تیبا ۶۰ میلیون تومان / سازمان حمایت: التهابی در بازار خودرو وجود ندارد! اخباراقتصادی ,خبرهای اقتصادی,قیمت خودرو
وعده‌هایی برای کاهش قیمت خودرو از طرف نهاد‌های مختلف داده شده، اما همچنان بر خلاف نظر مسئولان التهاب در این بازار پابرجاست. 

تیبا ۶۰ میلیون تومان / سازمان حمایت: التهابی در بازار خودرو وجود ندارد!به گزارش خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، این روز‌ها شاهد نوسان قیمت در خودرو‌های پرفروش داخلی هستیم به طوری که در ۲ ماه اخیر این نوسان قیمتی بیشتر کاملا مشهود است و  خرید خودرو  را سخت‌تر از قبل کرده است.

 

بر کسی پوشیده نیست که با افزایش قیمت خودرو درحاشیه بازار قیمت کارخانه ای آن نیز افزیش یافت اما گفته های وزیر صمت حاکی از آن است  که با افزایش تولید و استفاده از قطعات داخلی به روش پلکه کانی قمیت خودرو را در بلند مدت کاهش میابد .

 

کاهش قیمت خودرو در بلند مدت با تسهیلات ۵ میلیاردی 

روابط عمومی سازمان حمایت در گفت و گو با  خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: طبق گفته  وزیر صمت ۵ هزار میلیارد تومان تسهیلات به صنعت خودرو تعلق گرفته است  که پیش بینی می‌شود  این تسهیلات جهشی در تولید خودرو ایجاد کند و با توجه به  اینکه تقاضا در روز‌های آخر امسال افزایش میابد که  در حال حاضر تقاضای کاذب کاهش یافته است  این عامل کمک کننده‌ای در کاهش قیمت خودرو است.

 

او افزود :قبلا راهکاری تحت عنوان  قیمت گذاری خودرو در بازار که ۵ در صد پایین تر از  قیمت خودرو سازی ها تعیین شود مد نظر بود که  بتواند سبب کاهش قیمت خودور در بلند مدت شود .

 

کدام خودرو پیشتاز افزایش قیمت  در بازار است؟

البته طبق مشاهدات میدانی شاهد افزایش  قیمت خودرو در در ۳ ماه گذشته بازار بوده ایم، اما چند مدل نظیر پراید، تیبا، دنا، کیا سراتو و پژو ۲۰۶   از افزایش قابل توجه‌ای برخوردار بودندکه در جدول زیر این تغییر قیمت در ۳ ماه گذشته نشان داده شده است.

 

بیشترین افزایش قیمت خودرو در سه ماه گذشته  

مدل خودرو  قیمت (تومان)  آبان 98 قیمت (تومان) آذر 98 قیمت (تومان) دی 98 قیمت (تومان) بهمن 98
تیبا (ساده)  51,000,000 59,900,000 59,900,000 60,300,000
تیبا2 57,500,000 64,700,000 64,700,000 71,200,000
سایپا 111 48,500,000 54,500,000 54,500,000 58,900,000
سایپا 131 44,200,000 50,400,000 50,400,000 54,000,000
سایپا132 45,200,000 52,000,000 52,400,000 55,200,000
دنا (تیپ1) 107,000,000 122,000,000 122,000,000 129,000,000
کیا سراتو 2000(اتوماتیگ) 284,000,000 328,000,000 328,000,000 344,000,000
پژو 206 تیپ2 (ساده) 79,700,000 90,200,000 91,000,000 92,000,000
پژو 206 تیپ 5(ساده)  94,900,000 107,000,000 107,000,000 113,000,000

 

با وجود گفته  های وزیر صمت اما باز هم کاهش قیمت در بازار خود نمایی نکرد و این سوال هر مصرف کننده ای است که چرا قیمت خودرو افزایش یافت ؟ در این گزارش سعی داریم به بررسی  عوامل افزایش قیمت و راهکار های آن بپردازیم.

 

تورم و نقدینگی قیمت خودور را افزایش داد

فربد زاوه  کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: از دلایلی که می توان برای افزایش قیمت خودرو برشمارد افزایش نقدینگی و تشدید  تورم در کشوراست که تاثیر مستقیمی بر قیمت خودرو گذاشت چراکه با وجود تورم ۲ رقمی قیمت خودرو نیز از آن مصون نمی ماند .

