بهترین دوست شما برای پخش موسیقی؛ راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی با کیفیتاسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی, اسپیکر بلوتوثی قابل حمل

اسپیکر بلوتوثی چیست

 

آیا می دانید اسپیکر بلوتوثی با کیفیت چه ویژگی هایی دارد؟ 

اسپیکر بلوتوثی یکی از پرطرفدارترین و کارآمد ترین گجت هایی است که برای پخش موسیقی با صدای بلند و با کیفیت بالا استفاده می شود. در گذشته به دلیل تنوع کمتر این محصول در بازار، تهیه ی آن اینقدر دشوار نبوده؛ اما امروزه به دلیل محبوبیت زیادی که این گجت ها پیدا کرده اند تنوع آنها از نظر کیفیت و امکانات بسیار زیاد شده. در این مطلب از بیتوته قصد داریم در خصوص راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی با شما صحبت کنیم تا با در نظر گرفتن این نکات بتوانید خرید لذت بخشی داشته باشید. 

چگونه کیفیت اسپیکر بلوتوثی را ارزیابی کنیم؟

بدون در نظر گرفتن مدل و نوع این اسپیکرها در ابتدا باید با اصول پایه ای و تعیین کننده ی کیفیت آنها آشنا باشید تا در هنگام خرید بتوانید ارزیابی درستی انجام دهید.

 

میزان پاسخ فرکانسی

پاسخ فرکانسی به میزان صدایی می گویند که اسپیکر در حال پخش تولید می کند. کیفیت پاسخ فرکانسی با واحد هرتز اندازه گیری می شود. هر چه عدد فرکانس ها بیشتر باشد به این معنی است که اسپیکر فرکانس بالاتری را تولید می کند.

 

برای بررسی پاسخ فرکانسی دو عدد اعلام می شود. عدد اول نشان دهنده ی فرکانس بم ترین صدایی است که اسپیکر تولید می کند (عمق بیس صدا) و عدد دوم نیز مشخص کننده ی زیرترین صدایی است که اسپیکر توان تولید آن را دارد. این عدد بالاترین فرکانس محدود ی صدا را نشان می دهد. در هنگام خرید اسپیکر بلوتوثی دقت داشته باشید که هر چه تفاوت میان این دو عدد بیشتر باشد موسیقی با جزئیات بیشتری پخش می شود.

 

اسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی, فرکانس اسپیکر

فرکانس اسپیکر

 

حساسیت اسپیکر

حساسیت اسپیکر به شاخصه ای گفته می شود که مشخص می کند در تبدیل نیرو به حجم صدا بازدهی اسپیکر شما چه مقدار است. هر چه حساسیت اسپیکر بالاتر باشد میزان صدای تولید شده ی آن بیشتر است. حساسیت اسپیکر ها با واحد دسی بل مشخص می شود.

 

در هنگام خرید توجه داشته باشید که حتی تفاوت های جزئی در میزان حساسیت اسپیکرها تفاوت های بزرگی در میزان پخش و قدرت صدا ایجاد می کند. مثلا اگر حساسیت اسپیکر مورد نظر شما نسبت به مدل های مشابه دیگر فقط 2 دسی بل بالاتر باشد به این معنی است که با مقدار نیروی مساوی، اسپیکر شما صدای بلندتری را تولید می کند.

 

امپدانس

امپدانس مشخص کننده ی میزان مقاومت الکتریکی اسپیکر برای پخش موسیقی است. اسپیکرهای قدیمی تر و ارزان تر امپدانس بالاتری دارند. بنابراین به علت عبور سیگنال پایین تر، حجم صدای کمتری تولید می کنند. در زمان خرید اسپیکر حتما در خصوص میزان امپدانس آن سوال کنید. هر چه نرخ امپدانس ( با واحد اهم مشخص می شود)، پایین تر باشد، اسپیکر شما کیفیت بهتری خواهد داشت.

 

راهنمای خرید اسپیکر بلوتوثی

علی رغم اینکه خرید اسپیکر بلوتوثی کار نسبتا ساده و بی دغدغه ای به نظر می رسد، اما احتیاج به در نظر گرفتن نکات زیادی دارد. برای اینکه در هنگام خرید بتوانید سریع تر و البته بهتر تصمیم بگیرید توصیه می کنیم موارد زیر را در نظر بگیرید.

 

هدف شما از خرید اسپیکر چیست؟

مهم ترین نکته ای که باید هنگام خرید اسپیکر بلوتوثی در نظر بگیرید این است که هدف شما از تهیه ی اسپیکر بلوتوثی چیست؟ آیا فقط می خواهید در دورهمی های دوستانه ی خود موسیقی پخش کنید؟ آیا قصد دارید سیستم سینما در خانه ی قوی درست کنید؟ و یا اینکه برای کارهای آموزشی و سمینارها به آن احتیاج دارید؟

 

برای هر سه نوع کاربری اسپیکرهای بلوتوثی با کیفیت های متفاوتی وجود دارد؛ زیرا مسلما قصد ندارید که صدای استاد خود را با کیفیت دالبی بشنوید. اسپیکرهایی که برای اهداف آموزشی تهیه می شوند بیشتر دارای کیفیت صدای بم بالایی هستند و برخلاف اسپیکرهای مناسب برای مهمانی ها حجم صدای واضح تری ایجاد می کنند.

