تستر باتری خودرو چیست و چگونه کار می کند؟تستر باتری خودرو, تستر باتری خودرو چیست, نحوه ی کار کردن تستر باتری خودرو

تستر باتری خودرو چیست و چگونه کار می کند؟

 

آشنایی با تستر خودرو:

تسترهای باتری برای آزمایش ظرفیت باقیمانده شارژ باتری طراحی شده اند. آنها با اعمال بار و نظارت بر پاسخ ولتاژ باتری کار می کنند. با این کار، تستر می تواند میزان قدرت باقیمانده را تشخیص دهد. اگر باتری شارژ داشته باشد، جوهر با عبور جریان از آن گرم می شود. دمای بالاتر نشان می دهد که باتری جریان بیشتری دارد. گیج تستر باتری معمولاً بر اساس دما تغییر رنگ می دهد.

تستر باتری چیست؟

تسترهای باتری دستگاه های الکترونیکی هستند که برای آزمایش ظرفیت باقیمانده شارژ کلی باتری طراحی شده اند. برخلاف تصور رایج، آنها ولتاژ را آزمایش نمی کنند - فقط ظرفیت باقی مانده را آزمایش می کنند. هر باتری یک جریان مستقیم دارد. تسترهای باتری با اعمال بار و نظارت بر پاسخ ولتاژ باتری کار می کنند. این دستگاه را قادر می سازد تا میزان انرژی باقی مانده در باتری را تشخیص دهد.

 

انواع تستر باتری:

انواع مختلفی از تستر باتری وجود دارد که هر کدام برای انواع و اندازه های مختلف باتری مناسب هستند. برخی از رایج ترین انواع آن در زیر به تفصیل شرح داده شده است.

 

تستر باتری الکترونیکی

از تسترهای باتری الکترونیکی و دیجیتالی برای آزمایش ظرفیت باقیمانده باتری استفاده می شود.

 

اکثر مدل های دیجیتال دارای یک صفحه نمایش LCD هستند که نتیجه آزمایش باتری را با فرمت واضح و خوانا ارائه می دهد. بسته به مدل خاص، اغلب به صورت نوار یا نمودار نمایش داده می شود، این امکان خواندن و تجزیه و تحلیل سریع نتایج آزمون را از طریق یک رابط کاربر پسند فراهم می کند.

 

تستر باتری داخلی

تستر باتری خانگی یا داخلی معمولاً برای باتری های استوانه ای قابل شارژ از جمله باتری های AA ، باتری های AAA و باتری های 9 ولت PP3 استفاده می شود.

 

مواد شیمیایی رایج باتری عبارتند از: قلیایی، NiCd و Li-ion. این انواع شیمی استاندارد اکثر باتری های خانگی روزمره از جمله باتری های ذکر شده در بالا و همچنین انواع باتری های اضافی مانند باتری های C و باتری های D را پوشش می دهند . یک تستر باتری خانگی معمولی برای آزمایش ترکیبی از این انواع باتری، اگر نه همه آنها، مناسب است.

 

تستر باتری جهانی

تسترهای باتری یونیورسال برای استفاده با باتری هایی در اندازه های مختلف مناسب هستند. همانند تسترهای باتری خانگی، آنها عمدتاً برای باتری های استوانه ای استفاده می شوند.

 

با این حال، برخی از ولتاژ سنج ها می توانند طیف وسیعی از باتری های با اندازه های مختلف را آزمایش کنند، از باتری های سلولی دکمه ای کوچک تر تا باتری های بزرگ تر صنعتی و خودرویی.

 

تستر باتری خودرو

تسترهای باتری خودرو برای استفاده با باتری های سرب اسیدی در نظر گرفته شده است. این تسترها به باتری های خودرو متصل می شوند تا نشانه روشنی از سلامت، وضعیت و ولتاژ خروجی باتری ارائه دهند.

 

تسترهای باتری برای کاربردهای خودرو مهم هستند. تعیین وضعیت باتری خودرو بسیار مهم است زیرا جریان های زیادی در هنگام راه اندازی کشیده می شود. برای اطمینان از شرایط تست ایمن، قبل از استفاده باید مطمئن شوید که تستر شما با باتری های سرب اسید سازگار است.

