نحوه انتخاب زمان مناسب تعویض لاستیک خودروشاخص تعویض لاستیک, زمان مناسب برای تعویض لاستیک, بهترین زمان تعویض لاستیک خودرو

تعویض لاستیک خودرو

 

زمان تعویض لاستیک خودرو 

لاستیک های خودرو نقشی حیاتی در تامین امنیت سرنشینان دارند به همین دلیل توجه به زمان تعویض آنها اهمیت ویژه ای دارد. علاوه بر این انتخاب لاستیک مناسب، دلایل فرسایش و شیوه های محافظت و عیب یابی آن در این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد.

اهمیت لاستیک های خوردو

لاستیک ها نقشی اساسی در حرکت کردن خودرو و تامین امنیت دارند همچنین عوامل بسیاری چون نامناسب بودن جاده، فشار ناشی از شتاب گرفتن،‌ حرکت کردن و حتی ترمز نیز بر روی آن تاثیر زیادی می گذراند. بدین ترتیب بهترین خودروی جهان نیز با لاستیک های نامناسب و فرسوده کارآمد نیست.

 

افراد بسیاری با یک ملاک ساده یعنی بررسی آج تایر خودرو زمان مناسب برای تعویض آن را تعیین می کنند درحالی که سن تایر یا زمان تولید لاستیک خودرو نیز اهمیت زیادی در سلامت آن دارد. افرادی که به ندرت از وسیله شخصی خود استفاده می کنند حتما به این نکته توجه کنند که ممکن است پس از گذشت چند سال ظاهر لاستیک خودرو آنها سالم مانده باشد اما ممکن است باعث کاهش کنترل یا مشکلاتی همچون ترکیدن لاستیک در حین رانندگی و تصادف شوند.

 

طول عمر لاستیک خودرو چقدر است؟

با توجه به بیانیه انجمن تولید کنندگام لاستیک نمی توان مدت زمان مشخصی برای عمر تایر ها تعین کرد چرا که عوامل بسیاری مانند حرارت،‌ نحوه انبارداری، شرایط استفاده و بسیاری موارد دیگر در آن تاثیر گذار هستند. اما به طور کلی معمولا تایرهای نو می توانند تا پنج سال دوام بیاورند. در ادامه به معرفی عواملی که در کاهش طول عمر لاستیک خودرو تاثیر گذار هستند را معرفی می کنیم.

 

زمان تعویض لاستیک ماشین, تعویض لاستیک خودرو, زمان مناسب تعویض لاستیک ماشین

معمولا لاستیک های تولید شده پنج سال دوام میاورند

 

چرا لاستیک خودرو فرسوده می شود؟

همانطور که متوجه شدید لاستیک ها بیشترین فشار را تحمل کرده و همیشه با سطح جاده در ارتباط هستند و در اثر نیروی اصطکاک سابیده می شوند. اما مواردی نیز وجود دارند که طول عمر مفید لاستیک خودرو را کاهش می دهند که عبارتند از:

 

۱. دما

بالا بودن دما و حرارت می تواند باعث کاهش طول عمر مفید لاستیک خودرو شود؛ بدین ترتیب راننده هایی که در مناطق شرجی، گرم و زیر نور آفتاب تردد زیادی دارند باید زودتر لاستیک های خودرو را عوض کنند.

علاوه بر این رانندگی با سرعت بالا نیز باعث افزایش دمای لاستیک، فرسایش و کاهش طول عمر آنها می شود.

 

۲. نحوه انبارداری

نگهداری تایرهای نو اهمیت زیادی دارد و بهتر است از فروشنده های معتبر که استانداردهای لازم را رعایت می کنند خرید کنید.

 

۳. سبک رانندگی

افزایش ناگهانی سرعت یا ترمز و قفل شدن لاستیک ها و... در ساییده شدن لاستیک ها تاثیر گذارند.

 

۴. جاده های نامناسب

ناهمواری های موجود در سطح جاده یا پیچ و شیب های تند باعث فرسایش تایرها می شوند

 

۵. وزن زیاد

بالا بودن وزن خودرو، سرنشینان یا بار آن به فرسایش لاستیک ها می انجامد.

 

۷. تنظیم نبودن باد لاستیک

تنظیم نبودن باد تایرها (بیشتر یا کمتر بودن از حد استاندارد) از مهم ترین دلایل فرسایش لاستیک هاست

 

۸. تراز نبودن لاستیک ها

یکی از مواردی که در بهره وری بیشتر لاستیک های خودرو تاثیر گذار است تراز بودن چرخ های خودرو است که بهتر است هر پنج‌هزار کیلومتر یک بار بررسی شود. این کار در سه مرحله انجام می شود:

۱. تنظیم زاویه عمودی چرخ ها

۲. تنظیم زاویه افی چرخ ها

۳. تنظیم زاویه چرخ ها با محور فرمان

از جمله معایب تراز نبودن چرخ ها لنگ زدن چرخ ها، کشیده شدن خودرو به یک سمت، فرسایش شدید تر و ناهماهنگ لاستیک ها و... می باشد.