 

اسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی, پخش موسیقی برای تفریح

پخش موسیقی برای تفریح

 

اندازه ی اتاق

یکی از مهم ترین سوالاتی که فروشندگان حرفه ای در هنگام پیشنهاد مدل مناسب اسپیکر از شما می پرسند، ابعاد اتاقی است که قصد دارید در انجا از اسپیکر خود استفاده کنید. برای مثال اگر فضای اتاق و منزل شما کوچک است، توصیه می شود اسپیکرهایی را تهیه کنید که هم اندازه ی کوچکی دارند و هم میزان صدای باس پخش شده در آن ها کمتر است. اگر در فضای کوچک از اسپیکرهای بلوتوثی بزرگ و مناسب سالن اجتماعات استفاده کنید، به دلیل بالا بودن صدای باس موسیقی، از کیفیت آن کاسته می شود.

 

اندازه و وزن اسپیکر

مورد مهم دیگر این است که قبل از خرید اسپیکر در نظر بگیرید که متناسب با محل قرار گیری اسپیکر و مقدار جابه جایی آن، وزن و اندازه ی اسپیکر باید چه میزان باشد. اگر قصد دارید اسپیکر خود را دائما جابه جا کنید؛ توصیه می کنیم مدل هایی را انتخاب کنید که وزن و ابعاد کمتری دارند. در مقابل اگر قصد دارید از اسپیکر بلوتوثی خود به عنوان سینما خانه استفاده کنید؛ بهترین مدل، مدل هایی هستند که اندازه ی بزرگتر و کیفیت بیشتری دارند.

 

اسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی, اندازه مناسب

اندازه مناسب اسپیکر

 

ورژن بلوتوث

سوال مهم دیگری که باید از فروشنده اسپیکرها بپرسید این است که ورژن بلوتوث اسپیکرها چه مقدار است. ورژن و کیفیت بلوتوث مشخص می کند که تا چه فاصله ای اسپیکر می تواند از منبع فاصله داشته باشد و بدون قطعی صدا و با کیفیت صداها را پخش کند.

 

در حال حاضر بهترین اسپیکرهای بلوتوثی انواعی هستند که در فاصله های دور با کیفیت اصلی موسیقی را پخش می کنند. بلوتوث این اسپیکرها نسخه ی 4 به بالا هستند. به طور کلی هر چه اسپیکر کیفیت بیشتری داشته باشد باتری و انرژی کمتری را مصرف می کند و در هنگام پخش موسیقی صدای واضح تری دارد.

 

دارای سایر ورودی های اتصال باشد

بهترین نوع اسپیکرها، اسپیکرهایی هستند که به صورت بی سیم به منبع متصل می شوند. اما در نظر بگیرید که ممکن است به دلایل مختلف در بعضی از اوقات اتصال بی سیم اسپیکر با منبع برقرار نشود. بنابراین اسپیکری دارای کاربرد بیشتر است که علاوه بر امکان اتصال بی سیم دارای پورت های AUX برای اتصال سیم از منابعی مانند: تلفن همراه، تلویزیون و ... باشد. جالب است که بدانید بعضی از مدل های جدید اسپیکر دارای امکان NFC هستند که از طریق این امکان قابلیت اتصال اسپیکر راحت‌تر و سریع‌تر انجام می شود.

 

اسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی, ورودی های اسپیکر

ورودی های اسپیکر

 

بدنه ی ضد آب

اگر قصد دارید که از اسپیکر خود برای پخش موسیقی کنار ساحل، استخر، حمام و یا آشپرخانه ی استفاده کنید. توصیه می کنیم اسپیکرهایی را تهیه کنید که دارای بدنه ی ضد آب هستند. از آنجایی که روی بدنه ی اسپیکرها حفره و ورودی های زیادی برای پخش موسیقی و اتصال سیم و فلش وجود دارد، نفوذ آب باعث اتصالی کردن سیم ها و آسیب به اسپیکر می شود.

 

روش شارژ اسپیکر

یکی از چالش هایی که بعد از تهیه ی اسپیکر با آن مواجه خواهید شد، شارژ اسپیکر است. اگر تا به حال با اسپیکر کار کرده باشید، می دانید که یکی از مشکلات اسپیکرها تمام شدن شارژ آنها هنگام پخش موسیقی است. به همین دلیل بهترین اسپیکرها مدل هایی هستند که دارای پورت Micro-USB یا تایپ سی هستند؛ زیرا این مدل پورت ها به شما این امکان را می دهند که از طریق پاور بانک به صورت اضطراری اسپیکر خود را شارژ کنید.

 

وجود میکروفون از جمله امکانات اضافی که در اسپیکرهای بلوتوثی بسیار کارامد است، وجود میکروفون است. وجود میکروفون روی اسپیکرها این امکان را به شما می دهد تا زمانی که از طریق موبایل به اسپیکر بلوتوثی خود متصل هستید، با برقراری تماس و یا در اثر زنگ خوردن موبایل، اتصال شما قطع نشوید.

 

اسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی, وجود میکروفون در اسپیکر

وجود میکروفون در اسپیکر

 

بهترین برندهای اسپیکر

بلوتوثی بهترین و معروف ترین برندهای اسپیکر بلوتوثی از لحاظ کیفیت صدا شامل موارد زیر است:

* گریت نایس مدل GTS-1345

* لیتو مدل LK – 35

* لیتو مدل LK – 45 

* KTS-1296

* لیتو مدل LK – 30

* WS-887

* زیلوت مدل S32 

* KTS-1185

 

اسپیکر بلوتوثی, اسپیکر بلوتوثی خانگی,اسپیکر مدل GTS-1345

اسپیکر مدل GTS-1345

 

در نهایت توصیه می شود که در هنگام خرید اسپیکر بلوتوثی در ابتدا نوع کاربری خود را در نظر بگیرید سپس متناسب با مواردی مانند: بودجه و ابعاد اتاق بهترین مدل را انتخاب کنید.

 

گردآوری : بخش کامپیوتر و اینترنت بیتوته 

 

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------