سیستم کنترل کشش چیست؟ نحوه کار سیستم کنترل کششسیستم کنترل کشش در خودرو چیست, مزایای سیستم کنترل کشش چیست, نحوه عملکرد سیستم کنترل کشش

سیستم کنترل کشش باعث می شود که تعادل خودرو حفظ شود و کنترل پذیری بهتر شود

 

سیستم tcs یا همان سیستم کنترل کشش چیست؟ 

یکی از اصلی ترین عامل تصادفات، لیز خوردن خودرو است. به طور مثال، پیچاندن ناگهانی فرمان، پیچیدن با سرعت بالا و یا حتی رانندگی عادی در جاده های بارانی و یا برفی، می توانند باعث شوند که خودرو لیز بخورد. به همین دلیل دانشمندان و مهندسان دست به کار شدند تا راه حلی برای این موضوع بیابند. با تلاش های فراوان آن ها، سیستم کنترل کشش و یا سیستم TCS ایجاد شد.

سیستم کنترل کشش و یا TCS چیست؟

 

سیستم کنترل کشش چیست, سیستم کنترل کشش, نحوه کار سیستم کنترل کشش

سیستم کنترل کشش یک سیستم الکترونیکی است که با مجموعه از سنسورها کار میکند

 

همان طور که پیش تر خواندید، سیستم TCS برای جلوگیری از لیز خوردن خودرو ها ساخته شده است و بسیار هم کاربردی و مفید است. این سیستم می تواند در موقعیت های ناگهانی، کمی به جای راننده تصمیم بگیرد و از لیز خوردن خودرو جلوگیری کند.

البته پیش از این سیستم، راه کار های دیگری نیز برای جلوگیری از لغزش و لیز خوردن خودرو ایجاد شده بود. از جمله آن ها می توان به سیستم ترمز ABS اشاره کرد که در سال 1928 توسط یک مهندس آلمانی به نام کارل واسل ایجاد شد.

 

البته این سیستم در آن سال ها طرفداران زیادی پیدا نکرد و خودرو ها از آن استفاده نکردند. اما بعد ها از سال 1971، شرکت های اتومبیل سازی شروع به استفاده از این سیستم کردند و تقریبا از سال 2013 استفاده از این سیستم در بسیاری از کشور ها اجباری شد.

 

سیستم ترمز ABS برای جلوگیری از لغزش خودرو در هنگام ترمز گیری بسیار مناسب بود ولی نمی توانست در شرایط برفی و یا بارانی به طور کامل از لغزش خودرو جلوگیری کند. به همین دلیل مهندسان دست به کار شدند و با استفاده از سنسور های مختلف و تقویت رایانه خودرو، سیستم کنترل کشش را ایجاد کردند.

 

این سیستم می تواند در هر شرایطی از لغزش خودرو تا حدود زیادی جلوگیری کند و کارایی آن محدود به موقعیت خاصی نمی شود.

اگر بخواهیم به شکل ساده نحوه کار این سیستم را توضیح دهیم، می توان گفت که وقتی سیستم تشخیص می دهد که چرخ ها در حال آغاز لغزش هستند، نیروی وارده از سمت موتور را کاهش می دهد تا لغزش ایجاد نشود.

 

سیستم کنترل کشش, سیستم کنترل کشش چیست, سیستم کنترل کشش

نحوه کار سیستم کنترل کشش در یک پیچ لغزنده

 

به طور مثال، اگر شما با یک خودرو بدون این سیستم بر روی برف رانندگی کنید، با کمی گاز دادن، چرخ ها دائما در جا می چرخند در حالی که اگر خودرو به این سیستم مجهز باشند، چرخ ها در جا نمی زنند و قدرت تا حدی کاهش می یابد که چرخ بتواند حرکت کند.