 

تست کننده های باتری برای باتری های کوچک

با باتری های کوچکتر، ولتاژ می تواند نسبتاً در حد تخلیه باتری باقی بماند. در نتیجه، این بدان معناست که آزمایش یک باتری کوچک با یک مولتی متر دیجیتال استاندارد دشوار است. در عوض، بررسی دقیق میزان عمر باقی مانده در باتری با استفاده از یک تستر طراحی شده برای باتری های کوچک بسیار ساده تر است.

 

بسته به مدل خاص، تسترهای باتری برای باتری های کوچک معمولاً می توانند با باتری های 12 ولت، باتری های AA، باتری های قلیایی و انواع مختلف دیگر استفاده شوند. یک تستر باتری دیجیتال AA برای مصارف خانگی ایده آل خواهد بود و این دستگاه ها معمولاً با چندین نوع مختلف باتری کوچک نیز سازگار هستند.

 

انواع تستر باتری, تستر باتری چگونه کار می کند, نحوه استفاده از تستر باتری خودرو

نحوه ی کار کردن تستر باتری

 

تستر باتری چگونه کار می کند؟

تسترهای باتری با اعمال بار و نظارت بر ولتاژ و جریان باتری کار می کنند. فرآیند واقعی بسیار ساده است - هنگامی که عناصر رسانای تستر هر دو کنتاکت مثبت و منفی باتری را لمس می کنند، جریان آزاد می شود و می توان آن را اندازه گیری کرد.

 

از آنجایی که تسترهای باتری صرفاً جریان را اندازه گیری می کنند، معمولاً خوانش های دقیق تری را در انواع خاصی از باتری ها در مقایسه با سایرین ارائه می دهند. به عنوان مثال، جریان در یک باتری قلیایی معمولاً با سرعت ثابتی کاهش می یابد که منجر به نتایج دقیق تری در هنگام آزمایش می شود. برعکس، برای مثال، باتری های لیتیوم یونی در سطوح شارژ مشخص شده افت بیشتری را تجربه می کنند. این به این معنی است که نتایج به دلیل میزان شارژ دقیق کمتر، احتمال نادرست بودن نتایج با این نوع باتری ها بیشتر است.

 

نحوه استفاده از تستر باتری خودرو:

همیشه توصیه می شود برای مدل خاص خود به دفترچه راهنمای دستورالعمل یا دستورالعمل های سازنده مراجعه کنید. علاوه بر این، قبل از آزمایش باتری، باید مطمئن شوید که تستر کاملاً کار می کند و با نوع باتری که می خواهید آزمایش کنید سازگار است.

 

فرآیند واقعی استفاده از ولتاژ متر نسبتاً ساده است. باید باتری را داخل تستر قرار دهید تا مطمئن شوید که کنتاکت های مثبت و منفی باتری و تستر به درستی مطابقت دارند. قبل از خواندن، مطمئن شوید که باتری محکم در جای خود محکم شده است.

 

مانند هر ابزار یا وسیله دیگری، باید مراقب محافظت و نگهداری از تستر باتری خود باشید تا به افزایش طول عمر قابل استفاده آن و به حداقل رساندن خطر آسیب کمک کنید. تسترهای باتری باید در شرایط خنک و خشک مانند داخل جعبه ابزار نگهداری شوند. آنها تجهیزات تعمیر و نگهداری نسبتا کم هستند و معمولاً فقط به یک پاک کردن ساده نیاز دارند تا صفحه نمایش تمیز و عاری از گرد و غبار و خاک باشد. به یاد داشته باشید که از پارچه خیس استفاده نکنید زیرا ممکن است به دستگاه آسیب برساند. در عوض، از یک پارچه تمیز یا در حالت ایده آل، دستمال های مخصوص تمیز کردن لوازم الکترونیکی استفاده کنید.

 

دستگاه تستر باتری و دینام خودرو دارای سیستمی کاملا دیجیتالی و میکروپروسسوری بوده و توانایی تست و عیب یابی کامل سیستم استارت زنی(باتری-دینام و استارت)را دارا می باشد. در این دستگاه باتری خودرو با استفاده از دو روش بارکشی جریان های ac , dc برای افزایش هر چه بیشتر دقت تست می شود. دستگاه های تستر باتری و دینام اصل الکترونیک به باتری داخلی نیازی نداشته و مستقیما از باتری خودرو تغذیه می شود. و در یک مرحله ی تست می تواند عیب سیستم را پیدا کرده و بر روی LCD نمایش دهد.

