی و سنگی منجر به ترک خوردن دیواره های جانبی لاستیک می گردد که در طی آن کاهش عمر تایر ها را به دنبال دارد. 

 

تایر عاج دار

تایر های مخصوصی برای حرکت در مناطق باتلاقی تعبیه می شوند که از عاج های بزرگ و عرض زیاد برخوردار هستند. ساختار سازنده ی این قبیل تایر ها به گونه ای است که به راحتی قادر به عبور آب و گل و لای از میان شیار ها هستند. 

 

نحوه صحیح خارج کردن خودرو از گل, گیر کردن ماشین, ماشین در گل

برای آزاد کردن خودروی گیر کرده در گل یا باتلاق ابتدا شاسی خودرو را از گل آزاد کنید

 

فعال سازی کنترل کشش خودرو

اکثر خودرو های مدرن به قابلیت کنترل کشش مجهز هستند. کنترل کشش خودرو دربردارنده ی حسّگر هایی است که در راستای کنترل اتومبیل کمک شایانی به راننده می کند. 

 

فعال سازی WD4

WD4 نوعی سیستم انتقال قدرت است که با انتقال نیروی کششی به چهار چرخ خودرو صورت می گیرد. این سیستم در جاده های گل آلود کارایی بسیار زیادی دارد و با محدود سازی حرکت لاستیک، قدرت حرکتی خودرو را بیشتر می کند. 

 

راه کار های اساسی و کارآمد برای خارج سازی خودرو از گل یا باتلاق

یکی از اقدامات اولیه در هنگام گیر کردن خودرو در گل یا باتلاق، پرهیز از فشردن پدال گاز و حرکت با دنده ی عقب است. در واقع فشردن پدال مجدد گاز زمینه ی فرو رفتگی لاستیک در گل و باتلاق را فراهم می کند. 

 

آزاد سازی شاسی خودرو از گل و باتلاق

در اکثر موارد شاسی خودرو در هنگام عبور از مناطق باتلاقی یا گلی با سطح زمین برخورد می کند که منجر به گیر کردن اتومبیل می شود. در این گونه موارد مهم ترین اقدام به آزاد سازی شاسی خودرو از گل و باتلاق باز می گردد. 

توجه داشته باشید که در مناطق باتلاقی یا گلی لایه های زیرین زمین از رطوبت و استحکام بالایی برخوردار هستند. برای آزاد سازی شاسی خودرو کافی است تا به میزان مشخصی، خودرو از زمین فاصله بگیرد. 

 

لذا به منظور آزاد سازی شاسی خودرو ابتدا یک جک بادی را در قسمت زیرین خودرو قرار دهید. در صورتی که جک بادی را در دسترس نداشتید، یک صفحه ی چوبی یا فلزی را در قسمت زیرین پایه های جک معمولی تعبیه کنید سپس با چرخاندن جک، شاسی خودرو را بالا ببرید تا فشار حاصل بر روی چرخ ها کاهش یابد و چرخ خودرو از باتلاق یا گل خارج گردد. 

 

لازم به ذکر است که زمانی که شاسی خودرو را بالا می برید، ملزم هستید تا زیر چرخ های اتومبیل را به وسیله ی قلوه سنگ های گرد پر کنید تا به طور مستقیم از گیر کردن مجدد خودرو در گل و لای جلوگیری نمایید. 

 

چگونه ماشین را از گل در بیاوریم, گیر کردن خودرو در باتلاق, نحوه صحیح خارج کردن خودرو از گل

یکی از روش های خارج کردن خودرو از گل یا باتلاق، بکسل کردن خودرو است

 

بکسل کردن

یکی دیگر از روش های کارآمد برای خارج سازی اتومبیل از گل و باتلاق، بکسل کردن خودرو است. بکسل کردن در مواقعی کارایی دارد که حتی الامکان چند خودرو همراه شما باشند. همچنین چرخ خودرو های دیگر همانند اتومبیل شما در زمین های باتلاقی گیر نکرده باشد زیرا با بکسل کردن، نوعی فشار به قسمت شاسی اتومبیل ها وارد می شود که منجر به فرو رفتن چرخ لاستیک ها داخل گل و لای می شود.

علاوه بر این، توصیه می شود که فرایند بکسل کردن خودرو در زمین های باتلاقی و گلی به یک خودرو محدود نباشد و از چند اتومبیل متعدد بهره گرفته شود. 

 

وینچ خودرو

در صورتی که در نزدیکی خودرو درختانی تنومند و صخره هایی بزرگ وجود داشته باشند، می توانید به وسیله ی وینچ کردن خودرو را خارج کنید. برای این منظور می توانید یک طرف کابل، سیم و قرقره ی مستحکم را به صخره یا حتی درخت وصل کنید و طرف دیگر را به شاسی خودرو متصل نمایید. 

 

سپس وارد کابین خودرو شوید و به آرامی همزمان با کشیدن طناب توسط افراد کمک کننده، پدال گاز را فشار دهید. 

البته توجه داشته باشید که وینچ کردن خودرو به افراد پر قدرتی نیاز دارد که به صورت هماهنگ با تکیه بر صخره و درخت، کابل متصل به خودرو را به سمت بیرون هدایت کنند. 

علاوه بر این، خارج کردن خودرو از باتلاق و گل تحت هر شرایطی به کاهش وزن نیاز دارد که مؤثر ترین روش، خارج شدن سرنشینان از کابین خودرو است. 

 

استحکام بخشی به گل زیر چرخ های اتومبیل

حرکت چرخ اتومبیل در گل زمینه ی نفوذ پذیری بیشتر تایر داخل زمین را فراهم می کند. توصیه می شود در راستای خارج سازی لاستیک ها از گل، اصطکاک چرخ ها را افزایش دهید. شما می توانید گیاهان و گل بوته های خاردار یا تکه ای چوب را از منطقه ی اطراف باتلاق پیدا کنید و در اطراف چرخ های خودرو قرار دهید. 

در واقع با افزایش اصطکاک چرخ اتومبیل، فرایند آزاد سازی چرخ های اتومبیل از گل تسریع می یابد.

 

گیر کردن ماشین, ماشین در گل, رانندگی در گل

برای خارج کردن خودرو از گل یا باتلاق اصطکاک چرخ ها را افزایش دهید

 

هل دادن خودرو به سمت بالا

هل دادن خودرو نیز یکی از روش های کار آمد در خصوص خارج سازی اتومبیل از گل و لای به شمار می رود که نیازمند تحمیل فشار به خودرو در جهت بالا است. 

 

گرداوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------