 

این سیستم در اغلب خودرو ها دکمه ای به نام TC و یا TCL دارد که بر روی آن نمادی از یک خودروی در حال لغزش کشیده شده است. شما می توانید این سیستم را به وسیله این دکمه خاموش کنید. اما توصیه می شود که هیچ گاه آن را خاموش نکنید.

 

نحوه کار سیستم کنترل کشش, ترکشن کنترل, TCS

نمونه ای از کلید سیستم کنترل کشش

 

البته در نظر داشته باشید که برای حرکات نمایشی مانند دریفت کشیدن، دونات زدن و یا برن اوت کردن باید این سیستم را خاموش کنید تا تمامی قدرت خودرو وارد چرخ ها شود و بتوانید از قدرت لذت ببرید.

 

چرا خودرو دچار لغزش می شود؟

 

سیستم کنترل کشش در خودرو چیست, مزایای سیستم کنترل کشش چیست, نحوه عملکرد سیستم کنترل کشش

سیستم کنترل کشش، در مواقعی ای که اصطکاک لاستیک با جاده کم می شود کار می کند

 

وقتی که اصطکاک بین چرخ و جاده کم شود، چرخ درجا می چرخد و دچار لغزش می شود. حال این کاهش اصطکاک در مواقع مختلفی مانند شرایط برفی جاده، خیس بودن جاده و یا پیچیدن خودرو ایجاد می شود.

 

به طور مثال، هنگامی که خودرو به سمت راست می چرخد، فشار بر روی چرخ های سمت چپ افزایش می یابد و از روی چرخ های سمت راست فشار برداشته می شود. به همین دلیل اصطکاک چرخ محرک سمت راست و زمین کاهش می یابد و در نتیجه چرخ در جا می چرخد و خودرو دچار لغزش می شود.

 

در موتور های قوی تر، اصلا نیازی به کاهش اصطکاک نیست و با یک گاز، به دلیل قدرت زیاد موتور، چرخ ها شروع به چرخیدن در جا می کنند و در نتیجه خودرو دچار لغزش می شوند.

همان طور که مشاهده کردید، ممکن است که خودرو در شرایط مختلف دچار لغزش شود. به همین دلیل است که سیستم کنترل کشش بسیار کاربردی و مفید است و در این شرایط می تواند شرایط را بسیار ایمن تر کند. خصوصا در خودرو هایی با موتور های قدرتمند و بزرگ، این سیستم برای رانندگی امن تر ضروری است.

 

سیستم کنترل کشش چگونه کار می کند؟

 

ترکشن کنترل, TCS, سیستم کنترل کشش و پایداری

سیستم کنترل کشش با استفاده از داده های مجموعه ای از سنسور ها عمل می کند

 

سازنده های مختلف، سیستم های مختلفی را برای کنترل کشش در خودرو قرار می دهند و از سنسور ها و وسایل مختلفی استفاده می کنند. اما به طور کلی همان طور که گفتیم کار این سیستم این است که ایجاد لغزش را در چرخ ها پیشبینی کند و از آن جلوگیری کند.

هر چرخ به طور جداگانه به این سیستم متصل است و به همین دلیل اگر فقط یک چرخ شما روی یخ قرار بگیرد، فقط نیروی آن چرخ کاهش می یابد و برای دیگر چرخ ها مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 

شما با استفاده از این سیستم دیگر نگرانی برای رانندگی در شرایط برفی و طوفانی نخواهید داشت و می توانید بدون لیز خوردن به مسیرتان ادامه دهید.

این سیستم معمولا با تغییر در موارد زیر، در مواقع خاص قدرت موتور را کاهش می دهد:

• کاهش نیروی ترمز

• کاهش تامین سوخت موتور

• کنترل دریچه گاز

• کنترل دریچه هوا در سیستم های توربو شارژ

 

سیستم کنترل کشش همان سیستم کنترل پایداری است؟

خیر! این دو سیستم کاملا شبیه به هم کار می کنند اما یک سیستم واحد نیستند. این دو سیستم دست به دست هم می دهند تا لغزش خودرو را به حداقل برسانند.

