ترفندهايي براي بالا بردن سرعت کامپیوترترفندهايي براي بالا بردن سرعت کامپیوتر


هنگامي که شما رايانه جديدي خريداري مي‌کنيد يا اينکه ويندوز آن را مجددا نصب مي‌کنيد، به خاطر نو بودن رايانه و يا پس از نصب مجدد ويندوز، کارايي رايانه‌تان بسيار بالاتر از گذشته شده است. حالا با انجام چند ترفند شما مي‌توانيد سرعت و کارايي رايانه‌تان را باز هم بيشتر کنيد.
اولين کار،تميز کردن سيستم رايانه است. (مخصوص رايانه‌هايي که چندين ماه از خريد آن گذشته است)
ابتدا رايانه را خاموش و سپس برق آن را قطع کنيد. حال با احتياط قاب کيس رايانه خود را باز کنيد. خيلي دقت کنيد و مراقب باشيد، مخصوصا اگر براي اولين بار اين کار را تجربه مي‌کنيد. هيچ جسم فلزي را داخل کيس و نزديک بردهاي رايانه نبريد چون امکان دارد به قطعات الکترونيکي آن صدمه بزند. از لمس کردن قطعات الکترونيکي روي بردهاي(مدارهاي الکترونيکي) رايانه‌تان پرهيز کنيد، زيرا احتمال دارد الکتريسته ساکن حاصل از اصطکاک لباس شما و... باعث صدمه زدن و سوختن آن قطعه شود. حالا با احتياط گرد و غبار جمع شده در کف کيس را تميز کنيد. مطمئن شويد که فن‌هاي سيستم‌تان به نرمي مي‌چرخند و گرد و غباري هم روي آنها نيست.
بعد از اتمام اين کار قاب کيس را ببنديد، برق را وصل و رايانه‌تان را روشن کنيد. حالا نوبت حذف برنامه‌هاي غيرضروري روي سيستم است، براي اين منظور به منوي Start رفته و بعد Control panel را انتخاب کنيد تا پنجره آن باز شود.
سپس Add or Remove Programs را انتخاب کرده و روي آن کليک کنيد. پنجره‌اي باز مي‌شود و ليست برنامه‌هاي نصب شده بر روي رايانه‌تان را نشان مي‌دهد. نرم‌افزارهايي را که نصب کرديد و نيازي به آنها نداريد انتخاب کرده و حذف کنيد. با ساير برنامه‌هاي نصب شده کاري نداشته باشيد چون در صورتي که يک راه‌انداز سخت‌افزار و يا يک برنامه ضروري سيستم خود را حذف کنيد، سيستم شما با مشکل روبه‌رو مي‌شود.
پس از اتمام اين کار فرصت خوبي است که هارد‌ديسک خود را مرتب کنيد. براي اين منظور درايو C «هر درايوي که ويندوز در آن نصب شده است» را انتخاب و سپس کليک راست کنيد و گزينه آخر يعني Properties را انتخاب کنيد، پنجره جديدي باز مي‌شود، روي Disk Cleanup کليک کنيد تا اجرا شود سپس قسمت‌هايي که حجم زيادي اشغال کردند، در صورتي که نيازي به آنها نداشتيد انتخاب کرده و سپس روي OK کليک کنيد.
پس از اتمام اين مرحله، نوبت مرتب کردن فايل‌ها در هارد ديسک‌تان است، با چيده شدن فايل‌ها به طور مرتب و منظم در کنار هم سرعت و کارايي‌ هارد ديسک و مسلما رايانه‌تان بيشتر مي‌شود. اين کار به Defrag کردن معروف است. بايد Tools را از همان پنجره Properties درايوتان انتخاب کنيد. در اين قسمت سه بخش وجود دارد که ما بخش Defragmentation را انتخاب مي‌کنيم تا پنجره آن باز شود. حالا درايو C را انتخاب و سپس روي دکمه Defragment کليک مي‌کنيم تا کار Defrag آغاز شود ممکن است انجام اين کار زمان زيادي ببرد، البته اين بستگي به ظرفيت‌ هارد ديسک‌تان و اين‌که چقدر از آن اشغال شده است دارد. اين کار را براي ساير درايوهايتان نيز انجام دهيد.
پس از انجام اين کارها حالا وقت آن رسيده تا از شر يکسري برنامه‌هاي غيرضروري که در هنگام بالا آمدن ويندوز اجرا مي‌شوند و با اشغال فضايي از حافظه و گهگاه استفاده از Cpu، سرعت و کارايي رايانه‌تان را کاهش مي‌دهند، خلاص شويد. براي اين منظور به منوي Start، برويد و Run را انتخاب کنيد. حالا در پنجره باز شده عبارت msconfig را تايپ و سپس ok را کليک کنيد.
پنجره جديدي باز مي‌شود. گزينه آخر يعني Start up را انتخاب کنيد. حالا ليست تمامي برنامه‌هايي که در هنگام شروع به کار ويندوز، آنها نيز اجرا مي‌شوند ظاهر مي‌شود. بايد برنامه‌هاي غيرضروري را انتخاب کنيد و تيک جلوي آنها را برداريد. به طور مثال دنبال برنامه‌هايي مانند Nero، winamp، iTunes Helper و... بگرديد و دقت کنيد که فقط تيک آنها را برداريد و Disable نکنيد و به ساير بخش‌ها نيز اکيدا دست نزنيد که امکان دارد ويندوزتان صدمه جدي ‌ببيند و احتمال اين‌که ويندوزتان بالا نيايد بسيار زياد است. پس از اتمام اين مراحل يک‌بار رايانه خود را خاموش و سپس دوباره آن را راه‌اندازي کنيد

کالا ها و خدمات منتخب

    تازه های کامپیوتر و اینترنت(گرافیک، موبایل و کامپیوتر جیبی، اختراعات جدید، ترفندها و...)

      ----------------        سیــاست و اقتصــاد با بیتوتــــه      ------------------

      ----------------        همچنین در بیتوته بخوانید       -----------------------