کاور بدنه خودرو چیست؟مزایا و معایب کاور بدنه خودرومحافظت از بدنه خودرو, گلس خودرو, کاور بدنه ماشین

کاور بدنه خودرو در چند سال اخیر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است

 

همه چیز درباره کاور بدنه خودرو 

در سال های اخیر، کاور کردن بدنه در جهان بسیار رواج یافته است و از حدود سال 1397 کاور بدنه خودرو در ایران نیز رواج یافت و طرفداران زیادی پیدا کرد. افراد خودروی خود را به دلایل بسیار زیادی کاور می کنند. محافظت از بدنه خودرو و محافظت بدنه در مقابل خط و خش ها و ضربه ها، دو دلیل مهم کاور کردن بدنه خودرو است.

کاور بدنه خودرو چیست؟

 

کاور کردن بدنه خودرو, کاور بدنه اتومبیل, قیمت کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو طرح ها و رنگ هایی زیاد و خاصی دارد

 

کاور بدنه خودرو از جنس پلاستیک فشرده است و در رنگ ها و طرح های بسیار زیادی در بازار ارائه شده است.

رنگ کروم، طلایی براق، رنگ مات و رنگ مخملی جزو رنگ های بسیار خاص هستند و استفاده از آن ها در خودرو بسیار هزینه بر است. ولی با استفاده از کاور بدنه خودرو، آن هزینه تقریباً یک چهارم می شود!

 

شما می توانید هر رنگ و یا طرحی که دوست داشتید را روی خودروی خود بزنید و این رنگ ها دائمی نیستند و در صورت لزوم می توانید برچسب های کاور بدنه را بکنید و دوباره هر رنگی که دوست داشته باشید را جایگزین آن کنید!

البته که همه ی کاربرد کاور های بدنه فقط زیبایی نیست بلکه برخی از آن ها مانند کاور های شفاف، برای محافظت از بدنه خودرو استفاده می شوند.

 

حتماً شما نیز مشاهده کرده اید که یک خودروی صفر بعد از حدود دو سال، با این که شاید در نظر بدنه کاملاً تمیزی داشته باشد اما وقتی در نور بدنه را مشاهده کنید، می بینید که خط و خش های ریزی در بدنه مشاهده می شود.

 

استفاده از کاور بدنه خودرو، بدنه را در مقابل این آسیب ها محافظت می کند. همه این قابلیت ها باعث شده که کاور خودرو در سراسر جهان با استقبال خوبی مواجه شود.

در ایران نیز مراکز معتبر زیادی وجود دارند که خدمات کاور خودرو را ارائه می دهند. اما کاور بدنه خودرو از لحاظ قانونی در ایران با مشکلاتی نیز همراه است.

 

چرا من هم باید از کاور بدنه خودرو استفاده کنم؟

معمولاً افراد برای این که از کاور بدنه خودرو استفاده کنند چندین دلیل دارند. نخست این که می توانند از بین رنگ ها و طرح های مختلف استفاده کنند و از رنگ های معمولی دور شوند تا ماشین خود را خاص تر کنند.

 

دلیل بعدی این است که هر فردی چند وقت پس از استفاده از خودرو، از رنگ آن خسته می شود. با استفاده از کاور بدنه خودرو شما می توانید که هر موقع که می خواستید رنگ بدنه خودروی خود را تغییر دهید. آن هم بدون فرایند طولانی صافکاری و نقاشی!

 

به طور میانگین دو الی سه روز طول می کشد که بدنه یک خودرو به طور کامل کاور شود و حدود یک روز نیز طول می کشد تا کاور برداشته شود.

همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، هزینه کاور بدنه خودرو حدود یک سوم و یا یک چهارم نقاشی خودرو است و این عامل نیز باعث پرطرفدار تر شدن کاور ها شده است.

 

برای کاور کردن بدنه، خودرو باید چه شرایطی داشته باشد؟

 

کاور بدنه خودرو, کاور بدنه خودرو, معایب کاور بدنه خودرو

دارا بودن سلامتی کلی رنگ و بدنه برای کاور بدنه خودرو الزامی است

 

گرچه که کاور ها بر روی رنگ قدیمی می آیند و در نهایت اگر رنگ بد باشد دیده نمی شود اما اگر در رنگ خودرو مشکلاتی نظیر خش های عمیق و یا پوسته شدن داشته باشد، این نقص ها در کاور بدنه خودرو نیز دیده می شود و شکل بدی به آن ها می دهد.

 

بدنه خودرو نیز باید کاملاً صاف و صیقلی باشد تا مشکلات در کاور بدنه خودرو دیده نشود.

بنابراین بهتر است که قبل از اقدام به کاور بدنه خودرو، وضعیت بدنه و رنگ آن را بررسی کنید تا در حالت مطلوبی باشد. در صورت نیاز ابتدا باید بدنه و رنگ اصلی خودرو تعمیر شوند.

