بررسی صداهای غیر معمول از خودروصداهای غیر معمول از خودرو, بررسی صداهای غیر معمول از خودرو, آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو

بررسی انواع صداهای غیر معمول از خودرو

 

آشنایی با 9 صدای غیر معمول از خودرو

ماشین شما همیشه به شما بازخورد می دهد، اما آیا شما گوش می دهید؟ در این مقاله 9 مورد از متداول ترین صداهای غیر معمول از خودرو را توصیف می کنیم و معنی آنها را مشخص می کنیم.

ماشین شما همیشه به شما بازخورد می دهد، اما آیا شما گوش می دهید؟ در حال رانندگی با ماشین خود هستید و همه چیز خوب به نظر می رسد، و لحظه بعد صدای عجیبی از ماشین خود می شنوید که در حال شتاب گرفتن هستید.

 

قبل از اینکه رادیو را کمی بلندتر کنید به امید اینکه صدا از بین برود، با دقت بیشتری گوش کنید و بفهمید که صدا از کجا می آید. یادگیری کمی در مورد برخی از صداهای که ممکن است خودرو شما ایجاد کند، می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید که چه مشکلی ممکن است باشد و تعیین کنید که چه زمانی باید به مکانیک خود مراجعه کنید. این ممکن است شما را از تعمیرهای پرهزینه نجات بدهد.

 

انواع صداهای غیر معمول از خودرو

در این مقاله 9 صدای متداول خودرو را توصیف می کنیم و معنی آنها را مشخص می کنیم.

 

ماشین شما هنگام شتاب گیری صدای زمزمه (صدای خفیف و بم یا زوزه) می دهد

در حین رانندگی، صدای زمزمه کم صدا را می شنوید. وقتی شتاب می گیرید، صدا بلندتر می شود – شاید شبیه به پرواز در آمدن هواپیما باشد – اما پس از سرعت مشخصی صدا ثابت می شود. وقتی می چرخید، صدا بلندتر می شود. اما اگر به طرف دیگر بپیچید صدا از بین می رود.

 

معنی آن چیست: به احتمال زیاد این صدای بلبرینگ چرخ است. اغلب به عنوان صدای موتور اشتباه گرفته می شود و یکی از راه هایی که می توانید تشخیص دهید، تماشای RPM سنج است.

 

با افزایش سرعت، گیج های سرعت بالا می روند. با سرعت تعیین شده مسافتی صاف را بپیمایید، پدال گاز را رها کنید و پایین آمدن گیج RPM را تماشا کنید. اگر سر و صدا هنوز وجود دارد، قطعاً از موتور نمی آید.

 

شناخت انواع صداهای غیر معمول از خودرو, بررسی صداهای غیر معمول از خودرو, آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو

آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو

 

خودروی شما صدایی مانند پهپاد تولید می کند

این صدا در هنگام چرخش، حرکت میزان صدا را تغییر نمی دهد، اما با شتاب گرفتن، بلندتر می شود.

 

چه معنایی می تواند داشته باشد: این صدا ممکن است از لاستیک های شما باشد - به خصوص اگر قدیمی یا بی کیفیت باشند. همچنین می تواند نشانه ای از داشتن لاستیک های «پردار» باشد - این اصطلاحی است که برای توصیف لاستیک هایی که آج های آن به طور ناموزون فرسوده می شوند، استفاده می شود.

 

به نوبه خود، لاستیک های پردار می تواند نشانه ای از یک جزء سیستم تعلیق فرسوده باشد، که باعث می شود تایرها در حین رانندگی به جای غلتیدن نرم در جاده، بالا و پایین بپرند.

 

شناخت انواع صداهای غیر معمول از خودرو, بررسی صداهای غیر معمول از خودرو, آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو

یک دلیل صداهای غیر معمول از خودرو، لاستیک آن ها می باشد

 

ماشین شما صدای جیغ بلندی ایجاد می کند

آیا وقتی برای اولین بار موتور را روشن می کنید، صدای جیغ بلندی می شنوید، یا حتی صدایی شبیه صدای جیک پرنده؟

 

چه معنایی می تواند داشته باشد: تسمه ی خودروی شما احتمالا فرسوده یا ترک خورده است. برخی از وسایل نقلیه دارای تسمه های متعدد از جمله تسمه ی جداگانه برای تهویه مطبوع شما هستند.

 

اگر فقط زمانی که تهویه مطبوع را روشن می کنید این صدا را می شنوید، متوجه می شوید که تسمه مشکل دارد. همچنین ممکن است تسمه، کشش کافی نداشته باشد (یا باید کشش را تنظیم کرد یا کشش تسمه ساییده شده است). اگر کشش کافی وجود نداشته باشد، کمربند در حال لیز خوردن است.

 

دلایل صداهای غیر معمول از خودرو, 9 صداهای غیر معمول از خودرو, علت صداهای غیر معمول از خودرو

هنگامی که صداهای غیر معمول از خودرو می شنوید

 

ماشین شما در حالی که در حال پیچیدن هستید ناله می کند

معنی آن چیست: اگر وسیله نقلیه شما دارای فرمان هیدرولیک باشد و فرمان را با چرخاندن آن به نقطه ای که دیگر نچرخد، «قفل» کنید، صدای ناله بلندی خواهید شنید. این باعث فشار به پمپ فرمان می شود و اگر این موقعیت را برای بیش از چند ثانیه نگه دارید، خطر آسیب رساندن به پمپ را دارید.

 

حدود یک اینچ از موقعیت قفل کردن به عقب برگردید تا افزایش فشار پمپ را کاهش دهید بنابراین صدا باید از بین برود. اگر صدای ناله دائمی را می شنوید، احتمالاً پمپ شما از قبل آسیب دیده است.