 

او افزود: از دلایل دیگری مبنی بر افزایش  قیمت خودور می توان نام برد، خروخ آمریکا از تفاهم نامه  برجام است که به دنبال آن با مشکل تامین ارز مواجه شدیم و عمده مشکل تامین آن ناشی از فشار های وارده بر کنترل ارز بود البته هر چند نرخ ارزبه اندازه نقدینگی رشد کرد و به سه برابر رسید اما نکته قابل توجه این است که این امر سبب جلوگیری  سفارشات مورد نیاز برای ساخت خودور شد که  در پی آن وارد کنندگان مجبور شدند که کالا های خود را به نرخ قبل بفروشند و متضرر شوند .

 

زاوه اظهار کرد : با مسدود شدن سفارشات و واردات  قطعات خارجی سبب شد تامین و حجم تولید کاهش یابد و فرصت تولید چند برابری را از  دست بدهد.

 

این کارشناس خودرو تصریح کرد: علارغم وعده‌هایی که تحت عنوان کاهش قیمت خودور داده می‌شود آمار وزارت صنعت گویای آن است که ۴۰ درصد نسبت به سال ۱۳۹۶ کاهش تولید خودرو داشته ایم.

 

زاوه تصریح کرد: با ایجاد تقاضای کاذب در بازار قیمت خودرو  میل به افزایش دارد که این امر به بازار خرید و فروش و تولید  خودرو آسیب می‌زند چراکه   در ۱۰ سال گذشته در ۲ مقطع زمانی تورم قیمتی را تجربه کردیم که نتیجه‌ای جز بازار کساد خرید فروش خودور و  منزوی شدن این بازار نداشت.

 

این کارشناس خودور در باره ی راهکار مناسبی برای کاهش و ثبات نسبی  قیمت خودور بیان کرد: اگر بانک مرکزی  به طور مستقل عمل کرده و دولت پذیرای استقلال آن باشد و از اضافه برداشت های مکرر جلو گیری شود و همچنین سازمان برنامه و بودجه  با مدیریت مالی خود کسری بودجه راکاهش دهد می توان به هدف تولید انبوه و با کیفیت خودرو نزدیک شد البته قدم مهمی که می توان بر کاهش قیمت گذاشت این است که با واگذار ی بنگاه های اقتصادی  در عرصه خودرو  به فعالان اقتصادی  و افرادی که توانایی فعالیت در این بازار دارد قیمت خودور نیز بر اساس عرضه و تقاضا تعیین شود و بازار خود برای قیمت خودرو تصمیم گیری کند .

 

تاثیر تنش فتاری در افزایش قیمت / افزایش قیمت خودرو در ماه های اخیر غیر منطقی است

روح الله طالبی عضو دانشکده خودرو علم و صنعت و کارشناس خودرو  در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت:  افزایش قیمت در بازار خودرو اغلب نشات گرفته از جنبه های روانی و رفتارهای هیجانی است که در پی آن نیز برخی از دلالان از این فرصت استفاده کرده تا بر این افزایش قیمت دامن بزنند و سود کلانی را به دست بیاورند .

 

او افزود: افزایش قیمت در ماه های اخیر بی معنا و غیر منطقی است چرا که محصولات اولیه ای که خودرو سازان در اختیار دارند افزایش قیمتی نداشته است ضمن اینکه در هر کشوری که خودرو تولید می شود نگاه تولید به میزان انبوه است که در حال حاضر خودور ساز های دنیا برای این هدف به دنبال ارتباط با یکدیگر هستند چراکه هرچه میزان تولید بیشتر شود قیمت قطعات آن نیز کاهش میابد و  ارزن تر شدن قیمت خودرو برای مصرف کننده تسهیل می کند .

 

طالبی تصریح کرد: در تمامی کشور ها یک شرکت خودروساز قطعه سازان  مشخصی را در سر تا سر دنیا مشخص می کنند کشورهایی نظیر هند و چین در تولید این قطعات به گونه ای عمل کردند که  برای تا مین این قطعات گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری باشند . چراکه  با استفاده از نیروی انسانی ارزان تر قیمت تمام شده محصول با نرخ کم تری به دست می آید.