 

نشانه های تعویض لاستیک

همانطور که متوجه شدید نمی توان طول عمر دقیقی برای لاستیک خودرو مشخص کرد اما با توجه به موارد ذکر شده در بخش های قبل و موارد زیر می توانید زمان مناسبی برای تعویض لاستیک خودرو را پیدا کنید

 

• توجه به سال تولید

از سال ۲۰۰۰ میلادی تصویب شد که تولید کنندگان تایرهای خودرو، زمان تولید محصول را با کد دات بر روی لاستیک ها مشخص کنند. این کد چهار رقمی از سمت چپ هفته و سال تولید لاستیک ها را نشان می دهد. برای مثال در صورت مشاهده 1221 متوجه می شویم که این تایر در دوازدهمین هفته سال ۲۰۲۱ تولید شده است.

 

• برامدگی بخشی از تایر

در صورتی که پس از بررسی تایرها متوجه شدید بخشی از آن برامده شده است یعنی قسمتی از لاستیک به شدت ضعیف شده و احتمال ترکیدن آن وجود دارد. پس بهتر است در سریع ترین زمان ممکن اقدام به تعویض لاستیک ها کنید.

 

• لرزش فرمان

از جمله موارد دیگری که در صورت فرسوده شدن لاستیک ها رخ می دهد لرزش فرمان و ایجاد حس بد هنگام رانندگی است. علاوه بر این عملکرد ترمزها و... نیز با ساییده شدن سطح لاستیک ها کاهش می یابد.

 

• کم شدن عاج لاستیک

و در آخر اصلی ترین راهنمایی که افراد بسیاری با توجه به آن زمان تعویض لاستیک های خودرو را انتخاب می کنند. اما توجه به تاریخ تولید و سایر عوامل نیز تاثیر بسیاری دارد. در صورتی که عاج و ظاهر لاستیک خودرو سالم باشد ممکن است افرادی وسوسه شوند که زمان تعویض آن را به تاخیر بیاندازند اما این مورد تنها یکی از عوامل در تعیین زمان مناسب برای تعویض لاستیک خودرو است.

 

زمان تعویض لاستیک ماشین, تعویض لاستیک خودرو, زمان مناسب تعویض لاستیک ماشین

همواره به سلامت و میزان عاج لاستیک خودرو توجه کنید

 

سازندگان خودرو سعی می کنند لاستیک ها را طوری بسازند که در اثر اصطکاک کمتر ساییده شوند اما وجود عاج ها برای افزایش اصطکاک سطح لاستیک و جاده می باشد. بدین ترتیب راننده کنترل بیشتری داشته و عملکردهای همچون ترمز گرفتن بهتر انجام می شود یا در مواقعی مانند خیس یا شنی بودن جاده، آب و هوای بارانی و... از لغزش خودرو جلوگیری می کنند و فرسوده شدن آنها می تواند مشکلات زیادی ایجاد کرده و امنیت سرنشینان و افراد دیگر جامعه را به خطر اندازد.

 

بسیاری از تولید کنندگان توصیه می کنند به صورت منظم لاستیک ها را بررسی کرده و در صورت رسیدن عاج تایر خودرو به ۱.۶۶ میلی متر برای تعویض آن اقدام کنید.

 

چگونه تشخیص دهیم عاج خودرو به ۱.۶ میلی متر رسیده است؟

بسیاری از افراد سعی می کنند به صورت چشمی یا با ابزاری غیر دقیق عاج لاستیک ها را بررسی کنند اما روش های مطمئن تری هم برای این کار وجود دارد که عبارتند از:

 

۱. توجه به نشانگر

 

زمان مناسب تعویض لاستیک ماشین, زمان تعویض لاستیک خودرو, مناسب ترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو

نشانگر زمان تعویض لاستیک خودرو

 

برخی از لاستیک ها نشانگرهای کوچکی در شیارها دارند که در صورت ساییده شدن و رسیدن عاج لاستیک به سطح آن رانندگان متوجه ضرروت تعویض آن می شوند.

 

۲. استفاده از عمق سنج

 

مناسب ترین زمان برای تعویض لاستیک خودرو, تعویض لاستیک خودرو, زمان تعویض لاستیک

اندازه گیری عاج لاستیک با عمق سنج

 

عمق سنج نیز ابزاری است که در بسیاری از فروشگاه های لوازم یدکی یا ابزار فروشی ها وجود دارد. با استفاده از این ابزار می توانید با دقت و مطمئن عاج تایر را بررسی کرده و زمان تعویض لاستیک خودرو را مشخص کنید.

 

۳. استفاده از سایر مقیاس ها

 

زمان تعویض لاستیک ماشین, تعویض لاستیک خودرو, زمان مناسب تعویض لاستیک ماشین

سایر مقیاس ها برای بررسی عاج لاستیک خودرو

 

در صورتی که به ابزارهای مورد نیاز دسترسی ندارید اما حتما باید عاج لاستیک خودرو را بررسی کنید می توانید از مقایس های دیگری همچون سکه، چوب کبریت و... استفاده کنید. ابتدا روی این مقایس ها ۱.۶ میلی متر را مشخص کرده و سپس با قرار دادن آن در شیارهای لاستیک خودرو عاج تایر را با آن مقایسه کنید. اگرچه این روش چندان دقیق نیست اما ممکن است در شرایط خاصی مورد استفاده قرار گیرد.

 

گردآوری:بخش خودرو بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------