سیستم کنترل پایداری، در موقعیت هایی که خودرو دچار انحراف می شود، وارد عمل می شود و خودرو را به مسیر مستقیم باز می گرداند. به طور مثال، وقتی که خودرو درون یک پیچ در حال خارج شدن از مسیر است، این سیستم وارد می شود و خودرو را به مسیر پیچ باز می گرداند.

 

رانندگی در هنگام خاموش بودن سیستم کنترل کشش ایمن است؟

 

سیستم کنترل کشش در خودرو چیست, مزایای سیستم کنترل کشش چیست, نحوه عملکرد سیستم کنترل کشش

وقتی چراغ کلید سیستم کنترل کشش خاموش است یعنی سیستم روشن است

 

این موضوع کاملا بستگی به وضعیت شما، خودرو و جاده دارد. به طور مثال، وقتی که جاده خشک است و شما با سرعت پایین رانندگی می کنید، برای شما مشکلی ایجاد نمی شود. اما در جاده های خیس و یا برفی و یا در سرعت های بالا، ممکن است که اتفاق هایی در یک لحظه ایجاد شوند که باعث لغزش خودرو می شوند. بنابر این بهتر است که در این شرایط سیستم کنترل کشش را روشن کنید.

 

اما به طور کلی بهتر است که همیشه این سیستم روشن باشد تا مشکلی برای شما ایجاد نشود. به طور مثال ممکن است که در همان سرعت های پایین و در جاده های خشک هم اتفاقی پیش بیاید که باعث شود خودرو شروع به لغزش کند.

 

به طور مثال، ممکن است که وقتی دارید در جاده به آرامی رانندگی می کنید، ناگهان یک کودک وسط جاده بیاید و نیاز باشد که شما به یک باره تغییر جهت بدهید و یا ترمز کنید. در این شرایط این سیستم به ایستادن سریع تر و یا تغییر جهت ایمن به شما کمک می کند.

اما در برخی موارد، مانند وقتی که سطح جاده بسیار لیز است، ممکن است که این سیستم هر چقدر هم که قدرت را کم کند باز هم لغزش ایجاد شود. در این شرایط یکبار این سیستم را خاموش کنید و خودتان امتحان کنید. اگر باز هم خودرو دچار لغزش می شد، بهتر است که از زنجیر چرخ و یا چرخ های زمستانی استفاده کنید.

 

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، گاهی اوقات شما می خواهید درون پیست ها حرکات نمایشی مانند دریفت زدن و یا دونات زدن را انجام دهید. در این شرایط نیز باید سیستم را خاموش کنید تا چرخ ها بتوانند درجا بچرخند.

 

چرا چراغ سیستم کنترل کشش روشن می شود؟

 

سیستم کنترل کشش چیست, سیستم کنترل کشش, نحوه کار سیستم کنترل کشش

وقتی که چراغ سیستم کنترل کشش روشن باشد، یعنی سیستم خاموش است

 

همان طور که پیش تر گفتیم، این سیستم به وسیله سنسور های مختلف داده ها را دریافت می کند و عمل می کند و به همین دلیل این سیستم یک سیستم الکترونیکی است که دائما توسط یک پردازنده کنترل می شود.

 

هر زمانی که این سیستم به طور دستی خاموش شود، چراغ آن روشن می شود که یعنی خودرو در خطر لغزش است. گاهی اوقات نیز با توجه به این که سیستم روشن است این چراغ روشن می شود که در آن شرایط، روشن شدن چراغ نشان دهنده یک خرابی و یا خطا در سیستم است.

 

دلیل عمده خرابی این سیستم، خرابی سنسور سرعت چرخ است. در صورتی که راننده با چیزی برخورد کند، این سنسور از تراز خارج می شود و در آن خطایی ایجاد می شود که موجب خرابی تمامی سیستم کنترل کشش می شود. همچنین این سنسور گاهی اوقات با مرور زمان فرسوده و خراب می شود و نیاز به تعویض دارد.

