تفاوت بنزین سوپر و معمولی + نحوه انتخاب نوع مناسب مزایای بنزین سوپر , مزایای بنزین معمولی , معایب بنزین سوپر

فرق بنزین سوپر و معمولی

 

همه چیز درباره بنزین سوپر و معمولی

بنزین به عنوان یکی از اصلی ترین سوخت ها برای وسایل نقلیه شناخته می شود که بخشی از نفت خام را تشکیل می دهد. انواع مختلفی از بنزین وجود دارد که برای خودروها در ایران از دو نوع بنزین سوپر و معمولی استفاده می شود و در این مقاله به بررسی هرکدام و تفاوت های آنها می پردازیم.

بنزین چیست و چگونه تولید می شود؟

همانطور که متوجه شدید بنزین بخشی از نفت خام است و در دمای ۷۰ الی ۱۷۵ درجه سانتی گراد تقطیر می شود. ریشه نام آن آلمانی است چرا که برای اولین بار در این کشور به وجود آمده است و حدودا ۱۵ درصد از نفت خام را تشکیل می دهد. جالب است بدانید بنزین پیش از اختراع موتورهای درون سوز کشف شده و در نیمه های قرن نوزدهم از آن برای نابودی شپش ها استفاده می کردند.

 

بنزین سوپر چیست؟

 

 فرق بین بنزین سوپرو معمولی , تفاوت بنزین سوپر و معمولی,اکتان تفاوت بنزین سوپر و معمولی

بنزین سوپر به نوعی با کیفیت تر و عدد اکتان بالاتر است

 

این نوع از بنزین در واقع با اضافه کردن مکمل هایی به بنزین معمولی به وجود می آید که عدد اکتان بنزین را افزایش می دهند. این مکمل و افزودنی ها در ابتدا تنها شامل سرب می شد اما پس از مدتی محققان دریافتند وجود سرب در بنزین آسیب زیادی به محیط زیست وارد می کند؛ بدین ترتیب آنها به سراغ مواد جدیدی گشتند و متیل ترت بوتیل دومین ماده برای افزایش اکتان بود اما نامناسب بودن آن نیز موجب شد مواد دیگری چون تولوئن، ۲متیل٬ ۲پروپانل، متیل ترشری بوتیل اتر و اتانول به عنوان مکمل های بنزین مورد استفاده قرار گیرند.

 

- عدد اکتان بنزین چیست؟

این عدد در بنزین نشان دهنده کیفیت آن است که بالاتر بودنش نشانه ی مقاومت بیشتر در برابر احتراق مخرب می باشد. سال ۲۰۰۴ اتحادیه اروپا اعلام کرد در کمترین حالت عدد اکتان بنزین باید ۹۵ باشد.

 

تفاوت بنزین سوپر و معمولی

همانطور که متوجه شدید تفاوت هایی میان بنزین سوپر و معمولی وجود دارد چرا که بنزین درحالت عادی اکتان یا کیفیت پایین تری نسبت به بنزین سوپر دارد. در ایران عدد اکتان برای بنزین معمولی ۸۷ و این عدد برای بنزین سوپر ۹۵ می باشد. به طور کلی اکتان که نوعی افزودنی شیمیایی است از اشتعال سریع بنزین جلوگیری کرده و مانع روشن شدن بی موقع بنزین می شود.

 

اکتان تفاوت بنزین سوپر و معمولی , بنزین چیست , انواع بنزین خودرو

تفاوت اکتان بنزین سوپر و معمولی

 

اصلی ترین عامل سوختن آرام و پیوسته ی بنزین است که با گرم شدن محفظه احتراق به صورت استاندارد انجام می شود اما انفجارهای ناگهانی و بی دلیل که به انفجارهای ناقص یا مخرب معروف هستند باعث آسیب دیدن قطعات خودرو می شوند. برخی از تفاوت های بنزین معمولی و سوپر عبارتند از:

 

• اختلاف اکتان و کیفیت

بنزین سوپر نسبت به بنزین بدون افزودنی کیفیت و اکتان پایین تری دارد اما این به این معنی نیست که تمامی وسایل نقلیه باید از بنزین سوپر استفاده کنند بلکه انتخاب بنزین مناسب با توجه به نوع خودرو و عوامل محیطی و... متفاوت می باشد و این مورد تنها یکی از تفاوت های میان این دو بنزین می باشد.

 

• رنگ سوخت

از دیگر تفاوت هایی که میان بنزین سوپر و معمولی وجود دارد رنگ آنهاست. بنزین سوپر معمولا در رنگ سبز روشن یا سفید و بنزین معمولی قرمز متمایل به نارنجی است.

 

• تفاوت گاز خروجی

زمانی که از بنزین سوپر استفاده کنید بخار خروجی از داخل باک خشک است اما هنگام استفاده از بنزین معمولی، گاز خروجی از دهانه باک چرب می باشد.