 

کاور بدنه خودرو چگونه نصب می شود؟

ابتدا خودرو به طور کامل و دقیق شسته می شود و با استفاده از پارچه ها و مواد مخصوصی، تمامی قسمت های بدنه به طور کامل پاک می شود. سپس با استفاده از وسیله خاصی الکتریسیته ساکن بدنه را تخلیه می کنند تا باعث چسبیدن دوباره گرد و خاک نشود.

 

سپس چراغ های عقب، جلو و جانبی، سپر ها و هر وسیله اضافی دیگری را باز می کنند تا چسباندن کاور آسان تر شود. البته این مرحله اختیاری است و می تواند با درخواست مالک خودرو انجام نشود.  برخی از نصب کننده ها نیز به طور کلی از این مرحله عبور می کنند.

 

سپس به آرامی و تکه به تکه شروع به چسباندن کاور می کنند. برای این که انعطاف پذیری کاور افزایش یابد، از سشوار های صنعتی استفاده می کنند و با گرم شدن کاور و افزایش انعطاف آن، عمل چسباندن آسان‌تر می شود.

 

با توجه به این که شما چه رنگ و طرحی انتخاب کرده اید، زمان اتمام کار نیز افزایش و یا کاهی می یابد. برخی از کاور ها حتماً باید در جهت خاصی چسبانده شوند. برخی از طرح ها نیز به دولایه کاور زدن نیاز دارند.

اما همان طور که پیش تر نیز اشاره کردیم، به طور میانگین کاور بدنه خودرو 2 الی 3 روز طول خواهد کشید.

 

قیمت کاور بدنه خودرو

 

 گلس خودرو, کاور بدنه ماشین, کاور کردن بدنه خودرو

قیمت کاور بدنه خودرو به عوامل زیادی مانند جنس کاور و نوع خودروی شما بستگی دارد

 

با توجه به این که بازار دائماً درحال تغییر است، نمی توان قیمتی برای کاور کردن بدنه خودرو در نظر گرفت. از طرفی با توجه به طرح انتخابی شما، قیمت به مقدار زیادی تغییر خواهد کرد.

همچنین هرچه قیمت خودرو بالاتر باشد، قیمت کاور کردن آن نیز بالاتر خواهد رفت. اما می توان گفت که در حال حاضر برای کاور خودرو حداقل به 3 الی 4 میلیون تومان نیاز دارید.

اما باز هم تأکید می کنم که قیمت ها بسیار متفاوت است و با توجه به عوامل مختلف، قیمت نهایی نیز افزایش می یابد.

 

قیمت کاور بدنه خودرو بیشتر است و یا رنگ کردن کامل؟

اگر می خواهید با کاور کردن خودرو به یک رنگ ساده مانند سفید، سیاه و دیگر رنگ های موجود در بازار عادی بپردازید، مطمئناً هزینه کاور کردن خیلی بیشتر از رنگ کردن تمام می شود. اما اگر می خواهید که رنگ خیلی خاصی مانند کروم، طلایی، نقره ای، مالتی کالر و... برای خودروی خود انتخاب کنید، هزینه کاور بدنه خودرو پایین تر از رنگ آمیزی کامل می شود.

 

عمر کاور بدنه خودرو چقدر است؟

اگر خودرو به خوبی نگه داشته شود، یعنی از آفتاب، سرمای بسیار زیاد و یا گرمای بسیار زیاد به دور نگه داشته شود، می تواند تا حدود 5 سال نیز عمر کند اما در شرایط سخت و قرارگیری دائمی در برابر آفتاب، عمر کاور به یک سال می رسد.

جنس کاوری که انتخاب می کنید نیز در این امر دخیل است. طبیعی است که هرچه جنس بهتر باشد، عمر بیشتری خواهد کرد.

 

مشکلات کاور بدنه خودرو در ایران

 

کاور کردن بدنه خودرو, کاور بدنه اتومبیل, قیمت کاور بدنه خودرو

کاور بدنه خودرو در ایران مشکلات زیادی به همراه دارد

 

ایران جزو کشور هایی است که نسبت به تعویض رنگ، موتور، شاسی و در کل ظاهر خودرو، جرائم بسیار سنگینی تعریف کرده است.

استفاده از کاور بدنه نیز به نوعی تغییر رنگ خودرو محسوب می شود و اگر بدون مجوز این کار را انجام دهید، به علاوه جرائم نقدی سنگین، ممکن است که خودروی شما را در پارکینگ تا مدتی ضبط کنند و گاهی برای فرد حکم حبس نیز صادر شود!

 

از طرفی به رنگ های مات، متالیک، کروم، رنگ های مالتی کالر(چند رنگ) مجوزی ارائه نمی شود زیرا این رنگ ها در ایران اصلاً جزو سیستم پلیس راهنمایی و رانندگی نیست!

این دو مورد به علاوه هزینه تقریباً بالای کاور بدنه، مشکلاتی هستند که برای کاور بدنه خودرو در ایران وجود دارد.

 

گردآوری : بخش خودرو بیتوته

 

مطالب پیشنهادی,وبگردی

----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ----------------------------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------