 

وقتی که شما سیستم کنترل کشش را روشن می کنید، چراغ کنترل کشش از حالت روشن به حالت چشمک زن تبدیل می شود. در این حالت، سیستم در حال شناسایی و هماهنگ کردن اجزا با یکدیگر است و وقتی که خاموش شد یعنی سیستم به درستی به کار افتاده است.

 

آیا سیستم کنترل کشش باعث افزایش سوخت می شود؟

در حالت عادی این سیستم هیچ تاثیری بر روی مصرف سوخت نمی گذارد. اما در مواردی مانند رانندگی طولانی مدت بر روی جاده برفی، به دلیل این که قدرت موتور دائما کم می شود و شما باید گاز بیشتری بدهید، شاید مصرف سوخت کمی بالا برود.

البته بالا رفتن مصرف سوخت، به امنیتی که این سیستم برای شما تامین می کند اصلا قابل مقایسه نیست و نمی توان افزایش سوخت در این مواقع را از معایب این سیستم دانست.

 

آیا در ایران به سیستم کنترل کشش نیاز داریم؟

با توجه به این که کشور ما آب و هوای مختلفی دارد و از کویر گرفته تا جنگل ها فراوانی دارد، نمی توان به طور کلی به این سوال جواب داد. به طور مثال، در مناطق کویری که جاده همیشه بالاترین چسبندگی را دارد. این سیستم کارایی کمی دارد. 

 

اما در مناطقی که باران و برف زیادی می بارد و خیابان ها اغلب به صورت سربالایی و یا سرازیری هستند، وجود این سیستم ضروری است و می تواند ایمنی را بسیار بالاتر ببرد.

به طور کلی، سیستم کنترل کشش یک سیستم ایمنی است و به قول معروف کار از محکم کاری عیب نمی کند و امنیت بیشتر همیشه لازم است. از طرفی حادثه خبر نمی کند و در یک لحظه ایجاد می شود و این سیستم می تواند در همان لحظه تصمیم گیری درستی داشته باشد و شما را از حادثه به دور نگه دارد.

 

بنابر این، به طور کلی می توان گفت که وجود این سیستم همیشه لازم است و می تواند امنیت خودرو را در همه ی شرایط و در آب و هوایی بالاتر ببرد.

 

جمع بندی مطالب و سخن پایانی

در این مقاله به معرفی سیستم کنترل کشش و کارایی آن پرداختیم. به طور کلی این سیستم از لغزش خودرو در شرایط مختلفی مانند گاز دادن ناگهانی، رانندگی در جاده های برفی و یا خیس و یا ترمز های ناگهانی جلوگیری می کند.

نحوه کار آن هم به طور خلاصه، پیشبینی و یا تشخیص لغزش و کاهش قدرت موتور وارده بر روی چرخ برای جلوگیری از لغزش است.

 

همچنین حال می دانید که بهتر است که در تمامی مواقع بهتر است که این سیستم روشن باشد و تنها در برخی موارد مانند اوقاتی که این سیستم دچار اشکال می شود و یا نیاز به انجام حرکات نمایشی مانند دریفت زدن و دونات زدن دارید باید این سیستم را خاموش کنید.

 

روشن بودن چراغ سیستم کنترل کشش، نشان دهنده این است که شما این سیستم را خاموش کرده اید و یا سیستم دچار خطا شده است. در صورتی که سیستم دچار خرابی شده است، بهتر است که سریعا آن را تعمیر کنید و دوباره راه اندازی کنید تا امنیت شما دوباره افزایش یابد.

خرابی در این سیستم، اغلب به دلیل عدم تراز بودن سنسور تشخیص سرعت چرخ ایجاد می شود. خرابی این سنسور معمولا در برخورد و تصادف ها ایجاد می شود.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------