 

در ساخت این دستگاه علاوه بر استفاده از اطلاعات و داده های علمی از داده های تجربی نیز استفاده شده است. (به این ترتیب که مقدار مقاومت داخلی انواع باتری های با آمپراژهای مختلف تست و در حافظه ی سیستم کنترل مرکزی ذخیره شده و در مراحل مختلف تست مورد استفاده قرار می گیرند). زیرا تست باتری خودرو را می توان امری نسبی دانسته و این نیز به دلیل متفاوت بودن تکنولوژی ساخت باتری ها می باشد. سیستم کنترل مرکزی دستگاه میکرو کنترولر می باشد و از زبان های بر نامه نویسی برای فرمان پذیری دستگاه استفاده شده است.

 

برای انجام تست به وسیله ی دستگاه ابتدا مقادیر آمپر ساعت و میزان جریان دهی استاندارد باتری از کاربر دریافت شده و با مقادیر اندازه گیری شده توسط دستگاه مقایسه می گردد و نتایج تست به صورت فارسی و نمایش آمپر دار بر روی LCD نشان داده می شود.

 

ویژگی های تستر باتری, بهترین تستر باتری خودرو چیست, خرید بهترین تستر باتری خودرو چیست

نحوه ی استفاده از تستر باتری

 

نحوه خواندن ولتاژ سنج:

هنگامی که باتری به درستی قرار گرفت، باید بتوانید ولتاژ سنج را بخوانید.

 

بسته به مدل خاصی که دارید، خروجی آزمون ممکن است بین چندین فرمت نتایج متفاوت باشد. اگر تستر باتری شما نمودار یا نموداری را نمایش می دهد، ارزیابی ظرفیت باقی مانده باتری باید آسان باشد.

 

به عنوان یک قاعده کلی، باتری هایی که در رنگ سبز یا به سمت انتهای بالاتر ترازوی قرار دارند، به احتمال زیاد در وضعیت کار خوب با ظرفیت باقی مانده قوی هستند. باتری هایی با نتایج در حدود وسط مقیاس ممکن است همچنان برای استفاده در برخی از برنامه های کم مصرف مناسب باشند، اما نظارت دقیق مورد نیاز است. باتری هایی که نشانگر آن به انتهای پایین ترازوی اشاره می کند، شاید در قسمت قرمز باشد، ظرفیت کمی باقی می ماند و بسته به نوع باتری باید تعویض یا شارژ شوند.

 

نحوه انتخاب بهترین تستر باتری:

عوامل مختلفی در خرید تستر باتری نقش دارند. مهمتر از همه، باید اطمینان حاصل کنید که تستری که انتخاب می کنید با نوع یا انواع باتری که آزمایش می کنید سازگار است. ویژگی های اضافی تا حد زیادی به ترجیحات شخصی و نیازهای منحصر به فرد شما بستگی دارد.

 

برخی از عوامل کلیدی که هنگام جستجوی بهترین تستر باتری باید در نظر داشته باشید عبارتند از:

 

• انواع باتری های سازگار

• قیمت و بودجه شما

• وفاداری به برند

• ویژگی های اضافی ارائه شده است

 

در نتیجه، تصمیم گیری برای خرید بهترین تستر باتری در درجه اول به نیازهای شما بستگی دارد، بنابراین انجام تحقیقات کامل و اطمینان از اینکه تستر انتخابی شما نیازهای شما را برآورده می کند، مهم است.

 

ویژگی های تستر باطری ها:

• اعلام وضعیت خرابی، سلامت و اخطار باتری

• قابلیت تست آنلاین

• اندازه گیری ولتاژ، مقاومت داخلی، ظرفیت و دمای باتری

• دیتالاگر یا ثبت کننده اطلاعات و قابلیت انتقال به رایانه

 

بهترین تستر باتری خودرو چیست؟

تسترهای باتری خودرو باید قطعات قابل اعتمادی از تجهیزات باشند. این دستگاه های الکترونیکی ایده آل برای طیف وسیعی از وسایل نقلیه، باتری های خودرو را قادر می سازند تا به سرعت و به راحتی آزمایش یا نظارت شوند.

 

گردآوری: بخش خودرو بیتوته

 

کالا ها و خدمات منتخب

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------

      Makan Inc.| All Rights Reserved - © 2013 - 2023