 

علت صداهای غیر معمول از خودرو, انواع صداهای غیر معمول از خودرو, شناخت صداهای غیر معمول از خودرو

صدای ناله در حین پیچیدن خودرو

 

ماشین شما هنگام چرخش صدای ضربه زدن یا تیک می دهد

وقتی به یک طرف بپیچید، صدای تیک می شنوید. چرخه ای است، بنابراین با افزایش سرعت، صدا افزایش می یابد یا اگر سرعت خود را در حین پیچ کاهش می دهید، صدا کاهش می یابد. وقتی از طرف دیگر بپیچید، صدا لزوما وجود ندارد.

 

معنی آن چیست: این صدا احتمالاً از محور CV شما می آید. این زمانی اتفاق می افتد که چکمه شفت محور CV پاره شود و گریس نشت کند. بدون چربی، قطعات خشک می شوند و شروع به ایجاد صدای کلیک می کنند. اگر آسیبی ندید، تکنسین شما می تواند گریس را دوباره پر کرده و چکمه را تعویض کند. در غیر این صورت، محور CV باید تعویض شود.

 

صداهای غیر معمول از خودرو چیست, دلایل صداهای غیر معمول از خودرو, 9 صداهای غیر معمول از خودرو

شنیدن صدای تیک یا ضربه از خودرو در هنگام افزایش سرعت

 

ماشین شما صدای کم و جغجغه ایجاد می کند

ممکن است در حین رانندگی، به خصوص روی دست اندازها، صدای تق تق یا جغجغه های کم صدا را بشنوید.

 

معنی آن چیست: این صداها معمولاً چرخه ای نیستند، بنابراین می توانید سیستم چرخ و لاستیک را رد کنید. اجزای متعددی در سیستم تعلیق شما وجود دارد از جمله اتصالات توپ، پیوندهای تثبیت کننده و فنرهای سیم پیچ. یک چیز قطعی است، اگر صدای تعلیق دارید که ناگهان ناپدید می شود، احتمال زیادی وجود دارد که یکی از این قطعه ها خراب شده و باید تعویض شود.

 

آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو, شناخت انواع صداهای غیر معمول از خودرو, بررسی صداهای غیر معمول از خودرو

صداهای کم و جغجغه در خودرو

 

ماشین شما صداهای خفیف یا جیرجیر می دهد

معنی آن چیست: ساییدن خفیف یا صدای جیر جیر هنگام ترمز تقریباً همیشه به دلیل قطعات ضعیف یا فرسوده ترمز است. اگر زود متوجه شوید، تکنسین شما می تواند ترمزهای شما را تعمیر کند - فرآیندی که ممکن است شامل تمیز کردن، روغن کاری و تنظیم آن باشد.

 

برخی از لنت های ترمز دارای صدای جیغ یا جیک زدن جوجه هستند – قطعه ای فلزی که پس از کم شدن مواد لنت به روتور ترمز ساییده می شود. اگر این صدای چرخشی را حتی در حین رانندگی می شنوید، ممکن است ترمزهای شما نیاز به تعویض داشته باشند. (ببینید چند بار باید لنت ترمز خود را تعویض کنید.)

 

بررسی صداهای غیر معمول از خودرو, آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو, شناخت انواع صداهای غیر معمول از خودرو

صداهای جیرجیر خودرو معمولا مربوط به ترمز می باشد

 

ماشین شما صدای غرش می دهد

در حالت ایستاده، صدایی را می شنوید. با افزایش سرعت، صدا بلندتر می شود تا حدی که نمی توانید صحبت های رادیو یا مسافر خود را بشنوید.

 

معنی آن چیست: سیستم اگزوز در وسیله نقلیه شما از چندین قطعه متصل به هم تشکیل شده است، برخلاف اینکه یک لوله بلند است. ممکن است نشتی اگزوز در واشر یا یکی از اجزای اگزوز مانند فلکسپایپ، رزوناتور یا صدا خفه کن داشته باشید. بسته به جایی که نشتی دارد، اگزوز تعمیر می شود. اگر تعمیر امکان پذیر نیست، باید قطعه نشتی را جایگزین کنید.

 

9 صداهای غیر معمول از خودرو, علت صداهای غیر معمول از خودرو, انواع صداهای غیر معمول از خودرو

صدای غرش خودرو معمولا مربوط به اگزوز می باشد

 

ماشین شما شبیه ماشین لباسشویی نامتعادل به نظر می رسد

در حین رانندگی، صدای لرزان را می شنوید - مانند ماشین لباسشویی نامتعادل در هنگام چرخش بالا.

 

معنی آن چیست: اگر این صدا را شنیدید، فوراً کنار بزنید و چرخ ها و لاستیک های خود را بررسی کنید. ممکن است مهره های چرخ های شما شل شده باشند که می تواند منجر به در آمدن چرخ شود یا فشار کم تایر می شود که شما را در معرض خطر ترکیدن لاستیک قرار می دهد. اگر مهره های چرخ شما شل است، ماشین خود را با جک کمی بالا بیاورید تا مقداری از وزن آن کم شود و از آچار پیچ برای سفت کردن مهره های چرخ استفاده کنید. اگر فشار باد لاستیک پایین است، آن را باد کنید یا آن را با لاستیک زاپاس تعویض کنید.

 

صداهای غیر معمول از خودرو,آشنایی با صداهای غیر معمول از خودرو,بررسی صداهای غیر معمول از خودرو

صدای لباسشویی نامتعادل از خودرو مربوط به لاستیک شما می باشد

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین مطالب مجله خودرو(دنیای خودرو، بازار خودرو، اصول تعمیر و نگه داری خودرو و ...)

    سایر مطالب مجله خودرو

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------