 

• اختلاف قیمت

بنزین سوپر حاوی افزودنی های مختلف و کیفیت بهتری نسبت به بنزین معمولی است که همین موضوع باعث اختلاف قیمت میان بنزین معمولی و سوپر می شود. در صورت استفاده از بنزین سوپر در طول یک سال باید هزینه بالاتری برای سوخت اختصاص دهید. اما اگر از بنزین معمولی نیز استفاده می کنید بهتر است چند بار در سال با استفاده از محلول پاک کننده انژکتور از آسیب دیدن خودرو جلوگیری کنید.

 

- تشخیص بنزین سوپر و معمولی

اگرچه جایگاه های بنزین نوع آن را مشخص کرده اند و معمولا تفاوت هایی میان بخش بنزین سوپر و معمولی وجود دارد اما ممکن است نیاز داشته باشید این دو بنزین را با روش های دیگری تشخیص دهید. عده زیادی از افراد با بو کردن بنزین نوع آن را تشخیص می دهند اما با توجه شیمیایی بودن این مواد بهتر است از چنین کاری پرهیز کنید و به جای آن به عواملی همچون رنگ سوخت و تفاوت گاز حاصل از تبخیر بنزین توجه کنید.

 

از کدام نوع بنزین سوپر یا معمولی استفاده کنیم؟

 

معایب بنزین سوپر , فرق بنزین سوپر و معمولی , بنزین سوپر یا معمولی

کدام نوع بنزین سوپر یا معمولی برای خودرو مناسب است؟

 

در حقیقت پاسخ این سوال با توجه به نوع مدل ماشین و جغرافیا متفاوت است اما استفاده از بنزین سوپر در بسیاری از ماشین های جدید و مدل بالا یا خارجی ضروری به نظر می رسد چرا که آسیبی به موتور خودرو وارد نکرده و آلودگی کمتری برای محیط زیست ایجاد می کند

علاوه بر بنزین سوپر مکمل های دگیری نیز وجود دارند که افراد برای جبران کیفیت پایین بنزین موجود در کشور از آن استفاده می کنند اما استفاده از آن برای تمامی افراد ضروری نیست بلکه باید با توجه به نکاتی درباره خودرو و نوع موتور و... اقدام به تصمیم گیری کنید.

 

برخی از خودروها که دارای موتور حساس هستند نیاز به استفاده از مکمل اکتان بوستر علاوه بر بنزین سوپر دارند که بهتر است آنها را از برندها و فروشگاه های معتبر خریداری کنید. 

در عین حال استفاده از بنزین سوپر یا مکمل های اضافه به صورت مداوم در خودروهای که نوع بنزین پایه آن معمولی است کار نادرستی است و موجب آسیب دیدن موتور می شود اما می توانید پس از هر بیست بار پر کردن باک با بنزین معمولی یک بار نیز بنزین سوپر استفاده کنید تا ترکیبات قوی موجود در آن مواد زائد موجود در باک و سوزن های انژکتور را از بین ببرد. 

 

برای تصمیم گیری در رابطه با انتخاب نوع مناسب با توجه به هشدارهای لازم در دفترچه راهنمای خودروها و آنچه در مورد تفاوت های این دو بنزین گفته شد تصمیم گیری کنید و به این نکته نیز توجه داشته باشید که انتخاب سوخت نامناسب می تواند در بلند مدت تا حد زیادی کارایی خودرو را کاهش داده و به موتور خودرو صدمه بزند.

در ادامه نیز می توانید مزایا و معایب بنزین های معمولی و سوپر را بخوانید تا تصمیم گیری بهتری داشته باشید

 

مزایا و معایب بنزین سوپر

بنزین سوپر مزایای بسیاری نسبت به بنزین معمولی دارد که از جمله آن می توان به: عدم ایجاد خام سوزی، تمیزی موتور و سیلندرها در حین کار، عدم خرابی در شمع ها، عدم آسیب زدن به انژکتور، عدم رسوبگیری در سیلندر موتور و بیشتر شدن عمر قطعات اشاره کرد.

معایب آن نیز عبارتند از:

• در دسترس نبودن در بسیاری از راه ها و شهرستان های ایران

• هزینه بالاتری نسبت به استفاده از بنزین معمولی در بلند مدت

 

مزایا و معایب بنزین معمولی

استفاده از بنزین معمولی برای خودروهایی که سوخت پایه آنها با آن سازگار است ضروری اما این نوع از سوخت ممکن است باعث آسیب هایی در خودرو شود که عبارتند از:

• ایجاد رسوب در پیستون ها

• ایجاد خرابی در شمع ها

• ایجاد روغن سوزی در نتیجه خرابی موتور

• ایجاد پوسیدگی در سوپاپ ها

• آلودگی بیشتر نسبت به بنزین سوپر برای محیط زیست

• خام سوزی

 

اما با این حال بنزین معمولی در تمامی راه ها و شهرستان های ایران وجود دارد و قیمت آن نیز نسبت به بنزین سوپر پایین تر می باشد. بسیاری از ماشین های ایران نیز با این نوع سازگار هستند و استفاده بنزین سوپر ممکن است مشکلاتی در آنها ایجاد کند.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------