 

این کارشناس خودرو بیان کرد: خروج از انحصار و ورود به به  بخش خصوصی همیشه برای هر محصولی کمک کننده در کنترل قیمت  بوده است چراکه سود آوری و بهره وری از محصول را افزایش می دهد و کیفیت آن نیز بهتر است.

 

طالبی اظهار کرد: معتقدم اگر به روند تولید خدشه ای وارد نشود و قطعه سازان بدون دقدقه به تولیدات خود ادامه دهند از نظر شاخص های  اقتصادی نمی توان افزایش قیمت را برای خودرو در  روزهای آینده پیش بینی کرد هرچند پیش بینی آن بسیار سخت و به بسیاری از عوامل مختلف بستگی دارد اما با نزدیک شدن  به روز های پایانی سال  افزایش تقاضا باعث ایجاد جو روانی در بازار می شود که شاید باعث ایجاد شک و افزایش  قیمت شود .البته نکته قابل توجه  این است که بازار توانایی و کشش افزایش قیمت راندارد و امیدواریم متحمل شک قیمتی نشود .

 

اختلاف قیمت خودرو   از کارخانه تا بازار  به ۱۳ تا ۴۴ میلیون تومان رسید

از طرف دیگر  سعید موتمنی رئیس اتحادیه فروشندگان خودرو اختلاف قیمت خودرو از کارخانه تا بازار را بین ۱۳ تا ۴۴ میلیون تومان در خودرو‌های کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان اعلام کرد که رقم قابل توجه نسبت به چند ماه اخیر است که البته کاهش عرضه خودرو را دلیل افزایش قیمت خودرو دانست و  طبق اعلام وزیر صمت میزان تولید خودرو در آذرماه امسال نسبت به سال گذشته افزایش داشته است که اگر این خودرو‌ها به بازار عرضه شود قیمت‌ها دوباره شکسته می‌شود.

 

خودروسازان محصولات خود را گران نکرده اند!

احمد نعمت‌ بخش دبیر انجمن خودروسازان درباره تأثیر کارخانجات خودروسازی در افزایش قیمت خودرو در گفت و گو با خبرنگار نبض بازار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: هیچگونه افزایش قیمتی از طرف خودروسازی‌ها صورت نگرفته است و عرضه خودرو کماکان با قیمت گذشته انجام می‌شود أما متاسفانه به دليل اينكه بين قيمت كار خانه و حاشيه بازار تفاوت زيادي وجود دارد، شاهد افزايش قيمت أين كالا هستيم.

 

او با تاكيد بر اينكه خودروسازی‌ها در شرایط فعلی با کمبود نقدینگی مواجه هستند، گفت: ادامه‌دار شدن این روند باعث افزایش روزافزون ضرر خودروسازها و افزایش بدهی آنها خواهد شد.

 

دبیر انجمن خودروسازان با تأکید بر اینکه خودرو‌ها با ضرر تحویل مشتریان می‌شود، گفت: یکی از عوامل مؤثر بر افزایش قیمت خودرو را می‌توان پول‌های سرگردان در بازار خودرو در نظر گرفت این مشکل مدت‌های طولانیست که در کشور وجود دارد به طوری که در دهه ۷۰ هم با آن دست و پنجه نرم می‌کردیم.

 

او ادامه داد: یکی از راهکارهای مناسب برای فرار از این مشکل فروش خودرو به قیمت حاشیه بازار است.

 

نعمت بخش با بيان اينكه در شرایط فعلی دلال‌های بسیاری برای سودآوری اقدام به ثبت نام خودرو و فروش آن در بازار آزاد می‌کنند که از تفاوت قیمت بین بازار و کارخانه ناشی می‌شود، گفت: بدون شک افزایش قیمت در بازار خودرو به نفع دلالان خواهد بود بنابر این تمام تلاششان را برای افزایش قیمت در هر موقعیتی خواهند کرد اما فروش در حاشیه بازار می‌تواند میزان سودآوری را به حداقل رسانده و ما را با تقاضای واقعی مواجه کند.

 

حال باتوجه  به دلایل و راهکار هایی که برای افزایش قیمت ذکر شد باید منتظر باشیم که قیمت خودرو در روزهای آینده دست خوش چه تغییراتی خواهد شد.

 

 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه ترین خبرها(روزنامه، سیاست و جامعه، حوادث، اقتصادی، ورزشی، دانشگاه و...)

    سایر خبرهای داغ

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------